Citat:
Uporabnik Pivopivec1 pravi:
Evo kopiram nekaj smernic iz uredbe o dopolnilnih dejavnostih na kmetiji http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPredpisa?id=URED6925
(2) Za opravljanje dopolnilne dejavnosti predelava mora kmetija pridelati najmanj 50 odstotkov količin lastnih surovin, do 50 odstotkov količin surovin pa lahko dokupi z drugih kmetij. Zahtevani delež se zagotavlja v koledarskem letu.
(3) Kot lastne surovine iz prejšnjega odstavka se štejejo zlasti: jajca, sadje, zelenjava, poljščine, žive živali, meso, mleko, med, cvetni prah, matični mleček. Voda se po tej uredbi ne šteje kot surovina.
(4) Nosilec dopolnilne dejavnosti lahko dokupuje surovine na lokalnem trgu od drugih kmetij, ki v tekočem letu vložijo zbirno vlogo v skladu s predpisom, ki ureja izvedbo ukrepov kmetijske politike, ali od nosilcev ali članov kmetije, ki so vpisani v registru čebelnjakov v skladu s predpisom, ki ureja register čebelnjakov.
(5) Izven kmetij je dovoljen nakup tehnoloških surovin v skladu s proizvodno specifikacijo ali recepturo in nakup embalaže.
(6) Nosilec dopolnilne dejavnosti dokazuje količine in poreklo surovin iz drugega odstavka tega člena s prejetimi računi in z evidencami o lastnih količinah predelanih surovin ali z drugimi dokazili, ki vsebujejo podatke o količinah in poreklu surovin, ki jih je treba hraniti deset let od poslovnega dogodka. Zagotoviti mora oštevilčenje po časovnem zaporedju vseh prejetih računov oziroma dokazil, ločeno za surovine s kmetije in drugih kmetij.
Št. 00715-38/2015
Ljubljana, dne 29. julija 2015
EVA 2015-2330-0057
Ker se hmelj in kvas smatrata kot tehnični surovini, potem ječmen predstavlja 100 procentov lastne surovine. Če pa daš v pivo še recimo pšenico, ki jo kupiš iz druge kmetije, potem mora ječmen predstavljat polovico celotne količine žit 50 procentov. To v primeru pomeni, da imaš in moraš imet minimalno 50 procentov lastne surovine. O vodni pravici ni pa v uredbi nikjer govora, zato smatram da dovoljenje ni potrebno. Tako si jaz razlagam tole. S tem da se bi mogoče dalo dat ječmen pod tehnično surovino in kot lastno surovino podat hmelj...
Kvas ja. Hmelj pa ne vem če se lahko smatra kot tehnološka (tehnična) surovina, ker se prideluje na lokalnem trgu, ker v 2. členu, 3. odstavek uredbe o dop. dej. na kmetiji pravi:
"tehnološke surovine so surovine, uporabljene v skladu z recepturo, in sicer so to kmetijski pridelki, ki se na lokalnem trgu iz petega odstavka 61. člena Zakona o kmetijstvu (Uradni list RS, št. 45/08, 57/12, 90/12 – ZdZPVHVVR, 26/14 in 35/15; v nadaljnjem besedilu: ZKme-1), (v nadaljnjem besedilu: lokalni trg) ne pridelujejo, in izdelki, ki se ne predelujejo na kmetijah na lokalnem trgu, zlasti sladkor, riž, začimbe ali sol"