Osnovni kapital v stvarnem vložku

Mantara

Pripravnik
6. avg 2007
355
3
18
Zanima me kako je z cenitvijo premičnin da bi dal namesto denarnega vložka za ustanovitev d.o.o.?
Kaki so stroški cenitve, kako poteka?
Se splača ali je bolje dat v denarju?

Lp
 

Mare2

Guru
18. avg 2007
4.996
-1.289
113
Osnovni vložek lahko zagotoviš v denarju ali z osnovnimi sredstvi. S slednjim lahko v celoti. Cenilec oceni za cca.150 EUR. Od kod pa si?
 

Mantara

Pripravnik
6. avg 2007
355
3
18
Sem iz Kopra.
Mare ti mi boš znal povedat.
Zdaj imam s.p. in ima s.p. v lasti tovorno vozilo. Ali lahko jaz dam to tovorno vozilo od s.p. kot stvarni vložek za ustanovitev d.o.o.-ja?
 

Mare2

Guru
18. avg 2007
4.996
-1.289
113
Citat:
Uporabnik Mantara pravi:
Sem iz Kopra.
Mare ti mi boš znal povedat.
Zdaj imam s.p. in ima s.p. v lasti tovorno vozilo. Ali lahko jaz dam to tovorno vozilo od s.p. kot stvarni vložek za ustanovitev d.o.o.-ja?

... in da bi na obeh "podjetjih" (s.p. in d.o.o.) obračunaval amortizacijo? To ne.

Avto naj bi bil tvoj in ne od s.p. -ja, kar je računovodsko zelo enostavno rešit s sklepom in prenosom v tvoje gospodinjstvo.

Na podlagi poročila o stvarnih vložkih, akta o ustanovitvi in sklepa o vpisu v register pa se to tovorno vozilo "prepiše" na d.o.o.

Tako na kratko...
smile-1.gif
 

Mantara

Pripravnik
6. avg 2007
355
3
18
Mare ne ne nisem mislil da bi se amortizacija obračunavala v obeh podjetjih.
Torej jaz mam na s.p. napisano tovorno vozilo in leasing napisan na s.p. .S sklepom enostavno prenesem vozilo nase da ni več pisano na s.p. in pol ko je na meni ga lahko dam kot osnovno sredstvo in se ga pol piše na d.o.o. in leasing tudi pol teče na d.o.o. ? Glede leasinga ne bo problema?
Upam da sem pravilno razumel
cool-1.gif
 
Nazadnje urejeno:

tis

Fizikalc
25. jul 2007
5.423
0
36
Pravilno si razumel le leasinga ne moreš mešati zraven. Mare je govoril o amortizaciji, ne o finanaciranju (kar leasing je). Ali bo problem z leasingom je odvisno od pogojev leasing-a in celo zna biti problem (ker je to prenos lastništva). Najbolje bo, da se pozanimaš pri leasingodajalcu in jim razložiš situacijo.
 

Accord

Pripravnik
2. sep 2007
959
21
18
Hmmm... malo bo potrebno še paziti na DDV.

Če boš kot s.p. prenesel tovorno vozilo najprej na gospodinjstvo, boš moral narediti poračun DDV, če je vozilo še kolikor tolikor novo in je bilo nabavljeno z odbitkom DDV ter seveda na finančni lizing.
 

Mantara

Pripravnik
6. avg 2007
355
3
18
Vozilo je staro manj kot pol leta.
A se ne da prenest direkt iz s.p.-ja na d.o.o.? Leasing pa bi naprej plačeval d.o.o..
Zgleda da bo najbolje in najhitreje ustanovit d.o.o. z denarnim vložkom.
 

Accord

Pripravnik
2. sep 2007
959
21
18
Je kar nekaj zadev, na katere je treba paziti.

Če misliš s poslovanjem s.p.-ja prenehati in delati vse preko d.o.o., potem je itak edino pametno dati avto na d.o.o., če pa bo s.p. še naprej "aktiven", pa boš mogoče potreboval tovorni avto za njegovo dejavnost - in so lahko problemi tu - saj potem ne moreš imeti na s.p. stroškov povezanih s tovornim avtom.

Pa še nekaj, davčna rada pride pregledat, kako je bilo z prenosom sredstev s.p.-ja na d.o.o., če boš kot s.p. prenehal z dejavnostjo, tak da je treba biti pazljiv, da se izogneš poznejšim problemom.
 

kozarec

ALTERKA 08
29. jul 2007
4.802
0
36
na šihtu
Citat:
Uporabnik Mantara pravi:
Torej jaz mam na s.p. napisano tovorno vozilo in leasing napisan na s.p. :

Če je predmet leasinga točno to tovorno vozilo, ki ga želiš vložiti kot stvarni vložek, potem s.p. nima tega tovornega vozila (kot lastnik), ampak ga ima zgolj in samo v najemu (s.p. je najemnik).

Stvari, ki jih imaš v najemu, pa ne moreš dati kot stvarni vložek, saj ZGD-1 v 191.člen, 3. odstavek jasno določa, da:

"Pri stvarnih vložkih ter stvarnem prevzemu in denarnih vplačilih mora biti družbi omogočeno trajno in prosto razpolaganje z njimi od trenutka vpisa družbe v register."

S stvarmi, ki jih imaš v leasingu, pa ne moreš prosto razpolagati, saj nisi njihov pravni lastnik (pravni lastnik predmeta leasinga je leasing hiša in samo ona lahko prosto razpolaga z vozilom v pravnem prometu - ti pa ne).
 
Nazadnje urejeno:

Mare2

Guru
18. avg 2007
4.996
-1.289
113
Tako kot si že od drugih dobil info (kozarec in drugi), tvoje "osnovno" sredstvo sploh ne more biti predmet stvarnih vložkov.

V tvojem primeru pride v poštev še pregled bilance s.p.-ja. V določenih primerih je bolje, da se gre v statusno preoblikovanje iz s.p. v d.o.o. kot pa npr. najprej ustanovitev d.o.o. in za tem zapiranje s.p.

Seveda pa si pred tem nasvetom ponavadi izposlujem vpogled v bilanco, da se ne bi kasneje našla še kakšna osnovna sredstva na lizing.
smile-1.gif