ni šans !! porušiš celi sistem ki je že tako v k...cu !!... kaj pa če bi montiral še eno črpalko, da bi imel 2 ... eno (sedanjo), ki poriva vodo skozi radiatorje in še eno na povratku, ki vleče vodo iz radiatorjev ... torej dve v seriji, vmes pa radiatorji ...
Mate še opcijo IMP NMT Črpalke...
Ja hudič je, ker inštalatarji vgrajujejo prešvoh obtočne črpalke....Posebej je to slabo, če imate toplotno črpalko. Tam se gleda, da se naredi max pretok, da se zniža dT, zniža potrebno temperaturo dovoda in poveča izkoristek toplotne črpalke.
To šparanje s porabo obročne črpalke je brez zveze in božjastno.
Hvala za predlog. Bom malo pregledal in na tej osnovi sprejel odločitev.
Kolikor sem gledal brošuro, je najvišji diferenčni tlak 0,6 bar, kar bi za moj primer bilo premalo. Lahko da se motim.
Wilo Yonos maxo zgornji model zmore 1 bar, ampak cena je res zasoljena, 640€ sem jo našel najceneje. Tista za 1,2 bara je pa čez 800€.
Ampak ni kaj, treba bo...
Zagotavljati mora kroženje, razumem. Ampak obenem tudi dovolj pretoka, kar pa je odvisno od diferenčnega pritiska. Težava, kolikor jaz razumem, sta kritični veji, na kateri je montirano 5 radiatorjev, dolžina cevi teh dveh kritičnih vej pa je 54m, notranji fi pa 16mm. Skupna dolžina radiatorjev na teh dveh kritičnih vejah je 4,2m, širine 8,5cm in višine 51cm.
Glede tlaka tudi jaz ne razumem zakaj točno 0,92 bar, a tako mi je bilo glede na vse podatke in shemo izračunano, da bi bilo najbolje in da ne bi bilo treba bistveno dvigniti temperature dvižnega voda in da bi bil zalogovnik kolikor toliko dobro izkoriščen.
Hvala za namig glede Grundfos. Morda jo imam tudi sam še nekje. Imela je 100W na stopnji 3 ko je bila še stara kotlovnica. Oznake modela pa res ne vem. Bom poizkusil poiskati.
Jah, to je bilo okrog 96-97 leta, ko je to še fotr imel čez. In dejansko je to delal centralnar. Torej dve kritični veji premera 16mm, dolžine 54m, 5 radiatorjev na eni zanki, skupna dolžina radiatorjev pa 4.2m. Skupaj je 6 zank, ampak ostale so še kar OK, ker so radiatorji v istem prostoru. So pa radiatorji seveda neproporcionalno razporejeni. Evo, prilagam še skico (ne ravno lepo in pravilno narisano), kako je narejeno:
Pa še kako se fila zalogovnik preko Yonos Pico 1-6/25, ampak mislim da je glede filanja vse OK
Nekako mi deluje, da je izvedba plod pojava enocevnega sistema, ko so vsi monterji kar na enkrat to želeli vgrajevati (vsi osvojiti novost za navadne hiše). In so to pač delali kar takole "čez prst".
Skratka, na osnovi teh skic mi je bilo s strani strokovnjaka, strojnega inženirja, izračunano 0,92 bar. S tem da niti pri takem pritisku ne bi bilo vse kot bi bilo potrebno, naj pa bi bilo sprejemljivo. Pa (povezano s stroški) naj načrtujem predelavo na dvocevni sistem.
EDIT: jurga , kolikšen bi pa mora biti fi cevi za moj konkretni primer?
Ja, obe črpalki od stare kotlovnice sem našel:
Močnejša je obtočna, šibkejša je bila za sanitarno vodo. Močnejša očitno zmore 0,6 bar. Vendar navoj ne paše direktno, saj je pri trenutni 25. Poiskal bom na internetu kak graf te Grundfos črpalke in ga primerjal s tisto Wilo črpalko, ki polni zalogovnik. Tista pa je 1-6/25. Torej isto 0,6 bar in 25mm.
Morda za boljšo preglednost, mojster mi je za polnjenje zalogovnika montiral Wilo Yonos Pico 1-6/25 (40W), za obtočno do radiatorjev pa Wilo Yonos Pico 1-4/25 (20W). Prepričan sem in vse kaže na to, da bi polnjenje zalogovnika zmogla tudi 1-4/25. Kot da se je mojster zmotil in ju zmontiral nasprotno od zamišljenega načrta.
Skratka, če ju med sabo zamenjam, nič ne izgubim na polnjenju zalogovnika, dobim pa boljši pretok skozi radiatorje a ne?
In ta Wilo Yonos Pico 1-6 bi naj zmogla podobnih performans kot Grundfos UPS 23-60? S tem bi dobil odgovor, če je 0,6 bara dovolj za moj sistem.
jurga
Hvala za nasvete. Sedaj mi bo lažje urediti. Tele povezave žal ne vidim.