Okolju prijazni avtomobili

Gasper008

Guru
24. sep 2012
4.696
799
113
Narobe, moj argument nima veze z izkoristki. Moj argument je, da če/ko spravimo vse z dizla na elektriko pride definitivno do velikega povečanja porabe elektrike, ne 1/1 v kilovatih glede na dizel, ampak cca 1/3. Torej manjka proizvodnja in distribucija kakorkoli obrneš. Sanje pa so, da bi izklapljali jedrske in termo elektrarne. Še vedno mislim, da bo za popoln preskok z dizla potrebna neka nova tehnologija, kar ne sončne celice ne baterije in ne elektromotorji niso. Vse obstaja že lep lep čas.
Za zadnjo agendo pa rabiš v prvi vrsti učinkovit in poceni javni prevoz. Mnogo EU ga že ima, mi pač še ne.

Pa je tebi jasno, da bo prehod izredno počasen, novih osebnih vozil se je lani prodalo 48.000, vseh registrianih vozil je bilo 1,2 miliona. Če bi od danes prodajali samo še EVje bi trajalo 25 let da bi bili vsi EVji, realnost je pa taka je delež prodanih EV 9%. In pri tem mizernem deležu vsi v luft kako vas posiljujejo z nakupom EV. Dajte prosim pogledat realno sliko.

Vir: https://www.stat.si/StatWeb/News/Index/11675

Če predpostaviva da 48.000 EV na leto prevozi 576 miliona km pri porabi 18,5 kWh/100 km, pomeni da bi ob 100% prodaji EV vsako leto porabljenih dodatnih 106 GWh elektrike. Kolikšen je to % povečanja glede na vso pridelano elektriko v Slo boš vedel sam.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Samo Izoliranc

Steve

Guru
13. avg 2007
9.819
1.724
113
Če mi nekdo reče da od 2035 naprej več ne smem kupit ice, je to posiljevanje. Plansko gospodarstvo. In ljudje ne maramo prisile. Pod prisilo delamo še rajši kontra. Realna slika pa je mizerna prodaja...res je. 6% pri nas trenutno.

Darjan...res super cene. Ampak zakaj so ti avti samo na internetu in ne v resničnem svetu? Ker na cesti teh polizdelkov ne vidiš. Mogoče enega na mesec
 
  • Všeč mi je
Reactions: sad in Gonzo

Gasper008

Guru
24. sep 2012
4.696
799
113
Če mi nekdo reče da od 2035 naprej več ne smem kupit ice, je to posiljevanje. Plansko gospodarstvo. In ljudje ne maramo prisile. Pod prisilo delamo še rajši kontra. Realna slika pa je mizerna prodaja...res je. 6% pri nas trenutno.

Darjan...res super cene. Ampak zakaj so ti avti samo na internetu in ne v resničnem svetu? Ker na cesti teh polizdelkov ne vidiš. Mogoče enega na mesec

To ni nobeno posiljevanje in plansko gospodarstvo, ampak politični cilj, brez neke teže. Cilj se da zato da gospodarstvo začne nekaj migat v tej smeri, sicer nebi bilo nič iz tega in bi firme delale pač tisto kar jim prinaša največji profit z minimalno vložka. Potrošnik ima na tak način še manj na izbiro.

A resno misliš da bi se danes vozil s hibridom, če se politika nebi nič vmešavala? Lepo bi imel na izbiro dizla brez DPF,SCR in EGR in bi bili vsi happy, samo malo črnine bi se valilo po cesti.
 

dask

Majstr
21. sep 2023
273
288
63
Če mi nekdo reče da od 2035 naprej več ne smem kupit ice, je to posiljevanje. Plansko gospodarstvo. In ljudje ne maramo prisile. Pod prisilo delamo še rajši kontra. Realna slika pa je mizerna prodaja...res je. 6% pri nas trenutno.

Darjan...res super cene. Ampak zakaj so ti avti samo na internetu in ne v resničnem svetu? Ker na cesti teh polizdelkov ne vidiš. Mogoče enega na mesec
Zato so na netu in ne na cesti, ker za 10k + dobiš neuporaben voziček. Kar je malo prostornejšega, je pa 20+ ali 25+, kar je za ta rang bistveno predrago. C3 ali twingo v ICE izvedbi je 10 jurjev cenejši, kdo bo ta jajca potem kupoval?
 

Steve

Guru
13. avg 2007
9.819
1.724
113
Zaradi ignorance ljudi. In brezbrižnosti do vsega okoli sebe, samo lastne riti gledajo.

To je bikov drek tvoja zblojena teorija, za ketero si se odločil da je resnična. Slovenci izjemno radi šparamo, pa naj stane koliko hoče. So izdelani za nas. Vožnja je zastonj, vzdrževanja ni. Zakaj jih živi bog ne kupi?
Polnilna infrastruktura ni problem. Fookneš šuko čez okno in rešeno. Tako imamo v sloveniji v bistvu nekaj 10 mio polnilnih postaj. Bistveno več kot pump za dinozavre.
Res ne razumem...
 

Steve

Guru
13. avg 2007
9.819
1.724
113
Aja sem na tistem linku videl dacia spring polizdelek. Sem bil letos v romuniji. V bukarešti je vsak drugi avto dacia. Springa sem videl točno enega. Še romuni sami tega sranja ne kupujejo, zakaj bi mi?
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
11.165
5.287
113
Moraš biti res poseben če kupiš EV:
1718887625435.png

Ali:
1718887734179.png


Da ne omenim koliko je znižan, koliko bo zavarovanje tega jajca. Seveda bi opozoril tudi na velikost baterije.
 

Steve

Guru
13. avg 2007
9.819
1.724
113
Poznam enega ki je to kupil. Koliko je dal za njega ne vem. Kupil ga je zato, ker ima doma vse komplet po eko elektro religiji in se zdaj vozi s tem zastonj v službo, ker polni doma.
Kaka je tu zadaj računica, da se to izplača je meni misterij. Na dan naredi mogoče 30km med tednom. To je ca. 60€ na mesec bencina max.
V 10 letih 7k€. Pa še vedno nisi razlike not spravil...
 

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.946
9.130
113
Pa je tebi jasno, da bo prehod izredno počasen, novih osebnih vozil se je lani prodalo 48.000, vseh registrianih vozil je bilo 1,2 miliona. Če bi od danes prodajali samo še EVje bi trajalo 25 let da bi bili vsi EVji, realnost je pa taka je delež prodanih EV 9%. In pri tem mizernem deležu vsi v luft kako vas posiljujejo z nakupom EV. Dajte prosim pogledat realno sliko.

Vir: https://www.stat.si/StatWeb/News/Index/11675

Če predpostaviva da 48.000 EV na leto prevozi 576 miliona km pri porabi 18,5 kWh/100 km, pomeni da bi ob 100% prodaji EV vsako leto porabljenih dodatnih 106 GWh elektrike. Kolikšen je to % povečanja glede na vso pridelano elektriko v Slo boš vedel sam.
EV v današnji obliki ni noben tehnološki napredek. Prav enako kot ICE. Izboljšana prastara tehnologija.
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.993
6.695
113
Polnilna infrastruktura ni problem. Fookneš šuko čez okno in rešeno. Tako imamo v sloveniji v bistvu nekaj 10 mio polnilnih postaj. Bistveno več kot pump za dinozavre.
Res ne razumem...
Zaradi ignorance ljudi. In brezbrižnosti do vsega okoli sebe, samo lastne riti gledajo.

Saj redkokdo sploh ve da lahko na suko polni. In da lahko napolni nemalo.
Kamoli vse ostale prednosti EV
 
  • Haha
Reactions: jest5