Oblike varčevanja

BuDi

Guru
6. sep 2007
6.958
3.250
113
Torej Roosevelt je ukazal na silo gor odpret vse sefe in pojemat ven zgoraj našteto?
Skoraj.

Numerous individuals and companies were prosecuted related to President Roosevelt's Executive Order 6102.

For instance a New York attorney named Frederick Barber Campbell had one deposit at Chase National Bank of over 5,000 troy ounces (160 kg) of gold. When Campbell attempted to withdraw the gold, Chase refused, and Campbell sued Chase. A federal prosecutor then indicted Campbell on the following day (September 27, 1933) for failing to surrender his gold. Ultimately Campbell's gold was confiscated.

Foreigners also had gold confiscated, and were forced to accept paper money for their gold. The Uebersee Finanz-Korporation, a Swiss banking company, had $1,250,000 in gold coins for business use. The Uebersee Finanz-Korporation entrusted the gold to an American firm for safekeeping, and the Swiss were shocked to find that their gold was confiscated. The Swiss made appeals, but those appeals were denied.

Deposit boxes held by individuals were not forcibly searched or seized under the order 6102 but prosecutions for gold "hoarding" were executed under different statutes (tax evasion prosecutions, presumabley unclaimed safe deposit boxes etc.). The U.S. Treasury also came into possession of a large number of safe deposit boxes due to bank failures. During the 1930s, over 3,000 banks failed and the contents of their safe deposit boxes were remanded to the custody of the Treasury.
 
Nazadnje urejeno:

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.160
2.256
113
Razumem, rad bi tudi delil s teboj da sem skoraj vse fotomodele pof*** ampak mi jih za las večino ni uspelo, sem pa skoraj! Živimo v 21. stoletju, dajte se zresnit. Trdim da se v Evropi ne more zgoditi da bi določena država zahtevala ali ukazala zaplembo sefov ali druge lastnine brez določene realne pravne podlage (zaseg ali začasen zaseg premoženja v kakšnem kazenskem postopku). Če pa že pride do kakšne podobne situacije pa to ne bo iz danes na jutri, in lahko še vedno vsak dan popoldan letiš v lokalen sef in za vsak slučaj odneseš teh nekaj palic domov.
 

ferdo

Guru
3. sep 2007
9.977
3.742
113
Ljubljana
hmpg.net
V primeru ZDA, je zakonska podlaga bila, bila je nenadna in ravno ti dvigi iz sefov so lahko povzročili preganjanje po zakonu.

Sefov pa niso odpirali.
 
  • Všeč mi je
Reactions: AvtoFun

Spajky

Guru
7. jun 2017
2.749
667
113
Obala
... Frederick Barber Campbell had one deposit ... entrusted the gold to an American firm for safekeeping ...
Heh, taprvi ni imel sefa tam prav svojega ... namesto, da je počakal leto dni in potem pomalo začel vlačit ven, ko so dvignili ceno se je šel tožarit ... Tadrugi pa so imeli podobno (evidenčno!) v skupnem trezorju ...
Pol pa ni čudno, da so imeli problem :) ...
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.193
1.810
113
Če imaš kaj več za hranit in na daljši rok je ena od opcij tudi nakup stanovanja (Ni treba ravno v mestu) in nato njegovo oddajanje. Seveda imaš nekaj ukvarjanja (beri zajebancije). Imaš tekoči prihodek po vsej verjetnosti tudi vrednost sameemu stanovanju čez čas zraste.
 

ribicija

Guru
4. sep 2007
2.315
1.339
113
Varčevanje na tak način, da kupiš stanovanje za oddajo je ena izmed manj likvidnih opcij. Precej "slabo" in drago varčevanje če si neuk tega početja in moraš za vse storitve povezane z oddajo najemati zunanje izvajalce.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Zaradi mnogih investicij v zadnjih letih, sem "varčeval" predvsem v banki, saj sem rabil hiter dostop do denarja.

Sedaj pa je čas, da odvečni denar naložim v neko obliko varčevanja ali več njih. Dodatno bi rad tudi mesečno nalagal na vsaj 3 konce za tri različne potrebe (1: kratkotrajno varčevanje s hitrim dostopom do denarja, 2: srednje dolgo varčevanje - 10 let. In več 20+ let dolgo varčevanje).

Ob klasičnih opcijah bank, ki ponujajo bolj ali manj le držanje denarja, kolebam med online skladi (Ilirika, Triglav,..) in pa srebrom/zlatom. Predvsem pri zlatu mi je zanimiva opcija online nakup ob katerem ne dobiš zlata domov, pač pa se hrani v skladišču v Švici (Elementum ponuja tak produkt). Kdo bolje pozna to opcijo? Skrbi me namreč dostopnost do tega zlata, kako je ob propadu podjetja/skladišča/posrednika,...kakšni so skriti stroški, itd. Druga opcija je, da kupim zlato in hranim v sefu, kjer je zavarovano. Doma tega ne mislim imeti.

Če se nalaganja v zlato/srebro ne bi lotil, ostajajo opcije s skladi, kjer zaenkrat še nisem uspel najti ljubše opcije.
Tole se mi zdi dokaj ugodna kratko do srednjeročna varna naložba. Pa še nekaj prispevaš k ohranitvi okolja. :)
 

sass

Guru
1. sep 2007
5.106
747
113
Iz splošnih pogojev:

"Ob sporazumni razvezi je Moja Elektrarna dolžna uporabniku posojilo skupaj s (še neizplačanimi) pogodbenimi obrestmi izplačati v 15 dnehod dneva razveze pogodbe, pri čemer je Moja Elektrarna uporabniku v takem primeru upravičena zaračunati pavšalne administrativne stroške (stroške oizračun ihdolga, str oške nakazila oziroma vračila posojila) v vrednosti 50 EUR.
...
Če je uporabnik fizična oseba oziromapotrošnik,bo Moja Elektrarna uporabniku za posojilo plačala pogodbene obresti v vrednosti 3% letne obrestne mere (bruto), upoštevaje vsakokratna določila Zakona o dohodnini (ZDoh-2) pa efektivno 2,25 % (neto), pri čemer je naveden neto znesek odvisen od stopnje oziromavišine davka, kot ga določajo vsakokrat veljavni predpisi −trenutno ZDoh-2 −in se navedeni stopnji ustrezno prilagaja."
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Moja poanta je v tem, da se zlato, srebro hrani, kot neko zavarovalno polico, monetarno sredstvo, katero pride do izraza ob "kolapsu sistema" katerega si jasno nihče ne želi pa vendar zavarovati se je treba, ker takrat marsikatera vlada ali banka ni to za kar se izdaja. Nekje sem prebral, da je ob razpadu Avstro-Ogrske države, vrednost skupne valute v Kraljevini Jugoslaviji padla na četrtino vrednosti avstrijske krone. Ob sedanjem dogajanju na finančnih trgih po svetu me spreletava misel, da čas, ko bom v svojem življenju uporabljal že peto valuto ni več daleč.
Jaz tudi nimam takega zaupanja v banke, denar itd kot nekateri tukaj, čeprav so za časa življenja zamenjali že par vrst dinarjev, bone, tolarje... ampak evro bo pa za zmeraj. Mhm. Kul.

Ne bi pa nosil zlata po bankah, ker če res pride do nekega kolapsa, ne boš prišel do svojega sefa. Ali misliš, da ljudi ne bodo spuščali v banko, tebe pa bodo 'ker bi samo skočil po nekaj v moj sef'?

Slovenija ima samo 3 tone zlata, pa še tega hrani v tujini. To se bomo en dan tudi še fino obrisali pod nosom.

Zlato v neki drugi državi ti bo tedaj bolj malo pomagalo. Jaz bi ga imel nekaj doma, nekaj pa še na kaki drugi lastni nepremičnini, do kamer jo lahko mahnem peš.

Če imaš pa kako zadevo v tujini in misliš, da bo tam bolje, potem bi tudi tja veljalo zazidati kako kilco v drobižu.

Skratka, jaz bi se bank izogibal, mnoge v drobnem tisku sploh ne marajo naložbenega zlata v trezorjih. Preveč rizika. Zdajle te imajo vsi za norca, v primeru krize boš pa 'špekulant z zlatom', ki mu ga bo treba vzeti in 99% bedakov bo temu ploskalo.

Res ne vidim težave, kako skriti kako kovino doma, malce poštemaš v eno steno, zabašeš notri vrečko z zlatniki, pogipsaš in pobarvaš, pa je. V primeru potrebe pa z lahkoto razbiješ tiste malo gipsa.

Tisti, ki pa resno verjamejo, da vlomilci hodijo okoli z detektorji kovin.. ni jim treba. Vsi imajo tiste prstane in verižice kar v spalnici, trgovine tipa '€ za zlato' pa po mojem osebnem mnenju živijo samo od vlomilcev.

Osebno me zlato ne zanima, bolj mi je všeč srebro, zdi se mi blazno podcenjeno in če imaš nekaj tega v 1oz srebrnikih, je to tudi dovolj majhna enota za kupiti kako kilo kruha v primeru krize, še bolj kot zlato.
 
  • Všeč mi je
Reactions: delter333

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Razumem, rad bi tudi delil s teboj da sem skoraj vse fotomodele pof*** ampak mi jih za las večino ni uspelo, sem pa skoraj! Živimo v 21. stoletju, dajte se zresnit. Trdim da se v Evropi ne more zgoditi da bi določena država zahtevala ali ukazala zaplembo sefov ali druge lastnine brez določene realne pravne podlage (zaseg ali začasen zaseg premoženja v kakšnem kazenskem postopku). Če pa že pride do kakšne podobne situacije pa to ne bo iz danes na jutri, in lahko še vedno vsak dan popoldan letiš v lokalen sef in za vsak slučaj odneseš teh nekaj palic domov.

Bi rekel, da je bilo leto 2013 v 21 stoletju in da je Ciper v Evropi?
 

delter333

Guru
21. maj 2010
1.689
1.423
113
Notranjska
Jaz tudi nimam takega zaupanja v banke, denar itd kot nekateri tukaj, čeprav so za časa življenja zamenjali že par vrst dinarjev, bone, tolarje... ampak evro bo pa za zmeraj. Mhm. Kul.

Ne bi pa nosil zlata po bankah, ker če res pride do nekega kolapsa, ne boš prišel do svojega sefa. Ali misliš, da ljudi ne bodo spuščali v banko, tebe pa bodo 'ker bi samo skočil po nekaj v moj sef'?

Slovenija ima samo 3 tone zlata, pa še tega hrani v tujini. To se bomo en dan tudi še fino obrisali pod nosom.

Zlato v neki drugi državi ti bo tedaj bolj malo pomagalo. Jaz bi ga imel nekaj doma, nekaj pa še na kaki drugi lastni nepremičnini, do kamer jo lahko mahnem peš.

Če imaš pa kako zadevo v tujini in misliš, da bo tam bolje, potem bi tudi tja veljalo zazidati kako kilco v drobižu.

Skratka, jaz bi se bank izogibal, mnoge v drobnem tisku sploh ne marajo naložbenega zlata v trezorjih. Preveč rizika. Zdajle te imajo vsi za norca, v primeru krize boš pa 'špekulant z zlatom', ki mu ga bo treba vzeti in 99% bedakov bo temu ploskalo.

Res ne vidim težave, kako skriti kako kovino doma, malce poštemaš v eno steno, zabašeš notri vrečko z zlatniki, pogipsaš in pobarvaš, pa je. V primeru potrebe pa z lahkoto razbiješ tiste malo gipsa.

Tisti, ki pa resno verjamejo, da vlomilci hodijo okoli z detektorji kovin.. ni jim treba. Vsi imajo tiste prstane in verižice kar v spalnici, trgovine tipa '€ za zlato' pa po mojem osebnem mnenju živijo samo od vlomilcev.

Osebno me zlato ne zanima, bolj mi je všeč srebro, zdi se mi blazno podcenjeno in če imaš nekaj tega v 1oz srebrnikih, je to tudi dovolj majhna enota za kupiti kako kilo kruha v primeru krize, še bolj kot zlato.

Če zidaš pomisli na to da novodobni tatovi hodijo z detektorji za kovine okoli, se ne hecam. O tujini pa jaz razmišljam samo za tiste, ki imajo večjo količino, katera gre v kilograme in to niso banke ampak sefi depoji ravno za take stvari prvi je na Dunaju recimo. Kot pravim lahko ga zazidaš pa daš sliko čez pa vgrajen sef pa to je pa verjetnost, da enkrat najdeš doma luknjo v zidu pol pa jok. Sem bil že seznanjen s podobnimi primeri ne moreš verjet kaj ti nepridipravi lahko nardijo v bajti.
 

delter333

Guru
21. maj 2010
1.689
1.423
113
Notranjska

Bi rekel, da je bilo leto 2013 v 21 stoletju in da je Ciper v Evropi?

Eni pač živijo v nekem mehurčku, coni ugodja potem ko se pa nekaj zgodi pa jok. Tudi prav samo jaz bi tistim, ki so jemali kredite v švicarjih dal brco ne pa jamranje po TV. Ob zavedanju, da se zadolžiš za večji del svojega življenja in ne poskrbiš za svoje informiranje v kaj se spuščaš (in to ne kar pri bankirju) prav ti je jej drek ki si ga ustvaril. Mimogrede zdaj je zadeva s frankom na svojem mestu torej mnogo hrupa za nič.
 

SHTF

Fizikalc
6. jan 2017
355
44
28
Za devetimi gorami
www.binance.com
Žal nimamo ene dobre stvari, ki jo poznajo v nekaterih državah Amerike, in to je the Castle doctrine - moja hiša je moj grad. Kako zaščititi svoje premoženje, če moraš spoštovati pravice lopova? Že na primeru vdora drhali na tisto kmetijo zraven LJ se vidi, koliko je pri nas zaščitena zasebna lastnina. Pri nas na Dolenjskem je tudi brezveze imet karkoli vrednega doma, če nimaš pištole, alarmne senzorje, kamere in najbolj še protipehotne mine okoli hiše, ker gre adijo vse, kar se vidi da ima neko vrednost, čim te ni doma več kot 2 dni. Že v šoli so nas učili, kako naj bi Židje svetovali za razpršitev premoženja. Če se prav spomnim, nekako takole: 1/3 v zemljo in nepremičnine, 2/3 zlato in VP, drugo pa v ostalo. Moj kolega pa pravi: nase, vase, pa podse.
 

Numy

Majstr
1. jan 2008
9.833
371
83
Če zidaš pomisli na to da novodobni tatovi hodijo z detektorji za kovine okoli, se ne hecam. O tujini pa jaz razmišljam samo za tiste, ki imajo večjo količino, katera gre v kilograme in to niso banke ampak sefi depoji ravno za take stvari prvi je na Dunaju recimo. Kot pravim lahko ga zazidaš pa daš sliko čez pa vgrajen sef pa to je pa verjetnost, da enkrat najdeš doma luknjo v zidu pol pa jok. Sem bil že seznanjen s podobnimi primeri ne moreš verjet kaj ti nepridipravi lahko nardijo v bajti.
Ne verjamem v te štorije o vlomilcih z detektorji, kdor je imel kdaj opravka z detektorji, ve da je to en bullshit.
Precej bolj verjetno je, da ima kdo v familiji težave z mamili, kdo drug pa s tem, da ne zna biti tiho o tem, kaj ima.
 

Pbutec

100. registrirani uporabnik
20. jul 2007
15.089
3.574
113
Marlbor
Ne verjamem v te štorije o vlomilcih z detektorji, kdor je imel kdaj opravka z detektorji, ve da je to en bullshit.
Precej bolj verjetno je, da ima kdo v familiji težave z mamili, kdo drug pa s tem, da ne zna biti tiho o tem, kaj ima.
Vlomilec mora itak najprej imeti informacijo, da se v bajti nekaj nahaja, da se bo odločil za vlom v točno to bajto.
 

delter333

Guru
21. maj 2010
1.689
1.423
113
Notranjska
Ne verjamem v te štorije o vlomilcih z detektorji, kdor je imel kdaj opravka z detektorji, ve da je to en bullshit.
Precej bolj verjetno je, da ima kdo v familiji težave z mamili, kdo drug pa s tem, da ne zna biti tiho o tem, kaj ima.

Sem s foha tako da vem kaj se dogaja, na tak način iščejo nakit in kar je še posebej zanimivo, ljudje dajo vse, nakit in gotovino skupaj tako z detektorjem najde zlato, poleg pa pobaše še gotovino. Če že imaš kaj doma je dobro tudi vse poslikat, ker v primeru kraje imaš policiji kaj pokazat v primeru da kaj najdejo, slike lahko tudi razpošljejo naprej. Sedaj se ti najbrž zdi vse to za lase privlečeno poznam pa ljudi ki jim je bilo žal, da niso slikali pa je šlo bolj za sentimentalno kot pa dejansko vrednost.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Matey

delter333

Guru
21. maj 2010
1.689
1.423
113
Notranjska
Vlomilec mora itak najprej imeti informacijo, da se v bajti nekaj nahaja, da se bo odločil za vlom v točno to bajto.

Seveda, najprej preverijo, če je objekt tehnično varovan potem pa tudi kdaj ljudi ni doma. V blokih najraje vdirajo v najvišje nadstropja, kjer je manj ljudi recimo. Tudi sredi vasi jim ni problem vdreti, nekateri znajo onesposobiti tudi tehnično varovanje o tem pa tu nebi, da ne dam komu kakšnih idej
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.160
2.256
113

Bi rekel, da je bilo leto 2013 v 21 stoletju in da je Ciper v Evropi?

Ne razumem kaj mi hočeš s tem člankom povedat/dopovedat in kakšno povezavo ima ta članek z zaplembo zlata oz. imetja v najetem sefu v 21. stoletju? Mi imamo tudi razlaščence in...? Res ne razumem. Sicer pa se pozanimaj zakaj točno se je tam na Cipru šlo, kaj je bilo z vlogami do 100k€ in kaj z vlogami nad...
 
Nazadnje urejeno: