Praznik in dopust

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.404
146
63
Ko že misliš da si videl vse...

Žena dela v firmi ,kjer so pač zaradi potreb delali tudi 8.februarja , ki pa vemo je praznični dan.


Žena sicer ni delala , ampak ima pa sedaj na izpisu ur za februar , 8 februar označen kot dopust ??

Meni to ni normalno. Razumem da kdor je delal ima praznik + ure. Ampak da ti vzamejo dopust namesto praznika še pa nisem doživel ali slišal.

Je kje kakšna uradna razlaga ,ali je to že samo po sebi toliko jasno da sploh ni kaj razlagati ??

lp
 
  • Všeč mi je
Reactions: ales85

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.939
5.014
113
Meni se tudi ne zdi normalno da se za ta dan piše dopust. Vem pa da če je v firmi sobota kot delovna, se tudi sobota obračuna kot dopust.
 
  • Všeč mi je
Reactions: mercedes

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.404
146
63
Vse druga nekako razumem..Samo da ti na praznik pišejo dopust ?? Niti ne razumem kje je fora. Edino da te na fin način spravijo ob dan dopusta ? Zakonsko mislim da tole ne pije vode. če si doma je praznik in pika. Če delaš pa praznik + ure ,kakor je pač določeno.

Ampak da ne bomo zašli. Niti nikjer ne najdem razlage okoli tega ,ker to je verjetno unikum. praznik oni pa pišejo dopust..
 

delavec44

Guru
17. dec 2012
1.641
998
113
To se je moral računovodja zmotiti, ni druge razlage. Mogoče jih je zmedlo, ker so eni takrat delali.
 

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.404
146
63
Ni računovodja..Kadrovska jim to pametuje. Pa to firma z 200 zaposlenimi.. Barabija na kubik ,vsaj po moje..So se že vsi oglasili ,pa bomo videli kakšen bo odziv...
 

Marxon

Majstr
24. feb 2009
702
364
63
Podoben primer:
Delaš imensko delo, torej petek in svetek... Ali moraš biti en drug dan frej, če delaš na praznik?
 

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.404
146
63
Meni to ni isto.. če delaš na praznik v kakršnemkoli sistemu ,to pomeni praznik + ure. Če si doma je to 8 ur praznika.
 

guardy

Guru
3. avg 2007
8.400
967
113
Obišči stran
Ni računovodja..Kadrovska jim to pametuje. Pa to firma z 200 zaposlenimi.. Barabija na kubik ,vsaj po moje..So se že vsi oglasili ,pa bomo videli kakšen bo odziv...

No ja, tudi ena firma z 1k+ ljudmi je za 12 urni delavnik pred leti trgala 1,5 dni dopusta... Praznik je praznik. Če delaš na praznik je plačilo + dodatek, tisti ki je doma, pa dobi plačano nadomestilo za praznik.
 
  • Všeč mi je
Reactions: mercedes

MrDaco

Guru
11. sep 2007
10.939
5.014
113
Če imajo 12 urni delovnik, pomeni da ne hodiš 5 dni na teden v službo. Za en teden ti tako ne more odštet 5x1,5=7,5 dni dopusta. Po mojem je prav da se za 12 ur odšteje 1,5 dni dopusta.
 
  • Haha
Reactions: kamela213

guardy

Guru
3. avg 2007
8.400
967
113
Obišči stran
Kako pa se pravilno trga dopust za 12 urne delavnike?

Dan dopust je dan dopusta, ne glede na to, kako dolg je delavnik. Ali 4, 6, 8, 12, 16 ur...

160. člen

(določanje daljšega trajanja letnega dopusta)

(1) Daljše trajanje letnega dopusta, kot je določeno v prejšnjem členu, se lahko določi s kolektivno pogodbo ali pogodbo o zaposlitvi.

(2) Delodajalec je dolžan delavce najkasneje do 31. marca pisno obvestiti o odmeri letnega dopusta za tekoče koledarsko leto. Delodajalec lahko delavca obvesti tudi po elektronski poti na elektronski naslov delavca, ki ga zagotavlja in uporabo nalaga delodajalec.

(3) Prazniki in dela prosti dnevi, odsotnost zaradi bolezni ali poškodbe ter drugi primeri opravičene odsotnosti z dela se ne vštevajo v dneve letnega dopusta.

(4) Letni dopust se določa in izrablja v delovnih dneh.

(5) Kot dan letnega dopusta se šteje vsak delovni dan, ki je po razporeditvi delovnega časa pri delodajalcu za posameznega delavca določen kot delovni dan.
 

gr69

Guru
15. dec 2009
11.302
2.403
113
še v SLO - ampak komaj
guardy Kaj si hotel “povedati” z odebeljenim 5. odstavkom?
Menda ja ne, da je konkretnem primeru bil pravilno obračunan dan dopusta?
Dan dopusta na praznik ne gre po nobenem zakonu. Čeprav bi za njo ta 8. februar po razporedu bil delovni dan, kar pa po pisanju ni, saj je bil “delovni dan” “izklican” zaradi razmer na delu, ne more delodajalec za praznik zahtevati dopust.
Omenjeni 5. odstavek določa, da je pač treba dati dopust tudi za sobote in nedelje, če je razpored dela bil določen ob pričetku leta (poenostavljeno - velja za tiste, ki delajo po 6 dni teden za sobote, 24/7 službe in iz tega izhajajočih dežurstev, ter seveda za 4 izmensko delo in “ruske turnuse” - saj se pri teh modelih ve kdaj je za koga delovni dan).

mercedes Naj se skupaj pobunijo - ozr. vprašajo na kateri osnovi je bil obračunan dopust. V normalnih firmah se odda vloga za dopust …
 
  • Všeč mi je
Reactions: guardy in mercedes

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.316
1.339
113
Pa je bil dejansko obračunan dopust in tudi odbit od skupnega števila dni ali je mord samo napaka na plačilni listi in so namesto praznik zapisali dopust? Preveri še plačilno listo za januar kako je bil tam označen 1. in 2. januar.