Okolju prijazni avtomobili

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.938
9.125
113
Skupna cifra ne pove vsega. Je treba pogledat, kdaj se uvaža, kdaj izvaža, kdaj manjka, kdaj so viški. In ko se izkaže, da se EV polnijo v času viškov, je čisto vseeno, koliko uvažamo, ko je premalo.
A to z istimi očali gledaš kot preseke kablov in mejne tokove po njih, al kako je s tem? Ker na elektroenergetski sistem se spoznaš enako dobro.
 

jtfc

Guru
24. jul 2007
19.762
2.557
113
mama-m%C3%ADa-jos%C3%A9luis-gioia.gif


bell%C3%ADsimo-tit%C3%ADfern%C3%A1ndez.gif
1716133087483.png
 
  • Ljubezen
Reactions: novaa in jonny77

mr_

Guru
20. sep 2007
9.048
2.480
113
Koliko mimosunov pridelamo v tehnični debati je pa res neverjetno.
Računanje kot, da nafta sama priteče v rezervoar, izkoristek ICE če je treba je kar 100%, rudnine se porabljajo skorajda samo za baterije, razlika med prometom in osebnim prometom itak nima veze, važno da kalkulator pokaže neke nore cifre.
Predlagam da naredimo še eno računico preko palca. Koliko naši ICE porabijo letno goriva ker ne rekuperirajo energije pri zaviranju in delovanju v prostem teku (semafor, zastoji).
 
  • Všeč mi je
Reactions: Najbolji

NekdoK

Guru
17. jun 2008
3.916
657
113
EU
Saj ti je jasn ne, da bi mi vsi že včeraj zamanjal naše avte z boljšo alternativo, če bi jo imeli. Ta električna jajca pač niso to. Ali pa vsaj še niso, če bodo tam okol 2035 res toliko boljša od sedanjih modelov. To dons pač ni za kupit, če se maš rad. Ajde če imaš SE doma, pol še nekak razumem.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Gonzo in kalbo

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.955
6.673
113
Pišeš da so modeli jajca, potem pa če imaš SE gre skozi...kje je torej težava? v avtih ali ceni elektrike?
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.582
3.612
113
Ekonomsko so nezanimiva.
Ker kdo bo na polnilnici plačeval več za elektriko kot pa za bencin in na koncu kupil še dražji avto.

Naj se začne prodajat elektrika na polnilnicah z zajemčeno ceno, ki ni višja kot za gospodinjstva z državno aplikacijo polni.gov in naj pozabijo dajat denar za subvencijo za nakup avtov.
Pa boš imel vernikov ala Darjan koliko hočeš.
Pa mogoče še free SUC za del stroška vožnje do službe, recimo pavšal 80 € na mesec.

Ko bo zalaufalo pa gremo na naslednjo stopnjo.

Cene dizla in bencina pa dajmo prosto po tržni vrednosti.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Gonzo in sad

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.919
3.945
113
A polnjenje doma, po redni ceni, pa ni ceneje, kot vožnja na bencin/dizel?
Dokler doma polniš na šuko na 10A drži (samo na tak način realno napolniš vsak dan za manj kot 100km), če moraš pa varovalke povečat na 3x35 pa polnilnico kupit se pa ROI spremeni.

En "znanec" se je elektrificiral v polnem smislu (SE, toplotna, EV) se naokoli hvali koliko prišpara, realno pa sedaj 3 kredite (pre)plačuje pa račun za elektriko ima 2x višji kot jst. Ko bo on odplačal investicijo, mu bo EV itak že crknil, toplotne črpalke bo 3 zamenjal, če bo imel srečo mu mogoče SE ne bo skurila hiše! ;)
 
27. jan 2022
5.132
1.896
113
OK brihte: če zanemarimo vse ostalo je polnjenje na MOJ Plugee (ja to je tista, ki je na Hrvačkem prišvasala avto nase) z 50 kW DC polnilnico 0,45 €/kW za prijavljene v aplikacijo (max. 5 minut once in life za prijavo), torej za 100 km prevoza s porabo 18 kW plačaš 8,10 € kar je adekvat porabi 5 l dizla na 100 km - jaz z mojo kišto take porabe ne dosegam.
 
  • Haha
Reactions: jonny77

kalbo

Guru
7. okt 2013
17.938
9.125
113
OK brihte: če zanemarimo vse ostalo je polnjenje na MOJ Plugee (ja to je tista, ki je na Hrvačkem prišvasala avto nase) z 50 kW DC polnilnico 0,45 €/kW za prijavljene v aplikacijo (max. 5 minut once in life za prijavo), torej za 100 km prevoza s porabo 18 kW plačaš 8,10 € kar je adekvat porabi 5 l dizla na 100 km - jaz z mojo kišto take porabe ne dosegam.
Pel se za kamioni 90, pa bo tok.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Accord in jonny77

Utisevalec

Guru
12. nov 2007
15.919
3.945
113
Saj 3f polnilnica ni tako draga?


In za 11kw na 3f ne rabiš 3x35...
Bistvo je da plačevat za 11kw več kot jih rabi normalno gospodinjstvo je pa zastonj? Že po "najnovejšem" sistemu blokov bo kar bolelo če boš polnil z 11kw doma, najbrž pa bo v prihodnje še kakšen bombonček priletel v obliki davkov in višjih cen. Najbolj pogosta prikjučna moč v slovenije je BTW 1x25 (6kw max odjema).
 
  • Všeč mi je
Reactions: CLIO15
27. jan 2022
5.132
1.896
113
Bistvo je da plačevat za 11kw več kot jih rabi normalno gospodinjstvo je pa zastonj? Že po "najnovejšem" sistemu blokov bo kar bolelo če boš polnil z 11kw doma, najbrž pa bo v prihodnje še kakšen bombonček priletel v obliki davkov in višjih cen. Najbolj pogosta prikjučna moč v slovenije je BTW 1x25 (6kw max odjema).
Pa misliš, da bo to samo za EV, TČ in SE?

Sem že parkrat napisal, čeprav je zelo egoistično: če bo lahko "omica" z dvema žarnicama plačala 100€ na mesec za štrom, bom tudi jaz prenesel 3X višjo ceno kar plačam sedaj (11,74 za 3X25A).
 

darjan

Vulkanizer
13. sep 2007
51.955
6.673
113
Bistvo je da plačevat za 11kw več kot jih rabi normalno gospodinjstvo je pa zastonj? Že po "najnovejšem" sistemu blokov bo kar bolelo če boš polnil z 11kw doma, najbrž pa bo v prihodnje še kakšen bombonček priletel v obliki davkov in višjih cen. Najbolj pogosta prikjučna moč v slovenije je BTW 1x25 (6kw max odjema).

No saj 11kW se rabi mogoče izjemoma.

po fazi se lahko 3f polni tudi z samo 1kw (skupaj potem 3kw), pa se bo ponoči napolnilo za več kot dovolj kilometrov.

A ni to najbolj pogosta priključna moč takšna zaradi blokov? Bajte so "skoraj" vse 3f?
 

Jabe

Guru
1. okt 2007
12.738
5.699
113
Cene dizla in bencina pa dajmo prosto po tržni vrednosti.
Tole skoraj zveni, kot neka nejevera, da bo do tega prišlo... Petrol ze na veliko lobira in pritiska, naj prenehajo z omejevanjem cen goriva. Glede na agendo, ki se fura, zna biti tudi zelo hitro uspešen.

In neizigibno gre vse cez tošl... EVji bodo, pa ce se na treplanice folk mece. Ker bo sistem tako zastavljen, da se bo najbolj splacalo. MPC avta sploh ni vazen, ker se bo vse izkrivilo preko subvencij za ene in davscin za druge. K temu dodas se neregulirano ceno goriva, ki bo ravno tako davcno lahko bolj ali manj obremenjen in se to seveda na končni ceni pozna. Kdo placa, se ve... Tako se to dela ze ob pamtiveka. In ko bo sla dovoljsna masa na to, se bo zacela nova religija. In takrat bomo poslusali pa gledali vernike elektrifikacije, kako bodo razlagali, da je, ne vem kaj pol pride, saj je vseeno, mimosun, ki nikdar ne bo zaživel. Ko je treba za svojimi naceli stat z denarnico, se hitro spremenijo...