PC za arhitekta

pek007

Majstr
8. maj 2007
1.144
329
83
38
Cpu Ryzen 3700x 300 euru
Mamaplata b450 100 euru
Ram 2x8gb 3200 80 euru
M.2 po izberi (samsung evo 970 512gb priporocam) 90 euru
Psu be!quiet 650w 70 euru

Grafa pa bolha nvidia quadro k4200 na bolhi za 120 euru

Ohisje pa kar ti pase... Ko se bodo grafe umirile oziroma jih bo sploh mozno kupit pa pogledas za nvidia 3060 k nej bi bla kao nova 400-500 euru...

Monitor pa pac kolikor je budget... Jaz bi gledal qhd resolucijo 27 inc naprej...
 
  • Ljubezen
Reactions: McGiver

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
To bi ti skup sestavil? Ja no saj pol oni od "Soft-Markota" niti niso tako dragi.
 

pek007

Majstr
8. maj 2007
1.144
329
83
38
Jah, za to kar si napisal, je to za moje pojme srednji visji razred in future proof... Razen grafe, ker so zdej nenormalni pogoji... Ok, mogoce namest 16gb, bi uzel 2x16... Pa si res dobr za dolgo let...

Aja, pa disk das lahko tud navadnega not po potrbi... 4gb ali vec...

Vse zadeve so nove z garancijo tolk, razen grafe...
 

pek007

Majstr
8. maj 2007
1.144
329
83
38
Zdej pogledal... Proci so kako stopnicko slabsi... Rami so pocasnejsi... No name diski, slabsi psu in tiste grafe ce so not ali ne... Vsaj za to kar ti sprasujes... Ne vem, jaz ne bi uzel, ker so najmanj 300 euru predragi...
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
Ja trenutno je precej neugoden čas za nakup PCja, so pa res še najbol precenjene grafične (še stari modeli ki so bili pred parimi meseci 300-400€ se sedaj gladko prodajajo za 600+, pa tudi nižji rang je šel ene 30% gor).

Če hočeš ostat pod 1k, bo skoraj treba gledat prejšno generacijo procesorjev in predlagani R7 3700X je že kar spodobna zadeva (8 jeder/16 niti), ki ima dokaj ok ceno (čeprav je bil pred meseci vseneo cenejši, ampak zdaj je kar je). Alternativa iz zadnje generacije je recimo 5600X (za cca. 50€ več oziroma odvisno kaj uspeš dobit), ki ima sicer 6 jeder/12 niti, vendar so jedra toliko hitrejša, da sta s 3700X tudi v aplikacijah, ki znajo izkoristit veliko število jeder, tam tam. 5800X z 8C/16T bo verjetno predrag za omenjen budget (samo proc cca. 500€).

Tukaj je (sploh glede grafične) precej odvisno kaj rabi oziroma kaj zna software izkoristit.

Vsekakor pa jaz ne bi šparal pri SSDju, vsaj tistih 500GB NVME vzet sistem se splača, je vseeno ogromna razlika v uporabniški izkušnji napram HDD. HDD kvečemu dodat, če je potreba po dodatnem prostoru in res ni denarja za večji SSD.

Če hočeš v budget spravit še spodoben enkran, bo treba pa povsod še malo porezat ali pa dodat kak evro. Za cca. 350€ recimo dobiš LG 32UK550-B (32" 4K, sicer VA panel, ampak takšni IPSi so sicer okrog 1k). Manj kot 2560x1440 27" pa jaz ne bi jemal za tovrstno delo. Sicer če ima sedaj res 5K 27" iMaca, bo kar se tiče kvalitete že tole (oziroma večina ekranov pod jurja) downgrade. Edino možno da obstoječ iMac ni Retina ali pa ni 10 let star, ker jih toliko česa še ne delajo (prvi modeli mislim da so nekje od konca 2014).
 
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.509
261
113
Jurja € raje manj.

Odkrito povedano nimam pojma kaj je na PC področju sploh in. Verjetno bo rabil še zaslon.

za jurja bi zihr dobu kaksen workstation...

pa kaj ste tok s tem macom obremenjeni, ker ze dolgo vemo, da windowsi so cist ok in da pc za tak priblizen tak denar je raketa.

mac je pac mercedes med racunalniki, vemo pa tudi, da se do cilja pride tudi drugace.... pac brand...

na macu si omejen s shekanimi programi. podporo je tezje dobit, ker je manj strokovnjakov... pc lazje nadgrajujes...

skratka, brat uporablja maca, jest windowse, pa ne vidim nobene prednosti maca pred pc, razen lepsega logotipa in luck na skatli.
 
  • Všeč mi je
Reactions: McGiver

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
za jurja bi zihr dobu kaksen workstation...

pa kaj ste tok s tem macom obremenjeni, ker ze dolgo vemo, da windowsi so cist ok in da pc za tak priblizen tak denar je raketa.

mac je pac mercedes med racunalniki, vemo pa tudi, da se do cilja pride tudi drugace.... pac brand...

na macu si omejen s shekanimi programi. podporo je tezje dobit, ker je manj strokovnjakov... pc lazje nadgrajujes...

skratka, brat uporablja maca, jest windowse, pa ne vidim nobene prednosti maca pred pc, razen lepsega logotipa in luck na skatli.
Za mac sprašujem ker ga ima doma, je pa glavni problem - po njegovo - ker dela večinoma s kolegi ki imajo winse, pa ni free programov (če se lepo izrazim) vsaj za začetek in pa v tem, da je postal počasen, aja pa novi OS ne gre več gor, programi pa rabijo zadnji ali predzadnji OS. Sicer bi jaz na njegovem mestu ruknil kakih 500+€ v maca in ga posodobil.

Zdaj bom jaz to vse skupaj njemu posredoval, pa naj se odloči.
 

XSIDE

01101010
22. jul 2007
4.401
484
83
::1/128
A se Applovega monitorja ne da ponucati na PCju?
Se da, ampak glede na to da ja govora o iMacu, torej all-in-one škatli, vprašanje če ni bolj smiselno vse skupaj prodati, kot pa da žrtvuje celo mašino zgolj namesto zaslona.

za jurja bi zihr dobu kaksen workstation...

pa kaj ste tok s tem macom obremenjeni, ker ze dolgo vemo, da windowsi so cist ok in da pc za tak priblizen tak denar je raketa.
Kdo? Cela tema poteka o nakupu PCja. Kolikor vidim je bil Mac omenjen samo kot trenutna mašina, za katero se išče zamenjavo.

mac je pac mercedes med racunalniki, vemo pa tudi, da se do cilja pride tudi drugace.... pac brand...

na macu si omejen s shekanimi programi. podporo je tezje dobit, ker je manj strokovnjakov... pc lazje nadgrajujes...

skratka, brat uporablja maca, jest windowse, pa ne vidim nobene prednosti maca pred pc, razen lepsega logotipa in luck na skatli.
Kar se kraje programov tiče, ne mislim komentirat. Če so logotip in lučke edina razlika, ki jo opaziš, potem Mac res nima smisla. So pa določeni use casi, kjer ima Mac (predvsem zaradi OSa) pač svoje prednosti in je razlika v ceni za neko resno uporabo nepomebna. Alternativa za določene zadeve je prej Linux kot Win, ampak ima sploh za desktop use spet svoje quirke, s katerimi se marsikdo nima časa/znanja/volje ukvarjat. Je pa tudi stanje na Win zadnje časa boljše. Dejstvo je, da če iščeš čimveč za čimmanj denarja, verjetno Mac ne bo prva izbira.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Pri PC za arhitekte je najvažnejša grafa in veliko rama. Odlična izbira je Nvidia Quadro, ker znajo arhitekturni cadi z njo direktno delati in 32 GB RAM. Procesor je drugotnega pomena. Razne igračarske grafe ne pridejo v poštev.
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.832
3.854
113
Pri PC za arhitekte je najvažnejša grafa in veliko rama. Odlična izbira je Nvidia Quadro, ker znajo arhitekturni cadi z njo direktno delati in 32 GB RAM. Procesor je drugotnega pomena. Razne igračarske grafe ne pridejo v poštev.

To seveda ni več res, ker danes so GPU enote več ali manj multifunkcionalne oz. se procesna enota ki je včasih bila pomembna v raznih CAD izračunih uporablja vse več tudi za igre tako da je pomemben del grafičnih kartic danes. Hi in mid end end grafične kartice so danes namenjene tudi profesionalni rabi in so zgrajene tako da se zadostijo tem potrebam. Recimo Nvidia je lani ukinila linijo Quadro (razvoj) ker je recimo GTX 1080 bolj zmogljiva od zadnjih quadrotov tudi za profi uporabo (in vsaj pol cenejša), razvoj dveh platform pa je precej dražji. Enako AMD že dolgo časa ne razvija posebej linije Radeon Pro ampak so samo specialne izdaje hi-end kartic.
 
  • Všeč mi je
Reactions: tomi

brane_new

Guru
10. feb 2008
14.271
2.267
113
No, pa se je z uporabnimi zahtevami izkazalo, da je MAC en sam Mercedes.
Ko gre za kaj praktičnega je tu PC z WIN.

p.s. tole razglabljanje o grafični je za 2x pivo. Z moje strani :)
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
To seveda ni več res, ker danes so GPU enote več ali manj multifunkcionalne oz. se procesna enota ki je včasih bila pomembna v raznih CAD izračunih uporablja vse več tudi za igre tako da je pomemben del grafičnih kartic danes. Hi in mid end end grafične kartice so danes namenjene tudi profesionalni rabi in so zgrajene tako da se zadostijo tem potrebam. Recimo Nvidia je lani ukinila linijo Quadro (razvoj) ker je recimo GTX 1080 bolj zmogljiva od zadnjih quadrotov tudi za profi uporabo (in vsaj pol cenejša), razvoj dveh platform pa je precej dražji. Enako AMD že dolgo časa ne razvija posebej linije Radeon Pro ampak so samo specialne izdaje hi-end kartic.
Zgleda, da sem res malo za časom, odkar se s temi stvarmi ne ukvarjam več profesionalno. :mad:
 

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.832
3.854
113
Sej v profi svetu se še vedno kupuje Quadro ali Radeon pro, to se tudi uradno priporoča. Če ne drugega so to smetana od hi-end čipov in ponavadi z zelo dolgo garancijo in podporo in vsem kar rabiš za profi rabo. Za službeno workstation mašino bi rekel da je nakup tega upravičen. Samo cenovno so te stvari umeščene 2-3x višje kot hi-end grafična kartica za "igrice". Problem je ker slednja je v praksi potem hitrejša, kar se je izkazalo v nešteto testih zadnjih par let. Recimo Quadro P6000 (zadnja "prava" quadro kartica) vs. GTX 1080, je bila slednja v netovarniških "nabritih" verzijah hitrejša v večini CAD opravili. Danes so Quadroti samo "smetana" od najvišje geforce serije (trenutno RTX serija). Skratka nič posebnega da bi moralo bit vredno toliko več.