Menjava routerja in nedelovanje kamer na dolgi liniji

raners

Majstr
4. mar 2008
2.705
365
83
Hej vsem...

Prosim vas za mnenje, ker sem bil resnično negativno presenečen, ko smo pri bratrancu menjali router in so kamere prenehale delovati..

Še delujoče stanje je bilo takšno: na prejšnji router "Linksys wrt54gl" so bile priklopljene 3 kamere preko switcha in nekje 90m dolgega kabla, na sredini spojenega, kot prikazuje naslednja slika:
kamere_shema.png


No, in par dni nazaj mu je Linksys WRT54GL crknil in kupili smo tega: ASUS RT-AC1200 in priklopili na obstoječe kable in vse je delalo, le kamere ne... Ko sem namesto 4 portnega switcha priklopil prenosnika, sem videl na mrežni kartici, kot da se želi povezati in čez kako sekundo se je izpisalo, da ni povezave. In to se je večkrat ponovilo..

No, danes sem zraven vzel testerje UTP kabla in je vse bilo na dolgi liniji vse ok (vseh 8 linij po vrsti zasveti), vendar tako laptop kot 4portni switch ne delujeta..

No, in po parih urah (in menjavanju 2 konektorjev) se bratranec spomni, da bi lahko povezala nov router tam, ko je UTP spojni člen.. IN POTEM SO KAMERE TAKOJ ZAČELE DELOVATI!!! Ko je torej začelo delovati, je bilo povezano tako:
kamere_shema2.png


Torej to lahko pomeni samo to, da porti na novem routerju ASUS RT-AC1200 ne podpirajo tako dolge povezave (pač nevem, nimajo dovolj napetosti na izhodnih portih al nekaj takega)... JE TO MOŽNO??

Mogoče lahko kdo priporoča kakšen router, ki bi podobno kot star router Linksys WRT54GL imel dovolj "močne" izhodne porte in bi kamere delovale?
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.705
365
83
Aja, pozabil sem napisat, da bi za drug router dali max 150 eur..

Druga možnost bi tudi bila, da bi namesto UTP spojnika dali nek zunanji Wifi router/extender, ker je ta spojnik sredi dvorišča pod streho garaže (zato ne moremo trenutnega routerja tam pustit, ker je na prostem pod streho)...
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.917
8.964
113
EU
Moj je ASUS RT-AC1200 G+ verzijo, katera ima gicabitne porte. Za večje razdalje to zna včasih biti težava.
Tvoj je verjetno prejšnja verzija brez G+, tako da bi načelno moralo delati. Verjetno je težava v izgubah na UTP spojki katera je na sredi linije. Pri spojki moraš UTP kabel imeti čim manj raspleten, drugače so izgube prevelike. Ne moreš napeljati celi kabel v enem kosu?
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.705
365
83
POE switch ima svoj napajalnik, ja..

Verjamem, da so pri vsakem spajanju kabla neke izgube, ampak z prejšnjim routerjem je delovalo brezhibno...

Menjava kabla ne pride v poštev...

Obstaja kak zunanji router (bo pod streho), ki bi ga lahko zmontiral tam, ko je trenutno UTP spojka?
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
8.917
8.964
113
EU
Pri sedanjem ruterju bi v specifikacijah moral ugotoviti katero mrežni kontroler ima (proizvajalca). Verjetno daja prenizke napetosti signala za dolge linije. Če vzameš ruter z gigabitnimi porti, ima sigurno drugi močnejši kontroler (čip) za mrežno.
Novejši kontrolorji dajajo bolj stabilen signal, kar bi tebi prav prišlo. Ker so odstopanja med proizvajalci, in razdalja med napravami je na skrajni meji , je boljše da prej kakšnega preizkusiš kako dela.
Moj je stal kakšnih sedemdeset Eur, pred korono. Sedaj je še cenejši.
 

philips

Guru
Osebje foruma
Administrator
17. avg 2007
9.768
626
113
Kakšen imaš link speed? Gigabit zna delati težave na "meji", medtem ko je bil star router 100 Mbps.

Poskusi spremeniti link speed na 100 Mbps zato da bo primerljivo.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.705
365
83
Huh, smo ga že zapakirali nazaj v škatlo, ker ga bom vrnil... Ampak vem za naslednjega, da preverim tudi to...

Glede novega routerja mi je sodelavec predlagal Huawei AX3 Dual core, ker naj bi na teh kitajskem firmah vgrajevali module, ki omogočajo višje frekvence (al nekaj takega), pač razumel sem ga, da v EU zaradi regulativ imejo neke omejitve glede nekih lastnosti pri večina routerjih... No, predlagal mi ga je zato, ker njemu deluje odlično (je rekel, da za razliko od njegovega prejšnjega routerja precej višje hitrosti in stabilno delovanje).

Kot sem že rekel, pa bi bila druga opcija, da bi namesto spojke dal nek zunanji WIFI router, in našel sem tega: TP-LINK CPE210. Kolikor vidim, ima 2 RJ-45 priključka (1x10/100Mbps Shielded Ethernet Port (Power + Data); 1x10/100Mbps Shielded Ethernet Port (Data)). Razumem prav, da bi lahko torej ta TP-Link CPE210 uporabil kot wifi router - da bi ta naprava oddajala wifi in preko UTP kabla posredovala internet switchu za kamere? (kot prikazuje naslednja slika):
kamere_shema3.png


Torej, bi delovalo to tako z napravo TP-LINK CPE210? Na tem posnetku je prikazano, kako se priključi ta enota. In pri 1:32 je videt, da je en port še prost. Lahko ta port uporabim naprej za POE switch?

Ta druga rešitev bi bila tudi ugodna zato, ker bi bil ta zunanji wifi router na sredini poslopja in bi najverjetneje wifi vlekel povsod po poslopju. In še tisti UTP spojnik bi odstranili. Samo ne razumem točno, če lahko to napravo uporabim tako, da uporabim en RJ45 priključek za WAN (internet) in drugega za LAN (lokalno omrežje)... Upam, da sem napisal dovolj "razumno"... ;)
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.705
365
83
Ker bo naprava zunaj (sicer pod streho) in se pričakuje tudi kar nekaj praha, bi raje dal neko napravo, ki je po specifikacijah za zunaj. Pa tudi elektrike ni nikjer blizu, zato bi mi oni TP-LinkCPE210 prišel prav, ker se napaja preko POE...
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.798
2.048
113
S tem TPlinkom vidim dva potencialna problema, prvi je PoE napajanje je pasivni tip, tako da vsaj za preverit je, kako deluje PoE na razdalji 40m. Drug potencialni problem je dejanska podpora klasičnemu abgn wifi standardu, sicer neki na hitro vidim, da podpira, ampak da se ne boš čudil, ker teli LR AP uporabljajo ponavadi svoje protokole in standarde, ki nimajo veze s tem kar rabiš. Naredi vsaj double check, da štima.

Drugače recimo Ubiqiti Ac-In-wall bi moral bit tudi to kar iščeš. PoE af za napajanje AP in sicer 3 eth porti.
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.705
365
83
Kolikor sem bral specifikacije na različnih portalih (npr: mimovrste), gre za podobno napravo kot ta Ubiquiti (mogoče se motim)...

Drugače pa v videu od TP-Link CPE210 je prikazano, da podpira naslednje nastavitve:
kamere_shema4.png


Pri vseh teh opcijah in opisih sem vseeno v dvomih, da podpira to, kar iščem jaz... Se motim?
 

hojnikb

Majstr
23. avg 2020
825
269
63
Ker bo naprava zunaj (sicer pod streho) in se pričakuje tudi kar nekaj praha, bi raje dal neko napravo, ki je po specifikacijah za zunaj. Pa tudi elektrike ni nikjer blizu, zato bi mi oni TP-LinkCPE210 prišel prav, ker se napaja preko POE...

lahko pa puskusis nardit vezavo z 4 zilami, namesto 8 in bo s tem prisilu povezavo na 100Mbit. Zna bit, da bo stvar začela delat z obstoječo opremo.

uJPiue-vL4u2QnPsga3RRg_b.png
 

Daniel

Guru
21. dec 2007
5.087
2.437
113
Če so kabli doma narejeni in kakšen švoh spojni člen menjajte konektorje in spojni člen, pa bi moralo delati. Sam sicer na tako razdaljo ne bi štukal kabla.

Lahko pa uporabiš tudi kaj tekega:

 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.705
365
83
Ve kdo, kateri "Operational mode" bi moral izbrati (glede na sliko 5 postov nazaj), da bi v LAN0 povezal internet (WAN), v LAN1 pa bi povezal POE switch (in da bi tudi wifi deloval)...
 

raners

Majstr
4. mar 2008
2.705
365
83
Aha, torej da bi naprava delovala kot navaden router, to pomeni "Access point"?