Paradižnik

SamSvoj

Majstr
28. okt 2010
2.072
302
83
Če so plodovi že pegasti, ne boš naredil nič, pa je vseeno kaj boš uporabil. Za tiste, ki še niso pegasti, je edina uporabna opcija foliarno gnojenje. Da bi katero foliarno gnojilo imelo karenco prvič slišim. Razen če imaš kakšnega križanca s FFS ..

Drugo leto pred sajenjem nabutaj tla s kalcijem. Vendar tudi to ne pomaga ob visokih temperaturah, ker je promet med koreniunami in višje ležečimi deli v teh razmerah moten. Torej spet ostane samo foliarno ...
 

doctorz

Guru
7. sep 2007
7.921
650
113
pred racunalnikom
Za kalcij foliarno kupis gnojilo in pospricas karenca naj bi bila en teden in teli ki paradajzi ki so zaceli gbiti nebodo gnili naprej.
Jaz imam pa molja ja sem gledal na internetu slike ista zadeva. Sem bral da se ga ne znebis kar tako.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.328
5.846
113
pri taščici
Ok, pospricam jutri zjutraj. Vsaj tako pišejo da je najbolj npametno zgodaj zjutraj pospricati. Upam da me bo vse plesen pozrla v času dopusta.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.192
1.808
113
Kupi apno in potresi po vrtu. Problem rešen. Pa bo sigurno ceneje kot lepo zapakirano apno pod drugim imenom.
 

alpine

Fizikalc
22. feb 2012
2.564
21
38
Škofja Loka
Citat:
Uporabnik ceedevita pravi:
Citat:
Uporabnik Pepe pravi:
Mogoče bi jih neem azal za nekaj časa ustavil.
Sicer pa kaka actara, ampak to boš jedel.
Pravzaprav bi bilo potrebno 100 % zanesljivo ugotoviti povzročitelja, potem pa se odločiti za kemični boj ali ne.
bo kar paradižnikov molj, tu ni kaj dosti za filozofirat. napada tudi čilije in jajčevec. sedaj pa podaj rešitev

Tu pr men je blo problem, ene 4-5 gosenic, sm potem naredil red in zdej je mir. Ravno zaradi škodljivcev, bolezni sadim več in s emi an koncu poklapa
 

doctorz

Guru
7. sep 2007
7.921
650
113
pred racunalnikom
Sem skoraj vse liste odrezal kar bo pa bo
2459722-IMG_20160728_185326.jpg
 

Priponke

  • 2459722-IMG_20160728_185326.jpg
    2459722-IMG_20160728_185326.jpg
    138,1 KB · Ogledi: 426

retro

Fizikalc
18. dec 2011
6.282
23
38
Murska republika
povzetek članka z sliko -

http://gartlc.mojforum.si/gartlc-post-13803.html


PrispevekObjavljeno: 24 Jul 2013 13:06 Naslov sporočila: Odgovori s citatom
Ha, zanimivo. ta hornworm- torej gosenica, ki je dolga cca 10cm in debela 2cm je v bistvu doma v ZDA. Prepoznamo jo po velikosti in značilnem "V" vzorcu na telesu, poleg tistega roga na zadnjem delu.
Sploh ne vem, če je kdo že imel tako gosenico v Sloveniji.
Iz nje se razvije tak leteči insekt z imenom:
Manduca quinquemaculata

Več o tej leteči zadevi, ki ima razpon kril 13cm je tukaj:
http://bugguide.net/node/view/5011

O gosenici iz katere nastane ta metulj:
http://www.colostate.edu/Depts/CoopExt/4DMG/Pests/tomato.htm

Super, zdaj rabimo poleg ogromne gosenice še ogromno uš, vsaj tako veliko kot golob.
A je lahko še huje?



PS (dopisano): V bistvu gre za PARADIŽNIKOVO ROGATO GOSENICO ( tomato hornworm)- ena od razvojnih faz molja, ki se prehranjuje z listi paradižnika, jajčevcev, paprik, krompirja .
To počne predvsem ponoči, čez dan se skrije- podobno kot polži ( brez ali z hišico).
Ker se jo težko odkrije jo lovijo ponoči tako da osvetljujejo z UV svetilko in ob tem se gosenica fluorescenčno sveti in se jo lažje opazi.
Menda je učinkovito sredstvo tudi pripravek na osnovi: Bacillus thuringiensis kurstaki, ki ne vem če se da dobiti pri nas.

Po kategorizaciji spada med molje ( ki se razvije iz gosenice):

Class: Insecta
Order: Lepidoptera
Family: Sphingidae
Genus: Manduca
Species: M. quinquemaculata

Je pa res, da tako velikega molja, kot netopir še nisem v življenju nikoli videl. (premer kril 13 cm). Tudi nisem slišal, da obstoji kaj takega.

Verjetno je to zopet neka novost, ki smo jo uvozili v kakšnem kontejnerju ali gajbici eksotičnih vrtnin, morda tudi krompirja ( za katerega sem v marketih videl, da ga uvažamo tudi iz Maroka, Tunisa,...).
Čez nekaj let zna biti ta nadloga splošno razširjena povsod v veselje vseh pridelovalcev.
Torej imamo poleg manjšega paradižnikovega molja (Tuta Absoluta):
Class: Insecta
Order: Lepidoptera
Family: Gelechiidae
Genus: Tuta
Species: T. absoluta

novega VEČJEGA škodljivca. Blagor nam.


Mi je žena pravkar omenila da so se pojavili tudi pri nas v našem paradižniku , torej nova vrsta škodljivca na pohodu.
2459744-hornworm.jpg
 

Priponke

  • 2459744-hornworm.jpg
    2459744-hornworm.jpg
    78,6 KB · Ogledi: 629

alpine

Fizikalc
22. feb 2012
2.564
21
38
Škofja Loka
Ponoč so aktivne gosence, se pa skrijejo v zemljo. Poskusi pod paradižnikom nasadit nekaj takega, kar imajo rade, pa naj tisto glodajo. Drugače v moj rastlinjaku je blo zdej nekaj ptičev in so jih uničl.

So ble take črne, tam 2-3 cm
 

SamSvoj

Majstr
28. okt 2010
2.072
302
83
Meni zadeva ni znana, ampak ko sem pogledal tvoje linke, bi rekel da je za tole žvalco boljši naziv vešča kot molj. V Angleščini je oboje moth. Bo zdaj velikost šla skozi
grims-1.gif


Bacilusa bi se pri nas moralo dobit, čeprav bi jaz tole vžgal z enim od konkretnih insekticidov. Če nič drugega v izogib zalegi za drugo leto. Bacilus prime ... al pa tud ne. Insekticid pa en za uši s čimkrajšo karenco in po možnosti sistemik. Bo pač letos paradajz malo zabeljen, jebatga
cheer.gif
 

SamSvoj

Majstr
28. okt 2010
2.072
302
83
Saj ne rad; ampak moram ...

Kje pobiraš take? Takile kraterji se bodo zarasli ob ... svetem nikoli. Tole bo samo luknja za plesen in gnilobo. V najboljšem primeru bo ostala luknja. Pa dober tek
rolleyes-1.gif
 

alpine

Fizikalc
22. feb 2012
2.564
21
38
Škofja Loka
Citat:
Uporabnik SamSvoj pravi:
Meni zadeva ni znana, ampak ko sem pogledal tvoje linke, bi rekel da je za tole žvalco boljši naziv vešča kot molj. V Angleščini je oboje moth. Bo zdaj velikost šla skozi
grims-1.gif


Bacilusa bi se pri nas moralo dobit, čeprav bi jaz tole vžgal z enim od konkretnih insekticidov. Če nič drugega v izogib zalegi za drugo leto. Bacilus prime ... al pa tud ne. Insekticid pa en za uši s čimkrajšo karenco in po možnosti sistemik. Bo pač letos paradajz malo zabeljen, jebatga
cheer.gif

a ti in podobni bi kar kemijo uporabil, lej mamo doma tist kartonček, da lahko kupm, pa mi tud na misel ne pride da bi sral s tistem.

Drugače pa, ko boš pošprical bo mir, sam na EKO pozabi.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.328
5.846
113
pri taščici
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Ok, pospricam jutri zjutraj. Vsaj tako pišejo da je najbolj npametno zgodaj zjutraj pospricati. Upam da me bo vse plesen pozrla v času dopusta.
Evo spricam na priblizno 10dni, ker očitno v zemlji ni ama bas nista kalcija.
Kako naj ga vnesem v zemljo.
Apno?
Mivka?
Pepel? (Enkrat nekje zasledil?)
 

pleXwriter

Majstr
3. avg 2009
3.354
298
83
Kolikor vem, je bolje preko listov, ker se kalij in kalcij izničujeta bojda med sabo in ti bo potem pa kalija primanjkovalo, kar pa za paradajz tudi nekaj bojda ni vredu....ne vem, poslušal sem 1x na radiu.
 

SamSvoj

Majstr
28. okt 2010
2.072
302
83
Kalcij in fosfor. Da bi se kalcij in kalij ne marala pa prvič slišim ...

V glavnem, zaradi fosforja se apni pozno jeseniin pusti čez zimo, globoko pred ali za gnojenjem s fosforjem.
 

SamSvoj

Majstr
28. okt 2010
2.072
302
83
Močno dvomim da ti zares primanjkuje kalcija v tleh. Če že, imaš prenizek pH. Odvisno koliko si gnojil iz žakla.
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
46.328
5.846
113
pri taščici
Prenizek ph je skoraj gotovo. Iz zakkja ne gnojim prakticno nic. Problem je v tem da sem pred 4 leti zooral celino, prej pa je bila na tem mestu ena velika smreka (je ni ze kaksnih 10 let mogoce) In kot sem bral je pod smreko kisla zemlja (iglice....)
 

CebelicaMaja

Fizikalc
2. sep 2007
2.316
23
38
hysterical-1.gif


Sem zalivala z vodo v katero sem namocila koprive, ma paradajz je ves crn, listje pa se je posusilo pa tko lepo je vse zraslo. Jao a pol pravte streha pa kalcij v zemljo?