POPRAVILO peč iz kotlovne pločevine

I

Izbrisan uporabnik #9334

Da, lahko bi ti odgovoril, da - lahko. Zakaj pa ne, če smejo cigani kuriti v svojih vigvamih - ti pa nebi smel s prirejeno pečjo?
Torej "lahko". Vsaj kar se mene tiče. Sem pa želel povedati malce bolj kvalitetno, da ne bi bilo treba kasneje, pa vidim da je brezpotrebno. Pa oprosti če sem zmotil seanso.
 

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
Kakšno prirejeno? ITPP imajo (so imele) fabriško narejeno okroglo luknjo in odstranljiv pokrov, kamor si brez predelav vtaknil oljni gorilec.
Vprašanje pa je, ali lahko v tem primeru tako peč uporabljam še naprej, po letu 2023 (oz.kakršenkoli je že rok za zamenjavo starih peči).
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

To je prirejena peč, če jo greš strokovno obravnavati, je takoj jasno da slabo dela tako na drva kot na kurilca. Ta dva energenta imata popolnoma različen način izgorevanja, zato zahtevata precej različna kurišča. Če hočeš imeti izkoristek in hkrati zadostiti predpisom za ekologijo.

To je približno tako kot da bi zapregel bager - kombinirko in peljal voz gnoja z njim na njivo, vmes z žlico pospravil zasut kanal ob cesti, v nedeljo popoldne pa peljal družino na manjši izlet nekam 50 km daleč. Saj gre ...

Kako je pa z zakonodajo danes, pa ne vem ker že vsaj 15 let ne sledim, sem ven iz te branže. Toda iz strokovnega stališča je pa nekako tako.
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.877
8.897
113
EU
jurga

Prej sem napačnemu naslovil vprašenje o samogradnji hranilnika za peč centralne.
Ti si marsikaj videl in obstaja kakšna verija hranilnika v "suhi" izvedbi, naprimer iz šamotne opeke?
Prostora ni, zato je potrebno nekaj prilagoditi.
Ker imam dve desni roki, mi to ni težava :evil:
 

mercedes

Majstr
16. dec 2014
2.401
146
63
Kakšno prirejeno? ITPP imajo (so imele) fabriško narejeno okroglo luknjo in odstranljiv pokrov, kamor si brez predelav vtaknil oljni gorilec.
Vprašanje pa je, ali lahko v tem primeru tako peč uporabljam še naprej, po letu 2023 (oz.kakršenkoli je že rok za zamenjavo starih peči).
jaz sem dobil informacijo ,da lahko. Enostavno če bi kdo iskal informacijo rečeš da je glavni vir ogrevanja olje. Bistven je glavni vir ogrevanja.

Zakon govori takole :
"Do kdaj moramo torej zamenjati peči na trda goriva? To je odvisno od naprav, ki jih uporabljamo. Do leta 2023 bo treba zamenjati stare kurilne naprave za centralno ogrevanje, to so tiste, ki so bila vgrajene do vključno leta 1995. Leta 2028 pa bo začela veljati prepoved uporabe kurilnih naprav, ki so starejše od 20 let.
"

V mojem konkretnem primeru je veljalo ,da je bila peč vgrajena 2011 bi jo lahko brez vseh težav uporabljal do 2031.
 

Romzi

Guru
4. sep 2008
9.636
3.450
113
Dobrova pri LJ.
To je prirejena peč, če jo greš strokovno obravnavati, je takoj jasno da slabo dela tako na drva kot na kurilca. Ta dva energenta imata popolnoma različen način izgorevanja, zato zahtevata precej različna kurišča. Če hočeš imeti izkoristek in hkrati zadostiti predpisom za ekologijo.

To je približno tako kot da bi zapregel bager - kombinirko in peljal voz gnoja z njim na njivo, vmes z žlico pospravil zasut kanal ob cesti, v nedeljo popoldne pa peljal družino na manjši izlet nekam 50 km daleč. Saj gre ...

Kako je pa z zakonodajo danes, pa ne vem ker že vsaj 15 let ne sledim, sem ven iz te branže. Toda iz strokovnega stališča je pa nekako tako.
Spet si pisal o tistem, kar me ne zanima.
Sam sem z omenjeno pečjo zelo zadovoljen, in mi ob letni porabi 10-11 metrov drv pravzaprav dol visi za njen domnevno slab izkoristek.
Ko med delovanjem pogledam na dimnik in ne vidim dima, v peči pa kasneje najdem pepel, se mi porajajo dvomi o tem, kako zelo je ta zadeva zanič in neekološka, medtem ko sosedova ultra pičkohvatna uplinjevalna makina skozi raufnk kozla rjavo smrdljivo brozgo.
Vprašanje je samo ali lahko isto peč še naprej "uradno" uporabljam kot primarni vir ogrevanja na KO. Kolk se bom potem res ogreval na primarni način in koliko na sekundarni pa nobenega nič ne briga.
 
I

Izbrisan uporabnik #9334

Spet si pisal o tistem, kar me ne zanima.
Sam sem z omenjeno pečjo zelo zadovoljen, in mi ob letni porabi 10-11 metrov drv pravzaprav dol visi za njen domnevno slab izkoristek.
Ko med delovanjem pogledam na dimnik in ne vidim dima, v peči pa kasneje najdem pepel, se mi porajajo dvomi o tem, kako zelo je ta zadeva zanič in neekološka, medtem ko sosedova ultra pičkohvatna uplinjevalna makina skozi raufnk kozla rjavo smrdljivo brozgo.
Vprašanje je samo ali lahko isto peč še naprej "uradno" uporabljam kot primarni vir ogrevanja na KO. Kolk se bom potem res ogreval na primarni način in koliko na sekundarni pa nobenega nič ne briga.

Aha, sorry, nisem videl. Torej za tisto "uradno" pokliči koncesioniranega dimnikarja in bo vse razložil. Če pa zadevo primerjava z avtomobilskimi motorji, kjer pa zares malce bolj merijo emisije, bo pa moj prejšnji odgovor zagotovo zadovoljiv.

Imam soseda, ki ima tako kombinirano peč. Običajno je zadeva neopazna, enkrat ali dvakrat na teden se mu pa kadi iz dimnika tako, da je cela vas zaplinjena. Ampak ženo ima pa še vedno živo ... :cheer: , da ne bi kdo pomislil.

Kombinirane peči ne morejo nikoli dosegati standarda. So pač kompromis. Torej, dokler te ne zajebavajo - pusti pri miru in ne drezaj.
 
  • Haha
Reactions: ales85