Okolju prijazni avtomobili

MrDaco

Guru
11. sep 2007
11.483
5.663
113
Samo moje skromno menje. Če gremo na sončnični prehod, morajo biti TE del zelenega sistema (čeprav niso). Ker samo TE lahko nadomestijo nihanja zima-poletje, in kot taka bi morala biti izvzeta iz CO2 kuponskih dajatev. Ne pa da (delno) zaradi CO2 kuponov spravljamo TEŠ6 v stečaj.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
52.621
6.865
113
Recimo Talum, tam so ljudje iz okoliških vasi/naselij.

Torej povsod kjer je še "industrija" dela ogromno lokalnih ljudi. eni imajo celo avtobus ki jih pobira, ker jih veliko niti nima lastnega vozila.
 

LarryClay

Guru
10. feb 2023
1.077
1.080
113
Samo moje skromno menje. Če gremo na sončnični prehod, morajo biti TE del zelenega sistema (čeprav niso). Ker samo TE lahko nadomestijo nihanja zima-poletje, in kot taka bi morala biti izvzeta iz CO2 kuponskih dajatev. Ne pa da (delno) zaradi CO2 kuponov spravljamo TEŠ6 v stečaj.

To ne drži.
Pravi mix sonca, vetra in baterijske hrambe, lahko v bodočnosti pokriva tudi zimo.
V roku 10ih let, bodo solarni paneli še za 80% cenejši. Že sedaj dobiš 500 W panela za 65 EUR, v roku 10ih let boš dobil za isto za 2 kW panelov.
Torej za isti denar boš postavil 4x več solarnih panelov in če so ti 1x pokrivali poletje, ti bodo 4x tudi zimo skupaj z baterijsko hrambo, ki bo tudi za toliko cenejša.

Termo elektrarne pa že zaradi zastrupljanja ljudi morajo čim prej na smetišče zgodovine.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
11.483
5.663
113
Ja če nehamo filat avte in se nehamo greti z toplotnimi črpalkami.

Glej Lary, mi moramo nadomestiti energijo takrat ko sončnice mrknejo. Če dodamo vir ki dela hkrati z sončnicami, potem naredimo še večji problem, ko gre cena elektrike v minus. A razumeš? Rabimo nekaj kaj bomo vklopili ali pojačali ko so sončnice v temi.
 

Vadim

Guru
2. jul 2020
4.738
6.168
113
To ne drži.
Pravi mix sonca, vetra in baterijske hrambe, lahko v bodočnosti pokriva tudi zimo.
V roku 10ih let, bodo solarni paneli še za 80% cenejši. Že sedaj dobiš 500 W panela za 65 EUR, v roku 10ih let boš dobil za isto za 2 kW panelov.
Torej za isti denar boš postavil 4x več solarnih panelov in če so ti 1x pokrivali poletje, ti bodo 4x tudi zimo skupaj z baterijsko hrambo, ki bo tudi za toliko cenejša.

A lahko v bodočnosti? Torej se sedaj ne izplača sončne ali baterij ker je tehnologija še v povojih? Nekaj vedežuješ in nasprotuješ samemu sebi...
 

Viper_XxL

Guru
20. avg 2007
9.505
1.052
113
Titograd
Ja če nehamo filat avte in se nehamo greti z toplotnimi črpalkami.

Glej Lary, mi moramo nadomestiti energijo takrat ko sončnice mrknejo. Če dodamo vir ki dela hkrati z sončnicami, potem naredimo še večji problem, ko gre cena elektrike v minus. A razumeš? Rabimo nekaj kaj bomo vklopili ali pojačali ko so sončnice v temi.
Kupiš pač, nekje imajo sonce ves čas.

Ampak to ne bo poceni sploh.
 
  • Všeč mi je
Reactions: darjan

dask

Majstr
21. sep 2023
404
437
63
Kupiš pač, nekje imajo sonce ves čas.

Ampak to ne bo poceni sploh.
In kaj si naredil s tem, da si kupil? En drek. Elektriko boš še ravno tko dobil iz JEK in TEŠ, ker načina, da bi jo efektivno spravil od tam, kjer je vedno sonce, do nas, pač ni. Edino, kar si naredil je to, da jih je ene 5 vmes fajn pokasiral na račun butaste agende. Biznis, ne ekologija, to je bistvo "zelenega prehoda".
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
52.621
6.865
113

Smart summon = avto je nekje parkiran, ti si X m vstean in ga pozoves da pripelje do tebe. Top, bravo musk.
 

Viper_XxL

Guru
20. avg 2007
9.505
1.052
113
Titograd
In kaj si naredil s tem, da si kupil? En drek. Elektriko boš še ravno tko dobil iz JEK in TEŠ, ker načina, da bi jo efektivno spravil od tam, kjer je vedno sonce, do nas, pač ni. Edino, kar si naredil je to, da jih je ene 5 vmes fajn pokasiral na račun butaste agende. Biznis, ne ekologija, to je bistvo "zelenega prehoda".
Ne rabiš meni tega govoriti, mi je jasno vse to. Še ta hobi program, ki se ga gremo, obstoječe omrežje komaj dohaja.

Dolga je še pot do baterij, ki bodo lahko za vse potrebe shranile energijo za nekaj mesecev. Pa da ne bo stalo cele roke in še ledvico.
 

LarryClay

Guru
10. feb 2023
1.077
1.080
113
Baterije se bodo vsako leto manj vžigale (merjeno na inštaliran GWh) in vsako leto bodo cenejše in bolj robustne tudi kar se tiče življenjske dobe.
Baterijska tehnika gre naprej.
Termo elektrarne so pa svoj tehnološki peak dosegle. Sedaj se samo še igrajo, a gor na dimnik dajo roza ali zeleno pentljo.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.883
9.548
113
Take preroke bi jaz prisilil, da živijo v svojem preroškem svetu. Ne pa, da samo lapajo o njem in samo sranje delajo.
Verjamem, da bi jih prva mrzla rit pozimi zelo hitro prepričala, kako imajo prav.
2030 bodo baterije in sončnice. :valjamse: :valjamse: :valjamse: :valjamse: :valjamse: :valjamse: :valjamse: :valjamse: :valjamse: :valjamse: :valjamse: :valjamse: 4 leta, še ene lokalne ceste naša država ni sposobna narediti v tem času.
 
  • Všeč mi je
Reactions: WeWatchingYou

sad

Guru
24. avg 2007
20.883
9.548
113
Take preroke bi jaz prisilil, da živijo v svojem preroškem svetu. Ne pa, da samo lapajo o njem in samo sranje delajo.
Verjamem, da bi jih prva mrzla rit pozimi zelo hitro prepričala, kako imajo prav.
2030 bodo baterije in sončnice. :valjamse: :valjamse: :valjamse: :valjamse: :valjamse: :valjamse: :valjamse: :valjamse: :valjamse: :valjamse: :valjamse: :valjamse: 4 leta, še ene lokalne ceste naša država ni sposobna narediti v tem času.
Ne morem več popravljati.
Se spomnim profesorja, ki nam je dal primer preroka/postavljalca spomenika samemu sebi - arhitekta, ki je sprojektiral fuLL najboljšo stolpnico iz stekla. Do poletja, ko so stanovalci crknili v njej od vročine. Seveda arhitekta ni bilo med njimi. Ampak je bila pa fuLL najboljša ideja in pa lepa.
Enaka zadeva glede permisivne vzgoje: če nisi bil za, si bil divjak, neandertalec, nasilnež. Sedaj se lepo vidi, koliko lahko taki preroki škodujejo družbi.
 
  • Všeč mi je
Reactions: kalbo

Vadim

Guru
2. jul 2020
4.738
6.168
113
Baterije se bodo vsako leto manj vžigale (merjeno na inštaliran GWh) in vsako leto bodo cenejše in bolj robustne tudi kar se tiče življenjske dobe.
Baterijska tehnika gre naprej.
Termo elektrarne so pa svoj tehnološki peak dosegle. Sedaj se samo še igrajo, a gor na dimnik dajo roza ali zeleno pentljo.

Kaj gre naprej?

Kakšne 10-15 let nazaj se je začel prehod iz kovinsko hibridih baterij na Li-ion tehnologijo. Od takrat ni bil večji preskok. Samo kemija se je zamenjala in se lovi %.
Primerjaj koliko je zdržal pametni telefon 10 let nazaj in koliko danes. Iphone 15 in S24 bi morala po tvoji logiki že držati kot Nokia 3310.
Tesla S85D je imela 80kwh baterijo, kao doseg 400km. 10 let kasneje Model Y z 60kwh baterijo in tudi manj pospeški in 150 manj konji, ima spet nek tak doseg.

In vsi glavni proizvajalci vlagajo ogromno v R&D. Izboljšave se merijo v %.
 
  • Všeč mi je
Reactions: WeWatchingYou