ksz
Nekaj o socializaciji psa:
Socializacija je privajanje psa na različne življenjske okoliščine ter oblikovanje želenih pasjih odzivov na družbeno okolje, s katerim je kuža v stiku. Kuža gre skozi predvidena, natančno določena in časovno omejena razvojna obdobja. Izkušnje, ki si jih v teh obdobjih pridobi, pustijo trajne posledice na njegovem umskem in socialnem razvoju ter pomembno vplivajo na osebnost in na odnos do vsega, kar ga obdaja. Obdobja je etologija poimenovala kot senzibilna razvojna obdobja.
Kje se pomanjkljiva socializacija najbolj pozna?
V neprimernem odzivu (strah ali agresija) psa na zvoke (predvsem hrup npr. avtomobilov, motorjev, pušk) in neprimernem reagiranju (grožnja, beg, skakanje) pri stiku z ljudmi (zato je potrebno psa privaditi na ženske-moške, otroke-mladostnike-starostnike-invalide-ljudi s psihičnimi motnjami, uniformirane ljudi: policija, veterinarji). Psa je nujno naučiti primernega 'pozdravljanja'. Psa moramo seznaniti z različnimi okolji (mestno okolje z množico ljudi, avtomobilov, avtobusov; vaško okolje kjer srečujemo pse čuvaje, kjer ni pločnikov; gozdovi; travniki), navaditi gibanja in vedenja v notranjih prostorih (bivalni – hiša, stanovanje; trgovine; gostišča; bolnišnice) ter na različne živalske vrste s katerimi lahko pride v stik (muce, kokoši, konji, ovce...). Nikakor ne smemo zanemariti izjemnega pomena, ki ga ima primerna socializacija psa z ostalimi psi.
Socializacijo razdelimo na PRIMARNO in SEKUNDARNO!
Pred primarno socializacijo se odvijeta dve senzibilni obdobji.
1. Obdobje pred samim rojstvom za katero je značilno, da stabilne in sposobne mladičke poležejo psičke, ki imajo pristen odnos s svojim človekom, bivajo v mirnem in harmoničnem okolju. Mladički se že pred rojstvom odzivajo na človeške dotike, božanje.
2. Obdobje novorojencev do 14. dne je čas, ko mladički razvijajo čutilne, gibalne, učne sposobnosti, ki jih bodo potrebovali kot odrasli osebki. Mladički potrebujejo mirno okolje in stalno prisotnost matere.
Kdaj se socializacija začne?
Navadno v tretjem tednu življenja in je izjemno intenzivna do štirinajstega tudi šestnajstega tedna. Socializacija doseže vrh med šestim in osmim tednom, nato začne počasi usihati.Stvari, ki se jih v tem času nauči so trajne, pes za vse življenje ohrani vtise zgodnjega otroštva, zato morajo biti izkušnje s svetom prijetne, saj vplivajo na poznejše socialno življenje.