Okolju prijazni avtomobili

Najbolji

Guru
20. feb 2008
4.501
1.006
113
Pocas, umir se, preden te kap. Prvo, ne kadim, nikoli nisem in kot kaze tudi nikoli ne bom. Sport pomeni vec, ceprav zadnje case sem se mal ulenu. Kar se soncnic tice, 15 let so na strehi soncni kolektorji za gretje vode. Nimam pripombe, dela, ne ves da imas, tud denarnici prijazna stvar. Drugo leto jim druzbo dela SE, uganil si, streha ze skoraj polna ampak bo se kak panel najdu pot nanjo. Ravno tako, brez najmanjse pripombe zaenkrat, netmetering super zadeva, pa ceprav se baje lahko vsako sekundo zadeva vzge. Nc ni 100%. Za gretje bajte je TC, tako da ja, kar se mene tice zelo malo prispevam k globalnemu sranju, ne usmrajujem nikogar. Ne vem kaj te tako moti ampak tako je. To temo nonstop ti nacenjas. In ker ze namigujes, ja vcasih je bil dizel, res je. Je delal, bil varcen in obenem zelo svinjski - prtisnu gas, zadej oblak saj pa vse s tem povezano. Ne glede na to, razen tega, da me je 1x pustu na cesti, nimam pripomb. Good value for the money, bi se reklo. To je bilo vcasih, sedaj je drugace. Grem naprej s tem, kar se nudi - dokler lahko bo pri meni tako. Kar je tisto, da mi (nam) nabijas slabo vest ali karkoli ze? A ti bos do zadnjega usmrajeval? Sej vem, si ze reku, da bo 1x tud kej druzga na vrsto prslo ampak do takrat bos pa sral drugim na ta nacin? Ko bos nabavu bos pa stimungo zamenal al kako gre to pri tebi?

Skratka, vesel bom, ko bom jaz lahko tebi rekel: WELCOME TO THE CLUB! :nazdravje:
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.885
9.549
113
. Kar je tisto, da mi (nam) nabijas slabo vest ali karkoli ze?
Hehe, mi nabijamo slabo vest?
Malo si preberite svoje prispevke, kdo komu nabija kaj. Eh ja.
Jaz sem pa svoje že napisal:
Samo bedaki se gredo ev anti ali pa pro propagando.
Normalen človek pa ve, da imajo EVji pluse in minuse, jih da na list in izbere ev, hibrida ali ice, glede na to, kaj mu ustreza.
Ravno tako razume, da če se je on odločil za EV, sosed pa za ICE s tem ni nič narobe in ne bo sosedu tiščal po grlu dol EVja. In obratno.
V tej temi pa se lepo vidi bedake na obeh straneh, ki niso sposobni niti malo samorefleksije in da svet niso le oni. Da marsikdo ima drugačne okoliščine, itd.
 

mr_

Guru
20. sep 2007
9.284
2.672
113
Iz drvi na olje, kasneje na pelete, vmes se plin, pa spet na drva, sedaj na TČ, pa sončna, pa kolektorji, ful investicij, ful odpadnega materiala, ful prisparano, ...
Manj je treba porabiti vsega.
 

Najbolji

Guru
20. feb 2008
4.501
1.006
113
Hehe, mi nabijamo slabo vest?
Malo si preberite svoje prispevke, kdo komu nabija kaj. Eh ja.
Jaz sem pa svoje že napisal:

Kaj pa jst tebi nabijam, ajde, razsvetli me? A ce ti recem, da bos nekoc vozil EV je to nabijanje slabe vesti? Ali se huje, pohvalim EV in se potem usuje vse zivo, od stetja pokajenih cigaret etc. Je pa se nekaj, dolzan pa res ne ostanem, nikoli nikomur. Love me or hate me, jebiga.
 
  • Haha
Reactions: jest5

Najbolji

Guru
20. feb 2008
4.501
1.006
113
Iz drvi na olje, kasneje na pelete, vmes se plin, pa spet na drva, sedaj na TČ, pa sončna, pa kolektorji, ful investicij, ful odpadnega materiala, ful prisparano, ...
Manj je treba porabiti vsega.

Tocno tako. Vsi bomo moral porabit manj. Viri SO omejeni, ceprav enii res misljo, da so stvari kar vecne / neomejene ali pa: BMK, dokler sem ziv bo ze pol se mi pa jebe. Dejansko majo prav, samo jst tak ne znam bit.

najbolj eko in zelen si, če nimas nič in živiš skromno. Vse drugo je pesek v oke, predvsem sebi.

Bingo.
 

mistique

Guru
16. jun 2009
13.593
1.378
113
Emona / Carnium
Manj je treba porabiti vsega.
Edini, ki se tega držijo so:
1719327710948.png


Za razliko od:
1719328027469.png

1719328057895.png

1719328096368.png

1719328170424.png

1719328261996.png


Če se pogovarjamo o reševanju okolja z nakupom EV, je potrebno razumeti, da bo to pomagalo le, ko rešimo vprašanje teh industrij, ki so na slikah. Do takrat pa nakup EV nima vpliva na okolje in predstavlja vse ostalo, kar ste tudi v tej temi uspeli omeniti. Toliko, kot je izkaz moderne okoljske zavesti je tudi butalstva na drugi strani. Če ga parkirate pod nadstrešek, kjer je uporabljen cement, jeklo, aluminij, steklo in plastika, ste preprosto zgrešili poanto.
 

Najbolji

Guru
20. feb 2008
4.501
1.006
113
Glej, obstojecga objekta tud ne gre podirat pa Honke namest postavlat. Samo, da lahko reces, da si okoljsko vzdrzen oz. se zavedas tega problema. To bi blo sele kretensko. Sam mislim oz. verjamem, da je kolicina izpustov tista, ki je merodajna. Moja, tvoja, nasa, sluzbena, regijska, drzavna, kontinentalna... Vsak naj prispeva kolikor lahko. To da se zavedas in nekaj naredis v tej smeri je zacetek. Noben ne bo resu vsega, vecina pa lahko cuda dela. Vse drugo je izgovarjanje / prelaganje / opravicevanje. Upam, da se vsaj glede tega strinjamo.
 

mr_

Guru
20. sep 2007
9.284
2.672
113
Glej, obstojecga objekta tud ne gre podirat pa Honke namest postavlat. Samo, da lahko reces, da si okoljsko vzdrzen oz. se zavedas tega problema. To bi blo sele kretensko. Sam mislim oz. verjamem, da je kolicina izpustov tista, ki je merodajna. Moja, tvoja, nasa, sluzbena, regijska, drzavna, kontinentalna... Vsak naj prispeva kolikor lahko. To da se zavedas in nekaj naredis v tej smeri je zacetek. Vse drugo je izgovarjanje / prelaganje / opravicevanje. Upam, da se vsaj glede tega strinjamo.
Kako naj pleme iz brazilske džungle prispeva manj?
 

Najbolji

Guru
20. feb 2008
4.501
1.006
113
A rabi? Dvomim, da ima omembe vreden "footprint". Letelo je bolj na to, kako lahko vsak pri sebi zmanjsa. Mislm, lahko se drkamo naprej, pa se eskime in podobne not vlecemo, sam da izpademo face pa da mamo tazadno. Lahko pa vsak pri sebi kaj naredi. Pljunek na pljunek, nekaj se pozna, lokalno gotovo. Ce bi se jaz kuril drva in podobno bi bla ulica gotovo se bolj svinjska. Da pa indija, kitajska kurijo je pa logicno. Imajo lep primer (nas) in zelijo si podobno kvaliteto lajfa, jim zameris? Kakorkoli, se lep cas ne bojo tolk posvinjal kot smo mi (kolektivni zahod) do danes. Verjamem pa, da jih bo prej pamet srecala, kot je nas. 100 let gotovo ne bojo 'industrializiral' kot smo mi.
 

Najbolji

Guru
20. feb 2008
4.501
1.006
113
S tem, da dobrsen del njihovih izpustov gre na racun proizvodnje za nas, 'razviti' svet. Zato so nasi trenutni izpusti lahko toliko nizji in se lahko zgrazamo. Tako da, njim zdaj karkoli naprej metat je pac zahodno hinavstvo. Ce smo posteni, je tako. Polni smo vsega in noben se ne bi nicemur odrekel, se manj pa kaj spremenil. Tipkat je namrec lazje.
 

mistique

Guru
16. jun 2009
13.593
1.378
113
Emona / Carnium
A rabi? Dvomim, da ima omembe vreden "footprint". Letelo je bolj na to, kako lahko vsak pri sebi zmanjsa. Mislm, lahko se drkamo naprej, pa se eskime in podobne not vlecemo, sam da izpademo face pa da mamo tazadno. Lahko pa vsak pri sebi kaj naredi. Pljunek na pljunek, nekaj se pozna, lokalno gotovo. Ce bi se jaz kuril drva in podobno bi bla ulica gotovo se bolj svinjska. Da pa indija, kitajska kurijo je pa logicno. Imajo lep primer (nas) in zelijo si podobno kvaliteto lajfa, jim zameris? Kakorkoli, se lep cas ne bojo tolk posvinjal kot smo mi (kolektivni zahod) do danes. Verjamem pa, da jih bo prej pamet srecala, kot je nas. 100 let gotovo ne bojo 'industrializiral' kot smo mi.
Seveda lahko vsak prispeva. To je povsem pravilna drža, ki jo na osebni ravni tudi sam prakticiram (ne kupujem plastenk, nosim svojo embalažo na lokalno tržnico, ločujem odpadke, uporabljam kolo,...), ker je to del mojega etosa. Morda s tem ne spreminjam podnebja, lahko pa spreminjam svet okoli sebe (potomci itd...).
Medtem tudi vegan, ki se z medcelinskim letom pelje na poslovni sestanek, je nekaj prispeval...je pa vprašanje predznaka njegovih izpustov.
Ločimo torej, učinek od tega v kaj verjameš. Učinek je ključen, tudi za to, da se kakovostno skregaš z nekom zaradi nasprotujočih si prepričanj.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.885
9.549
113
Glej, obstojecga objekta tud ne gre podirat pa Honke namest postavlat. Samo, da lahko reces, da si okoljsko vzdrzen oz. se zavedas tega problema. To bi blo sele kretensko. Sam mislim oz. verjamem, da je kolicina izpustov tista, ki je merodajna. Moja, tvoja, nasa, sluzbena, regijska, drzavna, kontinentalna... Vsak naj prispeva kolikor lahko. To da se zavedas in nekaj naredis v tej smeri je zacetek. Noben ne bo resu vsega, vecina pa lahko cuda dela. Vse drugo je izgovarjanje / prelaganje / opravicevanje. Upam, da se vsaj glede tega strinjamo.
Torej pri hiši je to kretensko, pri avtu je pa menjava avta eko bio?
Tisti, ki trajba 20 let redno vzdrževan in brezhiben avtomobil je pa smrdljivc? Ti z novim EVjem pa čistun, bio, eko? Prav razumem?
Drugače pri hiši je ena enostavna rešitev: poštimat izolacijo in okna in si naredil znižal porabo za več kot 50%.
 

Najbolji

Guru
20. feb 2008
4.501
1.006
113
Dej malo razmisljat no, sej menda ni tko hudo.

Hisa: izolirana, okna, vrata vse menjano ob izolaciji 15 let nazaj. Strop izoliran 40 cm. Res prosim, razlozi mi kako smotrno je tako hiso podreti in namesto nje postaviti novo z mogoce 20% boljsim izkoristkom (pa sem najbrz prevec rekel)? Ne vem kako je pri vas ampak pri nas se hise NE menjajo na nekaj let, kot avto. Katerega kupis, iztrosis in zamenjas na nekaj let, rutinsko. Lahko pa tud avto, podobno kot hiso, preuredis v EV. Teb bi to najbrz slo, cist verjamem :bonk:

Smrdljivc: meritev emisije ti vse pove. Rad bi me preprical, da je 20 let star avto v istem rangu kot nov EV? Super, kje to zvis, kaj konzumiras, jst bi tud. Sanjaj dalje, jst sm na RTV2.
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.822
10.503
113
kod Džej-Zija
Nisi Najbolji pri razumevanju napisanega. sad ti hoče dati primerjavo med izpusti ta trenutek 20 let starega odlično ohranjenega avta v naslednjih 5 letih z izpusti, potrebnimi za proizvodnjo in uporabo novega ev, ki bo čez pet let iztrošen. Si upaš trditi, da je v tem kontekstu ev res bolj ekološka odločitev?
 
  • Všeč mi je
Reactions: corsol in sad

sad

Guru
24. avg 2007
20.885
9.549
113
Točno to.
Če se že gremo ekologijo, dejmo v kalkulacijo recimo 20 let odlično vzdrževano in brezhibno vozilo (aka smrdljivc po ev sekti) in primerjava s petimi novimi vozili, ki jih nekdo menja na 4 leta in je vedno hud ekolog.
 
  • Všeč mi je
Reactions: corsol

jtfc

Guru
Izključen uporabnik
24. jul 2007
19.994
2.712
113
Točno to.
Če se že gremo ekologijo, dejmo v kalkulacijo recimo 20 let odlično vzdrževano in brezhibno vozilo (aka smrdljivc po ev sekti) in primerjava s petimi novimi vozili, ki jih nekdo menja na 4 leta in je vedno hud ekolog.

Torej lahko rečem, da sem eko.... in ne reven :)
 
  • Ljubezen
Reactions: sad

Jabe

Guru
1. okt 2007
13.502
6.240
113
Ampak, bodimo iskreni. 5 let EVja - zakaj bi bil cez 5 let za odpis? In verjetnost 5 let starega EV za v prešo = 20nlet star ICE. Obadva bosta na cesti pri nas 10-15 let.

Problem EVjev je enak kot problem TČjk, sploh klima izvedb, 10 let nazaj. Vse bo za odpis v par letih. Problem je, da nobeden ne ve oziroma ni vedel, ker množično pac se biso bile na trgu vec kot par let. Kaj bo z EVji, bo za pocakat. Lahko pa mirno rečemo, da 20 let star ICE je bolj izjema kot pravilo.
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.885
9.549
113
Ampak, bodimo iskreni. 5 let EVja - zakaj bi bil cez 5 let za odpis? In verjetnost 5 let starega EV za v prešo = 20nlet star ICE. Obadva bosta na cesti pri nas 10-15 let.

Problem EVjev je enak kot problem TČjk, sploh klima izvedb, 10 let nazaj. Vse bo za odpis v par letih. Problem je, da nobeden ne ve oziroma ni vedel, ker množično pac se biso bile na trgu vec kot par let. Kaj bo z EVji, bo za pocakat. Lahko pa mirno rečemo, da 20 let star ICE je bolj izjema kot pravilo.
Jaz nisem pisal o odpisu EVja, ker je za na odpad. Pisal sem o ekologu, ki na 4 leta menja vozilo z ultra duper eko čistim vozilom in prvega zmerja s smrdljivcem.