S čim poflikat luknje v steni/intstalacije

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Edini pravi odgovor v tej temi je da se take luknje kot so na sliki zaflika s tem kar je drugače na steni. Najbrž gre za klasičen apneno cementni omet, če je starejša zgradba mogoče celo samo apneni.

Majstri ki cele kanalčke flikajo z gipsom pojma nimajo pa tudi računice nimajo ok. Z gipsom se fiksira/sidra, karkoli več se pa potem zaflika z malto.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Aja pa kot je primer na fotki, purpen ne škodi da ga brizgneš v luknje od ceglov in za rebrasto cev, višek odrešeš in potem čez vržeš malto.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Lepila niso ok ker imajo prevelik delež cementa in premalo zrnatost. Lepila bodo pri preveliki debelini začela pokat, max. debelina nanosa iz cementnih lepil je ponavadi tam do 5mm kar je več je rizično.

MPI20 kot se omenja tudi ni idealno ker je na osnovi gipsa in še vedno s premalo zrnavostjo. Sicer je ok ker se dobro veže in hitro strdi, samo 5cm debeline sam nebi s tem flikal. Za vrhnjo izravnavo bi bilo ok.

Za take luknje rabiš malto, 4mm pesek pa maltit ali pa pripravljena mešanica v vreči poljubnega proizvajalca. Če imaš cegel spodaj je prav da daš nekaj kar je osnovano na apnu, samo to zagotavlja ustrezno hidracijo ki zagotovi ustrezen oprijem. Če daš cement ali pa gips ti veže vodo in med stikom na opeko (ki vpija vlago) dobiš po strditvi neustrezen oprijem.
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
14.640
6.113
113
Lepila niso ok ker imajo prevelik delež cementa in premalo zrnatost. Lepila bodo pri preveliki debelini začela pokat, max. debelina nanosa iz cementnih lepil je ponavadi tam do 5mm kar je več je rizično.

MPI20 kot se omenja tudi ni idealno ker je na osnovi gipsa in še vedno s premalo zrnavostjo. Sicer je ok ker se dobro veže in hitro strdi, samo 5cm debeline sam nebi s tem flikal. Za vrhnjo izravnavo bi bilo ok.

Za take luknje rabiš malto, 4mm pesek pa maltit ali pa pripravljena mešanica v vreči poljubnega proizvajalca. Če imaš cegel spodaj je prav da daš nekaj kar je osnovano na apnu, samo to zagotavlja ustrezno hidracijo ki zagotovi ustrezen oprijem. Če daš cement ali pa gips ti veže vodo in med stikom na opeko (ki vpija vlago) dobiš po strditvi neustrezen oprijem.
Pa ti ves da ce vecje luknje filas z malto, da rabis prej “obrizg”? Da ni to tko da v 10x40x 10 nabases poljubno malte in pol kr stoji not?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.142
5.753
113
pri taščici
Obrizg je predvsem zato da se malta prime "gladke" podlage. Tukaj recimo da ni ravno gladka.
Pri flikanju take luknje je predvsem problem "viskoznost" malte ker ti vse ven rine in ne moreš poglihat na koncu. Sploh če si na fini granulaciji materiala.
Maltni pesek 0-4 pa dovolj apna v malti tole zamece. Lepila in ometi v granulaciji manjši od 0-2 pa ....
Zato sem predlagal v plast lepila/ometa zatlači kakšne konce ruševin in čez njih da potem še eno plast ometa.

Čakam da pogruntajo purpen za take luknje ki bo po strditvi bolj podoben ometu (trši). Sicer lahko že sedaj so purpenom potem pa mrežico pa nekim kitom tole zapacas, ampak....brcanje v stekarje potem ne bo ravno priporočljivo....
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.959
803
113
ko sem mel tega velik mi je zidar takle zaprl z Rofix malto (vreče v merkurju 25-30 kg ena, ne vem oznake - lohk grem pa pogledat vreco) in ostanki "rušenja", da je slo manj materiala in da mu manj "leze".
ko sem mel tega mal, je to naredil malar - zmešal gips in ta isti rofix (da mu ni preveč sušilo)
oba sta pa to delala po tem, ko je elektrikar naredu - torej elektrikar ti z gipsom fiksira cevi in dozo.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.347
8.710
113
Precej lepse in lazje se dela ce ga mesas. Sicer pa vsak po svoje, ce ti raje delas s cistim - men je vseeno :)
Pol ti pa doze ven poriva. Si pa mivko mislil anede, ne peska? Mene so tud to učil ja. Navada starih štromarjev še iz časov ko gipsa ni bilo v izobilju, sem ugotovil, da lažje in hitreje delam s čistim. Je pa več vrst štromarskega gipsa, tist k se ne mara vzame fejst tahitrega.
 
  • Haha
Reactions: Romzi