Predbožična Ljubljana...?

raners

Majstr
4. mar 2008
2.710
366
83
Hej vsem...

Ker Ljubljane in centra LJ sploh ne poznamo, in imamo namen malo prehodit "predbožično" Ljubljano, bi me zanimalo naslednje o Ljubljani:

1. Na katerih trgih/parkih je najbolj okrašeno in največ "dogajanja"? Kje začet in do kod it?
2. Je na teh trgih dosti "street food" ponudbe (da lahko kaj poješ)? Na gmaps za "Central market" piše, da je "živahna tržnica s pridelki in ulično hrano" - torej je tam ponudba ulične hrane?

Malo off:
3. Če si ogledaš kak koncert v areni Stožice, je kje v okolici kak parking? Če prespimo v hotelu v LJ, je bolje parkirat avto pod hotel in vzet taxi do arene?
 
  • Všeč mi je
Reactions: tesfalar

BLABLABLA

Guru
28. sep 2007
2.228
717
113
Hej vsem...

Ker Ljubljane in centra LJ sploh ne poznamo, in imamo namen malo prehodit "predbožično" Ljubljano, bi me zanimalo naslednje o Ljubljani:

1. Na katerih trgih/parkih je najbolj okrašeno in največ "dogajanja"? Kje začet in do kod it?
2. Je na teh trgih dosti "street food" ponudbe (da lahko kaj poješ)? Na gmaps za "Central market" piše, da je "živahna tržnica s pridelki in ulično hrano" - torej je tam ponudba ulične hrane?

Malo off:
3. Če si ogledaš kak koncert v areni Stožice, je kje v okolici kak parking? Če prespimo v hotelu v LJ, je bolje parkirat avto pod hotel in vzet taxi do arene?
Ostani doma. Boš pršparal živce in denar..
 

sousis

Guru
16. nov 2019
1.506
1.000
113
Najbolj je okrašeno in nagužvano v centru, približno od Name (Cankarjeva cesta) preko Čopove do Prešernovega trga in Tromostovja. Na drugi strani Tromostovja potem lahko greš levo na tržnico, do Zmajskega mostu, ali še malo naprej in desno, po Stari Ljubljani.

Na tržnici so tudi stojnice s hrano in pijačo, ja. Stojnice so poleg tržnice še na Tromostovju in običajno na Cankarjevem nabrežju ali na drugi strani Ljubljanice, na ulici Breg, ampak letos nimam pojma, nisem še šla tja mimo. Čez Ljubljanico od tržnice je Petkovškovo nabrežje s kupom kafanic kjer se dobi kaj za popit in pojest, in to celo sede, za razliko od stojnic.

Za ogled lučk lahko greš še po Trubarjevi, Slovenski in Miklošičevi, to je pa pol že skoraj to kar se tiče centra. Aja, pa Kongresni trg in Park Zvezda se ponavadi potrudijo še kaj okrasit.

Čez vikend je precej turistov, sploh Italijanov, tako da pričakuj gnečo. Pa cene navite, itak.

Mi ponavadi enkrat decembra izberemo en delovni dan in gremo že zgodaj popoldne, ko je še dan, peš na LJ grad, pol na vrhu mal naokoli in potem peš dol, da se mulci mal zgonijo. (Btw lahko za manj hoje greste na vzpenjačo ali turistični vlakec - ponavadi je najbolj varno na vlakec se vkrcat na začetni postaji (center), ker ni garancije, da boš na naslednjih postajah še dobil plac.) Pol pa odvisno kje smo prišli dol z gradu, sprehod čez Staro Ljubljano ali tržnico čez cel center gor in dol za ogledat si letošnjo okrasitev, da bomo lahko potem utemeljeno kritizirali tokratne napore MOL in dvornega okrasitelja. Spotoma še kaj čokoladnega za mlajše in alkoholnega za starejše, da zdržimo napore. S tem smo opravili nalogo "center decembra" za še eno leto in vsaj do januarja ne povohamo več centra.

Glede 3: V Stožicah je parkirna hiša, kjer dobiš plac, če dovolj zgodaj prideš (Imam v spominu, da imajo cca 1000 parkirnih mest?). Odpri Google Maps, daj pogled na satelitsko sliko terena, pa poglej od Arene Stožic po Vojkovi cesti do Kardeljeve ploščadi. Opazil boš nekaj parkingov, s katerimi boš mogoče imel kaj sreče. Ampak mi smo do zdaj vedno šli lepo na bus, postaja je precej blizu Stožic. Tukaj je še nekaj idej, sicer že malo starejših. Taxi se mi zdi razumna izbira, bo pa okoli arene potem gužva in bo taksi bolj počasen kot sicer.

PS. Namig za ženo: če mislite dve uri stat ob stojnici in srebat kuhančka ob čveku s prijatelji, priporočam termo štunfe ali termo žabe. Tiste gobe-grelci na plin te grejejo v glavo, spodaj pa leden asfalt. V ženski "elegantni" garderobi in obutvi si to lekcijo kar fino zapomniš, ko prvič sprobaš.
 
Nazadnje urejeno:

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.940
5.015
113
Ostani doma. Boš pršparal živce in denar..
Jaz sem bil tam, in lahko rečem, da tole razen lučk nima nič z besedo Predbožična.

Skratka, vonj po ćevapih, ter razbijanje srbskih trubačev na Tromostovju, južna klientela, pač meni nima nič z predbožičnim časom. Tako sem odšel iz prizorišča razočaran, nad okolico, dogajanjem, in tem kam smo kot država prišli.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.710
366
83
Najprej sousis , res hvala lepa za tako izčrpen odgovor... ;) Tako se pomaga na Alter.. ;)

MrDaco , saj nekak ne pričakujem nevem kaj, ampak še nikoli nismo bili v LJ, ko je okrašena in ker imamo pred nekim koncertom celo popoldne cajta, smo mislili it malo po LJ uličicah...

Saj tudi v MB ni nekega predbožičnega pridiha, ampak kaj češ, vse smo že videli, slišali, probali - in nam očitno nič več ni dovolj "dobro"... ;)
 
  • Všeč mi je
Reactions: Car in sousis
27. jan 2022
4.801
1.738
113
Vse lepo in prav - silom prilike (sem ženo poljal na službeno zabavo) sem bil "na prižigu lučk" v LJ.
Kot zakleto je bilo tisti dan zvečer 16°C, jaz pa "v dolgih gatah" in zimskih butsih - sem švical kot konj.
Glede okrasitve - no ja Prešernov trg in levo desno 300m je še nekaj, vse ostalo pa mrtvo.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.553
8.908
113
Jaz sem bil tam, in lahko rečem, da tole razen lučk nima nič z besedo Predbožična.

Skratka, vonj po ćevapih, ter razbijanje srbskih trubačev na Tromostovju, južna klientela, pač meni nima nič z predbožičnim časom. Tako sem odšel iz prizorišča razočaran, nad okolico, dogajanjem, in tem kam smo kot država prišli.
Mariborčan si bilda ego in sere čez Ljubljano...nič novega, zeh....
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.940
5.015
113
Mariborčan si bilda ego in sere čez Ljubljano...nič novega, zeh....
Daj, a sem prizadel tvojo nežno dušico, ali te reanica boli? In v Mariboru tudi trubači hodijo po ulicah okoli po centru. In tudi tukaj mi gredo blazno na jetra. Srečen zdaj?
Ampak pustmo Maribor, tema je o Ljubljani.
 
  • Všeč mi je
Reactions: endvatri

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.553
8.908
113
Nisi prizadel ničesar, vedno znova pa dokazuješ da si tipični zaplankanec, pač jezen na vse. Ljubljana pa pusti vtis na marsikakem turistu, vem pa da zaplankanmu Mariborčanu in še desničarju za povrh Ljubljana in to kar je postala v zadnjih 15 letih pač ne paše. Pa trubači gor ali dol. Tako da ja, odgovor na prvotno vprašanje je, če imaš za zabit popoldne, si lahko Ljubljano in njen center ogledaš in imaš kaj videt, popit in pojest.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.940
5.015
113
Nisi prizadel ničesar, vedno znova pa dokazuješ da si tipični zaplankanec, pač jezen na vse. Ljubljana pa pusti vtis na marsikakem turistu, vem pa da zaplankanmu Mariborčanu in še desničarju za povrh Ljubljana in to kar je postala v zadnjih 15 letih pač ne paše. Pa trubači gor ali dol. Tako da ja, odgovor na prvotno vprašanje je, če imaš za zabit popoldne, si lahko Ljubljano in njen center ogledaš in imaš kaj videt, popit in pojest.
Sam res, zaplankanc moraš bit, da ti gredo južnjaki na živce. Sploh ko en praznik, kot je Božič, zaserjejo z njihovo ciganarijo. Či bi jih hotel poslušat, bi šel v Leskovac.
Pa če že pljuvam, lahko na drugi strani pohvalim božično prednovoletni sejem v Gradcu ali Zagrebu. Čisto druga zgodba kot opankovina...
 
Nazadnje urejeno:

sousis

Guru
16. nov 2019
1.506
1.000
113
PS. raners Tle so še dogajanja v mestu, kopiram program nastopov:

Glasbeni program na petih prizoriščih​

Na odrih na Pogačarjevem, Novem, Kongresnem in Mestnem trgu ter Trgu francoske revolucije se bodo zvrstili številni koncerti slovenskih in tujih glasbenikov.

Na Pogačarjevem trgu bodo med 1. in 31. decembrom nastopili izvajalci popularne in narodnozabavne glasbe.

Glasbeni program na Novem trgu se bo odvil med 16. in 25. decembrom, razen na božični večer. Nastopili bodo izvajalci različnih glasbenih zvrsti. Koncerti bodo potekali med 19. in 21. uro.

• 16. 12. ljubljanski osnovnošolci
• 17. 12. Obvezna smer
• 18. 12. Sten bend
• 19. 12. Help! A Beatles Tribute
• 20. 12. Baladero
• 21. 12. Big Band NOVA & Matjaž Kumelj
• 22. 12. Generator
• 23. 12. Josip Brass
• 25. 12. Moon Time Quartet

V soboto, 24. decembra, ob 17. uri bo pred Mestno hišo tradicionalni božični koncert, letos že jubilejni dvajseti. Obiskovalci bodo prisluhnili gospelu in božičnim pesmim v izvedbi slovenskega vokalista Ota Pestnerja in New Swing Quarteta.

V torek, 26. decembra, se bo začel glasbeni program na Kongresnem trgu. Trajal bo do 1. januarja, vključno s silvestrskim večerom. Koncerti se bodo začenjali ob 19. uri.

• 26. 12. Hamo &Tribute 2 Love, Big Foot Mama
• 27. 12. Milica Todorović, Saša Matić
• 28. 12. Flirrt, Vlado Kreslin in Mali bogovi
• 29. 12. Nina Badrić, Dražen Zečić
• 30. 12. Šank Rock, Joker Out
• 31. 12. Rock´n Band, Nika Zorjan, Victory
• 1. 1. ABBA Mia

V soboto, 30. decembra, bodo na Trgu francoske revolucije nastopili Lim Smrad in Žila, Backstage in Alo! Stari.
 
  • Všeč mi je
Reactions: aljoman

Ador

Majstr
7. avg 2019
606
313
63
Najbolj je okrašeno in nagužvano v centru, približno od Name (Cankarjeva cesta) preko Čopove do Prešernovega trga in Tromostovja. Na drugi strani Tromostovja potem lahko greš levo na tržnico, do Zmajskega mostu, ali še malo naprej in desno, po Stari Ljubljani.

Na tržnici so tudi stojnice s hrano in pijačo, ja. Stojnice so poleg tržnice še na Tromostovju in običajno na Cankarjevem nabrežju ali na drugi strani Ljubljanice, na ulici Breg, ampak letos nimam pojma, nisem še šla tja mimo. Čez Ljubljanico od tržnice je Petkovškovo nabrežje s kupom kafanic kjer se dobi kaj za popit in pojest, in to celo sede, za razliko od stojnic.

Za ogled lučk lahko greš še po Trubarjevi, Slovenski in Miklošičevi, to je pa pol že skoraj to kar se tiče centra. Aja, pa Kongresni trg in Park Zvezda se ponavadi potrudijo še kaj okrasit.

Čez vikend je precej turistov, sploh Italijanov, tako da pričakuj gnečo. Pa cene navite, itak.

Mi ponavadi enkrat decembra izberemo en delovni dan in gremo že zgodaj popoldne, ko je še dan, peš na LJ grad, pol na vrhu mal naokoli in potem peš dol, da se mulci mal zgonijo. (Btw lahko za manj hoje greste na vzpenjačo ali turistični vlakec - ponavadi je najbolj varno na vlakec se vkrcat na začetni postaji (center), ker ni garancije, da boš na naslednjih postajah še dobil plac.) Pol pa odvisno kje smo prišli dol z gradu, sprehod čez Staro Ljubljano ali tržnico čez cel center gor in dol za ogledat si letošnjo okrasitev, da bomo lahko potem utemeljeno kritizirali tokratne napore MOL in dvornega okrasitelja. Spotoma še kaj čokoladnega za mlajše in alkoholnega za starejše, da zdržimo napore. S tem smo opravili nalogo "center decembra" za še eno leto in vsaj do januarja ne povohamo več centra.

Glede 3: V Stožicah je parkirna hiša, kjer dobiš plac, če dovolj zgodaj prideš (Imam v spominu, da imajo cca 1000 parkirnih mest?). Odpri Google Maps, daj pogled na satelitsko sliko terena, pa poglej od Arene Stožic po Vojkovi cesti do Kardeljeve ploščadi. Opazil boš nekaj parkingov, s katerimi boš mogoče imel kaj sreče. Ampak mi smo do zdaj vedno šli lepo na bus, postaja je precej blizu Stožic. Tukaj je še nekaj idej, sicer že malo starejših. Taxi se mi zdi razumna izbira, bo pa okoli arene potem gužva in bo taksi bolj počasen kot sicer.

PS. Namig za ženo: če mislite dve uri stat ob stojnici in srebat kuhančka ob čveku s prijatelji, priporočam termo štunfe ali termo žabe. Tiste gobe-grelci na plin te grejejo v glavo, spodaj pa leden asfalt. V ženski "elegantni" garderobi in obutvi si to lekcijo kar fino zapomniš, ko prvič sprobaš.
Vse podrobno opisano, samo bi dodal to da zdaj vozita dva Urbana (vlakca). Na vzpenjači je pa nenormalna gneča. Vrsta čakajočih se je dva dni nazaj vila do Vodnikovega spomenika na tržnici. Po štirje so stali v vrsti. Kdaj jim je uspelo priti na grad mi res ni jasno?
 

sousis

Guru
16. nov 2019
1.506
1.000
113
Vse podrobno opisano, samo bi dodal to da zdaj vozita dva Urbana (vlakca). Na vzpenjači je pa nenormalna gneča. Vrsta čakajočih se je dva dni nazaj vila do Vodnikovega spomenika na tržnici. Po štirje so stali v vrsti. Kdaj jim je uspelo priti na grad mi res ni jasno?
Ha, iz lastnih izkušenj 4 dni nazaj: vrsta je že za kupit karte za vzpenjačo, ker imajo eno ful prijazno zaposleno, ki se ful pogovarja z vsakim turistom. Mi smo se potem v vrsti spomnili, da se da karte čisto lepo kupiti online, v 30sec opravili nakup na mobitelu, se sproščeno sprehodili mimo cele vrste (isto od spomenika naprej), in bili potem prvi na vzpenjači.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Ador

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.553
8.908
113
Sam res, zaplankanc moraš bit, da ti gredo južnjaki na živce. Sploh ko en praznik, kot je Božič, zaserjejo z njihovo ciganarijo. Či bi jih hotel poslušat, bi šel v Leskovac.
Pa če že pljuvam, lahko na drugi strani pohvalim božično prednovoletni sejem v Gradcu ali Zagrebu. Čisto druga zgodba kot opankovina...
Si dostavil pričakovano in pač potrdil to kar sem rekel. To da si zaplankan je blo zelo milo rečeno.
 

sixpower

Guru
22. sep 2011
2.937
2.413
113
Lublana
Obišči stran
Mariborčan si bilda ego in sere čez Ljubljano...nič novega, zeh....
Mah, žal ima v veliki meri kar prav. Tista smrdljiva stojnica s čevapčiči pri Tromostovju je tam skoraj celo leto, čeprav sploh nebi smela biti. Ampak ćefotom je vse dovoljeno. Je bilo že cel kup pritožb ampak Janković dela po svoje.Trobentači so pravtako nadležni. Nastopajoči domači in tuji glasbeniki so pa v bistvu pomeni, domači in čefurski. Okrasitev je že nekih 20 let enaka. Prvih pet let je bila še zanimiva, zdaj je pa že prav grozna in brezvezna. Na kratko, balkanska dolgočasna vukojebina.
 

erikson

Guru
25. avg 2007
21.459
5.457
113
Če bi gledal lučke, potem pojdi raje v Arboretum Volčji Potok po 16h ali pa v Mozirski gaj. Vstopnice se lahko kupi vnaprej na spletu, da se ne čaka na blagajni.

V Ljubljani je decembra kar gneča. Za jesti in piti se zunaj dobi povsod, v lokalih pa je večinoma obvezna rezervacija. Tukaj je zemljevid, kje se kaj pogleda:

2023-12-01-december-LJ-web-link.png

Stožice sicer imajo parkirišča, ki pa so običajno hitro zasedena. Varianta so parkirišča pri Žalah (predvsem parkirišče Žale V.) in peš do Stožic, tudi tu je dobro priti uro ali dve pred dogodkom. Taksi se težko dobi, varianta je kot so ti že predlagali, LPP.

Trenutna zasedenost parkirišč se pogleda na: https://www.lpt.si/parkirisca/informacije-za-parkiranje/prikaz-zasedenosti-parkirisc

Ko se stemni, temperatura hitro pade, tako da šal in rokavice.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.196
1.813
113
Če je že od lučkah..kdor bo zahajal po obali naj skoči v Portorož...imajo zelo lično okrašeno, pred hotelom Palace je ena taka mini tržnica, s stojnicami (in kuhančkom)..kjut mala zadeva, ..dogaja se pa tudi v bivših solinarskih skladiščim..prvi del je drsališče, kasneje pa po večini zadeve za otroke - kaj za ustvarjat na temo božiča/novega leta.
 
  • Všeč mi je
Reactions: aljoman in Hanzi

Slick

Majstr
18. sep 2007
2.251
189
63
Decembra jaz z avtom ne grem v center. Alternativa (kot že rečeno) je avtobus, naložiš aplikacijo Urbana (od LPPja) na en telefon, napolniš dobroimetje in gasa. Lahko plačaš tudi za več potnikov, plačilo velja 90 minut in neomejeno število prestopov v tem času. Aplikacija ti pomaga pri načrtovanju poti in pokaže pot in avtobuse, ki vozijo do cilja.
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.553
8.908
113
Tud P+R je dobra varianta. Košta 1,30 EUR. Za ta denar parkiraš za 24 ur in dobiš dve vožnji z busom.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi