Se bo mogoče končno kaj premaknilo? 125ccm z B kategorijo

sad

Guru
24. avg 2007
20.544
9.227
113
Ni tako preprosto, če se ne zmenijo:

Ara ima 3 pomene:

  1. služi kot potrditev pogodbene obveznosti: Stranke se za aro dogovorijo predvsem v primerih, ko želijo še dodatno utrditi dogovor in izkazati višjo stopnjo resnosti. Slednje je najočitnejše v primeru neizpolnitve pogodbe ene stranke. V tem primeru lahko druga stranka uveljavlja na primer izpolnitev pogodbe (če je to še mogoče) in odškodnino oz. zamudne obresti ali razvezo pogodbe in odškodnino. Lahko pa tudi obdrži prejeto aro oziroma zahteva vrnitev dvojne are.
  2. sklenitev pogodbe: Če je dogovorjena ara, se pogodba šteje za sklenjeno šele, ko je ara dejansko dana.
  3. pomeni delno izpolnitev obveznosti: dogovorjena ara se mora všteti v izpolnitev ali vrniti, ob izpolnitvi pogodbe

Neizpolnitev pogodbe​

Če je za neizpolnitev pogodbe odgovorna stranka, ki je aro dala, ima nasprotna stranka dve možnosti:

  1. lahko zahteva izpolnitev pogodbe in povrnitev škode, aro pa všteje v odškodnino ali jo vrne ali
  2. se zadovolji s prejeto aro.
Če pa je za neizpolnitev pogodbe odgovorna stranka, ki je aro prejela, ima druga stranka naslednje možnosti:

  1. zahteva izpolnitev pogodbe, če je to še mogoče ali
  2. zahteva povrnitev škode in vrnitev are ali
  3. zahteva vrnitev dvojne are.

Razlika med aro in avansom​

Avans pomeni vnaprejšnjo delno izpolnitev obveznosti. Pri sklepanju pogodbe mora biti razvidno, da gre za aro. Če ni tako, je izročeni predmet zgolj avans, nikakor pa ne ara.

Za avans ne veljajo določila o vračanju in vračunavanju. Posledično ima v primeru neizpolnitve obveznosti pogodbi zvesta stranka pravico vztrajati pri izpolnitvi pogodbe ali pa pogodbo razdreti. V primeru razdora pogodbe morata obe stranka vrniti druga drugi vse, kar sta od sklenitve pa do razdora prejeli ena od druge. Pogodbi zvesta stranka lahko od nasprotne stranke zahteva povrnitev morebitne škode. Pomembno je poudariti, da se avans vrača skupaj z zakonitimi zamudnimi obrestmi.
Kako ni preprosto? Na plačniku are je, da se odloči za eno od treh možnosti. Prodajalec ga pa nateguje s četrto, ki ga postavlja v slabši položaj. Jaz bi se osebno pogovoril s prodajalcem, mu dal čas par dni, da se odloči kaj bo, ta dogovor v mailu pisno poslal in če se nič ne zgodi vse skupaj poslal na tržni inšpektorat. Mu zna ta razložit pomen are, sicer bo malce drago, ampak to je njegov problem.
Aja, a če še vedno želi motor, potem bi vztrajal na dobavi motorja za dogovorjeno ceno. Če noče dobavit, ni panike, pobašeš jurja v žep in preveriš pri ostalih prodajalcih, če je kaj na voljo za tistih 200 eur več.
 
Nazadnje urejeno:

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.228
4.712
113
Sedaj je bistveno vprašanje, če je nakazal aro ali avans ...
Dobil je predračun, laično bi sklepal, da je plačal avans. Ara bi bila v primeru neke pogodbe, ki jo imaš v rokah, mar ne? Sodeč po besedilu na prejšnji strani ...
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.544
9.227
113
Sedaj je bistveno vprašanje, če je nakazal aro ali avans ...
Dobil je predračun, laično bi sklepal, da je plačal avans. Ara bi bila v primeru neke pogodbe, ki jo imaš v rokah, mar ne? Sodeč po besedilu na prejšnji strani ...
V besedilu jasno pise ARA. In če je pravočasno nakazal jurčka, je s tem izpolnil svoj del pogodbe. Sedaj je na prodajalcu, da izpolni svoj.

Kaj bi jaz naredil: poklical bi okrog in vprašal, če je možno kupiti to zadevo za +200 EUR in če je, bi se šel potem pogovoriti osebno s prodajalcem. Če bi mi tam sikal, bi samo zahteval, da naj mi pisno dajo teh 200 EUR več. Ko bi to prejel, bi lepo pisno poslal nazaj zavrnitev te zahteve in zahteval dvojno aro nazaj v roku 5ih dni zaradi neizpolnitve obveznosti. Če ne bi dobil, bi samo poslal vse skupaj na Tržni inšpektorat. 700 EUR v žepu, pa občutek, da si pošolal nateguna. Edino težavo imaš potem pri servisiranju motorja. :evil: Ker verjetno ne bi bilo ravno pametno tja na servis vozit :).

Če motorjev ni za dobit in si ga res želiš, bi jih prisilil v izpolnitev obveznosti. Če ne drugače, spet preko Tržnega inšpektorata.
 
Nazadnje urejeno:

urby20

Majstr
14. jul 2010
3.036
319
83
Goriska
Sem jim napisal, da želim motor po ceni kateri je navedena na predračunu ali vrnitev dvojne are.

Odgover sem dobil, da se bodo poskušali dogovoriti z dobaviteljem za odobritev...
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.544
9.227
113
Vse se PISNO dogovarjaj. Tudi, če te pokliče in ti javi po telefonu, ga prosi, da ti zadevo pisno po mailu potrdi. ;)
Verjetno so probali, pa ugotovili, da nisi neumen. Tako da to je to. Veš pa sedaj s kom imaš opravka.
 
  • Všeč mi je
Reactions: urby20

flip

Fizikalc
30. avg 2007
1.659
40
48
3600€ za 125ccm skuter... katastrofa kakšne cene.

Očitno pa imajo kupcev dovolj, da si lahko privoščijo takšne izpade.
 
  • Všeč mi je
Reactions: AndrejEnej

jest5

Guru
18. avg 2007
25.315
-8.448
113
Saj imaš tudi dosti cenejše opcije.
Samo potem imaš "samo" 5-9kW mašino
 

pek007

Majstr
8. maj 2007
1.145
330
83
38
ma čist preveč se s temi kilovati obremenjujete... vsak jih ma več kot kolo ali peš honda... pa v sloveniji živimo, kjer itak ne moreš več k 50 vozit... glede na to, da je še vedno preveč foušije vozniku avtu, k te hoče pač zrint iz ceste... ker si pač hitrejši... in če more on stat v koloni, pol more tud un na motorju... če pa že treba 100kw... je pa to pač drugi motor za vikend... sploh če maš se za preseravat 4k za sesalc, bo tud 10k za normaln motor... najhuje pa je, da 90% vozniku ne more izkoristit 7kw k jih premore motor, kaj šele kaj več...
 

flip

Fizikalc
30. avg 2007
1.659
40
48
Se kar strinjam s tem ja kar praviš pek007. Sem imel nekaj časa tudi skuter 50ccm, Sym Orbit. Blokiran na tistih 45. Izven mesta je bil za moje pojme s to hitrostjo kar smrtno nevaren, po kakih zavrtih cestah znotraj naselja pa se je že s tem dalo kar nekako sledit prometu. Če bi šel vsaj ene 60 bi že blo čist kulturno. In tudi glede na vse omejitve in radarje ki jih postavljajo že praktično vsepovsod... Je ja vsaka tretja cesta po naselju že cona 30, radarjev pa tudi na vsakem koraku polno.
Naj ne izpade ta moj post kot fovšija, samo čudim se na kakšne zneske so nabili te male skuterčke.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.315
-8.448
113
ma čist preveč se s temi kilovati obremenjujete... vsak jih ma več kot kolo ali peš honda... pa v sloveniji živimo, kjer itak ne moreš več k 50 vozit... glede na to, da je še vedno preveč foušije vozniku avtu, k te hoče pač zrint iz ceste... ker si pač hitrejši... in če more on stat v koloni, pol more tud un na motorju... če pa že treba 100kw... je pa to pač drugi motor za vikend... sploh če maš se za preseravat 4k za sesalc, bo tud 10k za normaln motor... najhuje pa je, da 90% vozniku ne more izkoristit 7kw k jih premore motor, kaj šele kaj več...

Ma lej, odvisno kje se misliš voziti. Če po mestu, je že 6kW vrh glave, ker je max kar rabiš 70km/h. Če želiš biti mobilen medkrajevno, je pa fino, da zadeva potegne 90+km/h, da lahko slediš prometu na regionalkah. To pa žal pomeni, da rabiš 9-11kW zadevo, ki je takoj opazno dražja.
 

pek007

Majstr
8. maj 2007
1.145
330
83
38
Ja, ce hoces bi medkrajevno, gres narest izpit za a in kupis 3 leta star motor za polovico sesalca in se ne treses al ima 7 al 7,8 kw... In gre 87 al 91 na uro...

Pac, mi nimamo taksnih mest kot druge drzave... Da se mores skoz mesto v guzvi z ne vem kakim motorjam pelat... Pri nas v dveh urah prides iz ene strani drzave na drugo...

Za po mestu pa ce bi slo za zmansevanje prometa pa ne vem kaj, je pa 45 na uro cist dost... Sploh zdej k niso vec dvotaktni sesalci... In ne smrdi za tabo... Pac, spet kr ena fora se mi zdi to 125cc... Tist k bi imel neomejeno zeljo z motorjam se vozit se lahko ze zdej... Pa tud fora zdej bo cenovno dostopno sam 6 ur... Se vedno bo 300 euru... Cel izpit pa 1k... Sesalc 125 je ocitno ze pri 4k... Normaln motor pa ok, pred casom bil 2,5k... Zdej je ja ze vec... Ampak se vedno pred tem zakonam je blo cenejs narest izpit pa se furat z motorjam k pa zdej pocen 6 ur in kupit 125 sesalc... Modna muha... Kot 50% ljudi ki ima motor, ga ima zato da ga ma ne pa zato k se mu je fajn vozit... Na leto pa max 2k km... Sicer pa vsakemu svoje...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe in Sonny_Chiba

urby20

Majstr
14. jul 2010
3.036
319
83
Goriska
Da javim "zaključek" zgodbe.

S prodajalcem sva se sporazumno dogovorila preko telefona in preko emaila isto.

Se pravi, prodajalčev dobavitelj ne more temu ustreči (kar sicer sam verjamem na trenutno situacijo) in da prodajalec ni kriv v tem primeru.

Je pa prodajalec ponudil vseeno 100€ nižjo ceno (čeprav v njegovo izgubo), se pravi da bo 3499€ in imava to vse to črno na belem.

Pa še za kakšen popust pri nakupu opreme (čelada) se bova dogovorila.

Meni je to zelo fer vseeno, nočem človeka "nategniti" za 1000€ kar tako...
 
  • Všeč mi je
Reactions: map in Pepe