Plače zaposlenih na ministrstvu za notranje zadeve

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.397
4.395
113
49
Na sončni strani ALP
Ne mi o znanju in izkušnjami v zasebnem sektorju. Sem bil nekaj časa iskalec zaposlitve in sem padel v koš, ker sem imel "samo" 5. stopnjo izobrazbe. Nihče od razpisnikov ni gledal CV in delovne izkušnje. Na razgovoru so me celo spraševali kaj sem prej delal, da odklanjam ponujeno delo v gradbeništvu. Jst se pa prijavljal na delovno mesto informatika... Pa še primeri, ko so zaposlili nesposobnega sorodnika direktorjeve žene. Pa nas je bilo kar nekaj kandidatov z delovnimi izkušnjami, žal pa je žlahtnik od direktorjeve žene imel diplomo z NULA izkušnjami za razpisano delo...
 
  • Všeč mi je
Reactions: alkoholik

sad

Guru
24. avg 2007
20.507
9.208
113
Ne mi o znanju in izkušnjami v zasebnem sektorju. Sem bil nekaj časa iskalec zaposlitve in sem padel v koš, ker sem imel "samo" 5. stopnjo izobrazbe. Nihče od razpisnikov ni gledal CV in delovne izkušnje. Na razgovoru so me celo spraševali kaj sem prej delal, da odklanjam ponujeno delo v gradbeništvu. Jst se pa prijavljal na delovno mesto informatika... Pa še primeri, ko so zaposlili nesposobnega sorodnika direktorjeve žene. Pa nas je bilo kar nekaj kandidatov z delovnimi izkušnjami, žal pa je žlahtnik od direktorjeve žene imel diplomo z NULA izkušnjami za razpisano delo...
In kako naj ti pomagam? Direktor/predvidevam tudi lastnik, lahko zaposli kogarkoli, lahko tudi svojega sina, ki je star 18 let in ima izkušnje le z ležanjem v travi. Ga on plačuje in bo on imel probleme, če bo zaradi nesposobnih ljudi podjetje propadlo.
V resnih podjetjih zadeve štimajo, seveda so pa vedno možne deviacije v negativo.

Sicer pa še enkrat: za določene pozicije ali pa tudi delo v določenih podjetjih je običajno MINIMALNI pogoj neka izobrazba. Da sploh noter prideš. Recimo težko te bodo vzeli (če te ne poznajo) za računovodjo, če imaš šolo za mehanika. Od tu naprej so pa le sposobnost, itd.

Recimo multinacionalke za določena dela zahtevajo faks. Ampak je to minimalni pogoj, ki pa potem večinoma nima več veze z delovnim mestom in plačo. Lahko komot postaneš vodilni tudi na nivoju regije s faksom, ne rabiš zato magisterija ali pa doktorata.

PS: Pa če misliš, da je v privat sektorju jeba, se malo poglobi v javni sektor. V le malo organizacijah zadeva štima, v precej organizacijah so noter naštepani ne sorodniki, ampak ''zaslužni naši'', ki ne le, da so nesposobni, temveč dejansko zmanjšujejo produktivnost celotne organizacije, ker delajo samo sranje.
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.316
1.339
113
Neko logično razmišljanje je, da ima (ni pa nujno) nekdo s faksom pač neko širino, naj bi bil sposoben preštudirati kakšne zakone, konec koncev tam kjer rabiš kakšne specifične licence za delo, ne moreš niti na izpit če nimaš faksa, ipd..
Je pa pri večjih firmah, sploh tujih dokaj jasno razdelan sistem spremljanja zaposlenih in s tem napredovanja. Ko enkrat vidijo, da si sposoben in ima firma nekaj od tebe se da hitro kam višje pozicionirati.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad

Mr_Wolf

Guru
8. jan 2008
3.107
3.402
113
Z izobrazbo (kakšnokoli, ki prinese uporabno znanje) morda, ne pa s stopnjo izobrazbe. Zahtevnost dela je vezana na stopnjo izobrazbe le v javnem sektorju, kjer ima nekdo z višjo izobrazbo prednost, pa tudi, če “bureka ne zna naredit”.
V večini konkurenčnih podjetij je morda stopnja izobrazbe pogoj za neko delo, zahtevnost dela se pa potem na znanje, sposobnost, itd. določa in le tej potem tudi plača sledi. Recimo poznam primer šolanega tehnika, ki je poscal po zahtevnosti in plači vse druge magistre in doktorje zaposlene v tistem podjetju. Zakaj? Ker so njemu dajali najbolj zahtevne projekte in je drugim reševal zaplete. Zakaj? Leta izkušenj, znanje ki ga je spotoma neformalno pridobil in pa zanesljivost in prizadevnost. V glavnem, bil je car (ne caR). Je en magister nekaj lajal v tej smeri (izobrazba-plača), pa mu je direktor takoj razložil, zakaj tako je in bo tako ostalo, predvsem pa zakaj si ta tehnik to zasluži. Je kasneje magister to tudi sam spoznal, ko mu je tehnik rešil nasedli projekt. Pa tip ni bil nič prevzeten, je bilo res užitek delat z njim.
Saj sem napisal "v večini primerov".
Taki "samo tehniki", kot ga opisuješ so pač izjeme.
Sem tudi jaz enkrat (s)poznal enega takega.
 

Mr_Wolf

Guru
8. jan 2008
3.107
3.402
113
PS: Pa če misliš, da je v privat sektorju jeba, se malo poglobi v javni sektor. V le malo organizacijah zadeva štima, v precej organizacijah so noter naštepani ne sorodniki, ampak ''zaslužni naši'', ki ne le, da so nesposobni, temveč dejansko zmanjšujejo produktivnost celotne organizacije, ker delajo samo sranje.
In v JS ter (para)državnih firmah na koncu vse deviacije, nesposobnost, neučinkovitost itd... ...vedno plačamo davkoplačevalci.
V stečaj ne gredo, odpustijo pa tudi nikogar ne - ima se, može se:zavijazocmi:.
 
Nazadnje urejeno:

sad

Guru
24. avg 2007
20.507
9.208
113
Saj sem napisal "v večini primerov".
Taki "samo tehniki", kot ga opisuješ so pač izjeme.
Sem tudi jaz enkrat (s)poznal enega takega.
On je res velika izjema (glede sposobnosti), ampak hočem povedati, da tvoja trditev ne drži ravno: V podjetjih, ki se trudimo preživeti na trgu, je zahtevnost dela - v večini primerov - povezana z izobrazbo.

Je pa dejstvo, da so baby boomerji zajebali cele generacije otrok, ker so jim vbijali v glavo, daj se malo pošolaj, da boš potem lepo v pisarni sedel, ne pa delal za trakom. Namesto, da bi frocom omogočili in jih vzpodbujali, da izkoristijo svoj potencial, katerikoli že je. Zato pa smo sedaj tam, da se keramičar s triletno šolo z Mečko okrog vozi in ima dva vikenda v tujini, nekdo s faksom pa komaj preživi. Hudiča, vsakič ko pogledam svoja froca in bi ju rad kaj silil, se spomnim par sošolk na faksu, ki so se vpisale tja ZARADI STARŠEV, zanimalo ju pa ni niti 1% od tistega tam. Fak, so se mi smilile, se učile cele noči, potem pa cepale na izpitih :(.
 

ferdo

Guru
3. sep 2007
9.989
3.747
113
Ljubljana
hmpg.net
Oprosti, ampak nimaš pojma.
...
2. Z dvigom minimalne plače bomo dosegli samo to, da se bodo čez mesec ali dva spet vsi čudili, kako je vse dražje - od oskrbe v DSO-jih naprej.
Logično, povsod kjer bodo narasli stroški dela bodo to morali prenesti v svojih proizvodov/storitev.
Zdaj JS in (para) državne firme, Pošta, RTV, DARS, Železnice, Elektro, komunale itak boli q.urac - dvignejo cene in =bi se, moraš plačati.....
Verjetno obstajajo za to trditev neke raziskave?
V ZDA so jih recimo delali.
Orley Ashenfelter Princeton University; Štěpán Jurajda, Charles University in Prague.
Case McDonalds. Najbolj enostavno delo, vsak ga lahko dela. Se pravi minimlna plača je dovolj in večina je na njej.
"they estimated that a 10% minimum-wage increase leads to a 1.4% increase in the price of a Big Mac"
Res pa je, da se je število zaposlenih z minimalno plačo zmanjšalo:
"Data show that McDonald’s slashed its labor force by more than 50 percent from 2013 to 2018, from 440,000 to 210,000, despite adding thousands of restaurants around the world. "
Skratka, dvig minimalne plače povzroči predvsem spremebe v procesu dela, ne toliko v ceni proizvoda.
 

Matko

pohodnik
18. jul 2007
5.558
688
113
Saj sem napisal "v večini primerov".
Taki "samo tehniki", kot ga opisuješ so pač izjeme.
Sem tudi jaz enkrat (s)poznal enega takega.
Nekaj je odvisno tudi od generacije (včasih so prej končali s šolanjem)
inž.
dipl.inž.
univ.dipl.inž.
...

in problema: je praktični ali teoretični
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.507
9.208
113
Verjetno obstajajo za to trditev neke raziskave?
V ZDA so jih recimo delali.
Orley Ashenfelter Princeton University; Štěpán Jurajda, Charles University in Prague.
Case McDonalds. Najbolj enostavno delo, vsak ga lahko dela. Se pravi minimlna plača je dovolj in večina je na njej.
"they estimated that a 10% minimum-wage increase leads to a 1.4% increase in the price of a Big Mac"
Res pa je, da se je število zaposlenih z minimalno plačo zmanjšalo:
"Data show that McDonald’s slashed its labor force by more than 50 percent from 2013 to 2018, from 440,000 to 210,000, despite adding thousands of restaurants around the world. "
Skratka, dvig minimalne plače povzroči predvsem spremebe v procesu dela, ne toliko v ceni proizvoda.
V podjetjih na trgu (sploh mednarodnem) ja, v javnem sektorju in podjetjih z državnim “monopolom” (komunala, elektro, itd.), pa le dvignejo cene, ker NIMAŠ izbire. Razlog: višji stroški dela.
Poleg tega poglej, kaj se je zgodilo s št. zaposlenih v McDonaldsu. Sicer verjetno to ni samo posledica višjih plač, ampak delno pa že. Sej tisti, ki so izgubili delo, so se pač zaposlili na državnih jaslih. NOT.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Mr_Wolf

zoom

Fizikalc
14. maj 2014
635
211
43
Zdaj JS in (para) državne firme, Pošta, RTV, DARS, Železnice, Elektro, komunale itak boli q.urac - dvignejo cene in =bi se, moraš plačati.
Ee to pa ne bo povsod držalo. Mogoče pri direktno pripetih na proračun. Kjer pa so lastnice občine in dirigirajo njihovi nadzorni sveti se kaj hitro enako kot v privat s. rušijo sorazmerja in pridobijo le najnižji.
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.329
2.273
113
-------------------------------------------------------------
pod črto. vsi rinejo v eno izobraževanje, ki ni povezano z gospodarskim stanjem (glej razpis za univerze)
zato visoko izobražen kader MORA delat pod izobrazbo. za njih pač ni delovnih mest.
ko se išče nov kader, vzamejo s tako izobrazbo, kot je predpisano.
z znanjem in sposobnostjo se na razgovoru ne izkažeš. zidarja takoj izključijo, čeprav je 'hacker' (nič slabega!!)
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.507
9.208
113
-------------------------------------------------------------
pod črto. vsi rinejo v eno izobraževanje, ki ni povezano z gospodarskim stanjem (glej razpis za univerze)
Ne več tako kot recimo generacije v šoli med 1990 in 2000 oz. do 2008. Po tem letu se mi zdi, da so se zadeve spremenile na bolje, čeprav je še vedno kar nekaj takih, ki hočejo samo papir. Sam menim, da so najbolj naj... generacije rojene med 1970 in 1980, ravno prelom med socializmom in kapitalizmom, stanovnaj niso mogli za enega belega enega črnega nakupit, itd.
 

B81

22. jul 2007
34.522
8.967
113
Kar tule bi vprašal:

Poslanci, ki so v odborih (nekateri v večih) in imajo dodatne seje ali je to vkalkulirano v plačo ali se to plača posebej?
 

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.329
2.273
113
Ne več tako kot recimo generacije v šoli med 1990 in 2000 oz. do 2008. Po tem letu se mi zdi, da so se zadeve spremenile na bolje, čeprav je še vedno kar nekaj takih, ki hočejo samo papir. Sam menim, da so najbolj naj... generacije rojene med 1970 in 1980, ravno prelom med socializmom in kapitalizmom, stanovnaj niso mogli za enega belega enega črnega nakupit, itd.
verjetno misliš na to, da rabimo res toliko violinistov, orkestrskih glazbenikov in baletnih plesalcev za delo v tujini, da nas predstavljajo in zastopaji kot skakalci.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.507
9.208
113
Po 2000, še bolj pa po sesutju 2008 je mladim postalo jasno, da jih z nekim x faksom ne bo čakala služba, ko ga zaključijo, temveč da bodo sami morali kaj narediti v tej smeri. To mislim.
Od kje si violiniste in ostale pobral ne vem. In če nekdo želi, bo postal uveljavljen violinist, pa ne na državne stroške.
Sam sem recimo spremljal barbara4u2c na YT. Deklina šla sama v ZDA in se borila za svoje sanje o igralstvu. Na svoje stroške in svoj trud. Je kar veliko mladih takih. Generacije iz 70-80 let so bile pa vzgajane v duhu, dej faksek naredi, pa boš lepo v pisarni delal do konca življena. Pa stanovanje boš dobil, na Krku sindikalnega, itd. Potem je pa kapitalizem usekal in se je vse to sesulo.
 
Nazadnje urejeno:
  • Všeč mi je
Reactions: ales85

B81

22. jul 2007
34.522
8.967
113
Po 2000, še bolj pa po sesutju 2008 je mladim postalo jasno, da jih z nekim x faksom ne bo čakala služba, ko ga zaključijo, temveč da bodo sami morali kaj narediti v tej smeri. To mislim.
Od kje si violiniste in ostale pobral ne vem. In če nekdo želi, bo postal uveljavljen violinist, pa ne na državne stroške.
Sam sem recimo spremljal barbara4u2c na YT. Deklina šla sama v ZDA in se borila za svoje sanje o igralstvu. Na svoje stroške in svoj trud. Je kar veliko mladih takih. Generacije iz 70-80 let so bile pa vzgajane v duhu, dej faksek naredi, pa boš lepo v pisarni delal do konca življena. Pa stanovanje boš dobil, na Krku sindikalnega, itd. Potem je pa kapitalizem usekal in se je vse to sesulo.
Deklina se vedno redno objavlja na TW in YT, kaj pa dela, pa ne vem.

Jaz bi to vprašanje označil kor SARCASM ON.
Resno me je zanimalo, ker sem zadnjic vido za Korazijo, da je v nekaj odborih. . .