Še enkrat osnove, za plesen rabiš vlago v obliki vode.
Za vodo (če ti ne pušča vodovod in streha ali pa če ne živiš zraven slapu ali v močvirju) rabiš kondenzacijo.
Za kondezacijo rabiš diferenco temerature in pa vlago v zraku.
1 + 1 = 2
Pri novoizoliranih objektih se zna zgodit da je plesen posledica vlage iz zidov ki se je nabirala pred izolacijo objekta. To mora izzvenet v kurilni sezoni ali dveh.
Če je objekt izoliran kot je potrebno potem temperaturna razlika ne sme biti tako velika da bi nastala kondeznacija, seveda pri neki razumni vlagi v zraku. Ampak če v prostoru ravno ne živi 10 ljudi na 50m2 ali pa če ne gojimo tropskega vrta ki zahteva veliko vode (jebiga že navadne rože dvignejo lahko vlago tudi za 10-20%) potem vlaga v zraku (sploh pozimi) težko preseže 70%. Pri dobro izoliranem objektu kjer so mrzle cone manj kot -3C od zraka v prostoru je tak delež vlage še vedno prenizek da bi povzročal kondenzacijo. Če je kje kondenzacija potem je izolacija zanič oz. so toplotni mostovi.
Jasno pa imaš potem primere ko je hiša dobro izolirana, imaš pa v hiši toplo/mrzle cone. Recimo ogrevaš dnevne prostore na 22C, v spalnici pa radiator zaprt pa po možnosti še zračiš. Razlika v temperaturi je potem tako velika da se na zidu, ki razmejuje ta dva prostora pojavi kondenz. Enako je z etažami, recimo tudi v blokih imaš lahko take primere (dobiš črn strop ker je soseda na vrhu umrla in se dediči pravdajo, stanovanje pa ta čas brez ogrevanja v slabo izoliranem bloku).
Enako je pri slabi izolaciji z dnevnim nihanjem temperature, čez dan 25C po celem stanovanju (zaradi dojenčka), ponoči (ali pa za vikend) pa na 18-16C. Pa jasno da vlaga v zraku (ki jo je pri 25C samo 50%) kondenzira povsod da kar teče.
Sicer pa prva stvar je merilec vlage, če vlaga presega 50% pri gretju in visoki temperaturi potem kupit še razvlažilec in reskirat tisto malo elektrike da se drži vlago pod 60%.