Prezračevanje obnovljene stare hiše

sad

Guru
24. avg 2007
20.461
9.154
113
Opažam, da se v veliko starejših hišah (recimo grajenih okrog 1975) po obnovi (menjava oken, izolacija fasade) pojavlja plesen zaradi prevelike zatesnjenosti.
Pri novih hišah se običajno uredi prezračevanje z rekuperacijo, kar pa pri starejših hišah ni tako enostavno brez večjih posegov v notranjosti.
Ali obstaja kakšna rešitev za takšne primere, da zrak vseeno kroži, ne zahteva pa to večjih posegov v notranjosti? Razen zračenja večkrat na dan :).
Zadnjič sem zasledil na eni starejši hiši na novi fasadi z izolacijo okrogle zračnike premera cca. 20cm. Kot je izgledalo je to en zračnik na prostor. A je to kaj v zvezi s tem? In ne, ni bilo samo za kopalnico, razen, če so vsi prostori v hiši kopalnica :).
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.461
9.154
113
To bi znalo biti tudi zanimivo ja.
McGiver : imaš morda info kakšen je okviren strošek te zadeve na eno enoto?
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Na linku so tudi ceniki in najcenejši je malo pod 400+DDV na enoto.

Sem pa to dal prvi link z gugla, jaz osebno bi vzel Lunos, ker poznam direktorja.

 
  • Všeč mi je
Reactions: Bucko in sad

janko

Pripravnik
12. nov 2007
165
11
18
Opažam, da se v veliko starejših hišah (recimo grajenih okrog 1975) po obnovi (menjava oken, izolacija fasade) pojavlja plesen zaradi prevelike zatesnjenosti.
Pri novih hišah se običajno uredi prezračevanje z rekuperacijo, kar pa pri starejših hišah ni tako enostavno brez večjih posegov v notranjosti.
Ali obstaja kakšna rešitev za takšne primere, da zrak vseeno kroži, ne zahteva pa to večjih posegov v notranjosti? Razen zračenja večkrat na dan :).
Zadnjič sem zasledil na eni starejši hiši na novi fasadi z izolacijo okrogle zračnike premera cca. 20cm. Kot je izgledalo je to en zračnik na prostor. A je to kaj v zvezi s tem? In ne, ni bilo samo za kopalnico, razen, če so vsi prostori v hiši kopalnica :).
Mislim, da je to reklama za prezračevanje.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.461
9.154
113
Ko bi le bila :).
 

Ted

Guru
8. sep 2007
1.682
576
113
Opažam, da se v veliko starejših hišah (recimo grajenih okrog 1975) po obnovi (menjava oken, izolacija fasade) pojavlja plesen zaradi prevelike zatesnjenosti.
Pri novih hišah se običajno uredi prezračevanje z rekuperacijo, kar pa pri starejših hišah ni tako enostavno brez večjih posegov v notranjosti.
Ali obstaja kakšna rešitev za takšne primere, da zrak vseeno kroži, ne zahteva pa to večjih posegov v notranjosti? Razen zračenja večkrat na dan :).
Zadnjič sem zasledil na eni starejši hiši na novi fasadi z izolacijo okrogle zračnike premera cca. 20cm. Kot je izgledalo je to en zračnik na prostor. A je to kaj v zvezi s tem? In ne, ni bilo samo za kopalnico, razen, če so vsi prostori v hiši kopalnica :).
Narediš fasado brez toplotnih mostov in ne bo plesni, ne glede na prezračevanje. Sam bi nabavil lokalni rekuperator pa me malo skrbi koliko hrupa bi rekuperator spustil v hišo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Romzi
19. jul 2007
2.756
1.479
113
Narediš fasado brez toplotnih mostov in ne bo plesni, ne glede na prezračevanje. Sam bi nabavil lokalni rekuperator pa me malo skrbi koliko hrupa bi rekuperator spustil v hišo.

Žal ne drži, obnova hiše, kvalitetna fasada in nova okna. Bivanje žal prinese toliko vlage, da plesen kljub temu nastaja, pomaga samo res intezivno in temeljito zračenje vsaj 2-krat dnevno.
Poznam tak konkreten primer, z okni in fasado so zaključili, je pa trajalo še dva meseca, da so zagnali centralno rekuperacijo (je trajala dostava samega rekuperatorja) in vmes so se pritoževali, da jim je plesnelo.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

Ted

Guru
8. sep 2007
1.682
576
113
Seveda, je treba tudi kaj okna odpirati. Po teoriji sicer plesen nastaja na mrzlih toplotnih mostovih, drugače vlaga nima kje kondenzirati. Pomaga tudi enakomerna temperatura. Pri meni (16-18cm fasada, 3 slojna okna 0,5) se vlaga in plesen pojavita recimo na delu vhodnih vrat ki ne tesnijo več 100%, sicer pa ne. Je pa res, da se trudim hišo vsak dan dobro prezračiti, oken na kip praktično ne odpiram - izjema je kopalnica. Fasado sem delal do temelja (10cm XPS), pa bil sem precej tečna stranka ko je šlo za obdelavo špalet npr.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad in Hanzi

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.149
5.754
113
pri taščici
Ko imaš vlago nad 70% jo moraš znizevati . Pozimi lahko z kratkotrajnim zracenjem na stezaj (ali razvlazilcem), poleti bolj ali manj samo z razvlazilcem če imaš del v.kleti.
Živim v pol stoletja stari hiši s PVC okni in ali vrati, plesen se mi ipojavlja samo poleti v.kletnem prosptru kjer susimo in likamo perilo. V njem je vlaga tudi preko 80% lahko, zato jo od lani dalje znižujem z razvlazilcem na 70% in težav splesnijo ni več.
Fasada izolirana, možno da del vlage izgine skozi mansardo ker se ni izdelana po PS.
 
Nazadnje urejeno:

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Skoraj ni toplotno sanirane starogradnje, ki ne bi imela toplotnih mostov. Če je ok poštimano in je % vlage res previsok, , bi plesnele cele stene, ne samo po kotih ipd.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi in sad

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.767
626
113
Seveda, je treba tudi kaj okna odpirati. Po teoriji sicer plesen nastaja na mrzlih toplotnih mostovih, drugače vlaga nima kje kondenzirati. Pomaga tudi enakomerna temperatura. Pri meni (16-18cm fasada, 3 slojna okna 0,5) se vlaga in plesen pojavita recimo na delu vhodnih vrat ki ne tesnijo več 100%, sicer pa ne. Je pa res, da se trudim hišo vsak dan dobro prezračiti, oken na kip praktično ne odpiram - izjema je kopalnica. Fasado sem delal do temelja (10cm XPS), pa bil sem precej tečna stranka ko je šlo za obdelavo špalet npr.
Če je vlage v hiši preveč, se bo nekje prej ali slej nekje kondenzirala. Ali vlago pošiljaš ven ali pa jo "loviš" s kakšnimi razvlažilniki. Najbolj učinkovito je seveda prezračevanje, saj imajo razvlažilniki dokaj omejene kapacitete in raznih "rukerjev" (tuširanje, kuhanje) ne spravijo ven takoj.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.153
1.759
113
Opažam, da se v veliko starejših hišah (recimo grajenih okrog 1975) po obnovi (menjava oken, izolacija fasade) pojavlja plesen zaradi prevelike zatesnjenosti.
Kje si to opazil?

V kolikor je debelina izolacije ustrezna ni pogojev za plesen.

Zračenje, kot tako, ima seveda več razlogov. Če nimaš prisilnega moraš na nek drug način zamenjat zrak. A zaradi tega nimaš plesni.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

luka51

Guru
16. avg 2007
13.839
5.083
113
Sam bi nabavil lokalni rekuperator pa me malo skrbi koliko hrupa bi rekuperator spustil v hišo.
Najcenejsi mitsu, na nizki hitrosti 2m stran od glave nad mizo z računalnikom, neslišen.
Na visoki hitrosti ventilatorja kot 2.5kw mitsu klima na max. Meni laufa skos na min. Ni mi zal, da sem ga pokno gor.
Ce ti kaj pomaga.
 

Ted

Guru
8. sep 2007
1.682
576
113
Razumem, da je rekuperator tih, bolj me skrbi koliko več zunanjega hrupa zaradi rekuperatorja pride v hišo.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.131
2.256
113
Nevem, z vsaj malo zračenja, z fasado brez toplotnih mostov ter z primerno notranjo temperaturo se plesen skoraj ne bi smela pojavljati. Vprašanje kakšne druge težave so še prisotne na npr. 50 let stari hiši. Hidroizolacija tal je verjetno vrhunska na takšnih hišah. Potem pa verjetno eno z drugim nabija vlago in plesen je tukaj... Kolikor jaz pomnim smo mi imeli nekoč težavo pri novogradnji zgolj v eni garderobni sobi, ki je mejila na zunanjo severno steno, zraven tega v tej sobi ni bilo oken torej zračenje slabo, takoj zraven kopalnica.. Napaka je tudi bila omara čist do stene. Rešitev tam so bile police, stena od zadaj odprta. Od takrat tam plesni več ni bilo...