Sam svoj pivovar

Status
Tema ni odprta za nadaljno razpravo.

jest5

Guru
18. avg 2007
26.080
-8.778
113
Citat:
Uporabnik matejko pravi:
Sicer bo potrebno čakat do julija 2017 (res nenormalno dolgo) ampak sprejeto pa le bo
nahrung002.gif


http://www.rtvslo.si/gospodars...ekuharje/389878
Kaj pa to pomeni za domače hobi pivovarje
confused-1.gif
 

Gucci

Pripravnik
16. avg 2008
126
1
18
Kaj pomeni za nas glede letne količine piva? Do zdaj je bilo 200 litrov. Kaj bo v prihodnje? Se kaj spreminja! Je kdo videl tekst tega predloga?

Še eno vprašanje. Kdaj je v očeh javnih uslužbencev (finančnih inšpektorjev) pivo pivo?
Takoj, ko mu dodaš kvas? Ali, ko je že nekaj tednov v steklenicah in popolnoma dozorelo?
 

kure

Zelenc'
8. dec 2015
24
0
1
Citat:
Uporabnik bluefossil pravi:
Pozdravljeni,
najprej bi pohvalil vse, ki aktivno sodelujete in prispevate v tej temi. Ogromno koristnih informacij.

Imam vprašanje, ki je morda že bilo odgovorjeno pa odgovora nisem zasledil. Lahko, da sem ga spregledal. Torej zanima me ali je morda kakšno nepisano pravilo koliko hmelja uporabiti za dry-hopping na določen volumen piva? Ali je za pale ale 10 g na 10 l občutno premalo ali občutno preveč in koliko hmelja bi bilo potem potrebno dodati za ipo? Verjamem, da se težko poda točen odgovor vendar pa verjetno obstajajo neke smernice po katerih se ravnati, da pivo ostane prijetno aromatično. Tukaj mislim predvsem na izkušnje. Torej, če imate kaka priporočila, jih bom zelo vesel.

Najlepša hvala!

Meni so majstri odgovorili na tej strani: https://www.alter.si/tabla/showflat.php/Cat/0/Number/1826337/page/0/fpart/261/vc/1
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
16.142
4.122
113
Citat:
Uporabnik Gucci pravi:
Kaj pomeni za nas glede letne količine piva? Do zdaj je bilo 200 litrov. Kaj bo v prihodnje? Se kaj spreminja! Je kdo videl tekst tega predloga?
Tole ne drži, v zakonu ni take dikcije. Obstaja samo oprostitev za žganje in vino tako da je bilokakšno kuhanje piva kot fizična oseba (tudi za lastne potrebe) nelegalno.

Citat:
Uporabnik Gucci pravi:
Še eno vprašanje. Kdaj je v očeh javnih uslužbencev (finančnih inšpektorjev) pivo pivo?
Takoj, ko mu dodaš kvas? Ali, ko je že nekaj tednov v steklenicah in popolnoma dozorelo?
V smislu dikcije po zakonih verjetno ko je izražen (jasen) namen da je stvar ki jo delaš pivo. Torej dokler imaš namen delat ječmenov sok (ki se ti je pokvaril), kis ali celo viski je vse ok.

Recimo sam delam viski, doma imam 30l sod za destilacijo, proizvodnja viskija pa znaša pod 500l na leto. Iz 25l piva dobim max. 3l viskija (oz. etanolnega destilata, viskija je mogoče 1/3) tako da legalno lahko pridelam doma vsaj 4000l piva.... kmh osnove za viski!
grin1.gif


(skratka dokler ne prodajaš "pod pultom" je mala verjetnost da bo inšpektor sploh imel interes se s tabo ukvarjat)
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
18.987
9.528
113
Citat:
Uporabnik bluefossil pravi:
Citat:
Uporabnik kalbo pravi:
Citat:
Uporabnik jest5 pravi:
Seveda moraš prilagoditi, saj imajo različni hmelji različne arome in različno intenzivnost arom. Pa prilagoditi moraš tudi glede na telo piva.

edit.
Koliko katerega hmelja boš pogruntal le s probavanjem. Imamo različne okuse. Boš pač imel čez poletje več fešt, da se bo hitreje popilo tvoje poizkuse in bo prostor za nove
grin1.gif

Ja, s tem, da si prilagodiš recept da je perfektno, pol pa zamenjaš vrečo hmelja in hop, ni več isto, saj je odvisno od tega, kako je bil skladiščen, od kje je prišel in podobno. Pa zamenjaš kvas oziroma začneš z njim delat drugače in imaš hitro drugačno telo in spet je potrebno prilagajat recept...skratka polno enih spremenljivk in pivo je fejst težko ponovit, sploh doma z analognim merjenjem in uravnavanjem temperatur kot jih po večini mi uravnavamo.

A prilagodiš z beer smithom ali kakim drugim programom ali po feelingu?

Po občutku. Seveda moraš pa pivo ocenit šele po procesu staranja.
 

Gucci

Pripravnik
16. avg 2008
126
1
18
V predlogu zakona piše, da bi bilo od drugega leta naše početje regulirano in legalno in, da znaša količina, ki se smatra za domačega pivovarja 200 litrov piva na leto na gospodinjstvo. Vse kar je več bi bilo treba plačevati trošarino na celotno količino.

Mali žganjarji lahko naredijo po predlogu na leto 200 litrov žganja...... kje jim je tukaj logika in primerljivost?!
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
18.987
9.528
113
Na ta predlog, ki je bil v javni obravnavi smo dali pripombe, kjer smo predlagali ustrezno količino glede na vino. Če se prav spomnim smo predlagali 1500 litrov. V tem predlogu ni bilo govora o malem proizvajalcu piva, tako da moramo dobit tole, kar bo šlo zdaj v DZ, da vidmo, koliko so nas upoštevali. Glede na članek so namreč mikropivovarje upoštevali.

Kakršnakoli že bo količina je seveda bolje kot nič. Ko bo ta zakon sprejet, bomo lahko končno imeli SLO homebrew prvenstvo odprtega tipa.
 
Nazadnje urejeno:

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
16.142
4.122
113
Zakon pozna trenutno pri vinu in žganju 3 nivoje:
- pridelavo za lastne potrebe kot fizična oseba
- "malo pridelavo" (nižja trošarina)
- komercialno dejavnost

.. vino je specifika ker se itak trošarina tudi če je, obračuna po 0 stopnji zaradi "subvencioniranja". V osnovi pa imamo določene količine kot jih je kalbo omenil. Pri žganju pa je mala pridelava pavšalno obdavčena glede na velikost kotla (40-100l, 100l+) z max. limitami letne proizvodnje. V to ceno so bile sedaj všteta še (od)pečatenja kotla za tiste ki žganja niso pridelovali ves čas. Za lastne potrebe lahko kuhaš žganje pa v kotlih do 40l (izvzeto iz trošarine).

Tako da to kar se govori v člankih sedaj, zadnjič je bil tudi posnetek seje, je predlog za nižjo obdavčitev craft pivovarjev. Torej gre za komercialne pivovarne z manjšimi količinami pridelanega piva (več ali manj vse pivovarne minus laško/union). Za domače pivovarje pa je bistven del "pridelava za lastne potrebe", ta je namreč izvzeta iz trošarine in postavlja pogoj za legalnost našega početja.

Glede količin in ostalega je potrebno vedet da smo slovenci itak posebneži pri alkoholu, recimo žganje je v večini držav prepovedano kuhat (brez licence) - en bistven aspekt za to je tudi varnost (proizvodnja koncentriranega metanola). Tako da primerjat žganjekuho s pivom ne gre, glede vina se pa itak ve kako pri nas gre prodaja "na črno" ampak se noben ne sekira ker kot rečeno je trošarina itak 0 za kmete. Zato je pivo malce specifika in nekako postavlja temelje oz. se jemljejo zakoni iz podobno razvitih držav kjer pa so količine dokaj podobne. Recimo tako češka kot nemčija imata 200l limite in glede na to da se s tema dvema državama lahko najbolj primerjamo so cifre najbrž dobili iz tu.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
18.987
9.528
113
No bomo videli, koliko so nas upoštevali. Spremljam DZ stran, ko pade predlog zakona not povem.
 
Nazadnje urejeno:

jest5

Guru
18. avg 2007
26.080
-8.778
113
200l je čisto ok cifra. Koliko povprečnih hobi pivovarjev pa ima doma na zalogi več, kot 200l piva?
Kar sproti popiješ, pa itak ne morejo dokazati
evil.gif
 

Gavran

direktor!
22. jul 2007
9.134
5.077
113
Nuku`Alofa
Citat:
Uporabnik Utisevalec pravi:
tako da je bilokakšno kuhanje piva kot fizična oseba (tudi za lastne potrebe) nelegalno.

Ni res, v našem pravnem sistemu velja, da je dovoljeno vse, kar ni prepovedano. Če bi veljalo obrnjeno, potem brez zakonskega dovoljenja še fižolovih plinov ne bi smel spustiti na prostost (karikiram)
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
16.142
4.122
113
Sej je prepovedano če ne plačaš trošarine, poglej si zakon o trošarinah. Kazen mislim da je 1200EUR dalje.

Zakon pozna izjeme (oprostitev trošarinske obveznosti) ki pa ne velja za pivo. Tako da za pivo exsplicitno velja 37. člen:
Citat:

(1) Trošarina se plačuje od: piva, vina, drugih fermentiranih pijač, vmesnih pijač ter etilnega alkohola (v nadaljnjem besedilu: alkohol in alkoholne pijače).

.. ki pivo uvršča med trošarinsko blago. Proizvodnja trošarinskega plaga pa zahteva da je proizvajalec trošarinski zavezanec in da izdaja trošarinske papirje. Če tega ni imaš "nezakonito proizvodnjo" ...
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
16.142
4.122
113
Citat:
Uporabnik smarty pravi:
Kaj potem to pomeni, da ne smemo doma piva kuhat pa ga pit?
smile-1.gif

Varjenje piva kot tako in pitje domačega piva ni nikjer prepovedano. Problem nastane ker kot rečeno je strogo po zakonu potrebno za to pivo plačat trošarino. Ker to potegne za sabo en kup drugih zadev (od tega da je potrebno pivo dajat v analize, da morajo bit surovine in obrat ustrezen) je logično da domač pivovar tega ne more zagotovit.

Zato je to sivo področje, preganjal te ne bo noben oz. četudi bi te vprašanje kako bi se stvar odvijala če bi začel malce opletat naokoli z zakonodajo. Prav povsem legalno pa tudi ni zaradi zgoraj napisanega.
 
Status
Tema ni odprta za nadaljno razpravo.