Občutno dražja obdavčitev najemnin v 2023

yahel

Fizikalc
23. jan 2013
3.537
61
48
Kako boste najemodajalci reagirali na podražitev obdavčitve najemnin za leto 2023, ki gre v zahvalo predsedniku vlade Robertu Golobu in ministru Luki Mescu?
Govorim o tistih lastnikih, ki imate oddajanje nepremičnin v najem dejansko pravno urejen, plačujete vse davke in (zaenkrat še) ne oddajate na črno.

Ali boste prenesli to podražitev na najemnike?


V mojem primeru bo ta podražitev nanesla 650 eur na letni ravni, oz. 55 eur mesečno več Golobu v žep. Če pa hočem iz tega naslova obdržati isto višino prihodka na letni ravni, bom moral najemnikom dvigniti najemnino za 70 eur, pri čemer jaz ne bom imel ničesar več od tega, ampak bo vse to šlo za Goloba.
In sem že dokaj odločen, da bom to tudi naredil.

Zadnja tri leta nisem mojim najemnikom, ki so mlada družina niti enkrat dvignil najemnine kljub nenehni splošni rasti cen, pa tudi višjih najemnin, zdaj pa tudi EURIBORja kar direktno vpliva na stanovanjski kredit.
 
  • Všeč mi je
Reactions: trance0 in Konec

Garfildd

Guru
24. jul 2007
5.821
4.319
113
Kako boste najemodajalci reagirali na podražitev obdavčitve najemnin za leto 2023, ki gre v zahvalo predsedniku vlade Robertu Golobu in ministru Luki Mescu?
Govorim o tistih lastnikih, ki imate oddajanje nepremičnin v najem dejansko pravno urejen, plačujete vse davke in (zaenkrat še) ne oddajate na črno.

Ali boste prenesli to podražitev na najemnike?


V mojem primeru bo ta podražitev nanesla 650 eur na letni ravni, oz. 55 eur mesečno več Golobu v žep. Če pa hočem iz tega naslova obdržati isto višino prihodka na letni ravni, bom moral najemnikom dvigniti najemnino za 70 eur, pri čemer jaz ne bom imel ničesar več od tega, ampak bo vse to šlo za Goloba.
In sem že dokaj odločen, da bom to tudi naredil.

Zadnja tri leta nisem mojim najemnikom, ki so mlada družina niti enkrat dvignil najemnine kljub nenehni splošni rasti cen, pa tudi višjih najemnin, zdaj pa tudi EURIBORja kar direktno vpliva na stanovanjski kredit.
Ammm, a vmes ko se je davek znižal si spustil najemnino?
 

yahel

Fizikalc
23. jan 2013
3.537
61
48
Ammm, a vmes ko se je davek znižal si spustil najemnino?

Ne nisem, zakaj pa bi? A zato, ker sem imel isto najemnino vse od leta 2016? Medtem ko so šle v tem času gor za vsaj 30%. Z drugimi besedami, že prej sem se šel karitas namesto države. Medtem, ko je država do prihode Janše samo dvigala.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Mare2 .

wilburxxx

Guru
29. sep 2010
5.173
1.175
113
Če si že tolk zapel pa povej še kolk je sedaj mesečna najemnina, kolk kvadratov, kje. Da vidimo če si res tak bogi.
Zadnjič je mali iskal stanovanje v Lj pa je vse noro, 900€+stroški za 50 m, folk pa cel mesec dela za 800€
 
  • Všeč mi je
Reactions: jendomen

yahel

Fizikalc
23. jan 2013
3.537
61
48
Če si že tolk zapel pa povej še kolk je sedaj mesečna najemnina, kolk kvadratov, kje. Da vidimo če si res tak bogi.
Zadnjič je mali iskal stanovanje v Lj pa je vse noro, 900€+stroški za 50 m, folk pa cel mesec dela za 800€

Ne rabim ti polagat računov o najemnini in kvadraturi. Ti pa povem, da je kar dosti pod 10e/m2.
Nisem "tak bogi", jaz sem poskrbel za svojo prihodnost in sem za razliko od kakih kolesarjev ki so nam zrihtali Goloba, delal in si odžiral da sem odplačal stanovanje in ga lahko zdaj oddam v najem....zakaj? Zato da ga bom oddajal pod tržno ceno ker tvoj scrkljan mali tako hoče, zraven pa še požrl dviganje davkov ki so nam jih zrihtali kolesarji? Kar sami naj plačujejo to, jaz bom prenesel ta strošek naprej.

Zadnjič je mali iskal stanovanje v Lj pa je vse noro, 900€+stroški za 50 m, folk pa cel mesec dela za 800€

Zakaj bi bil to problem najemodajalcev? Ali so lastniki dolžni ponujati nižje najemnine?
In zakaj je tvoj mali iskal stanovanje v Ljubljani, morda zato da bo lažje kolesaril? Saj gre lahko kolesarit tudi iz Medvod, Kamnika, Vrhnike, Grosuplja, nekateri se pripeljejo tudi iz Celja ali Kočevja v Ljubljano. Ampak tvoj scrkljan mali hoče na vsak način v Ljubljano ane...
 

R0KY

Guru
30. apr 2010
3.830
715
113
Če si že tolk zapel pa povej še kolk je sedaj mesečna najemnina, kolk kvadratov, kje. Da vidimo če si res tak bogi.
Zadnjič je mali iskal stanovanje v Lj pa je vse noro, 900€+stroški za 50 m, folk pa cel mesec dela za 800€
No dejmo kr takoj nehat s tem. Ta trenutek imas vsaj 15 stanovanj med 40 in 60 kvadratov med 400 in 600 eurov po celi ljubljani, tudi center. Cena stanovanj se bo vec al manj vedno oblikovala glede na povprasevanje, in normalno je, da folk ki dela za minimalca pac ne more najet stanovanja za 900 eur. Isto nekdo, ki dela za 5k ne more najet vile za 7k na mesec. Prav tako je popolnoma normalno, da zelijo lastniki stanovanj zasluzit cim vec iz svoje nalozbe, sej niso dobrodelna ustanova, popolnoma isto kot bi nekdo, ki dela za minimalca raj dobu povprecno placo za isto delo.
 

gimi

Fizikalc
23. avg 2019
359
116
43
finančnega trga, borze v slo ni, zato gre vse v nepremičnine, zato bodo tud držale ceno, nobenmu tud eliti ni v interesu, da bo več stanovanj, hiš itd.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Kako boste najemodajalci reagirali na podražitev obdavčitve najemnin za leto 2023, ki gre v zahvalo predsedniku vlade Robertu Golobu in ministru Luki Mescu?
Govorim o tistih lastnikih, ki imate oddajanje nepremičnin v najem dejansko pravno urejen, plačujete vse davke in (zaenkrat še) ne oddajate na črno.

Ali boste prenesli to podražitev na najemnike?


V mojem primeru bo ta podražitev nanesla 650 eur na letni ravni, oz. 55 eur mesečno več Golobu v žep. Če pa hočem iz tega naslova obdržati isto višino prihodka na letni ravni, bom moral najemnikom dvigniti najemnino za 70 eur, pri čemer jaz ne bom imel ničesar več od tega, ampak bo vse to šlo za Goloba.
In sem že dokaj odločen, da bom to tudi naredil.

Zadnja tri leta nisem mojim najemnikom, ki so mlada družina niti enkrat dvignil najemnine kljub nenehni splošni rasti cen, pa tudi višjih najemnin, zdaj pa tudi EURIBORja kar direktno vpliva na stanovanjski kredit.
Večino Janševe vladavine si plačeval kar lepo 27,5%, pa se nisi nič bunil. Ko ti je padlo na 15%, ti ni prišlo na pamet, da bi znižal najemnino. Lahko pa obračunavaš dejanske stroške vzdrževanja, namesto normiranih, pa boš plačal manj. Aja, nič ne vzdržuješ.
 

Mare2 .

Zelenc'
Izključen uporabnik
20. dec 2022
21
20
3
Večino Janševe vladavine si plačeval kar lepo 27,5%, pa se nisi nič bunil. Ko ti je padlo na 15%, ti ni prišlo na pamet, da bi znižal najemnino. Lahko pa obračunavaš dejanske stroške vzdrževanja, namesto normiranih, pa boš plačal manj. Aja, nič ne vzdržuješ.
Bizi si ti dobil stanovanje ali pa ga poceni odkupil po Jazbinšku?
Samo vprašam.
Ali pa si do njega prišel s trdim delom in odrekanjem?
Samo vprašam.
 
  • Haha
  • Všeč mi je
Reactions: yahel in tomi

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
Bizi si ti dobil stanovanje ali pa ga poceni odkupil po Jazbinšku?
Samo vprašam.
Ali pa si do njega prišel s trdim delom in odrekanjem?
Samo vprašam.
Nisem tak idiot, da bi se za stanovanje do smrti zgaral, da bi ga sedaj oddajal. Sem pa bil 40 let v najemu, to pa ja. In če misliš, da bi ob najemnini lahko prišparal še za stanovanje, pa ne živiš na tem planetu.
 
  • Všeč mi je
Reactions: jendomen

Mare2 .

Zelenc'
Izključen uporabnik
20. dec 2022
21
20
3
Nisem tak idiot, da bi se za stanovanje do smrti zgaral, da bi ga sedaj oddajal. Sem pa bil 40 let v najemu, to pa ja. In če misliš, da bi ob najemnini lahko prišparal še za stanovanje, pa ne živiš na tem planetu.
Vse jasno, zakaj se borite za nizke najemnine, da se vam standard dvigne. To pa ni lepo, da bi rad živel od žuljev drugega.
 
  • Všeč mi je
Reactions: yahel in BuDi

yahel

Fizikalc
23. jan 2013
3.537
61
48
Aja, nič ne vzdržuješ.

Ne vzdržujem?

9.540,41 €

To je copy paste iz excela v katerem vodim evidenco stroškov vzdrževanja, konkretno je to seštevek od 2016 naprej... zraven priznam so prišteti tudi stanovanjsko zavarovanje in strošek notarskih storitev, ampak to nanese 703,13 €.
 

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
V redu, to si lahko odšteješ od davka, če znaša več kot 10%, kolikor je normirano. Če boš vložil v vzdrževanje kolikor dobiš najemnine, pa sploh ne boš plačal nobenega davka. Win-win
 
  • Všeč mi je
Reactions: jendomen

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.068
1.276
113
Visji davek bo v 90% pojedel najemojemalec, ka bo seveda pripeljalo do se drazjih najemnin. To je vse, kar steje. Ce bi, ko bi, kdaj bi.. To nima veze. Edino DEJSTVO v tej zgodbi je to, kar sem omenil. Vse bo pojed najemojemalec.