Podaljšanje UTP kabla in priklop kamer

raners

Majstr
4. mar 2008
2.691
349
83
Hej vsem... ;)

Spet vas prosim za pomoč... In sicer, bratranec me je prosil, če bi mu lahko spojil UTP kabel in priklopil kamere... V hlevu bi rad zmontiral en router (ki bi ga povezal z routerjem iz hiše) in nanj povezal 4 kamere.

Glede UTP kabla: med hišo in hlevom ima položena 2 UTP kabla, ki bi ju moral spojit nekje na sredini... Mislim, da je na vsako stran nekje 40m UTP kabla.. Zanima me, ali bi zadostovala neka spojna nadometna doza ali bi bilo pametno kabla povezat s kakim ojačevalnikom? Sicer ne vem, če ima kje blizu elektriko.. Bo pa spojeno na prostem, sicer pod streho (na enem lesenem stebru)... Torej, kako bi bilo najboljše spojit ta 2 kabla?

Glede kamer, že zmontirani ima ti 2 kameri : https://www.hikvision.com/en/produc...as/Network-Dome-HiLook-Series/PTZ-N2204I-DE3/, 2 pa še misli kupit..

Do kamer ima potegnjene UTP kable, tako da bodo na router povezani preko UTP kabla, torej mora router/switch podpirat POE standard. Sedaj me zanima, ali se za povezavo 4 kamer uporablja router ali switch? Fino bi bilo, če bi ta router/switch podpiral tudi wifi... Ne rabi pa bit ne vem kako nobel, pač neka osnova, da vse deluje... ;) Pa da je na zalogi v Slo, ker bi verjetno jutri montirala... ;)
 

ncnifrej

Guru
14. avg 2013
1.959
803
113
Google pravi, da "gre" UTP do 100m - torej 80 ne bi smel biti problem. Če imata možnost in voljo - jaz bi zamenjal 2x40m kabel za 1x80 in se izognil "podaljsevanju" (ena točka manj, kjer gre lahko kaj narobe). Za končno točko rabiš pa POE switch, kot je že igi povedal
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.755
5.382
113
Oba "40m" kabla pa še vseeno lahko ponucaš za kamere kasneje....
 
  • Všeč mi je
Reactions: ncnifrej

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.396
482
83
::1/128
Rabiš PoE stikalo, samo pazi, da je isti standard kot kamere. Nekatera stikala imajo recimo samo passive PoE, malo bolj resne kamere pa vse več ali manj proper 802.3af PoE. Glede na to, da za kamere ne rabiš giga portov, bo najceneje kaj takšnega (sem ga pri fotru ponucal ravno v ta namen), ampak vidim da trenutno nimajo na zalogi. Imajo pa nekatere večje/dražje modele. Za spojit kable, pa to kar je že igi predlagal. Če hočeš še wifi, bo treba pa vzet še nek WiFI AP. All-in-one škatla z večinimi PoE porti bo malo problem.

Teoretično lahko vzameš tudi all-in-one (stikalo/usmerjevalnik/požarna pregrada/DHCP/wi-fi AP/...) škatlo (to kar si ti vrjetno predstavljaš pod "router"), izklopiš vse funkcije (DHCP server/FW/...) razen WiFi (oziroma ga daš v AP mode če to podpira) in kamere priklopiš preko PoE injectorjev, ampak bi sam raje uporabil PoE stikalo.

Jaz osebno kamere poleg tega rajši ločim v svojo mrežo oziroma VLAN, rabiš pa potem managed stikala (vsaj tam kjer so skupaj priklopljene kamere poleg drugih naprav) in ustrezno konfiguracijo VLANov. Ampak to je že druga zgodba.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.767
626
113
Če gre kabel kjerkoli po "luftu", je treba paziti še na ozemljitev kabla med hlevom in hišo, sicer ti lahko ob grmenju statična elektrika uniči omrežno opremo.
 

bluub

Fizikalc
9. jan 2008
667
31
28
Najboljša varianta za spojit kabla, bo verjetno lotanje in termo skrčke, ter primerna dodatna izolacija na tem mestu, ali menjava kabla za novega v enem kosu. V hlevu pa obvezno PoE switch kot predlagajo zgoraj.
 

Robert

Majstr
21. jul 2007
2.628
446
83
Tolmin
Najboljša varianta za spojit kabla, bo verjetno lotanje in termo skrčke, ter primerna dodatna izolacija na tem mestu, ali menjava kabla za novega v enem kosu. V hlevu pa obvezno PoE switch kot predlagajo zgoraj.
UTP kabel in lotanje ne gre skupaj - nikakor !! Sem popravljal že preveč takih packarij, ki so "odlično" delovale v času ADSL 1/.256.
LAN omrežje deluje po sistemu paric - kjer boš ti lotal boš te parice "razparil" in napravil močen slabilni člen in izvor motenj.
Olupi enkrat kos UTP-ja in preštej število zasukov vsakega para na meter ter se čudi zakaj so razločno gosto sukani.
 
  • Všeč mi je
Reactions: igi

igi

Guru
13. okt 2007
5.303
953
113
Celje
Obišči stran
Najboljša varianta za spojit kabla, bo verjetno lotanje in termo skrčke, ter primerna dodatna izolacija na tem mestu, ali menjava kabla za novega v enem kosu. V hlevu pa obvezno PoE switch kot predlagajo zgoraj.

slabih 20 let sem bil v informatiki in verjemi da bo konektor in i člen brez tezav opravil nalogo. Tudi menjava kabla ni potrebna seveda dokler govorimo o nekih “Hišnih” hitrostih prenosa.
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.036
2.358
113
Jaz imam do hleva potegnjenih 130 metrov Cat6 kabla. Dela BP z gigabitno hitrostjo.

Ko sem zadevo sestavljal sem imel najprej samo direktno priklopljeno v LAN porte na vsaki strani pa so mi atmosferske razelektritve par 100 metrov stran vsako leto skurile kakšen port na stikalu. Nato sem dodal na eno stran ( https://www.ui.com/accessories/ethernet-surge-protector ), čeprav bi načeloma bilo bolje dodati na vsako stran enega in zaenkrat je ok.

Pri hlevu je potem ena omarica v kateri sta dve 5 portni TpLink POE stikali, zunaj na omarici (kupil premajhno) pa je še en star router, ki ima izklopljen DHCP in deluje kot dostopna točka. Iz stikal imam potem kable do 4 kamer Reolink RLC-410 in ene Reolink C1 pro (PT), ki sem jo ravnotako priklopil na POE preko ( https://www.amazon.com/TP-Link-Comp...d=1&keywords=tl-sg1005p&qid=1602928266&sr=8-3 ). Zadeva deluje odlično, v prihodnosti imam namen dodati še 2 ali 3 kamere.
 
  • Všeč mi je
Reactions: philips

AndrejD

Guru
20. jul 2007
6.925
1.249
113
Rabiš PoE stikalo, samo pazi, da je isti standard kot kamere. Nekatera stikala imajo recimo samo passive PoE, malo bolj resne kamere pa vse več ali manj proper 802.3af PoE. Glede na to, da za kamere ne rabiš giga portov, bo najceneje kaj takšnega (sem ga pri fotru ponucal ravno v ta namen), ampak vidim da trenutno nimajo na zalogi. Imajo pa nekatere večje/dražje modele. Za spojit kable, pa to kar je že igi predlagal. Če hočeš še wifi, bo treba pa vzet še nek WiFI AP. All-in-one škatla z večinimi PoE porti bo malo problem.

Teoretično lahko vzameš tudi all-in-one (stikalo/usmerjevalnik/požarna pregrada/DHCP/wi-fi AP/...) škatlo (to kar si ti vrjetno predstavljaš pod "router"), izklopiš vse funkcije (DHCP server/FW/...) razen WiFi (oziroma ga daš v AP mode če to podpira) in kamere priklopiš preko PoE injectorjev, ampak bi sam raje uporabil PoE stikalo.

Jaz osebno kamere poleg tega rajši ločim v svojo mrežo oziroma VLAN, rabiš pa potem managed stikala (vsaj tam kjer so skupaj priklopljene kamere poleg drugih naprav) in ustrezno konfiguracijo VLANov. Ampak to je že druga zgodba.

Pa naj ne pozabi da morajo vse te zadeve podpirati tudi dot1x in ga skonfigurirati.
Saj nikoli ne veš kdaj bo kakšna domača žival prišla do prenosnika, ga priklopla v mrežo
in se s tem povezala na internet, postala neodvisna ter zakuhala revolucijo.
 
Nazadnje urejeno:
  • Haha
Reactions: BornSkeptic

luka51

Guru
16. avg 2007
13.839
5.082
113
UTP kabel in lotanje ne gre skupaj - nikakor !! Sem popravljal že preveč takih packarij, ki so "odlično" delovale v času ADSL 1/.256.
LAN omrežje deluje po sistemu paric - kjer boš ti lotal boš te parice "razparil" in napravil močen slabilni člen in izvor motenj.
Olupi enkrat kos UTP-ja in preštej število zasukov vsakega para na meter ter se čudi zakaj so razločno gosto sukani.
Dobro ajde za 100Mb/s gre tudi z lotanjem. Samo treba je čimmajn odvijat. Neko kamero bo lahko tak priklopo. Mam tri kable tak rešene , en uporabik po polovici paric, drugi po drugi. Pač jebat ga 30 let stara bajta kjer ni cevi na rezervo. Vse kaj sem lahko je bilo cuknit ven koax in dat not UTP.
Če pa hočem gigabit pa ni šanse, da se poveže.
Definitivno je pa bolje dat namenske spojke če je možnost in prostor.
 

OldSkul

gps navigator
20. jul 2007
1.866
12
38
Glede POE switcha. Imam kamere na dveh lokacijah. Na eni ne rabim VLAN-ov, tako da imam tam dva "neumna" poe switcha od Dahua (isti kot na povezavi zgoraj). Delata OK.

Na drugi lokaciji pa imam tole: https://www.senetic.si/product/TL-SG108PE (SG1005P je tudi dobra in poceni rešitev)
Je pametnejši switch, omogoča tudi nastavljanje VLAN - če je to potreba. Sem zadovoljen, deluje v redu. Poleg kamer, mi napaja tudi zunanjo mesh ap enoto od Ubiquitija.
 
Nazadnje urejeno:

raners

Majstr
4. mar 2008
2.691
349
83
Evo, hvala vsem za odgovore.. ;) Sma zrihtala s switchom https://www.conrad.si/tp-link-tl-sf1005p-omrezni-switch-5-vrat-poe-funkcija in stvar deluje... Utp kabel sma spojila s tem: https://www.techtrade.si/rj45-i-clen-11-plastik-digitus-9060004 (kaj drugega v petek nisem dobil) in ta spojnik dala v nadometno dozo (podobni tej: https://www.ideo.si/elektro_omarice/nadometna_razdelilna_doza_EC410C7_EC_DOZE).

Prosil bi vas še za eno pomoč. Ker bi rad imel v hlevu tudi wifi, me sedaj zanima, katero WIFI AP bi moral kupit (čim bolj enostavno in poceni).

Se dobi kaj takega (kot nek wifi extender), da se celota naprava samo vtakne v el. vtičnico, v katero vtakneš 2 UTP kabla (en, ki pride iz routerja in drugi, ki bi šel naprej na switch)? Torej kot nek vmesnik... ;)
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.767
626
113
Zakaj pa bi potreboval WIFI AP s passthrough povezavo? Načeloma AP povežeš direktno kar na switch v hlevu in je to to.

Glede na to, da že imaš POE switch v hlevu, razmišljaj o POE AP-ju - boš rabil do njega vleči en kabel manj. Če pa je razlika v ceni prevelika pa seveda idi kar na klasiko :)
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.691
349
83
s passtrough zato, ker bodo vsi porti zasedeni s kamerami... ;)

Torej gledat moram WIFI AP s passtrough.. Ker ko gledaš malo na spletnih trgovinah, se kar zgubiš... Pa še filtrov si ne moreš vredu nastavit...
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.767
626
113
Unifi AP-ji imajo večinoma to funkcionalnost, ampak tam menda rabiš tudi kontroler da zadeva deluje (lahko pa me kdo popravi če se motim).

Še ena opcija pa je, da kupiš dodaten switch, ki ga daš pred tega POE switch. Na ta nov switch je torej priklopljen uplink do hiše, wifi AP in POE switch.

EDIT: ne vem kaj sem študiral... navadni WIFI router ti lahko deluje kot AP in ima hkrati vgrajen tudi switch, ki ti bo zagotavljal to pass-through funkcionalnost.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.691
349
83
Če prav razumem, bo ta naprava vredu? https://www.techtrade.si/brezzicni-usmerjevalnik-300mb-n301-2x-antena-tenda-9116045

Kolikor razumem, bi to napravo (Tenda N301) dal vmes med hišnim routerjem in POE switchem v hlevu (obstoječ hišni router bi povezal na WAN port na Tendi N301 in potem npr.: port1 povezal z POE switchem v hlevu...) Ta Tenda N301 pa bo oddajala WIFI signal...

Se da potem to napravo tako skonfigurirat, da je v istem omrežju (npr.: 192.168.1.1) in da ima enake wifi nastavitve (isto ime in geslo, kot hišni router)? Da se v bistvu obnaša kot AP in switch...
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.396
482
83
::1/128
Jaz bi sicer tudi predlagal UniFi AP, ker se mi z drugimi niti ne da več ukvarjat pa razne Lite verzije niti niso drage, ampak passthorugh imajo AFAIK samo dražje verzije (npr AP AC Pro in pa In Wall varjante), ki so vrjetno malo overkill. Kontroller je fajn, če imaš več APjev, načeloma ga pa ne rabiš.

Najceneje bo verjetno res nek all-in-one ("WiFi router"), ki ima itak vgrajen switch in mu pač izklopiš ostale funkcije.