Oprema motorista

Jodlarcek

Fizikalc
16. avg 2007
3.304
18
38
MB
Pozdravljeni

Ali je kje zakonsko določeno, kako mora biti motorist na motorju opremljen? To da je potrebna čelada vem...Ali se lahko voziš recimo v kratkih hlačah in kratkih rokavih? Ali je to kako zakonsko predpisano?
lp
 

cat

Fizikalc
3. sep 2007
903
53
28
Ampak ko me je pred enim letom zabrisalo, sem bil neskončno hvaležen svoji trmi, da sem bil kljub 35 stopinjam v "polni bojni opremi"...
 

Jodlarcek

Fizikalc
16. avg 2007
3.304
18
38
MB
Citat:
Uporabnik Schumi pravi:
Ni, obvezna je samo celada, sicer se lahko vozis tudi bos in v gatah!
Saj to sem tudi jaz mislil, pa me je zmotilo to, da v avtošoli na izpitu pa je predpisana obvezna oprema? Ne vem zakaj bi oni nekaj predpisovali, če ni zakonsko določeno
confused-1.gif

Takole je navedeno v pravilniku o avtošolah:

»(3) Kandidat, ki se usposablja za vožnjo vozil kategorije A1, A2, A in B1, mora med usposabljanjem imeti:

– homologirano zaščitno motoristično čelado,

– zaščitno oblačilo, izdelano za vožnjo z motornim kolesom. Zaščitno oblačilo ali dodatni telovnik, ki v vetru ne sme ovirati kandidata, morata biti v signalnih barvah ter na sprednji in zadnji strani označena s simbolom »L« tablice iz prvega odstavka 24. člena tega pravilnika,

– zaščitne motoristične rokavice,

– zaščitno motoristično obutev ali ustrezno zaprto obuvalo, ki mora pokrivati gležnje,

– ustrezno motoristično zaščito za hrbtenico.«.
 

Jodlarcek

Fizikalc
16. avg 2007
3.304
18
38
MB
Citat:
Uporabnik Anzee pravi:
Pise med usposabljanjem. Torej ko se uci mora imeti taksno opremo, potem pa magari nag na motor. Ali jaz narobe razumem?

lp Anze
Ja res tako piše...samo zakaj med usposabljanjem tako, potem pa drugače?
 

tesfalar

Fizikalc
1. nov 2008
1.122
75
48
Ker po uspešno končanem usposabljanju zase in za posledice nesreče sam odgovarjaš, med usposabljanjem pa je del odgovornosti tudi na strani avtošole. In dokler oni "odgovarjajo" zate, lahko tudi zahtevajo da si v oklepu. Da so posledice morebitne nesreče čimmanjše.
 

ervin26

Zelenc'
15. feb 2013
23
0
1
1x sem slišal, zdej kolko je res kolko ni, da naj se ne bi smelo imeti obute natikače oz. sandale..
 

Jodlarcek

Fizikalc
16. avg 2007
3.304
18
38
MB
Jaz iščem kot nor pa ne najdem...v katerem zakonu oz. Ur.l. je točno napisano, kaj je obvezna oprema?
 

motofrik

Majstr
24. dec 2009
2.949
311
83
tam ko se terc po tori rola
Zakonsko je predpisana samo zaščitna čelada, homologirana. Zdrava pamet pa narekuje še ostalo opremo. Torej, načeloma lahko greš na motor v samih gatah in čeladi, pa ti policist ne more zakasirati kazni. No, priznam, tudi sam sedaj, v tej vročini, vozim v kavbojkah in kratki majici in rokavicah brez prstov. Do službe, pet kilometrov.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Citat:
Uporabnik Jodlarcek pravi:
Jaz iščem kot nor pa ne najdem...v katerem zakonu oz. Ur.l. je točno napisano, kaj je obvezna oprema?

Samo čelada in nič več.

Citat:

2. Posebni ukrepi za varno udeležbo v cestnem prometu

34. člen

(zaščitna čelada)

(1) Voznik in potnik na mopedu, lahkem štirikolesu, motornem kolesu, trikolesu in štirikolesu brez zaprte kabine mora med vožnjo nositi na glavi ustrezno pripeto homologirano zaščitno motoristično čelado.

(2) Ne glede na določbo prejšnjega odstavka zaščitne čelade ni treba uporabljati vozniku in potniku na vozilu z vgrajenim zadrževalnim sistemom, ki izpolnjuje pogoje, predpisane s posebnim predpisom, kadar uporabljata v vozilo vgrajeni zadrževalni sistem.

(3) Otrok mora imeti med vožnjo kolesa ustrezno pripeto zaščitno kolesarsko čelado. Enako velja tudi takrat, kadar se vozi na kolesu kot potnik.

(4) Jahač mora imeti med ježo na glavi zaščitno čelado.

(5) Z globo 120 eurov se kaznuje za prekršek:

1. voznik ali potnik na mopedu, lahkem štirikolesu, motornem kolesu, trikolesu in štirikolesu brez zaprte kabine, ki ravna v nasprotju z določbo prvega odstavka tega člena,

2. jahač, ki ravna v nasprotju z določbo četrtega odstavka tega člena,

3. starš, skrbnik, rejnik ali spremljevalec otroka, kadar otrok med vožnjo kolesa kot voznik, jahač ali potnik ne uporablja zaščitne čelade.

http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp?urlid=2010109&stevilka=5733

Tako veleva Zakon!

Kaj določajo razni pravilnika za avtošole in podobne je povsem nepomembno.

Citat:
Prekršek
6. člen
Prekršek je dejanje, ki pomeni kršitev zakona, uredbe vlade, odloka samoupravne‚
lokalne skupnosti, ki je kot tako določeno kot prekršek in je zanj predpisana sankcija za
prekršek.
 

mirko_77

Pripravnik
6. feb 2014
80
0
6
Citat:
Uporabnik ervin26 pravi:
1x sem slišal, zdej kolko je res kolko ni, da naj se ne bi smelo imeti obute natikače oz. sandale..

To sem tudi sam slišal, pa se vseeno kakšen kilometer odpeljem tudi v natikačih. Seveda pa se za daljšo pot (beri do morja) oblečem vse od A do Ž, saj nikoli ne veš kaj se lahko zgodi.