Sem pred časom nameščal na dve novi "skoraj identični" mašini (laptop) win 7 in ubuntu 10.04 ..
Prva razlika je bila da ima ubuntu nov namestitveni program, ki je nekako 3x boljši od win 7 (grafika, slovenščina, vmesniki). O hitrosti nebi, je pa res da je bil win 7 na DVDju, ubuntu pa na CDju in torej ne moreš neposredno primerjat kopiranja in velikosti podatkov. Ampak vseeno je ubuntu nameščen kompletno v 20 min, winsi malo več!
Ubuntu se namesti in vse naprave (webcam, wirelles, hitre tipke oz. funkcijske tipke) delujejo brez da bi karkoli taknil; pri win je bilo potrebno najprej potegnit driverje (jasno z drugo mašino ker niti LANa ni dobilo) in potem nameščat eno za drugim. Vmes jasno sledijo restsarti ..
In na koncu še tole: Ubuntu pride v paketu z VSEMI programi, ki ji potrebuje povprečni uporabnik. Namestit je potrebno edino "restricted drivers", pa še to zaradi "komercialne" licence. Torej Ubuntu je ready to use; imaš vse od odjemalca za pošto, brskalnika, programa za peko, pregledovalnika PDFjev, slik, filmov, (M$) office datotek, ...
Na winsih? Ja, nekako ne moreš odpret niti MS Word datoteke, niti PDFja ...
Skupni čas namestitve do delujočega sistem je torej v Ubuntuju 20 min, pri windowsih pa 4 ure.
Final .. Ubuntu ima ko potrebuješ kaj novega svoj "software center" kjer z enim klikom namestiš vse od programov, iger, sistemskih orodji ... pri Winsih moraš vse to (četudi so brezplačna) iskati na netu, prenašat, nameščat (namestitev programa v win 7 je muka ker te vedno nekaj gnjavi). Da ne govorimo o AV, firwallu itd. (malce so popravili samo driverje, ki se dejansko sami stankajo z neta -> aja jasno morap najprej ročno namestit driver za NIC)
Torej ne trdim da so windowsi (7) slabi, ampak so nekako po integriranih rešitvah daleč za dobro distribucijo linuxa. Nekako se pri prehodu iz Ubuntuja na Win 7 počutiš kot da te dajo iz motorja, ki gre sam na kolo kjer moraš potiskat pedale da se karkoli premakne ...