V bistvu smo v Sloveniji doživeli dva ekstrema v daljšem časovnem obdobju. Prvih nekaj let je bila mobilna telefonija zelo draga, prav vsi so posledično vedeli in cenili njeno uporabo in benefite. Vedeli so, da mobilna povezljivost pomeni nekaj več od fiksne in da je tudi dražja.
Drugi ekstrem je izjemna pocenitev. Če smo še leta 1997 plačevali preko 100 tedanjih tolarjev za minuto pogovora (okoli pol evra), plačujemo danes po 5 centov. Že tukaj se je cena znižala na eno desetino prejšnje. Če k temu prištejemo še zelo konkretno inflacijo smo na eni dvajsetini nekdanje cene. Za ceno ene minute leta 1997 se danes lahko pogovarjamo 20 minut.
Razvoj tehnologije, posledična pocenitev tehnologije, množica uporabnikov in konkurenca so naredili svoje in to zelo veliko. Drugi efekt zelo nizkih cen pa razvrednotenje samih mobilnih storitev v glavah uporabnikov. Ti pač slednjih ne dojemajo več kot nekaj več v primerjavi s fiksno telefonijo in internetom. Še več - povsem ju primerjajo, mnogi pa celo menijo, da bi mobilne storitve morale biti še cenejše, čeprav to nima nikakršne ekonomsko tehnološke podlage.
Sedaj se trend obrača, cene gredo počasi gor, podatki pa dobivajo na svoji vrednosti. Povsem logično je, da bo čez nekaj let velik del uporabnikov prenesel nekajkrat več podatkov kot danes. Ker se uporaba seli iz govorne telefonije v podatkovni promet je pač treba postaviti pravilna cenovna razmerja glede na količine prenesenih podatkov, ob hkratnem dejstvu da zmogljivejše tehnologije (HSPA+, LTE) omogočajo vse bolj pretočno podatkovno pipico (možno je prenesti več kilobajtov na enoto časa).
Ja, lahko se zgodi, da bo nekega dne ves promet šopal preko mobilnega podatkovnega prenosa, a bo cena slednjega takšna, da bodo operaterji vseeno preživeli, obenem pa ustvarili dovolj dobička, ki ga bodo lahko vlagali v vzdrževanje omrežij, sistemov in občasne nadgradnje. Recimo temu, da bodo infrastruktura, tako kot avtoceste. Po teh avtocestah pa bodo uporabnike morda vozili tudi avtobusi "prevoznikov" Google, Skype itd.
Saj delno je to možno že danes preko prej omenjenih, pa tudi sami operaterji že imajo svoje VoIP rešitve, Mobitel ima svoj Komunikator, Si.mobil pa sedaj tudi nekaj podobnega. Teoretično bi se lahko Mobitel odločil, da bo v Nemčiji zagnal oglaševalsko akcijo in vabil tamkajšnje uporabnike k Mobitelu. Ohranili bi svoj mobilnik svojega tamkajšnjega operaterja, vanj bi namestili le Fring, nastavitve in bi bili na mobilcu dostopni preko Mobitelove številke.
To se dogaja že zdaj. Imaš sorodnika ali partnerja v tujini. Ta ima še vedno en kup kontaktov v Sloveniji. Želi ohraniti SLO številko. Pač si omisli eno od teh dveh rešitev in jo pokne na prenosnik in mobilnik. Ko je eden ali drug povezan v internet je dosegljiv tudi na svoji slovenski številki. Ne plačuje dohodnih klicev, kliče po slovenski tarifi, pošilja in prejema SMS itd.
Te VoIP rešitve so še toliko bolj zabavne ker lahko prodajaš storitve kjer koli po svetu brez da bi moral vložiti 1 EUR v omrežje in telefone. Podatkovni promet teče preko omrežij drugih fiksnih in mobilnih operaterjev, naprave ima uporabnik svoje, ti mu zagotoviš le številko, cenik in mesečni račun.
In kdo kje zasluži? Pipico kasira vsak operater svojim uporabnikom, storitev pa lahko kasira nekdo drug.
Mimogrede. Mobitel bi recimo zlahka dal ven oglas, s katerim bi vse Simobilove uporabnike povabil, da postanejo hkrati tudi naročniki Mobitela. Dal bi jim številko, Komunikator za nekaj EUR na mesec in izjemno poceni klice v Mobitelovem omrežju. Komunikator bi uporabljali na svojem subvencioniranem Simobilovem mobilniku
Ali pa obratno. Skratka, pestro še bo in cenovna razmerja se bodo gotovo še spreminjala, kot je tudi Ogo napisal in se z njim povsem strinjam.