Orionova meglica

stilo

Fizikalc
19. jul 2007
599
133
43
d7200 in sigma150-600 + SkyGuider pro sledenje 15x60sekund

Orion_PS.jpg
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.004
113
Kočevska
Mimogrede, krasna fotografija. Astronomija pa je znanost, kar boš kmalu ugotovil, če se boš še posvečal nebesni fotografiji.
 

Oakey

Majstr
3. feb 2016
818
493
63
A je ta slika kaj obdelana, je dodan kak barvni filter, ali dejansko dobiš take barve? :eek:

Maš še kaj fotk?
 

stilo

Fizikalc
19. jul 2007
599
133
43
Barve niso spreminjane, razen malo saturacije. S trackerjem sem naredil samo te tri slike ki so v temu podforumu. Žal nisem ob pravi luni in vremenu imel časa za to. Za eno fotko da vse postavim umerim in pofotkam porabim tudi do dve uri ... predvsem bi rabil mnogo boljšši stativ.
 

dejan_

Guru
23. maj 2012
2.246
1.886
113
Odpiralec teme je plačanec od Nase

Ne bojo nas jebal zemlja je ravna.press

On topic: Hude slike, se priporočamo še za kakšno
 

bertoncl

Guru
4. jun 2015
1.731
580
113
Tako fotko lahko res narediš s fotoaparatom? Noro, jaz sem bil prepričan, da rabiš ne vem kak teleskop za kaj takega. Čudovite fotografije, hvala!
 
  • Všeč mi je
Reactions: Oakey

stilo

Fizikalc
19. jul 2007
599
133
43
Hvala, to je narejeno s fotoapratom in teleobjektivom. Mnoga nebesna telesa so zelo velika, težava je samo da naše oči ne zaznajo dovolj svetlobe. S fotoaparatom pa je to povsem izvedljivo. Še bolje pa gre seveda z namenskimi astrokamerami. Priloženo sliko sem snel z interneta in prikazuje primerjavo velikosti Oriona in lune ...

M42_Moon_for_scale.JPG
 

Cyberlukir

Zelenc'
27. apr 2013
19
5
3
Celje
Vse pohvale za fotografije. Jaz bi samo vprašal kako je to tehnično zloženo skupaj? V prvi objavi piše 15x60 sekund. Torej dobil si 15 slik in jih potem v programu postavil eno na drugo ali kako? Hvala
 

stilo

Fizikalc
19. jul 2007
599
133
43
Fotič je postavljen na motoriziran stativ ki sledi gibanju zvezd oz. premika objektiv v nasprotno smer vrtenja zemlje. Na ta način se, gledano skozi okular, zvezde ustavijo na nebu.
Spodaj sem sestavil približno simulacijo - prva z leve je to, kar vidim skozi objektiv. Srednja slika je ena fotografija z osvetlitvijo okoli ene minute. Nekaj malega se že vidi, galaksija že kaže svoj sijaj. Za končno sliko naredim 60 fotografij po 60 sekund. Te fotografije potem poravnam in "spojim" v eno fotografijo z izrednim dinamičnim razponom iz katere nastane potem desna, končna fotografija spiralne galaksije m101. Po angleško temu rečejo exposure stacking. Za to uporabljam namenski software za astrofotografijo Pixinsight. Krajše osvetlitve se dela ker enourna osvetlitev je praktično nemogoče izvedljiva zaradi (ne)natančnosti opreme, svetlobne onesnaženosti neba in tudi sam dslr aparat ni narejen za tako dolge osvetlitve. Senzor se pregreje in ustvari veliko šuma. Zato obstajajo namenske kamere z aktivnim hlajenjem tipala.

zlaganje.jpg
 

bertoncl

Guru
4. jun 2015
1.731
580
113
Res hvala za razlago in za čudovite fotke! Upam da še kakšno objaviš:)

Sklepam da moraš za tole iti na kak hrib, kjer je čimmanj svetlobnega onesnaženja?