Poročanje o embalaži za leto 2018?

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.436
2.435
113
A ima kdo kaj več konkretnih informacij o novi zakonodaji torej najkasneje do 31.3.2019 bodo morala vsa podjetja ki dajajo izdelke pri nas na trg poročati za leto 2018 koliko in katero embalažo so dali na trg? Torej vsa proizvodna podjetja, kakor tudi podjetja ki se ukvarjajo npr. zgolj s spletno prodajo (izdelke morajo pakirati v embalažo da jih lahko odpošljejo). Pa me zanima če je kdo že šel skozi ta postopek ter nikjer nisem našel kako bodo mojstri to obdavčili? Po kakšnih stopnjah glede na kilogram določenega embalirnega materiala? LP
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.011
113
Kočevska
Včeraj sem slišal, kako bodo morali frizerji vagati odrezane lase in napovedovati njihovo težo za naslednje obdobje. :jok:
 

zino

Guru
3. sep 2007
6.682
2.480
113
Včeraj sem slišal, kako bodo morali frizerji vagati odrezane lase in napovedovati njihovo težo za naslednje obdobje. :jok:

pa danes piše da tega ne bodo rabili.
drugače pa tudi mene zanima kako je z embalažo, komu javiti, kako, in kakšne bodo kazni, ker jaz očitno letos ne bom javil, ker nimam pojma za kaj se gre.
 

BLABLABLA

Guru
28. sep 2007
2.645
1.040
113
pa danes piše da tega ne bodo rabili.
drugače pa tudi mene zanima kako je z embalažo, komu javiti, kako, in kakšne bodo kazni, ker jaz očitno letos ne bom javil, ker nimam pojma za kaj se gre.

Najprej se moraš registrirat na portalu....toliko lahko napišem, ker jaz tega ne rihtam direkt...
 

hgard

Guru
22. jul 2007
4.094
586
113
A to še velja, da moraš poročat o embalaži, če je firma kupovala v tujini?
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.436
2.435
113
Ok, očitno z mano na čelu nima noben pojma zakaj se sploh gre in kako se bo zadeva sploh obračunavala in posledično "obdavčevala" :)
 

BLABLABLA

Guru
28. sep 2007
2.645
1.040
113
BREZPLAČNO vsak petek za podjetnice in podjetnike

Podjetniški zajtrk
na OOZ Ljubljana Vič

  • Vsak petek ob 8.30 uri vabimo obrtnike in podjetnike na Podjetniški zajtrk. Aktualne teme. Kavica in rogljiček brezplačno.

  • Enostaven in hiter dostop
  • Zagotovljeno brezplačno parkiranje

Čas in kraj izvedbe DOGODKA




Kratek povzetek obveznosti glede poročanja o embalaži skladno z novo uredbo o ravnanju z embalažo in odpadno embalažo s konkretnimi primeri iz prakse:
petek, 8. marca 2019

od 8.30 do 9.30 ure

na OOZ Ljubljana Vič, Tržaška 207, Ljubljana

Gostja: Vlasta Markoja, svetovalka sekcij OZS
Točna lokacija>>
PROGRAM PODJETNIŠKEGA ZAJTRKA

Tema tega tedna: Kratek povzetek obveznosti glede poročanja o embalaži skladno z novo uredbo o ravnanju z embalažo in odpadno embalažo s konkretnimi primeri iz prakse.

Poudarek bo na obveznostih glede poročanja o embalaži za gostince, frizerje in kozmetike.

Rok za poročanje 31.3.2019 se približuje. Še prej morate biti vpisani v evidenco pri ARSU.
Več o poročanju o embalaži je bilo zapisano v februarski številki revije Obrtnik-Podjetnik.
Udeleženci bodo prejeli tudi informacije o plastičnih nosilnih vrečkah, ki od 1.1. letos ne smejo biti več brezplačne na prodajnem mestu.
Za pojasnjevanje in razlago nejasnosti je pristojno ustrezno ministrstvo na e-pošto: gp.mop@gov.si

Gostja: Vlasta Markoja, svetovalka sekcij OZS


Evo zgornji dogodek je brezplačen...mi nismo člano OZS, pa se teh stvari občasno udeležimo.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.436
2.435
113
Zanimiva logika:

https://data.si/blog/2018/02/27/za-koga-je-porocanje-o-embalazi-obvezno/

Citiram:

Pri tem velja opozoriti, da je treba biti pri presoji, kaj je embalaža in kaj ne, izjemno pozoren. Uredba sicer pravi, da so embalaža vsi izdelki iz katerega koli materiala, namenjeni temu, da blago ne glede na to, ali gre za surovine ali izdelke, obdajajo ali držijo skupaj zaradi hranjenja ali varovanja, rokovanja z njim, njegove dostave ali predstavitve na poti od embalerja do končnega uporabnika.

Če pošiljate izdelke po pošti, za embalažo šteje material, v katerega so izdelki oviti, denimo folija, papir. Kuverte in škatle/paketi, v katere položite zavit izdelek, pa niso embalaža.

Torej vsi ki pošiljamo stvari preko pošte v škatlah ki jih kupimo za njih te škatle niso embalaža. Fukjeno. Torej če zavijem izdelek v nekaj listov časopnisnega papirja jim naj samo poročam koliko kg časopisnega papirja sem porabil v lanskem letu. Fukjeno ni kaj :valjamse:
 
13. jul 2011
2.677
626
113
Matr smo mi ena zbirokratizirana država. In potem se še posuvamo s pepelom:"Ja, saj, to je pa dobro za okolje..." Če bi nam rekli, da je dobro za državo z glavo v zid butat, bi mi to brez besed počeli. Ma ne brez besed, ko bi nas zabolelo tako, da bi videli vse zvezde, bi pohvalili vlado kako fajn dela in skrbi za nas.
Fizične osebe, ki opravljajo osebno dopolnilno delo tudi morajo potročati?

edit: vidim, da je potrebno tudi za ODD. Butale.
 

dakrone

Zelenc'
10. mar 2019
4
3
3
Zdravo,
Sem povsem nov tukaj, slučajno sem zasledil vprašanje in lahko podam nekaj pridobljenega znanja.
Tudi sam sem obrtnik, sicer član OZS in sem bil ne dolgo nazaj na teh predavanjih o embalaži kot tudi o odpadkih. Smo imeli predavanje o dveh temah.
Glede embalaže je tako, da moramo poročati VSI. VSI pomeni brez izjeme, ker na Agenciji RS za okolje "vejo", da prav vsi imamo opravka z embalažo.
Vendar, da takoj določimo pravilo, ki je ključno v tej zadevi...
Poročati je potrebno samo o embalaži, ki smo jo mi prvi spravili na slovenski trg.
To pomeni ali smo kupili kaj od tujega dobavitelja (npr. iz Nemčije, Velike Britanije, Hrvaške, ZDA, ...) in je to prispelo v eni preprosti 400 g težki škatli obloženi z nekaj papirja in/ali zračnimi blazinicami. Ali pa imamo vlogo proizvajalcev embalaže, se pravi to so podjetja, ki izdelujejo npr. kartonsko embalažo, kakšne plastične lončke, ovijalno folijo ipd.
Sam sem najprej mislil po svojem uporniškem duhu - ma kaj bom jaz to poročal, kdo me bo pa preverjal zaradi tega.... No, na predavanjih so nam razširili obzorje.
Ker oni ''vejo'', da smo porabniki embalaže vsi, bodo najbolj na piko vzeli tista podjetja in posameznike, ki se sploh ne bodo registrirali niti oddali poročila.
Pred predavanji sem mislil koliko je to enih skrbi in dela, na predavanjih sem zvedel, da imam napram mnogim tam prisotnim še ogromno srečo in minimalne skrbi.
Imam tri tuje dobavitelje, skupno na letni ravni imam od njih kakšnih 260 dostav, vse v škatlah obloženih z nekaj papirja in plastike ter stiroporja.... Preprosto.
Kot sem se z mnogimi prisotnimi pogovarjal, imajo veliko hujše skrbi, ker so npr. uvozniki kritin ali prehrambenih izdelkov, dobavo dobijo na nevračljivih paletah. S temi paletami je cel križ, ker agencija ne dovoli, da se sežigajo (kurijo) in jih je po njihovih smernicah potrebno primerno deponirati.
Potem neki mesar ima zanimivo situacijo, ne vem, če sem si prav zapomnil - izdeluje lastne klobase, ki jih v enem delu podjetja izdela, v trgovini v sosednjem prostoru pa proda. In menda tam kjer jih izdela, jih ovije v tisti folijast papir in to se menda ne smatra kot embalaža, saj je del njegovega produkta. Potem, ko pa te klobase hoče prodati v svoji mesnici, pa kupcu teh klobas ne sme dati v polivinilno vrečko, ker tisto pa je embalaža. Oziroma lahko, vendar mora vrečko zaračunati in o tej vreči poročati.
No, ko sem pri polivinilu... To je PVC. Če ima kdorkoli kakršen koli opravek s PVC-jem, avtomatično pade v skupino, ki se mora prijaviti na FURS in plačevati okoljsko dajatev.
K sreči je prav PVC-ja zelo malo, vendar, če že imate opravka z njim, je moj nasvet, da ga ne priznate kot PVC. Jaz sem pri sebi preveril in vsa embalaža, ki na prvi pogled deluje kot PVC, je kakšne druge kemijske sestave, ki pri uničevanju in ekologiji naleti na enostavno obravnavanje.
Nam je predavateljica za konec podala še nekaj povsem življenjskih primerov, da ni vse tako strogo kot se zdi na prvi pogled, ko so krožile izjave o tehtanju las pri frizerjih ipd. Tudi ona sama je rekla, da, če je kdo tako neumen, da bo sedaj šel tehtati vsako škatlo in vsak kos papirja in vreče ali folije, si je sam kriv.
Svetovala je, da naredimo neko primerno oceno na podlagi dobav, koliko je teh bilo, koliko si jih je med seboj podobnih, kaj so vsebovale itd.
Jaz sem si evidenco že tretji dan po predavanjih s pomočjo teh smernic, primerno pripravil. Res sem stehtal štiri tipe različnih škatel in kuvert ter vmesnega materiala kot tudi škatle produktov in pregledal koliko dobav s kakšno težo pošiljk je bilo lansko leto. Pomnožil, še nekaj dodal, nekaj odvzel in to je to. :)
Prav tako je dober napotek tudi to, da v kolikor je embalaža sestavljena (oni temu rečejo kompozit), se jo navede kot material kateri na tej embalaži prevladuje.
Sam imam ravno opravka z nekimi škatlami na katerih so štiri koti ojačani s plastičnimi kotniki Ker so na škatlo zlepljeni, jih ni potrebno odstranjevati in posebej tehtati. Ker predstavljajo manjši del teže škatle, upoštevam to škatlo kot material karton/papir.
Je pa glede teh poročanj tako, da se na podlagi sporočenih količin (teže) pripravlja neka ocena za osnovo po kateri se bo v prihodnje plačevalo davek ali nekakšno dajatev pač. Menda je to za pričakovati nekje v letu 2024.
Tako, da... Manj je več. Preveč pošten ni dobro biti. :)
Še nasvet: ARSO potrebuje tudi do 30 dni, da vam od registracije pošlje na fizični naslov kodo za vstop. Tako, da.... Čim prej se prijavite, če želite pred 31.3. imeti zadeve urejene po predpisih.
Glede poročanja o odpadkih je pa to druga tema, prav tako obširna in tudi za to je potrebno pri sebi preveriti kakšne obveznosti imate in ali ste obvezni poročanja ali ne. Sem že preveč spisal in se mi ne da; je veliko tega opisanega na spletu in na spletni strani ARSO.
 

dentex

Guru
20. sep 2007
2.758
650
113
No še mojih pet kovačev

Sem samostojen od 1988 tole z embalažo je na glavo.
Delam z embalažo po sistemu ena za ena. Se pravi trgovina v tranzitu, ker pač zastopam in prodajam. En kos embalaže not in ta isti gre tudi naprej.

Pri vsem se mi pojavlja vprašanje, na katerega strokovnjaki na ARSO niso znali odgovoriti, ko so predavali.
Te embalaže imam cca odvisno od leta med 100 in 200 kilogrami letno..

Pri meni praktično ne ostane nič.
Ko sem principale pozval, da mi pošljejo potrdila kot so zahtevana pri nas so se samo zasmejali. Karton se zunaj smatra kot zeleni produkt, ker je 100% naraven se ga da predelati. Pa sam vem, da nekako nekaj je treba vanj vložit, da se ga ponovno predela nastane odpadek. OK razumem, ampak naši na ARSO pa ne popolnoma. Na vprašanje kako je pri meni in meni podobnim se pravi 1 za 1 pri tem so rekli da se moram prijavitii kar se tudi sem, ampak oddajati prazno poročilo, kar pa nekaj stane. Lahko daš poročila delati firmam, ki se s tem ukvarjajo in to spet nekaj stane. Vprašanje zakaj in komu plačevati za nič.

Kar se pa ARSA tiče niso v stanju sprocesirat ama čisto nič uporabnega. Ko sem jih slab mesec potem ko sem se prijavil, kje so moji podatki za prijavo so ugotovili, da mojih podatkov ne morejo posredovati, da so prijavo prejeli ampak, da se naj še enkrat prijavim. Uf Ok se pa bom. In sem se in lej ga zlomka, spet isto ista zgodba sem se prijavil ampak prijava ni šla skozi ???

Na vprašanje kaj se grejo odgovora ni.

U rit nej grejo, razen dela z njimi ni nič
 

ojanez

Fizikalc
2. sep 2007
262
30
28
dentex

Ampak če sem jaz pravilno razumel uredbo, potem ni pomembno, koliko embalaže ostane pri tebi (ker ravno govoriš o 1:1), ampak je bistvo v tem, kdo embalažo pripelje na domač trg.
Torej embalažo nekega izdelka mora popisati in o njej poročati uvoznik, ki je izdelek pripeljal na slovenski trg. Nadaljnji distributerji, prodajalci, uporabniki nimajo potem nič več s tem.
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.622
1.217
113
Celje
dentex

Ampak če sem jaz pravilno razumel uredbo, potem ni pomembno, koliko embalaže ostane pri tebi (ker ravno govoriš o 1:1), ampak je bistvo v tem, kdo embalažo pripelje na domač trg.
Torej embalažo nekega izdelka mora popisati in o njej poročati uvoznik, ki je izdelek pripeljal na slovenski trg. Nadaljnji distributerji, prodajalci, uporabniki nimajo potem nič več s tem.

Ker bom tudi sam padel v to sranje...

Kdaj si sedaj obvezan poročati o embalaži? Kaj je "domači" trg? Slovenija ali EU? Ker v bistvu nisem uvoznik, ampak dobim od posrednika znotraj EU. (»uvoznik« je pravna oseba, samostojni podjetnik posameznik ali posameznik, ki samostojno opravlja dejavnost s sedežem v Evropski uniji, ki da proizvod iz tretje države na trg Evropske unije; )

Sem pa distributer in B2C prodajalec.
 
13. jul 2011
2.677
626
113
OK. Žena občasno proda kakšno svojo sličico. Ima registrirano ODD. Te sličice potem kupcu izroči v majhni papirnati vrečki. Tega je kakih 20 kom. letno. Vse materiale, tudi vrečke, nabavi na drobno v trgovini Torej, kot razumem, ona tega ne daje na trg. Ampak, registrirati bi se verjetno vseeno morala in oddajati poročilo?
Butale!
 

dentex

Guru
20. sep 2007
2.758
650
113
dentex

Ampak če sem jaz pravilno razumel uredbo, potem ni pomembno, koliko embalaže ostane pri tebi (ker ravno govoriš o 1:1), ampak je bistvo v tem, kdo embalažo pripelje na domač trg.
Torej embalažo nekega izdelka mora popisati in o njej poročati uvoznik, ki je izdelek pripeljal na slovenski trg. Nadaljnji distributerji, prodajalci, uporabniki nimajo potem nič več s tem.
Mah pojma nimam, mislim da imaš prav samo vprašanje pa je ali je embalaža, ki je bila registrirana, zavedena v evropi in je že plačana, kar je destvo, in gre pri vsej zadevi za podvajanje in dvojno kaznovanje ali pa se spet ven vlačijo brezdelni birokrati.
Ok razumem, da plačam stvar enkrat, ampak razgradnjo plačaš že ob nakupu embalaže oni pa ti bi vsakič, ko gre embalaža iz rok v roke to isto spet obračunajo. Tu pa pomoje zadeva ne pije vode.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.436
2.435
113
Čakaj zdaj mi ni nič več jasno? Če imam nekdo npr. svetovalno podjetje, kjer nima posla z embalažo, se moram vseeno registirati v ta ARSO portal in oddati prazno poročilo? Namreč omenjal si "oddajo praznega poročila"? :)

Pa še to:

Podatki za letno poročanje
Letno poročilo bo moralo vsebovati podatke o:

  • masi embalaže, dane v promet v preteklem koledarskem letu, ločeno po vrstah embalaže in embalažnem materialu (papir in karton, plastika, les, kovine, steklo in drugo, kot npr. keramika, tekstil ali material biološkega izvora).
  • načinu izpolnjevanja obveznosti ravnanja z odpadno embalažo iz prvega odstavka 25. člena uredbe v preteklem koledarskem letu (skupni ali individualni sistem ravnanja z odpadno embalažo ali izjema v skladu s 36. členom uredbe),
  • osebnem imenu in naslovu oziroma firmi in sedežu ter matični številki družbe za ravnanje z odpadno embalažo, s katero ste imeli v preteklem koledarskem letu sklenjeno pogodbo iz prvega odstavka 26. člena uredbe, če ste v preteklem koledarskem letu zagotavljali obveznosti ravnanja z odpadno embalažo iz prvega odstavka 25. člena uredbe v skupnem sistemu ravnanja z odpadno embalažo,
  • načinu izpolnjevanja obveznosti ravnanja z odpadno embalažo iz prvega odstavka 25. člena uredbe v tekočem koledarskem letu (skupni ali individualni sistem ravnanja z odpadno embalažo ali izjema v skladu s 36. členom te uredbe),
  • osebnem imenu in naslovu oziroma firmi in sedežu ter matični številki družbe za ravnanje z odpadno embalažo, s katero imate v tekočem koledarskem letu sklenjeno pogodbo iz prvega odstavka 26. člena uredbe, če v tekočem koledarskem letu zagotavljate obveznosti ravnanja z odpadno embalažo v skupnem sistemu ravnanja z odpadno embalažo.
Rok za poročanje je 31. marec tekočega leta za preteklo leto. Prvič poteka na ta način poročanje za leto 2018, in sicer od 1. februarja 2019 do 31. marca 2019.

Predvsem mi ni jasno kaj je mišljeno pod drugo pikico torej da morem javiti "Način izpolnjevanja obveznosti.... skupni ali individualni sistem"...?
 
Nazadnje urejeno:

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.436
2.435
113
OK. Žena občasno proda kakšno svojo sličico. Ima registrirano ODD. Te sličice potem kupcu izroči v majhni papirnati vrečki. Tega je kakih 20 kom. letno. Vse materiale, tudi vrečke, nabavi na drobno v trgovini Torej, kot razumem, ona tega ne daje na trg. Ampak, registrirati bi se verjetno vseeno morala in oddajati poročilo?
Butale!

Ok, žena nabavi platno, barve, voščenke bla bla bla v trgovini na drobno. Do tukaj je ok če jaz prav razumem. Ona proda sliko, ki pa jo zavije v papir. Tukaj pa nastane problem, težo tega papirja krat 20 mora prijaviti na ARSO. Razen če reče da stranka pride individualno domov po sliko ter jo odnese v avtomobil brez da bi jo zaščitila.
 
13. jul 2011
2.677
626
113
Ma najbolje, da vsi državljani, za vsak slučaj, na ARSO pošljemo poročila v papirnati obliki. Za vsako postavko posebej. Mogoče se bodo malo zamislili, ko bodo zasuti s pošto.
 
13. jul 2011
2.677
626
113
Ok, žena nabavi platno, barve, voščenke bla bla bla v trgovini na drobno. Do tukaj je ok če jaz prav razumem. Ona proda sliko, ki pa jo zavije v papir. Tukaj pa nastane problem, težo tega papirja krat 20 mora prijaviti na ARSO. Razen če reče da stranka pride individualno domov po sliko ter jo odnese v avtomobil brez da bi jo zaščitila.
Ja, ampak ona je te škrtoce kupila v trgovini na drobno, torej jih ni ona dala na trg.
Možno pa da je tvoja interpretacija pravilna.
Koliko bomo še požrli, preden bomo udarili po mizi?