podzemni zbiralnik deževnice

mcn

Majstr
3. sep 2007
1.819
204
63
Slovenija
Malce bomo razkopavali za kanalizacijo, pa sem se spomnil, da bi lahko polovil vodo iz žlebov v zbiralnik. Pa me zanima, če je na kaj treba paziti, pa, kako si urediti črpalko, da bi lahko vodo uporabljal za zalivanje s čim manj truda in da bi vse skupaj izgledalo čimbolj neopazno. Razmišljam o 2000L do 2500L vkopanem zbiralniku. Kake ideje?
 

mmmedo

Pripravnik
2. feb 2009
36
3
8
Malce bomo razkopavali za kanalizacijo, pa sem se spomnil, da bi lahko polovil vodo iz žlebov v zbiralnik. Pa me zanima, če je na kaj treba paziti, pa, kako si urediti črpalko, da bi lahko vodo uporabljal za zalivanje s čim manj truda in da bi vse skupaj izgledalo čimbolj neopazno. Razmišljam o 2000L do 2500L vkopanem zbiralniku. Kake ideje?
Naj bo čim večji 6000L+. Paziti moraš, da dotok iz žlebov ni direktno v zbiralnik(umirjen dotok, filtri...)
 
  • Všeč mi je
Reactions: ncnifrej in Pepe

mcn

Majstr
3. sep 2007
1.819
204
63
Slovenija
hvala za hiter odgovor, me pa zanima zakaj ne sme direktno v zbiralnik. Načrtujem namreč takole: 3 žlebovi (streha cca 130 m2) -> zbiralnik -> ponikovalnica
 

Feniks

Fizikalc
16. dec 2021
161
37
28
Brez filtrov boš dobil umazanijo, sčasoma se bo itak nabrala. In zaradi te ne sme biti neposrednega vtoka, se pravi cev žleba direktno na vrhu cisterne. Ker ob nalivu se nabere kar nekaj vode in ta butne v cisterno in premeša vodo v njej. Potem pa čakaš dan al dva da se zbistri. Za zalivanje je pravzaprav vseeno. Ampak kmalu ne bo samo zalivanje. Zato tudi moj glas za večjo kapaciteto. Ko že delaš.
 

mmmedo

Pripravnik
2. feb 2009
36
3
8
Ne pozabi na odtok za višek vode(ko bo zbiralnik poln) in na plavajoči odvzem.
 

mcn

Majstr
3. sep 2007
1.819
204
63
Slovenija
Hmm, razumem, ampak nimam možnosti in volje delati povratno in ločeno inštalacijo v obstoječo bajto, zato bo ostalo pri zalivanju vrta :)
mmmedo, višek vode iz zbiralnika bi šel po cevi dalje do ponikovalnice. Glede plavajočega odvzema pa nimam pojma kaj je to, laik pač.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.191
1.807
113
Malce bomo razkopavali za kanalizacijo, pa sem se spomnil, da bi lahko polovil vodo iz žlebov v zbiralnik. Pa me zanima, če je na kaj treba paziti, pa, kako si urediti črpalko, da bi lahko vodo uporabljal za zalivanje s čim manj truda in da bi vse skupaj izgledalo čimbolj neopazno. Razmišljam o 2000L do 2500L vkopanem zbiralniku. Kake ideje?
Ne vem kako je s prostorom...a če je opcija naredi čim večji zbiralnik..kolikor je izvedljivo (in prenese denarnica). Kakor se nam obeta vreme pride vsak liter prav..in 2 kubika skurit v suši, da dejansko zalivaš..gre kot keks.

Ne pozabi zbiralniku pustiti konkretne luknje z vrha preko katere boš cca 2 x letno čistil usedline.

Za ven pumpat..če ne boš imel hudih zahtev bo vsak hidropak/hidrofor OK. Če maš dinar ;) in bi rad kot se šika ...potem obvezno tole mašinco: Grundfos MQ 3-45 (top zadeva...).
 

mcn

Majstr
3. sep 2007
1.819
204
63
Slovenija
jašek za dostop bo po mojem dovolj velik cca 50 cm. Glede črpalke pa, najmanj vidno po mojem je potopna črpalka s tlačnim stikalom?
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.962
812
113
Ne vem kaj imas namen zalivat - ampak kot so rekli ostali.. ce ze kopljes - daj najvec kar lahko/€ zmores. 2000l je malo (mam dve uni “kocki”).. za resno zalivanje vrta je to glih za “dober teden”, da o kaksno travi in sadju ne govorim.. pa tud 130 kvadratov strehe ti bo dost hitr napolnilo karkol bos ze filal..
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.191
1.807
113
Glede črpalke pa, najmanj vidno po mojem je potopna črpalka s tlačnim stikalom?

Če imaš kak prostor zraven..lahko napelješ cev od rezervoarja do tega prostora (položiš cev za odvodnjavanje fi 80 ali 100, ter nato kasneje uvlečeš sesalno cev) in imaš črpalko v njemu - na tak način imam jaz rešeno (črpalka je na suhem, elektrika je stran od vode).
Potopne drugače ne bo videti, niti ne slišati...nimam pa nikakršnih izkušenj z njimi.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.216
4.700
113
Potopna črpalka za normalen denar je "vetrnica", ki proizvede do 1 bar pritiska ob kar solidnem pretoku. V teoretičnem svetu bi torej vodo poslala 10 metrov visoko, v realnem svetu pa bo na višini 8 metrov iz cevi mogoče še tekla voda.
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.931
8.972
113
EU
V rezervoarju dva kubika, imam potopno črpalko s plavačem kupljeno v baubau. Že dobrih štirinajst let dela ok. Zunaj nad rezervoarjem je pipa, blokirana v odprtem položaju. Voda teče, ko vklopim / izklopim stikalo zraven pipe.
 

Slick

Majstr
18. sep 2007
2.251
189
63
Ob zadnji prenovi hiše pred nekaj leti sem v zbiralnik "predelal" staro greznico, ki že več kot 30 let ni bila v uporabi. Sem jo očistil, prebil vmesno steno med prekatoma, obdelal vse skupaj s hidrostopom, da drži vodo. Pod vrhom ima narejen odtok v meteorne vode, pokrov ima cca. 50x50, da se lahko normalno zleze vanj. Ima cca. 4 kubike, za naše potrebe zaenkrat dovolj, bi bila pa 2 kubika premalo. Polni se iz polovice strehe, voda gre skozi dva jaška, v katerem so mreže različnih gostot, da se ustavi listje, vejice in vsa ostala navlaka. Jih je treba nekajkrat na leto očistiti. Dotok v zbiralnik je narejen vodoravno čisto pri tleh, da čimmanj dviguje usedline, odvzem je v drugem vogalu kakih 10 cm nad dnom (fiksno, ne plavajoče). Za črpanje uporabljam Einhellov hidrofor za cca. 100 EUR z dodanim predfiltrom. Hidrofor je montriran v hiši, do zbiralnika gre samo sesalna cev. Zadeva funkcionira brez težav, voda je bistra in brez vonja.
 

mk20

Pripravnik
10. okt 2007
89
5
8
Moje izkušnje:
Dve betonski cevi premer 1m postavljeni ena nad drugo, vkopani, spodaj zabetonirano, na vrhu betonski pokrov z luknjo za dostop za čiščenje, vse skupaj premazano s hidrostopom. Voda direktno speljana iz žlebov, zato se čez leto nabere nekaj smeti in je potrebno oprati s pritiskom in izčrpati. Voda je namenjena samo za zalivanje vrta pa kakšno pranje avta. Višek vode gre tik pod vrhom v ponikalnico. Zunaj je en Metabo hidrofor in v rezervoar speljana samo sesalna cev. Na hidorfor je priključena navadna vrtna cev in se z njo normalno zaliva- ko pade pritisk se hidrofor vklopi. Opaziš ko zmanjka vode, ker začne v cev nabijati zrak- dobro je potem hitro ustaviti črpalko- bi bilo dobro narediti nek varnostni mehanizem, da ne pregreješ črpalke, ki črpa v prazno. Sesalna cev je obtežena in odvzema na dnu, da vedno črpa na dnu- s tem črpa tudi malo smeti/"mulja", samo zaenkrat črpalka nima s tem problemov-par let v uporabi. Čez zimo hidrofor pospravim.

Varianta s temi betonskimi cevmi je bila razmeroma poceni in hitro izvedljiva. Če bi še enkrat delali- večji volumen obvezno, ker tega z zalivanjem vrta prehitro porabimo. Vodo iz žlebov speljati preko lovilcev, da se vsaj del smeti odstrani. Čim krajšo sesalno cev- razmišljati o poziciji črpalke.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Pepe in Feniks

raners

Majstr
4. mar 2008
2.709
365
83
Doma imamo podobno situacijo kot mk20 in če bi delal še enkrat, OBVEZNO VEČJI VOLUMEN!! ;) ;) Se hitro porabi voda za zalivanje v suši.. Ki bodo očitno nažalost čedalje večje ... Zato čimvečji volumen, voda bo v prihodnosti nekaj vredna (mogoče ne v eur, ampak v smislu preživetja...)
 

mmmedo

Pripravnik
2. feb 2009
36
3
8
Sam imam vgrajeno cisterno velikosti 8500l(uporablja se za splakovanje WC-jev in pralni stroj). Trenutno je prazna(v 10 letih se je to zgodilo 5x), ker je premalo namakalo.:( Še enkrat, čim večji volumen.