Se strinjam ampak pozabljaš da so firme katere dobro delajo, plačujejo po kvalitetnem in učinkovitem delu, kjer jih vsaka sprememba ne zanese v rdeče številke, imaš pa take firme kot je vaša, kjer imate dobiček dokler folk dobi majno plačo. In ne, taka firma ni dobra firma pa še vsaka sprememba jih lahko požene po dolini v smrt.
Oprosti, ampak nimaš pojma.
.
1. Slovenska proizvodna podjetja večinoma ne proizvajajo končnih izdelkov, ampak nastopajo kot dobavitelji komponent večjim mednarodnim firmam, kot so recimo kakšni nemški proizvajalci avtomobilov, npr. VW.
Za pridobitev posla dobave sestavnih delov, npr. za VW, tekmuješ s sebi podobnimi firmami iz Poljske, Češka, Slovaške, Romunije, Bolgarije...
...vsi znajo delati in povsod je delovna sila cenejša, kot v Sloveniji.
Na račun boljše tehnologije, znanja vseeno zmagaš in dobiš posel. Taki posli se običajno podpisujejo za 5-6 let s tem, da si - zaradi višje produktivnosti - v 2., 3. in 4. letu vsakič obvezen znižati prodajno ceno za 3%.
Vmes ti pa naši "borci za pravice delavcev" dvignejo stroške dela za npr. 15% do 20%... ...in kaj ti misliš, da se potem odpelješ k npr. VW in jim rečeš, da imamo v Sloveniji vlado, ki se bori za osvoboditev delavcev iz kapitalističnih okov in je dvignila minimalne plače, ter jim moraš dvigniti prodajno ceno...
...veš kako bi reagirali? Takole
.
.
2. Z dvigom minimalne plače bomo dosegli samo to, da se bodo čez mesec ali dva spet vsi čudili, kako je vse dražje - od oskrbe v DSO-jih naprej.
Logično, povsod kjer bodo narasli stroški dela bodo to morali prenesti v svojih proizvodov/storitev.
Zdaj JS in (para) državne firme, Pošta, RTV, DARS, Železnice, Elektro, komunale itak boli q.urac - dvignejo cene in =bi se, moraš plačati.
Pri firmah, ki nastopajo na mednarodnem trgu pa ti ni tako enostavno - glej točko 1.
.
Končni rezultat bo, da se tistim na minimalni plači kupna moč ne bo nič zvišala - verjetno celo zmanjšala - mednarodna konkurenčnost našega gospodarstva bo pa slabša. Skratka, strel v koleno.