Pravilna izbira GPS naprave...

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.562
6.594
113
Zadnje dni malce testiram tole čudo od navigacije in opažam, da se mi skonekta na največ 9 satelitov, pa še to zelo redko (naprava jih podpira do 20 - sirf III).

Je to težava zaradi slabe naprave - dodatna antena? - ali enostavno na našem področju ni več satelitov?

Potem razmišljam, se sploh splača kupiti napravo, ki podpira toliko satelitov, če jih tako ne bom lovil? Kako je kaj po evropi pokritost?

Drugo me pa bega natančnost, ob 9 satelitih imam 6m natančnost, kar se mi zdi dokaj preveč, še posebaj če se navigira po kakšnih ulicah v mestih. Od česa je odvisna natančnost, samo od št satelitov ali tudi od samega modula?
 

HITMAN

gps navigator
31. avg 2007
1.697
0
36
Natančnost pozicioniranja je vsekakor odvisna od kvalitete GPS sprejemnika, ter število satelitov z katerimi sprejemnik komunicira.
Zanimivo, da je takšna razlika (9m), glede na to, da imaš SIRFStar III 20 kanalni sprejemnik, saj prav Sirf III čipovje omogoča izredno natančno pozicioniranje.

Za določanje pozicije je dovolj že sprejem treh satelitov, za določanje višine pa morajo biti najmanj štirje. Povdarit je potrebno, da z večimi istočasno naprava komunicira, bolj natančni so podatki. Dobro bi bilo probat zadevo še z kakšnim drugim softwerom, lahko da prihaja do kakšnik zamikov zaradi karte ... ugibam.
 

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.412
4.400
113
49
Na sončni strani ALP
Moje mnenje je, da dobiš enako natančno pozicijo s starimi 12 kanalnimi GPS napravami kot z novimi 20 kanalnimi...

Mislim, da veliko več kot pa dobrih 9 satelitov ne boš videl "nad seboj". Če ti dela v razredu 6m si že zmagal. S svojim

X let starim 12 kanalnim GPS V od Garmina, pri vklopljenim WAAS (če to pri nas sploh pomaga), mi včasih napiše

natančnost tudi 3m! Vendar samo na odprtem in ko je jasno nebo! Veliko število kanalov pri sprejemnikih je po moje

samo marketinška poteza, tako kot pri digitalnih fotoaparatih navijanje pixlov v nedogled.
grin1.gif




Novejši sprejemniki so bolj občutljivi in zato ne izgubijo vidne satelite pri slabših pogojih in temmu primerno tudi določajo

položaj. To ti pride v upoštev, ko si v gozdu, v ulici obkroženi z visokimi stavbami, pri slabem vremenu...
smirk-1.gif




Sem še malo poguglal in našel te povezave:



Splošno o GPS

GPS wikipedia

Društvo Viharnik - o GPS sistemih





pozdrav.gif
Lp.-
 
Nazadnje urejeno:

yanik

gps navigator
18. avg 2007
652
0
16
Šmartno ob Paki
Število satelitov s katerimi se GPS poveže je odvisno tudi od položaja zemlje v določenem časovnem obdobju.
Sem testiral večkrat na popolnoma odprtem terenu ob jasnem vremenu z mojim Garmin GPS 10, pa je lahko enkrat imel povezavo z 12 sateliti, lahko pa tudi samo z 7 ali 6. Več jih niti ni našel, saj se v GPS statusu niti številke satelitov niso prikazale, saj če so sateliti v dosegu, pa še nisi povezan z njimi dobiš številko satelita v statusu.
 

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.569
691
113
Sateliti se premikajo, zato jih je včasih več, drugič manj.
Zadnje čase je še par stacionarnih.

Tisti "3m" ni absolutna napaka ampak relativna. Lahko si popolnoma drugje.

Starih in novih ne moremo primerjat, ker je šel razvoj precej naprej.
(hitrost vklopa, točnost, poraba, antena,...)
 

leni

gps navigator
17. avg 2007
1.549
0
36
S46.2296732 V14.5190865
www.sajko.com
IN pa največ 12 satelitov je zaenkrat nad nami istočasno tako da je dejansko brez veze zapravljat denar za neke 30 kanalne sprejemnike kot sem to storil sam. Jaz imam ponavadi natančnost pod 5m če pa je slabše vreme pa do pod 10m
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.562
6.594
113
Razlika edino je, da sprejemniki z 20 sateliti imajo vsi tele sirf 3 čipe, kateri bi naj bili najboljši?

Tisti z 12 sateliti pa imajo ene stare čipe - mislim da sirf II, kateri pa naj ne bi bili tako dobri?

Kaj je pa WEES zadeva, oz kako se jo sploh vklopi?

Jaz imam drugeče tegale:

http://global.msi.com.tw/index.php?func=proddesc&prod_no=1032&maincat_no=131

Najde kdo kakšno lastnost, zaradi katere dejansko slabo dela...ali je pač slaba izvedba zadeve?
 

leni

gps navigator
17. avg 2007
1.549
0
36
S46.2296732 V14.5190865
www.sajko.com
Ampak zakaj ti misliš da ti slabo dela... GPS je bil včasih omejen na 10m natanmčnosti. Ali ti morda pričakuješ natančnost v mm, saj ti čisto lepo povprečno dela, čez nekaj časa boš ugotovil da ti čist odlično dela.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.562
6.594
113
Ja..v bistvu ne vem, če mi dobro deluje ali ne, zato sem tudi vprašal.

Je pa še par kolegov interesentov za nakup, a se jim zdi 80€ preveč za GPS. Zato sprašujem kako je z temi "poceni" USB GPS adapterji, ki se v tujini že dobijo za smešne cene.
 

leni

gps navigator
17. avg 2007
1.549
0
36
S46.2296732 V14.5190865
www.sajko.com
Ti samo glej da bo sirf star III noter pa je vse kar dobro, jaz sem tudi dobil v tujini vsaj še enkrat cenejši BT GPS kot pri nas res nekaj drugega gor piše a po obliki popolnoma enak, tako da sedaj vsaj veš koliko trgovci služijo.
Je pa normalna cena tam okol 60-100€ za BT GPS
 

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.412
4.400
113
49
Na sončni strani ALP
Če pogledaš specifikacije tvojega GPS sprejemnika, boš videl "kje si"...



Citat:
Non DGPS (Differential GPS)

• Position: 5 -25m CEP without SA

• Velocity: 0.1m /sec

• Time: 1 µsec sync Gps time



-



EGNOS/WAAS /Beacon

• Position :

< 2.2 m, horizontal 95 % of time

< 5 m, vertical 95 % of time




WAAS recimo da dela samo čez lužo, zato pride v poštev prvi podatek...
 
Nazadnje urejeno:

WhiteCell

Fizikalc
18. avg 2007
1.930
1
38
42
Kranj
Obišči stran
Citat:
Uporabnik Zgaga pravi:
Moje mnenje je, da dobiš enako natančno pozicijo s starimi 12 kanalnimi GPS napravami kot z novimi 20 kanalnimi...
Mislim, da veliko več kot pa dobrih 9 satelitov ne boš videl "nad seboj". Če ti dela v razredu 6m si že zmagal. S svojim
X let starim 12 kanalnim GPS V od Garmina, pri vklopljenim WAAS (če to pri nas sploh pomaga), mi včasih napiše
natančnost tudi 3m! Vendar samo na odprtem in ko je jasno nebo! Veliko število kanalov pri sprejemnikih je po moje
samo marketinška poteza, tako kot pri digitalnih fotoaparatih navijanje pixlov v nedogled.
grin1.gif


Novejši sprejemniki so bolj občutljivi in zato ne izgubijo vidne satelite pri slabših pogojih in temmu primerno tudi določajo
položaj. To ti pride v upoštev, ko si v gozdu, v ulici obkroženi z visokimi stavbami, pri slabem vremenu...
smirk-1.gif


Sem še malo poguglal in našel te povezave:

Splošno o GPS
GPS wikipedia
Društvo Viharnik - o GPS sistemih


pozdrav.gif
Lp.-

men ta star wayfinder ( prvi simobilov ) deluje 50% na 6m in 50% na 3m

nimam pojma kolk kanaln je...sm pa skoraj 100% da ni sifr III
 

ThorZEN

Fizikalc
18. avg 2007
2.303
32
48
Citat:
Uporabnik leni pravi:
Ti samo glej da bo sirf star III noter pa je vse kar dobro, jaz sem tudi dobil v tujini vsaj še enkrat cenejši BT GPS kot pri nas res nekaj drugega gor piše a po obliki popolnoma enak, tako da sedaj vsaj veš koliko trgovci služijo.
Je pa normalna cena tam okol 60-100€ za BT GPS

Jaz kupil tukaj, s poštnino za (preračunano) nekaj pod 42€, mogoče bo še koga zanimalo:

http://cgi.ebay.co.uk/NEW-Blue...1QQcmdZViewItem
 

gonilnik

gps navigator
23. jul 2007
650
8
18
49
Jaz sem kupil TEGA na ebayu
Z poštnino sem dal okrog 40 evrov.
Dela super vleče signal v hiši ko stojim na hodniku na stopnišču(nikjer nobene okne)
Signal najde v 10 sekundah max.
Pa še v avti vidiš na šipi hitrost vožnje(men se tota šminka ful dopade)
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.510
5.507
113
Dajte mi povedati, če je tole dobra izbira:
http://www.globepoint.si/izdelek.php?product=163

Dopade se mi trajanje baterije. Vprašam pa bolj zaradi MTK čipa, kaki je napram Sirf Star III. Verjetno sta oba dovolj natančna, ampak mene poleg vožnje v avtu zanima tudi kolesarjenje in hoja. Malo sem si prebrala na netu, kako je s tem pa so si izjave nasprotujoče oz. nekateri pravijo da "stari" MTK čipi so bili slabši, "novi pa da so boljši od Sirf III (za počasno premikanje).

Ali po vašem mnenju ni neke razlike in je vseeno če kupim Globalsat BT359S ( http://www.globalsat.com.tw/eng/product_detail_00000075.htm ), ki je na Mobitelu baje 60 EUR, se pravi kar dobrih 25 EUR ceneje.
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.510
5.507
113
Jaz sem ga kar vzela oz. naročila. v imenu deda mraza, ker se sam na razne gadgete, do katerih imam tako veselje, ne spozna najbolje
smile-1.gif




p.s. sem pogledala tisti link z ebaya, pa ne vem zdaj a gre za q818 z 32 kanali ali z 51 kanali. po moje gre za prvega. saj za te kanale je itak vseeno, 32 čez glavo in preko dosti, ampak q818 z 51 kanali ima baje boljši MTK čip notri (razlika naj bi se pokazala predvsem pri počasnem gibanju, torej hoji ali prisilnemu počasnemu kolesarjenju, recimo po celovški). samo opozorim, ker enkrat ima ta prodajalec napisano z 51 kanali večinoma pa z 32.
 
Nazadnje urejeno: