računica Bencin VS dizel

kajn

Guru
5. okt 2007
2.441
1.235
113
Iskajoč brata
Zdravo vsem,

počasi bo treba menjati avto pri hiši. Trenutno je pri hiši majhen bencinar za kratke ture (od 1 do 15km) in dizel za dolge vikend ture (+250km)
Malega bencinarja se bom počasi znebil, saj sva trenutno oba zaposlena v mestu. DIzel bo pa počasi "goden" za menjavo. Namen imam kupit rabljeno vozilo, razen če bi bila kakšna "huda" akcija"

Sedaj pa vprašanje:
Namen imam kupit enoprostorca ali varianta caddy-a, ampak še ne vem kakšen motor. Letno se bo naredilo od 20k do 30k, združilo kratke ture 1 do 2km in dolge vikend ture.

Koliko so dizli občutljivi na kratke ture, kjer se motor ne ogreje? Kje je meja km, da se splača kupi dizla?

Prosim za odgovore brez ekološkega vidika.....

Hvala vsem za odgovore
 

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Mah, kupi kar ti paše, s predpostavko da pri bencincih tudi gledaš turbote.
Pa seveda obvoz pri motorjih, ki so preverjeno problematični.
 

map

Guru
6. jul 2008
7.779
1.919
113
najrajš na babi
Odvisno kakega bencinca vzameš. Če starega 1.6 NA bo razlika večja, v novejših turbo mlinčkih manjša. Če boš delal 30 jurjev, pa če je razlika 1 liter/100km potem bo to 300 litrov letno, če 2l potem 600 litrov letno. Po današnjih cenah je to med 300 in 600 eur letno. Če ti je OK, potem bencinca. Stroški vzdrževanja so tam, tam z turbo bencinci in dizlom. Bojim pa se da bo v teh vozilih z aerodinamiko škatle za čevlje razlika še nekoliko večja, posebej ko ga boš pognal po AC nad recimo 110 ali 120, ko začne zračna masa svoje delat.
 
Nazadnje urejeno:

mr_

Guru
20. sep 2007
8.886
2.355
113
Mogoce za razmislit o uporabi car sharinga, za kratke fure definitivno, za dolge pa si premalo opisal potrebe. Št. oseb, psov, koles, vozičkov. :)
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Daj reci da nisi resen s tem deljenjem avta - človek ima dva avta, racionalizira na enega, ti pa mu predlagaš, da postane odvisen od avta, ki bo mogoče stal na 500m oddaljenem parkingu takrat ko ga bo rabil. Mogoče je to uporabno za tiste v strogem centru Ljubljane, za vso ostalo Slovenijo vključno z MB - no go!
 

Gasper008

Guru
24. sep 2012
4.625
766
113
Torej ti prodajaš oba avta in boš naprej imel samo še enega?

Za to kilometrino iz vidika zanesljivosti nima nobene veze ali je bencin ali dizel, sicer mi pa ni čisto jasno kako lahko nabereš tako kilometrino samo iz izredno kratkih voženj in daljših vikend voženj. Ziher imaš vseeno še veliko tistega vmes med 20 in 50 km.
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.218
3.369
113
Plug in hybrid itaq.
Pa Suv da bo v trendu.

Kakšen Opel Grandland plug in ali pa Peugeot itaq je pod plehom isto.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.805
3.815
113
Glede na to da je v igri tudi boljša polovica ... najprej izberi avto (znamka, model, eventuelno barva) potem pa poglej kaj se dobi in s kakšnimi motorji (ter predvsem koliko izbire je s takimi motorji). Potem pogledaš kateri od teh motorjev, ki se jih dejansko dobi na trgu je najmanj problematičen in to vzameš.

Skratka že vnaprej se odločat za dizla ali bencinca je bedarija ker si takoj omejiš dobro izbiro. Pa tudi poraba ni vse, danes je sploh pri dizlih pomembna skupna ekonomija v času lastništva in tam so povečini plebeljski dizli na slabšem od bencinarjev.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.213
5.236
113
Za to kilometrino iz vidika zanesljivosti nima nobene veze ali je bencin ali dizel, sicer mi pa ni čisto jasno kako lahko nabereš tako kilometrino samo iz izredno kratkih voženj in daljših vikend voženj. Ziher imaš vseeno še veliko tistega vmes med 20 in 50 km.

jaz se gajslam v službo pa nazaj, otroke v vrtec/šolo in popoldne na to dejavnost pa ono. vmes v trgovino, če ne opravim spotoma. vse v kranju. 1x/mesec v povprečju 50km daleč na obisk in nazaj. pa v Istro poleti in se avto na dopustu parkira in pokrije za čas letovanja. recimo v povprečju 1x mesečno še na kaki enodnveni izlet po sloveniji. cca 25kkm letno. se nabere tega drekanja sem pa tja po par kilometrov za toliko. ne bi verjela, če ne bi na števcu videla.

imam pa zadnjih 8 let dizla. najprej 7 let enega, zdaj pa 1 leto drugega in nikoli težav zaradi tega. dizel je pa, ker pač bencinarja ni bilo oziroma je bil samo močnejši in dražji. sem najprej izbrala avto in bi vzela bencinarja, če bi ustrezen bil.
 
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver

gimi

Fizikalc
23. avg 2019
352
113
43
pa družinski ''monovolumen'', pomojega ga za 15 komot dobiš, če ne novga pa testnega ampak naj ti v testnem dajo tud brezplačen prvi servis al pa extra popust pr diskih, ko jih boš menu

 
Nazadnje urejeno: