povračilo stroskov?

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.962
812
113
zdravo,

ob oddaji napotnice (pod Hitro - v okviru javnega zdravstva so v Slo 3 ponudniki.. rezerviral sem prvi možen termin - predvideni datum prvega pregleda januar 2022, ) - sem dobil tale drobni tisk:

"Čas do prvega prostega termin/okvirnega termina v zdravstveni ustanovi, ki ste jo izbrali, presega najdaljšo dopustno čakalno dobo, kot jo določa Pravilnik o najdaljših dopustnih čakalnih dobah za posamezne zdravstvene storitve in o načinu vodenja čakalnih seznamov (UL RS 63/10). Glede na razpoložljive podatke v Republiki Sloveniji ni ustanove, ki bi termine za to zdravstveno storitev za to stopnjo nujnosti ponujala znotraj najdaljše dopustne čakalne dobe. Informiramo vas, da zavarovana oseba ima skladno s 44.b členom Zakona o zdravstvenem varstvu in zavarovanju pravico do pregleda, preiskave ali zdravljenja v drugi državi članici Evropske unije, Evropskega gospodarskega prostora in Švicarske konfederacije, oziroma do povračila stroškov teh storitev, če ji je bila v Republiki Sloveniji pri vpisu v čakalni seznam določena čakalna doba, ki presega najdaljšo dopustno čakalno dobo, pa v Republiki Sloveniji ni drugega izvajalca, ki ne presega najdaljše dopustne čakalne dobe. Več informacij o načinu uveljavljanja pravice je na voljo na spletni strani zavarovanec.zzzs.si . S klikom na DA potrjujete, da želite nadaljevati z naročanjem v izbrani ustanovi (za uveljavljanje zgoraj omenjene pravice mora zavarovana oseba biti vpisana v čakalni seznam). Ob kliku na NE boste lahko ponovno izbirali med vsemi izvajalci zdravstvene dejavnosti, ki zdravstveno storitev izvajajo (za prikaz vseh ustanov v Republiki Sloveniji morate imeti označeno izbiro Prikaži vse regije). "

ker se s tem soočam prvič (še nisem bral zgoraj omenjenih zakonov):
- ali grem lahko samoplačniško v Sloveniji in ta račun uveljavljam/dobim povrnjen?
- to povračilo stroškov velja samo za države izven EU?
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Če greš v Sloveniji na samoplačniško, ne boš dobil povrnjeno. Greš pa lahko v katerokoli sosednjo državo, ki je v EU, pa boš dobil povrnjeno.
 
  • Všeč mi je
Reactions: ncnifrej