Sirup smrekovih vršičkov

Lokos

Pripravnik
17. okt 2007
383
0
16
faktor-x.blogspot.com
Upam da nisem falil teme sam je pa koneckoncev "zdravilo" ...

Zanima me če sem letos že prepozen da bi dal delat sirup iz smrekovih vršičkov. Videl sem jih še ampak ali je možno da bi moral nabrat bolj mlade ali sem še pravi čas ujel? In če je slučajno še čas da dam delat ta sirup ali je potrebno vršičke kaj oprat in tudi posušit predno jih dam v kozarec?

Hvala
 

Master_of_Disaster

Pripravnik
20. okt 2008
314
20
18
Ponavadi se nabira mlade vršičke do nekje 2-3 cm, tako da si letos že malo pozen (razen kakšne višje nadmorske lege). Pri nas vršičke ponavadi malo splahnemo v vodi, da odstraniš organske ostanke in takšne in drugačne žužke, potem pa hop v kozarce (seveda odcejene)
evil.gif
 

Ira

Pripravnik
30. jul 2010
112
0
16
Nic nisi prepozen. Nimajo vse smreke naenkrat vrsickov - tiste na soncu in topljesih legah imajo res ze prevelike, zato pojdi ali globje v gozd ali pa kam visje, simpl
smile-1.gif
 

gretzky

barbarski, nasilni, objestni motoristični norec
6. avg 2007
5.856
0
36
48
evo me
Evo, jaz sem se ravno dobro vrnil iz hoste, kjer sem nabral smrekove vršičke. Na enem samem drevesu so nekateri vršički že čisto preveliki, spet drugi pa še čisto majhni (manj kot 1 cm), tako da se jih še da normalno nabrati.
Jaz jih pral nisem, med nabiranjem je med njih padlo nekaj "smeti", katere sem pobral ven. Nabral pa sem jih daaaaleč od kakšne ceste.
 

Car

POSTman
4. avg 2007
8.317
1.185
113
55
Planet zemlja
www.posta.si
Jaz imam sirup iz smrekovih vršičkov narejen že nekaj let, izredno učinkovit! Je pa narejen z dodatkom domačega šnopsa, tako da ni ravno primeren za otroke...
rolleyes-1.gif
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.879
1.330
113
KSZ

Zakaj se mi mota po spominu, da to ni dovoljeno? Nabiranje vršičkov namreč.
 

Ira

Pripravnik
30. jul 2010
112
0
16
Zakaj naj ne bi bilo dovoljeno? Je pa res, da ni fajn oskubit le enega drevesa, ker s tem zaviras njegovo rast.
@Car: mi ga vsako leto naredimo nekaj litrov in jih mesamo pol-pol s snopcem, en liter pa ponavadi ostane cist - za otrocicke :D
 

Ira

Pripravnik
30. jul 2010
112
0
16
Uporablja se proti kašlju, jaz ga spijem tudi, ko me kaj praska po grlu in preventivno pozimi po kakšnih daljših turah (ponavadi ga imamo sabo v hribih). Fajn zadevca
smile-1.gif
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.360
5.868
113
pri taščici
Da bi bilo prepovedano prvic slisim, baje pa ni dobro da potrgas vrsicke na vrhu drevesa- tistih 2m smrek, ker z lojtro jih najbrz ne nabirate