Povezava dveh računalnikov, ki sta v istem omrežju

5. avg 2011
1.041
186
63
Okolica Ormoža
Pozdravljeni, imam naslednji problem: imam dva računalnika, ki sta priklopljena tako: eden je povezan direktno na modem z UTP, drugi pa na router, ki je povezan na isti modem. Želel bi nastaviti možnost dostopa iz enega računalnika na drugega, pa sem pozabil, kako to izpeljati. EMŠO, kaj češ :confused:. Mi lahko kdo opiše postopek, kako to napraviti? Na enem računalniku so licenčni WIN11 PRO, na drugem WIN11 HOME. Hvala vnaprej za pomoč.
 

mihagr

Pripravnik
25. avg 2007
393
23
18
Ljubljana
škoda, ker si se odločil za takšno vezavo, če bi imel oba na routerju, ne bi bil problem. na vsakemu določiš eno mapo za "share-ranje", seveda s prijavnim imenom in geslom računa, ki ga uporabljaš na vsakem od obeh računalnikov, nato pa v file manager-ju klikneš na omrežje in pokazal se ti bo tudi drugi računalnik. seveda je lepo, če sta oba v isti omrežni skupini in v istem adresnem prostoru.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Gonzo

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.114
2.469
113
Pozdravljeni, imam naslednji problem: imam dva računalnika, ki sta priklopljena tako: eden je povezan direktno na modem z UTP, drugi pa na router, ki je povezan na isti modem. Želel bi nastaviti možnost dostopa iz enega računalnika na drugega, pa sem pozabil, kako to izpeljati. EMŠO, kaj češ :confused:. Mi lahko kdo opiše postopek, kako to napraviti? Na enem računalniku so licenčni WIN11 PRO, na drugem WIN11 HOME. Hvala vnaprej za pomoč.
Če router ni konfiguriran kot dostopna točka, potem nikakor. Prvi pogoj je, da so naprave v istem omrežju, torej imajo tudi IPje iz istega ranga.
 
5. avg 2011
1.041
186
63
Okolica Ormoža
škoda, ker si se odločil za takšno vezavo, če bi imel oba na routerju, ne bi bil problem. na vsakemu določiš eno mapo za "share-ranje", seveda s prijavnim imenom in geslom računa, ki ga uporabljaš na vsakem od obeh računalnikov, nato pa v file manager-ju klikneš na omrežje in pokazal se ti bo tudi drugi računalnik. seveda je lepo, če sta oba v isti omrežni skupini in v istem adresnem prostoru.
Na žalost ni šlo drugače, ker ni možnosti za drugačen način povezave.
 
5. avg 2011
1.041
186
63
Okolica Ormoža
Kaj je razlog, da imas za “ruretjem” (modem) še en router? Bi skoraj upal trditi, da samo nimaš čisto razjasnjeno kaj je ruter.
Malce se mi vseeno sanja, kaj je router. Ampak v večji stanovanjski hiši sta dva porta modema uporabljena za nadstropje, eden za računalnik v istem prostoru, kjer je modem,četrti port služi za povezavo do routerja na drugem koncu hiše, kjer je nanj priklopljena toplotna črpalka, sončna elektrarna in drugi računalnik. Ne želim "štemati" za en dodatni kabel, da bi bila oba računalnika na istem routerju. Iščem torej le možnost (če obstaja), da se računalnika povežeta med sabo. Če ne gre, se zaradi tega ne bo podrl svet. Ne bi pa rad, da temo razvijamo v neskončnost, zato prosim tistega, ki se spozna na te zadeve, za odgovor, ali je to, kar želim, izvedljivo ali ne.
 

darkstar66

Guru
1. apr 2013
1.174
679
113
Malce se mi vseeno sanja, kaj je router. Ampak v večji stanovanjski hiši sta dva porta modema uporabljena za nadstropje, eden za računalnik v istem prostoru, kjer je modem,četrti port služi za povezavo do routerja na drugem koncu hiše, kjer je nanj priklopljena toplotna črpalka, sončna elektrarna in drugi računalnik. Ne želim "štemati" za en dodatni kabel, da bi bila oba računalnika na istem routerju. Iščem torej le možnost (če obstaja), da se računalnika povežeta med sabo. Če ne gre, se zaradi tega ne bo podrl svet. Ne bi pa rad, da temo razvijamo v neskončnost, zato prosim tistega, ki se spozna na te zadeve, za odgovor, ali je to, kar želim, izvedljivo ali ne.
Zdaj ko si podrobno opisal trenutno konfiguracijo ti bomo lažje svetovali. Torej, nekako smo slutili da te žuli število kablov kjerkoli že. Ker to pomeni da ni drugega razloga za dva routerja boš svoj router skonfigurairal kot switch. Najdi si kakšnega frenda ki ti bo tole sprogramiral 123. Nekako se mi zdi da ti nisi ravno v tem notri, tako da ti po moje nima smisla dajat kakšnih hudih navodil. Povej, če se motim. V skrajni fazi pa namesto routerja daš en switch, itak so zdej noro poceni. Če seveda ne rabiš kakšne Wi-Fi povezave. V tem primeru je nujno preprogramirat router.
 

jernejd

Majstr
2. sep 2007
1.276
122
63
Pojasni na praktičnem primeru.

Recimo da imaš telekomov modem na 192.168.1.1 in prvi PC na mreži na njem, ta dobi IP 192.168.1.2.

Nato imaš še dodatni ruter tenda, ta ima pa naslov 192.168.0.1 in drugi PC na njem dobi IP 192.168.0.100.

Če imaš oba računalnika v skupni rabi, lahko iz drugega dostopaš do prvega tako, da v navaden explorer vtipkaš \\192.168.1.2

In te bo vprašal za geslo in lahko brskaš po njem. Obratno pa ne.

Pa saj to poznaš???

Jernej
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.114
2.469
113
Poznam sistem ampak nekako nisem vedel, niti nikoli testiral tega. Nekako je logično, da je vsak usmerjevalnik s svojim požarnim zidom svoje omrežje, sploh če je usmerjevalnik priklopljen na WAN portu, kjer bi dobil IP iz prve mreže recimo da 192.168.1.254.

Če lahko naprave kar tako prehajajo preko WAN priključka potem je to bolj kilava varnost. Drugače je, če je zadeva priklopljena LAN - LAN ampak potem ne moreš imeti dveh DHCP strežnikov.
 

jernejd

Majstr
2. sep 2007
1.276
122
63
Poznam sistem ampak nekako nisem vedel, niti nikoli testiral tega. Nekako je logično, da je vsak usmerjevalnik s svojim požarnim zidom svoje omrežje, sploh če je usmerjevalnik priklopljen na WAN portu, kjer bi dobil IP iz prve mreže recimo da 192.168.1.254.

Če lahko naprave kar tako prehajajo preko WAN priključka potem je to bolj kilava varnost. Drugače je, če je zadeva priklopljena LAN - LAN ampak potem ne moreš imeti dveh DHCP strežnikov.
Zakaj pa ne, saj prehajajo na ven, na noter so pa zaščitene. Pač tako delujejo usmerjevalniki, kjer večinoma ni omejitve za promet na ven. Če ne najde naprave na svojem omrežju, ga preko wan porta usmeri naprej... Če tega nočeš, potem pač v požarnem zidu na izhodnih pravilih to omejiš. Če pa najdeš kakšen pravi cisco, tam je pa veselica.

Jernej
 

hojnikb

Majstr
23. avg 2020
825
269
63
Nobene potrebe ni, da bi v domačem okolju delal dvojni NAT ali več IP segmentov...
Če pa ze, imas pa ze dobr razlog za to...

Če bo naprava za dvojnim NATom, do nje nebos mogu dostopa sploh, če prej nebo narejen port foward do nje... Sj tudi k nisi doma, ti vtipkan 192.168.1.2 naslov na kolegovem PCju ne prpele do tvojga PCja doma..
 
  • Všeč mi je
Reactions: igi

jernejd

Majstr
2. sep 2007
1.276
122
63
Nobene potrebe ni, da bi v domačem okolju delal dvojni NAT ali več IP segmentov...
Če pa ze, imas pa ze dobr razlog za to...

Če bo naprava za dvojnim NATom, do nje nebos mogu dostopa sploh, če prej nebo narejen port foward do nje... Sj tudi k nisi doma, ti vtipkan 192.168.1.2 naslov na kolegovem PCju ne prpele do tvojga PCja doma..
Seveda. Ampak če ima nekdo postavljeno pač tako, pa vsaj v eno smer deluje. Ko se kupi dodaten ruter, se stvari po defaultu postavijo tako. Če bi pa narod raje kupil še eno malo mrežno stikalo in nanj obesil kakšen AP z enim portom, pa teh težav ne bo.

Jernej
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.365
992
113
Celje
Obišči stran
Seveda. Ampak če ima nekdo postavljeno pač tako, pa vsaj v eno smer deluje. Ko se kupi dodaten ruter, se stvari po defaultu postavijo tako. Če bi pa narod raje kupil še eno malo mrežno stikalo in nanj obesil kakšen AP z enim portom, pa teh težav ne bo.

Jernej
Pa saj vsak “ruter” zna delati tudi kot navaden AP, pa se stikalo dobis v paketu. Vse v enem. Samo kljukico prestavis v konfiguraciji.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.365
992
113
Celje
Obišči stran
Malce se mi vseeno sanja, kaj je router. Ampak v večji stanovanjski hiši sta dva porta modema uporabljena za nadstropje, eden za računalnik v istem prostoru, kjer je modem,četrti port služi za povezavo do routerja na drugem koncu hiše, kjer je nanj priklopljena toplotna črpalka, sončna elektrarna in drugi računalnik. Ne želim "štemati" za en dodatni kabel, da bi bila oba računalnika na istem routerju. Iščem torej le možnost (če obstaja), da se računalnika povežeta med sabo. Če ne gre, se zaradi tega ne bo podrl svet. Ne bi pa rad, da temo razvijamo v neskončnost, zato prosim tistega, ki se spozna na te zadeve, za odgovor, ali je to, kar želim, izvedljivo ali ne.
Pa imas kak pameten razlog, zakaj imas dodatni ROUTER? Ga uporabljas za dodatni wifi? Ker najenostavneje je ta router menjati v switch za 10€ in bo vse delovalo.

Ali pa napiši model routerja, da ti povemo kje se “prenastavi” v to kar ti rabis.