Norveska

alfist555

Fizikalc
4. okt 2007
1.823
1
38
Evo poraja se mi novo vprasanje.
Zanima me glede denarja. Nekaj kron sem imel namen vzeti ze v SLO, tako za prvi teden oz. za prvo silo, nato pa sem imel namen denar dvigovati na bankomatih. Pa me zanima s katero kartico so manjse provizije pri dvigu denarja z bankomatov? Z maestro ali mastercard? Je imal kdo kake tezave z dvoigom? Je komu ze bankomat v tujini "pozrl" bancno kartico?

Hvala
LP
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.829
10.512
113
kod Džej-Zija
BA kartica (torej maestro) ima provizijo 1%, Eurocard pa 2,5%, če se ne motim. Pri nakupovanju BA nima provizije (za razliko od Eurocarda) in običajno imajo banke kar ugodno menjalno razmerje. Skratka, jaz na potovanjih po Evropi gonim samo BA.
 

olfa

Majstr
4. sep 2007
2.380
171
63
Tudi jaz.

Vedno se je izkazalo, da je tečaj najbolj ugoden, s tem da dvigneš gotovine kolikor jo sproti potrebuješ in si tako še ob eno skrb manj.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.411
1.020
113
Krone po ugodnem tečaju dobiš v Sloveniji, vendar jih ponavadi poslovalnice morajo naročit, ker jih seveda nimajo na zalogi.

Kampi se plačujejo izključno z gotovino, nič s plastiko, ker plačujejo t.i. pavšalni davek in ti ne izstavljajo računov za kampiranje.

Banke je nekoliko težje poiskat, prav tako bankomate - nekoliko bolj na severu. Naselja so majhna, razdalje med njimi pa ogromne, tako da je najboljše malo povprašati ta domače.

Dvig gotovine definitivno samo z BA kartico, provizija ni v procentih, ampak stane na dvig 1€ ali pa kakšen cent več ali manj. Procenti so pri dvigih gotovine s kreditnimi karticami: Mastercard, Visa,... in to 3-4% ali več. Pri nakupih s kreditnimi karticami ni nobenih provizij! Ali sem jaz narobe koga zastopil, da tolmači drugače? Tudi ni nobene provizije pri nakupu z BA kartico. Razen, če imate kakšno hecno banko.

Za obe kartici na vseh lokacijah potrebuješ PIN kodo. Na severu ne jemljejo podpisov pri plačilu s kreditno, zanima jih samo PIN.
 

alfist555

Fizikalc
4. okt 2007
1.823
1
38
Kolikor se jaz spomnim, sem v Italiji placeval z eurocardom in ni bilo provizije. Je pa res da ti trgajo od TRRja sele na dolocen datum. Nisem pa z nobeno kartico se nikoli dvigoval gotovine.
Koliko pa je max znesek dviga?

LP
 
Nazadnje urejeno:

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.411
1.020
113
Poanta kreditne kartice je, da te kreditira za nakupe do enega meseca in ti ne pobira denarja sproti iz računa za razliko od BA. Če ti ustreza plačevanje z BA, je potem vse prav, razen to, da imaš mogoče po nepotrebnem potem še kreditno kartico.

Če navedem konkretno za mojo (SKB) banko:
1. doma:
- dvig gotovine z BA kartico na SKB bankomatu: 0,00€ provizije
- dvig gotovine z BA kartico na bankomatu druge banke: 0,80€ provizije
- plačevanje z BA ali VISA kartico: 0,00€ provizije
2. v tujini:
- dvig gotovine z BA kartico na bankomatu druge banke v tujini: 1,00€ provizije
- plačevanje z BA ali VISA kartico: 0,00€ provizije

V nobenem primeru pa se ne dviga gotovine s kreditno kartico. Če bi jaz po nekakšni sili razmer moral dvigniti gotovino s kreditno kartico, me banka udari za 4% od zneska. Torej, dvignem 100€, za transakcijo plačam 104€. Ali 1000€ in plačilo 1040€.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.411
1.020
113
Seveda ni provizije. Maksimalen dvig imaš dogovorjen glede na svoje dohodke ali pa avtomatsko določen. Pozanimaj se na svoji banki.

Poanta kreditne kartice je (govorim za svoj primer), da vse nakupe med 18.4. in 18.5., plačam 28.5.. Če pa plačuješ z BA kartico, pa ti trgajo iz osebnega računa že isti ali takoj naslednji dan. To je dobro, če ti tako ustreza. V tem primeru se ti ne izplača imeti kreditne.

Še ena finta kreditne kartice je, da omogoča precej višje zneske plačila. Lahko se zgodi, da povoziš skalo na cesti ali da imaš kakšno drugo smolo z avtom. Servisa sigurno ne boš mogel plačati z BA kartico, ker bo znesek previsok. Vsi limiti so odvisni od tvojih prihodkov.

V osnovi pa gre nekako takole: maksimalen limit pri BA kartici je ena tretjina tvoje plače, maksimalen limit pri kreditni kartici pa dve tvoji plači oz. po dogovoru, kolikor ti pač pustijo.
 

Jurij

Pripravnik
22. sep 2007
821
0
16
Pri nakupih ni nikoli provizije, razen če ima trgovec take pogoje poslovanja, da je cena višja, če plačaš s kartico.
Za dvige se načeloma bolj splača bančna kartica, se pa to razlikuje od banke do banke, tako da moraš povprašat pri svoji banki, vse ostalo so špekulacije.
 

alfist555

Fizikalc
4. okt 2007
1.823
1
38
Kako je bilo pa s kampi? Nekaj sem bral da v nekaterih kampih potrebujes Camping Card Scandinavia za prijavo. Je res potrebna ta kartica?

LP
 

Davidoff

Bumbar
22. jul 2007
9.974
1.430
113
Predvidevam, da imas kartico na cip. Bankomati na severu imajo dve rezi, ena je za navadne kartice, druga pa za cip kartice. Cip reza, kartice ne "pozre" v bankomat temvec jo samo vstavis v posebno rezo, ki so obicajno modro obravane, zadnji del kartice se vedno vidis. Tako, da brez skrbi, bankomat ti ne more pozreti kartice.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.411
1.020
113
Nas so samo na Danskem nafarbali, da bomo to potrebovali po celi Skandinaviji. Tisto kartico smo kar lepo plačali, potem pa nikjer na Norveškem ali Švedskem ne duha ne sluha o kakšnem popustu v zvezi s tisto kartico. Itak so ful pocen kampi...

Gladko jo preskoči. Razen na Danskem jo potrebuješ. Na Norveškem in Švedskem je tako kot sem ti rekel: plačujejo nek pavšalni davek na število mest v kampu in ti ne izstavljajo računa, v glavnem sprejemajo zgolj gotovino, le redko, mogoče dvakrat smo lahko plačali s kartico.
 

olfa

Majstr
4. sep 2007
2.380
171
63
Prav tako ti ne pride v poštev nobeno posedovanje kakršnihkoli camping caravanin kartic, saj ko jo jemlješ so vsi polnih ust kje velja in kakšne ugodnosti imaš, ko si tam pa nihče ne ve nič. Največkrat slišiš: ah saj so res za eno revijo okol hodil
smile-1.gif


Tko da kampov je dovolj, če je polno greš v naslednjega al pa v divjino (te ne zmanjka, pa tudi prostora v njej ne.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.411
1.020
113
Mi smo imeli problem z zasedenostjo kampov samo v okolici Goteborga. Tam Švedi zelo radi hodijo na morje in smo obrnili cca. 30 kampov, preden smo našli prostor. To je bil ekstrem. Potem pa vsi skoraj prazni.
 

Jurij

Pripravnik
22. sep 2007
821
0
16
Ker se mi ne da delat:
Okoli Bergna imaš več kampov, mi smo pregledali 3, končali smo v kampu Lone Camping, ki je sicer najbolj oddaljen od mesta, ampak nam je nekako bil najbolj všeč - 60°22'23.24"N 5°27'28.42"E
Med tem kampom in mestom so še trije drugi, en je na dvorišču neke industrijske hale ob glavni cesti, smo se samo obrnili, druga dva sta bolj majhna, ampak vseeno boljša od tistega v industrijski coni
smile-1.gif

60°20'51.09"N 5°24'51.46"E - mičken, ampak še kar simpatičen, je pa dokaj blizu ceste.
60°21'8.24"N 5°26'7.36"E - malo večji, ko smo bli mi je bil še kar poln in nabasan, mi pa s kravo od kamperja, ki je zahtevala svoj prostor, tako da se nismo ustavili

V vseh naštetih mislim da imaš možnost najet hiškico, če nimaš šotora.
 

alfist555

Fizikalc
4. okt 2007
1.823
1
38
O super. Hvala za koordinate! Vsaka bo prisla prav.

Racunam pa da bom prvic spal na Norveskem sele nekje blizu Osla.
Pocasi ze odstevam dneve
smile-1.gif


LP
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.411
1.020
113
Kako računaš priti tako visoko, tako hitro? Jaz sem prečkal Oslo 4. dan, sem si pa vzel čas za južno in osrednjo Dansko. Greš na kakšen trajekt do Skandinavskega polotoka?
 

alfist555

Fizikalc
4. okt 2007
1.823
1
38
Nismo se razumeli. Prva prenicitev na Norveskem bo pred Oslom. Nasplosno pa bo to verjetno ze 3 nocitev
wink-1.gif
Sepravi, prva nekje v Nemciji, druga kmalu na Svedski obali in nato pred Oslom.

LP
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.411
1.020
113
Takole ti bom odgovoril:
- morje v južnih Norveških fjordih je imelo okoli 22°C
- jezera v pokrajini Telemark po občutku med 16 in 20, mogoče tudi 22°C, nižjeležeča
- jezera v pokrajini Oppland po občutku med 12 in 16°C
- morje na Lofotih pod ali okoli 10°C
- Barentsovo morje, 3 ali 4°C
- severno - Švedska jezera, 18°C.

V vseh naštetih sem se kopal. Izpustil sem Barentsovo morje, ker se nisem počutil najbolje, pa mi je kar malo žal. Prijatelj se je vrgel notri
cool-1.gif
in to malo preden smo šli peš na Nordkapp.

Samo nad severnim tečajnikom nisem bil v kopalkah, drugače pa več kot 14 dni v mokrih kopalkah in bos sem vozil
tongue-1.gif
Nisem ravno iz tiste branže, da bi imel malo mokre lase in takoj prehlajen...
 

Dygscxpixm

Fizikalc
2. jun 2009
396
70
28
Sončna Štajerska
Valhalla = človek skalla.

Jaz sem se tudi že kopal v precej mrzlih jezerih in rekah, ampak pod cca 12 ali 13 stopinj pa še ne.

Malce sem pobrskal po zaprašenih video posnetkih in na YouTube naložil road movie domače izdelave, posnet na Finskem in Norveškem daljnega leta 1993.
Tule je playlist.

https://www.youtube.com/view_play_list?p=EF7ED755803ECE53

Vsebuje naslednje prizore.

- Vožnjo na Švedsko.
- Trajekt Stockholm - Turku.
- Helsinki.
- Vožnjo skozi finsko jezersko pokrajino.
- Koli ob jezeru Pielinen.
- Rovaniemi.
- Vožnjo skozi Laponsko mimo jezera Inari in proti norveški meji.
- Porsanger.
- Trollholmsund.
- Trajekt na otok Magerøya.
- Nordkapp.
- Hammerfest.
- Lofoti.
- Vožnjo proti jugu ob norveški obali.
- Torghatten - preluknjana gora.
- Trollstigen, Stigfossen.
- Geiranger fjord.
- Stryn.
- Jostedalsbreen, Briksdal.
- Južna Norveška ter skozi Švedsko nazaj na Dansko.