požari na krasu...

Tenforest

Guru
3. sep 2007
5.661
501
113
41
povsod malo
Spartan z modulom bo po mojem mnenju zelo rešitev. Flota vsaj dveh pa še boljša.
Zanimivo bi bilo vedeti, koliko rabi za poleter polno naložen z vodo za gašenje. Ter ali lahko s športnih letališč (trave) oz. koliko bi v tem primeru nesel. Pa kako hitro bi ga gasilske cisterne napolnile.
Za naše kraje bi bil boljši rezervoar ne pa palete in 500m čisto okoli.
640 za vzlet 690 m za pristanek. 800m da je lepo okroglo.
Baje 10 minut za te palete
 
  • Všeč mi je
Reactions: 8888

Vadim

Guru
2. jul 2020
3.984
5.204
113
Pa saj te palete so bolj adhok rešitev. Namensko se lahko ima tank za 6 kubikov tekočine v tovornem prostoru.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.370
5.883
113
pri taščici
A air tractor pa ni zanimiv?
Za ceno canadaira jih dobimo xy ce sem prav videl. Res da nese "samo" 3m3 vode, ampak je to se vedno precej vec kot helikopterji.
 

mr_

Guru
20. sep 2007
8.948
2.414
113
A air tractor pa ni zanimiv?
Za ceno canadaira jih dobimo xy ce sem prav videl. Res da nese "samo" 3m3 vode, ampak je to se vedno precej vec kot helikopterji.
Bistvena razlika je, kje se zajema voda med helijem in avionom.
Tractor je super rešitev za dežurni avion, ki poleti ob prvem sumu požara in zatre ogenj v kali. Potreben le en pilot.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.370
5.883
113
pri taščici
Ce ze vsi sanjamo o canadairu ki jih bodo zacel izdajat leta 203x za xy mio, zakaj si ne bi privoščil enega airtractorja. Mogoce pa ga pipistrel skesira, pa potem usluge trzi.
Rabljeni so po nekaj 100 jurjev, nov 2 al 3 mio. Koliko pride modul za gašenje pri spartanu?
Airtraktor nese 3m3 vode. Res da je ne more zajeti iz bazena kot helikopter, ampak jo pa prinese ob enem obisku precej vec.kot helikopter.
 

boc

Majstr
1. avg 2007
2.366
432
83
požigalec :sprasujemse:
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.370
5.883
113
pri taščici
Bistvena razlika je, kje se zajema voda med helijem in avionom.
Tractor je super rešitev za dežurni avion, ki poleti ob prvem sumu požara in zatre ogenj v kali. Potreben le en pilot.
Ce so helikopterji stacionirani na Brniku/MB (gorska resevalna, NMP) bi avion bil lahko nekje na primorskem.
Ce Evropa placuje tako opremo, kje je razlog da ne bi sloveniji kupila aviona (ali pa vsaj sofinancirala? Saj pilote bomo pa ze imeli, ni hudica.
Canadair nese 6m3 vode in stane 30mio, airtraktor nese 3m2 in stane 2 mio.
A je dva mio kak"dnar"? Toliko stane 5 gasilskih kamionov.
V sloveniji se jih vsako leto kupi nekaj 10.
Ce evropa primakne denar, potem ....
Zadnjic sem preko palca izracunal da je en dan intervencije na krasu stal zagotovo vec kot mio.
 
Nazadnje urejeno:

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.223
4.703
113
Hm, pilote pa bomo že imeli.
Je to res tako preprosto, sploh pa "poceni"? A bi bili redno zaposleni? V kaki službi? Kaj bi bile njihove naloge v ostalem času? Pilotov verjetno ne bi ravno plačevali minimalca. Upam vsaj, da ne in da bi šlo za vrhunske ljudi. Torej bo delovno mesto na letni ravni nekaj vredno.
Verjetno bi bilo idealno, če bi bili dodatno usposobljeni piloti, ki v vojski letijo na pilatusih. Ti verjetno imajo dovolj ur letenja letno, da lahko ohranjajo veščine.
 
  • Všeč mi je
Reactions: nacek
13. jul 2011
2.677
625
113
  • Všeč mi je
Reactions: mirsi

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.370
5.883
113
pri taščici
Hm, pilote pa bomo že imeli.
Je to res tako preprosto, sploh pa "poceni"? A bi bili redno zaposleni? V kaki službi? Kaj bi bile njihove naloge v ostalem času? Pilotov verjetno ne bi ravno plačevali minimalca. Upam vsaj, da ne in da bi šlo za vrhunske ljudi. Torej bo delovno mesto na letni ravni nekaj vredno.
Verjetno bi bilo idealno, če bi bili dodatno usposobljeni piloti, ki v vojski letijo na pilatusih. Ti verjetno imajo dovolj ur letenja letno, da lahko ohranjajo veščine.
dejansko jih rabimo celo manj kot tiste za točo. Zdaj ne bi šli v debato kako učinkovita je debata proti toči.
tam letijo kot vem amaterji.
Mogoče bi se med gasilci našel kak pilot ki bi se "specializiral" še za airtractorja.
TAko kot so se za "helikoptersko" gašenje ( rabiš imeti namesnki tečaj, da posatvljaš vrečo v bazen), kot so se za reševanje v tunelih.
Lahko pa ponucamo tudi te vojaške pilote ki jih imamo na pilatusih.
Kdo bi pa tričlansko posadko za canadairja plačal in solal?
Kdo bo pa za spartana šolan?
spartan stane nekih 70 mio če sem si prav zapomnil, nese 2x več vode kot airtraktor ki stane 2 mio.
 

Vadim

Guru
2. jul 2020
3.984
5.204
113
Teden kasneje se že pozablja na letala.

Počakajte na jesen, ko bo iz neba padlo vse kar do sedaj ni, potem bo kruljenje, da zakaj nismo gasilcem kupili čolnov, pa zakaj vojska ne pomaga z ladjami v ljubljanskem barju...
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.223
4.703
113
Dejansko so to stvari, ki jih ne gre reševati na vrat na nos in kjer tudi samo ena stvar (denimo par letal), ne bo čudežno rešilo težave. Potrebnih je več ukrepov, da bodo v bodoče požari nekoliko manj kritični. Večino morajo narediti lokalne skupnosti, ki situacijo na svojem območju poznajo, oziroma bi jo morale poznati.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi in kajpace

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.337
2.276
113
Pilot!
Saj imamo profesionalne gasilce. Marsikateri bi bil pilot traktorja. On/i trenirajo pač z/na letalih.
A ni bolje večnamenski helikopter (dva?) pa ene 5 vreč, če pride še kakšen helikopter od drugot.
Kanader. Saj imamo vodni top. 2x v akciji v 7 letih. Obakrat zaradi rdečih. HI, hi, hi.
 

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Tole se bo čez mesec pozabilo. A ste pozabili kako je zalilo železnike lublano...
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.512
9.214
113
Dejansko so to stvari, ki jih ne gre reševati na vrat na nos in kjer tudi samo ena stvar (denimo par letal), ne bo čudežno rešilo težave. Potrebnih je več ukrepov, da bodo v bodoče požari nekoliko manj kritični. Večino morajo narediti lokalne skupnosti, ki situacijo na svojem območju poznajo, oziroma bi jo morale poznati.
V bistvu bi bilo potrebno preventivno odstranjevanje rastja, itd. Sploh v okolici vasi in ostalih objektov. Samo tega nihče ne bo brezplačno delal, denarja pa ni, ker je treba 8 marec in podobne nebuloze podpirat. Letošnji požar je pokazal, da je običajna protipožarna pregrada premalo, torej bi je morali narediti širše. Znanstvena fantastika. Politiki bodo sedaj kurili nakupe letal/helikopterjev, če bodo zavohali provizije, če ne bo pa tudi to zamrlo.

Vaščani nekaterih prizadetih vasi se sicer dogovarjajo, da bi sami v vsaj 100m pasu okrog vasi vse počistili in naredili travnike, vinograde. Ali bo dejansko prišlo do akcije in kakšne zaplete (črvički, pa stoletne smreke, pa krajina izgled, itdl) bodo pri tem doživljali bo pa čas pokazal.
 

kajpace

Guru
6. nov 2018
5.195
3.181
113
- za tvojim hrbtom...
hmpg.net
V bistvu bi bilo potrebno preventivno odstranjevanje rastja, itd. Sploh v okolici vasi in ostalih objektov. Samo tega nihče ne bo brezplačno delal, denarja pa ni, ker je treba 8 marec in podobne nebuloze podpirat. Letošnji požar je pokazal, da je običajna protipožarna pregrada premalo, torej bi je morali narediti širše. Znanstvena fantastika. Politiki bodo sedaj kurili nakupe letal/helikopterjev, če bodo zavohali provizije, če ne bo pa tudi to zamrlo.

Vaščani nekaterih prizadetih vasi se sicer dogovarjajo, da bi sami v vsaj 100m pasu okrog vasi vse počistili in naredili travnike, vinograde. Ali bo dejansko prišlo do akcije in kakšne zaplete (črvički, pa stoletne smreke, pa krajina izgled, itdl) bodo pri tem doživljali bo pa čas pokazal.
A ni tako, da mora to delati lastnik "ozemlja"?
Če je to država, pa naj naredi. Če morajo privat lastniki to delat, naj še država...
Pošteno bi bilo, da tako kot privat lastnike zeza inšpekcija in daje kazni, če ni urejeno, naj da še državi...
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.223
4.703
113
Država :D
Imam kolege na Primorskem in baje zadnja leta inšpektorji kar hodijo okrog in gnjavijo lastnike, če kmetijske zemlja ni ustrezno obdelana. So pa solastniki tudi ene parcele, kjer je zraven solastnik tudi sklad kmetijskih zemljišč. Sranje zaradi dedovanja. Ampak zanimivo je, da tisto parcelo pustijo inšpektorji zaraščeno, namesto da bi pozvali vse lastnike skupaj s skladom, da jo uredijo.
 
  • Jezen sem
Reactions: Kamele0N in kajpace

sandra

Guru
10. dec 2007
5.780
2.243
113
Eno je k.etijska drugi gozdna parcela. Je pa tam dobro imet kakšno drevo zaradi erozije burje....zakaj nebi oljke.
 

Podobne teme