Okolju prijazni avtomobili

sad

Guru
24. avg 2007
20.909
9.576
113
In kateri račun mora izdati kupec?
Nobenega. Če je pa zavestno pristal na to, da bo račun izdan kasneje in je zaradi tega dobil posel, potem pa ugani: je sodeloval v davčni utaji. V korektni državi seveda.
V Sloveniji je pa vse to ''davčna optimizacija'' s katero se ljudje še brez najmanjšega kančka slabe vesti javno hvalijo po spletu. Ne samo to, to je vrlina, poglej sem nategnil državo.
 

Sulc

Fizikalc
22. avg 2007
933
122
43
Nobenega. Če je pa zavestno pristal na to, da bo račun izdan kasneje in je zaradi tega dobil posel, potem pa ugani: je sodeloval v davčni utaji. V korektni državi seveda.
V Sloveniji je pa vse to ''davčna optimizacija'' s katero se ljudje še brez najmanjšega kančka slabe vesti javno hvalijo po spletu. Ne samo to, to je vrlina, poglej sem nategnil državo.
Ni mi treba ugibati, poznam zadeve.
Kupec zelo težko prisili dobavitelja v izdajo računa.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.909
9.576
113
Ni mi treba ugibati, poznam zadeve.
Kupec zelo težko prisili dobavitelja v izdajo računa.
Vse jasno, ampak ni nobene potrebe po ugibanju, ker je ''nedolžen kupec'' vse sam jasno napisal.
Kreativa je bila pa v tem, da je "posel" dobil tisti, ki je v prvi vrsti bil pripravljen dati račun z novim letom, ker lani sem bila še normiranec.
Torej, če je bila Jabe kupec, potem je dejansko NAPELJEVALA k davčni utaji dobavitelja/izvajalca, saj mu je jasno dala vedeti, da če ne bo račun s 1.1.2024, potem bo pač posel dobil drugi.
Ampak kak se te lepo in nedolžno sliši: to je bila le ''kreativica'', taka mala, majčkena, nič hudega. Lepa, luškana ''kreativica''.

Mnjah.

In potem se sprašujemo, zakaj je mnenje o podjetnikih tako kot ga ima MrDaco.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek

MrDaco

Guru
11. sep 2007
11.571
5.754
113
Še enkrat. Tukaj se ne gre za stroške. In če pride davčna, je običajno treba dokazati, da si tisto stvar uporabil dejansko za poslovne namene, sicer ti vržejo ven. Recimo prostitutka komot vpiše dildota upravičeno v stroške, računovodja bo pa to malo težje utemeljila. :D

V tem primeru se gre za to, da je bilo nekaj izvedeno, z računom se je pa čakalo izven zakonsko dorečenega roka, zato da bi se zmanjšalo/utajilo davčno obveznost.
Dva kolega vedno ob debati rečeta: Če rabiš kaj večjega iz Bauhausa, pokliči me grema skupaj, rabim stroške. Samo ne prosim klime kupit, letos sem jih že 15. Spet drugi me zadnjič pocuka za rokav in reče, če še imam račun za bencin iz Paga, rabi, ne vem za stroške ali pa kilometrino opravičuje. Pa to osebno doživljam. Če je to kraja, utaja ali kreativa. Me niti ne gane. Spet tretjemu so btw isti delavci delali bajto, kot zidali poslovni prostor. Ugani zakaj?
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.909
9.576
113
Dva kolega vedno ob debati rečeta: Če rabiš kaj večjega iz Bauhausa, pokliči me grema skupaj, rabim stroške. Samo ne prosim klime kupit, letos sem jih že 15.
Ko bo dobil davčno, mu bodo to vrgli ven, posledično bo šel dobiček gor in davek, itd. In kazen zraven.
Nič bat, sem imel tudi jaz znanca, ki je pisal potne stroške na drugi konec Slovenije in se hvalil, kako vleče ven keš.
Je dobil davčno, so mu vrgli ven, dobiček je šel gor, posledično prispevki so šli gor + kazen. Če se prav spomnim se je potem še nekaj otroške dodatke in vrtec, itd. poračunavalo. To nisem čisto ziher. Ni bilo lepo gledat situacije.

Če je to kraja, utaja ali kreativa. Me niti ne gane.
Kreativa ni, to je utaja davkov. Po tipično slovensko pa ''kreativica''.

Sem tudi sam podjetnik in recimo včasih vzamem kako stvar na podjetje, ki jo potem uporabim tudi doma. Ampak jo rabim za podjetje, samo bi potem večino časa stala. Po drugi strani pa velikokrat kupim kako rabljeno stvar za službeno rabo (recimo telefon, prenosnik) in ker kupim od privat osebe pač ne morem dati v stroške. Pa niso to stvari po 100 EUR. So what.
 

MrDaco

Guru
11. sep 2007
11.571
5.754
113
Dva kolega vedno ob debati rečeta: Če rabiš kaj večjega iz Bauhausa, pokliči me grema skupaj, rabim stroške. Samo ne prosim klime kupit, letos sem jih že 15. Spet drugi me zadnjič pocuka za rokav in reče, če še imam račun za bencin iz Paga, rabi, ne vem za stroške ali pa kilometrino opravičuje. Pa to osebno doživljam. Če je to kraja, utaja ali kreativa. Me niti ne gane. Spet tretjemu so btw isti delavci delali bajto, kot zidali poslovni prostor. Ugani zakaj?
Pa jim nisem fouš. Mogoče kaj me jezi, da jim jaz plačujem vrtce, zdravnika in penzijo.
Ko bo dobil davčno, mu bodo to vrgli ven, posledično bo šel dobiček gor in davek, itd. In kazen zraven.
Nič bat, sem imel tudi jaz znanca, ki je pisal potne stroške na drugi konec Slovenije in se hvalil, kako vleče ven keš.
Je dobil davčno, so mu vrgli ven, dobiček je šel gor, posledično prispevki so šli gor + kazen. Če se prav spomnim se je potem še nekaj otroške dodatke in vrtec, itd. poračunavalo. To nisem čisto ziher. Ni bilo lepo gledat situacije.


Kreativa ni, to je utaja davkov.
Moji še vsi veselo "krapmajo" dalje. Jih pa jaz ne mislim prijavljat, sem pa več kot očitno priča.
 
  • Všeč mi je
Reactions: sajkek

Sulc

Fizikalc
22. avg 2007
933
122
43
Vse jasno, ampak ni nobene potrebe po ugibanju, ker je ''nedolžen kupec'' vse sam jasno napisal.

Torej, če je bila Jabe kupec, potem je dejansko NAPELJEVALA k davčni utaji dobavitelja/izvajalca, saj mu je jasno dala vedeti, da če ne bo račun s 1.1.2024, potem bo pač posel dobil drugi.
Ampak kak se te lepo in nedolžno sliši: to je bila le ''kreativica'', taka mala, majčkena, nič hudega. Lepa, luškana ''kreativica''.

Mnjah.

In potem se sprašujemo, zakaj je mnenje o podjetnikih tako kot ga ima MrDaco.
Motiš se zato, ker nimaš dosti pojma o davkih, v gorečnosti svoje alergije na Jabe pa kar siliš naprej.

Zaradi katerih prihodkov so nastali ti odhodki? Misliš, da je normiranec ob zaključku svojega poslovanja nabavil poslovno opremo za hobi ali jo bo uporabljal standarni sp potem za svoje prihodke?
Če odhodki iz npr. 2023 "pripadajo" prihodkom v 2024, jih je možno na različne načine tako tudi pripoznati. Ni rečeno, da je Jabe uporabila eno od pravih metod, po mojem mnenju pa zaradi tega ni utajila davkov.
In tudi z vidika sodržavljana v istem davčnem okolju se mi zdi čisto fer, da si nekdo zniža davčno osnovo iz prihodkov z odhodki, ki so zaradi teh prihodkov nastali. Kdor to slabo razume, običajno ni podjetnik, ampak kak sindikalist ali hujskač po spletnih komentarjih.
 

Sulc

Fizikalc
22. avg 2007
933
122
43
Sem tudi sam podjetnik in recimo včasih vzamem kako stvar na podjetje, ki jo potem uporabim tudi doma. Ampak jo rabim za podjetje, samo bi potem večino časa stala. Po drugi strani pa velikokrat kupim kako rabljeno stvar za službeno rabo (recimo telefon, prenosnik) in ker kupim od privat osebe pač ne morem dati v stroške. Pa niso to stvari po 100 EUR. So what.

Si to boniteto upošteval ali bomo zdaj spremljali, kako boš uredil samoprijavo na davčno glede te utaje bonitete?
Pod kožo smo vsi krvavi...
 

sajkek

Guru
16. mar 2008
35.051
10.446
113
ko greš v hofer pa vsak drugi ima račun na firmo, je samo za usta odpret...WTF efekt. Tak da ja utaja se na vse pretege... na papirju pa vsi reveži in jim delavna raja plačuje vse po vrsti...
Ampak tak sistem imamo, bolj ko je kompliciran bolj se da lomit igro... samo za malege človeka je nemogoče.
 
  • Všeč mi je
Reactions: MrDaco

sad

Guru
24. avg 2007
20.909
9.576
113
Se bom prijavil. Pa še nekaj 1000 eur stroškov, ki jih nisem upošteval in jih uporabljam za službo.
Pa ti pišeš o računovodskem ujemanju prihodkov/odhodkov, kar ni stvar dobavitelja. To uredi kupec sam znotraj časovnih razmejitev. Stvar je v temu, da je Jabe pogojevala dobitev posla s tem, da se stvari izvedejo lani, račun pa izstavi letos. Torej je napeljevala dobavitelja v davčno nepravilnost. Ali je razlog davčna utaja ali ker se ji ni dalo ubadati z računovodstvom je relativno nepomembno.
Seveda, če je Jabe sploh kupec.
 
22. jul 2007
13.305
1.588
113
124
Nobenega. Če je pa zavestno pristal na to, da bo račun izdan kasneje in je zaradi tega dobil posel, potem pa ugani: je sodeloval v davčni utaji. V korektni državi seveda.
V Sloveniji je pa vse to ''davčna optimizacija'' s katero se ljudje še brez najmanjšega kančka slabe vesti javno hvalijo po spletu. Ne samo to, to je vrlina, poglej sem nategnil državo.
Tito je rekel snadži se ;)
 

Sulc

Fizikalc
22. avg 2007
933
122
43
Se bom prijavil. Pa še nekaj 1000 eur stroškov, ki jih nisem upošteval in jih uporabljam za službo.
Vem, da lažeš.
Si pa svojo situacijo koj relativiziral. Ubogi, ubogi si delaš škodo na račun firme in države.
Si vprašal Jabe, mogoče ona tudi v domači dnevni kaj naredi in ne zaračuna firmi? Mogoče še več od tebe "šenka" firmi? Ne, ker ona je kriminalc, ti pa poštenjakar. Res legitimno je tvoje javljanje.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Najbolji

Jabe

Guru
1. okt 2007
13.565
6.297
113
sad
Kar ti je dražje... Kot je bilo z avtom - ce ne bi slo lani (pa zanimivo to ni bil nikjer dealbrejker, ker vsi bili veseli (so še bili napeljani?), ponavadi se pregovarjajo, da naj izdajo racune decembra lani za storitve in dobavo januarja drugo leto), potem bi v luft gledala 2 meseca. Lani sem prej nehala delat zaradi davkov in se zacela s tem ukvarjati, zato, da bi letos lahko cimprej. Drzava je pobrala od mene zdaj več, kot ce bi se en mesec ali pa 2 cakala, da zacnem delat v letosnjem letu. Ker to je bila alternativa, ki je povsem po jusu in bi jo ubrala drugace. Naj se ne sekira prevec, ker je profitirala in nikakor ni bila oškodovana. Tak sem jaz zgoljufala tole vse skupaj, da imamo vsi vec od tega...

Jabe ima sedez firme doma... Pa so vsi stroški se vedno na Jabe, ne na Jabe s.p.... najema si tudi ne obracunavam. Pa kamot pokazem pisarno... Jabe je oskodovala drzavo trenutno za manj kot moralni steber sad s svojimi mini bonitetami...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Najbolji

sad

Guru
24. avg 2007
20.909
9.576
113
Vem, da lažeš.
Si pa svojo situacijo koj relativiziral. Ubogi, ubogi si delaš škodo na račun firme in države.
Si vprašal Jabe, mogoče ona tudi v domači dnevni kaj naredi in ne zaračuna firmi? Mogoče še več od tebe "šenka" firmi? Ne, ker ona je kriminalc, ti pa poštenjakar. Res legitimno je tvoje javljanje.
Lepo si zavil drugo smer.
Boš kaj tole komentiral?
Pa ti pišeš o računovodskem ujemanju prihodkov/odhodkov, kar ni stvar dobavitelja. To uredi kupec sam znotraj časovnih razmejitev. Stvar je v temu, da je Jabe pogojevala dobitev posla s tem, da se stvari izvedejo lani, račun pa izstavi letos.
Ampak vem, to je normalno, pač business as usual na Balkanu.

Kar se pa mene tiče, pa ne rabiš skrbeti. Samo za razliko od nekaterih, ki so ''kreativni'' in imajo čisto vest, se jaz zavedam, da tisto kar sem zgoraj napisal, ni 100% po zakonu in se ne obešam na kreativnost, pa da mi je država pobrala normiranca, zato bom pa sedaj revež. In me je država PRISILILA, da bom revež (na papirju seveda, ob tem pa napeljujem druge v davčno nepravilnost, ker me je država PRISILILA).
Po drugi strani sem ti pa napisal, da uporabljam stvari za službo, ki so moje privat, ker jih pač kupim rabljene. Ja vem, baje vsi privatniki kupujejo vse novo in najboljše in zraven še 10x več stvari samo za osebno rabo. Jeb... ga, nisem tako sposoben, da ne vem kam z dobičkom.
In če na oko ocenim, je teh privat stvari najmanj enkrat toliko kot službenih stvari uporabljam za osebno rabo. Tako da, sem ''kreativen'' in imam čisto vest. In ker me ti poznaš, tudi veš, da lažem.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.909
9.576
113
sad
Jabe je oskodovala drzavo trenutno za manj kot moralni steber sad s svojimi mini bonitetami...
Evo, ko nekdo postavi sebe nad nekoga, ki je baje moralni steber, par ur nazaj pa piše, kako je napeljeval dobavitelje, da niso izdali faktur kot zakon zahteva.
In nekaj ur nato trdi, da tega ni delal zato, ker je bil ''kreativen'', ampak zato, da je potem plačal več davka državi. Itak. FuLL verjamem.
#BalkanVVsemSvojemSijaju
 

Sulc

Fizikalc
22. avg 2007
933
122
43
Nisi me vzel resno, ko sem napisal, da nimaš pojma o davkih in da preveč blagohotno razdajaš svojo nekompetentnost. Zdaj si nekako izločil računovodstvo, kot bi to ne bila ustrezna podlaga za davčni obračun. Znotraj tvojega izvajanja ni to presenečenje, v stroki bi pa bilo.

Kako jaz vidim situacijo? Jabe je svoj prosti čas namenila zadevam, ki jih bo od novega leta dalje koristila pri poslovanju. Urejala osnovna sredstva, drobni material, morda še kaj. In z začetkom januarja zato lahko začela na polno in bo prispevala več davkov. Uboga reva, vse na račun privatnega časa (lahko bi tedaj vezla ali igrala polo). Proračun se polni in jaz grem danes k zobozdravniku na storitve iz zdravstvene blagajne, za katere sem se tudi (pazi) dogovoril že lani. Kdaj bo pa ZZZS dobil račun, pa tudi ne vem.

Zaradi svoje afinitete do psihiatrije (forumski hobi) pa pozdravljam tudi tale simptom:
Evo, ko nekdo postavi sebe nad nekoga, ki je baje moralni steber, par ur nazaj pa piše, kako je napeljeval dobavitelje, da niso izdali faktur kot zakon zahteva.
In nekaj ur nato trdi, da tega ni delal zato, ker je bil ''kreativen'', ampak zato, da je potem plačal več davka državi. Itak. FuLL verjamem.
#BalkanVVsemSvojemSijaju
Si pisal za Jabe ali za sad? Very sad.