Number26 banka končno na voljo v Sloveniji

smrkec

Majstr
5. sep 2007
1.948
419
83
Vprašanje glede prijave na Furs:
Iban od "main account" se jasno prijavi na Furs.

Iban od "instant savings" pa verjetno niste prijavljali ker gre za "podračun" in ne plačilni?

Hvala
gledam, pa ne najdem, da bi imel 2 ibana. V appu to vse skupaj zgleda, kot dodatni "predal" . Enga sem prej imel kao savings, samo brez obresti. Sedaj sem pa ukinil, pa odprl pravi savings. Delovanje je pa identično
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.462
1.092
113
Celje
gledam, pa ne najdem, da bi imel 2 ibana. V appu to vse skupaj zgleda, kot dodatni "predal" . Enga sem prej imel kao savings, samo brez obresti. Sedaj sem pa ukinil, pa odprl pravi savings. Delovanje je pa identično
ja ne vem, lahko da sem kaj narobe naredil. Nekje med aktivacijo se mi je pojavilo, če želim "savings" in sem potrdil in poklukal splošne pogoje. Pa se mi je pojavil nov "gumb" in če grem sedaj na ta "instant savings" je zabeležen drugačen iban kot v osnovnem računu.
IMG_5537.jpg
 

BLABLABLA

Guru
28. sep 2007
2.283
762
113

ferdo

Guru
3. sep 2007
10.144
3.827
113
Ljubljana
hmpg.net
N26 je varčevalni račun, torej ni "nezakonito".

Pa glede na tole:
2.3 Od katerih obresti se ne plačuje dohodnine
  1. od obresti, obračunanih do 1. januarja 2005 (razen obresti na posojila)
  2. od dohodka iz življenjskega zavarovanja, sklenjenega pred 1. januarjem 2005
  3. od obresti zaradi neupravičeno ali preveč odmerjenih in plačanih davkov in prispevkov
  4. od obresti na pozitivno stanje na transakcijskem računu pri izvajalcu plačilnega prometa, in sicer največ v višini, ki jo izvajalec plačilnega prometa plačuje za depozite na vpogled npr. pri banki
  5. od dohodka iz življenjskega zavarovanja, ki je sklenjeno za primer smrti in se dohodek izplača zaradi smrti osebe
  6. od dohodka iz življenjskega zavarovanja, če nastane pravica zahtevati izplačilo zavarovalne vsote po preteku desetih let od dneva sklenitve pogodbe o življenjskem zavarovanju, če sta sklenitelj zavarovanja in upravičenec ena in ista oseba ter ni podana zahteva za izplačilo pred potekom desetih let od dneva sklenitve pogodbe o življenjskem zavarovanju
  7. od obresti iz varčevalne pogodbe po nacionalni stanovanjski varčevalni shemi (NSVS), ki je sklenjena za najmanj pet let (razen obresti pri odstopu od pogodbe)
  8. od 50 odstotkov obresti na obveznice SOS2E, ki jih je prejel denacionalizacijski upravičenec kot tudi njegovi dediči, če je denacionalizacijski upravičenec mrtev ali razglašen za mrtvega pred dnem pravnomočnosti odločbe o denacionalizaciji in jim slovenski odškodninski sklad oziroma slovenska odškodninska družba navedene obveznice izroči na podlagi sklepa o dedovanju
  9. obresti od vplačil etažnih lastnikov v rezervni sklad.
Vir : "DOHODEK IZ KAPITALA Obresti, dividende in dobiček iz kapitala" https://fu.gov.si/fileadmin/Interne.../Obresti_dividende_in_dobicek_iz_kapitala.doc

Bi rekel, da je tudi na Trade Republick potrebno plačati davek na obresti, v kolikor celotne prejete obresti v letu presegajo 1.000€ .
Seveda je to razlaga, ki jo je dala Finančna uprava, ki ni nujno pravilna, tako da se morda da kregati, vendar očitno obstaja podlaga (81 in 82 člen ZDoh-2) . V tem zakonu se namreč obresti plačajo tudi od "drugih podobnih finančnih terjatev do dolžnikov".
 

BLABLABLA

Guru
28. sep 2007
2.283
762
113
N26 je varčevalni račun, torej ni "nezakonito".

Pa glede na tole:
2.3 Od katerih obresti se ne plačuje dohodnine
  1. od obresti, obračunanih do 1. januarja 2005 (razen obresti na posojila)
  2. od dohodka iz življenjskega zavarovanja, sklenjenega pred 1. januarjem 2005
  3. od obresti zaradi neupravičeno ali preveč odmerjenih in plačanih davkov in prispevkov
  4. od obresti na pozitivno stanje na transakcijskem računu pri izvajalcu plačilnega prometa, in sicer največ v višini, ki jo izvajalec plačilnega prometa plačuje za depozite na vpogled npr. pri banki
  5. od dohodka iz življenjskega zavarovanja, ki je sklenjeno za primer smrti in se dohodek izplača zaradi smrti osebe
  6. od dohodka iz življenjskega zavarovanja, če nastane pravica zahtevati izplačilo zavarovalne vsote po preteku desetih let od dneva sklenitve pogodbe o življenjskem zavarovanju, če sta sklenitelj zavarovanja in upravičenec ena in ista oseba ter ni podana zahteva za izplačilo pred potekom desetih let od dneva sklenitve pogodbe o življenjskem zavarovanju
  7. od obresti iz varčevalne pogodbe po nacionalni stanovanjski varčevalni shemi (NSVS), ki je sklenjena za najmanj pet let (razen obresti pri odstopu od pogodbe)
  8. od 50 odstotkov obresti na obveznice SOS2E, ki jih je prejel denacionalizacijski upravičenec kot tudi njegovi dediči, če je denacionalizacijski upravičenec mrtev ali razglašen za mrtvega pred dnem pravnomočnosti odločbe o denacionalizaciji in jim slovenski odškodninski sklad oziroma slovenska odškodninska družba navedene obveznice izroči na podlagi sklepa o dedovanju
  9. obresti od vplačil etažnih lastnikov v rezervni sklad.
Vir : "DOHODEK IZ KAPITALA Obresti, dividende in dobiček iz kapitala" https://fu.gov.si/fileadmin/Interne.../Obresti_dividende_in_dobicek_iz_kapitala.doc

Bi rekel, da je tudi na Trade Republick potrebno plačati davek na obresti, v kolikor celotne prejete obresti v letu presegajo 1.000€ .
Seveda je to razlaga, ki jo je dala Finančna uprava, ki ni nujno pravilna, tako da se morda da kregati, vendar očitno obstaja podlaga (81 in 82 člen ZDoh-2) . V tem zakonu se namreč obresti plačajo tudi od "drugih podobnih finančnih terjatev do dolžnikov".
Na vpogleden vloge ni davka na obresti...
Do Trade Republic denarja lahko dnevno dostopaš in z računa plačuješ.
jaz si tolmačim, da je to "A vista" vloga... Kako pri katerikoli SLO/EU banki... (ki ima v Sloveniji fizično izpostavo)... To je pod točko 4!!!
Podobni debato sem imel tudi na Financah...
 

ferdo

Guru
3. sep 2007
10.144
3.827
113
Ljubljana
hmpg.net
Trade Republic paše pod "transakcijskem računu pri izvajalcu plačilnega prometa"?
Oni izvajajo plačilni promet? Nekako ne najdem tega pod rubriko Cash na svojem računu - lahko pošljem na dodan TRR (ki ga moram prej verifiicrati, kar traja dan -dva - nekako to ne bi štel pod plačilni promet), ne moram pa plačati računa (SEPA naloga :) )
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.462
1.092
113
Celje
Na vpogleden vloge ni davka na obresti...
Do Trade Republic denarja lahko dnevno dostopaš in z računa plačuješ.
jaz si tolmačim, da je to "A vista" vloga... Kako pri katerikoli SLO/EU banki... (ki ima v Sloveniji fizično izpostavo)... To je pod točko 4!!!
Podobni debato sem imel tudi na Financah...
Mislim, da Trade Republik ni "plačilni račun". Ker tudi prijava na Furs naj nebi bila potrebna.
 

BLABLABLA

Guru
28. sep 2007
2.283
762
113
Trade Republic paše pod "transakcijskem računu pri izvajalcu plačilnega prometa"?
Oni izvajajo plačilni promet? Nekako ne najdem tega pod rubriko Cash na svojem računu - lahko pošljem na dodan TRR (ki ga moram prej verifiicrati, kar traja dan -dva - nekako to ne bi štel pod plačilni promet), ne moram pa plačati računa (SEPA naloga :) )
Lahko pa vse ostale račune plačaš... Lahko svoj SEPA neseš v TUŠ ali na Pošto in tam s TR kartico plačaš.
Samo, to, da morajo biti SEPA plačila omogočene, tega tudi ni v nobenem zakonu...
 

delavec44

Guru
17. dec 2012
1.778
1.092
113
Kartico imaš tudi na Binance, Nexo, Plutus itd., pa to ne naredi računa plačilnega, ker bi ga moral v tem primeru prijaviti na furs. Ponekod še lastnega IBANa ne dobiš.

Ko pa nas TR prenese na svojo banko, potem pa IMO držijo vse zgornje predpostavke in od takrat vsaj jaz davka ne bi plačal. Nemce so že premaknili.
 

ferdo

Guru
3. sep 2007
10.144
3.827
113
Ljubljana
hmpg.net
Debetna kartica != plačilni račun. To ima marsikateri ponudnik, ki sklene pogodbo s kakim izdajateljem kartic in jo brandira na svoje ime.

Ali Trade Republik nudi plačilni promet (je izvajalec plačilnega prometa), ker te storitve v aplikaciji ne morem uporabljati.