Norveska

Jurij

Pripravnik
22. sep 2007
821
0
16
Vtičnice so enake, če greš v kamp in boš rabil priklop na elektriko, si vzemi adapterje za šuko/navadno vtičnico, mi smo v prvem kampu nabasali na navadno vtičnico, kamper pa je imel šuko, tako da smo iskali po Oslu adapter ko kreteni, no na koncu smo ga celo dobili!
Elkop so trgovine ekvivalent našim Merkurjem, s tem da se mi zdi da imajo malo bolj poudarek na elektriki, ena taka v centru Osla nam je rešila težavo vtičnice.
 

olfa

Majstr
4. sep 2007
2.380
171
63
Ali nameravaš it z avtom ali kakšnim kombijem.

Tam je v redu, ker vsaj meni, nikjer in nikoli ni nihče zatežil okoli spanja. Midva z boljšo polovico sva spala po večini kar v avtu (takrat R Megane), stvari sva zložila na sprednje zice, podrla sva sedeže zadaj in kar naenkrat je bilo za dva za spat. V kampe sva šla samo v mestih, kjer sva bila kakšen dan več. Ob cesti, predvsem na počivališčih imaš po večini dobro urejene WC je, ponekod celo z toplo vodo, tako da, če ne spiš v kampu, lahko za higieno poskrbiš z kombinacijo Pam... robčkov in vode kar tam.

V kolikor imaš vse splanirano je to zelo dobro, vendar računaj na to, da so razdalje res velike, pa tudi prečkanje fjordov ti zna vzeti kakšno uro več kot si planiral. Vtičnice so enake kot pri nas, zadevo precej efektivno rešiš, vsaj za filanje fotoaparatov, telefonov ipd z polnilcem za v avto (pretvornik 12 na 220, dobiš ga že za dobrih 30 eur in popolnoma zadošča), saj je vožnje obilo in se ima čas v miru filat.


@ vallhala: koliko km si uspel naredit. Nama žal ni znesel skok do Nordkapa, ker naju je odneslo ravno planiranje dolžin. Žal takrat še ni bilo tako natančnih navigacijskih pripomočkov, tako da sva za celotno ekspedicijo naredila nekaj čez 10000 km, nordkap in nekoliko drugačen krog pa je še vedno v planu. Kakšno pot ste šli vi?
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.411
1.024
113
12.000km, takrat ne jaz, ne moj najboljši prijatelj (z drugim avtom) nisva imela še navigacije, tako da smo zadevo rešili s prijateljico, ki je prevzela navigacijo v celoti po mojem načrtu in nas vodila. Etape v rangu od 400 do 700km se da realizirati, ker čeprav so omejitve med 60 in 80km/h je ravno takšna tudi povprečna hitrost za razliko od naših cest.

Prehitro vožnjo močno odsvetujem, kazni so prilagojene Skandinavskim plačam, za 20+km/h čez omejitev je lahko tudi 24 urni arest do obdobja ko je kazen v celoti poravnana.

Trasa je v prilogi. Dejanska je eno malenkost odstopala. To je načrt, ki je uspel 99%.
658415-Skandinavia2006.jpg
 

Priponke

  • 658415-Skandinavia2006.jpg
    658415-Skandinavia2006.jpg
    174,8 KB · Ogledi: 258

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.411
1.024
113
V prilogi so še AXE-ji, datoteke za Microsoft Autoroute. Naše etape, ki se jih da izpeljati, če komu pridejo prav. Zajetih je veliko točk z znamenitostimi, kakšen greh sem si pa tudi pustil za naslednjič.

Danes tega programa ne uporabljam več, žal je tudi tole malce staro.
 

Priponke

  • 658421-ToTheNorth.zip
    50,5 KB · Ogledi: 254

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.411
1.024
113
Aja, pa še to moram nujno povedat. Nordkapp je tudi nam bil cilj in je precej brezvezna komercialna točka. Cilj smo dosegli, bili smo veseli, občutke pa ti pusti nekoliko mešane. Jaz sem ga videl in se tja ne bom vračal, razen če bo pač tako naneslo, iz kakšne posebne želje pa ne.

Za dva avtomobila in 6 oseb je bila enodnevna vstopnina 50.000SIT. Grozno.

Smo pa šli peš na pravi Nordkapp, hoje je 9km v eno smer, 18km prehodiš v cca. petih urah. No, toliko sva potrebovala s prijateljem, ostali so si vzeli 6 urc, so bili malo zmatrani
grin1.gif


Na sliki v prilogi se lepo vidi razlika. Peš se gre na rt Knivskjellodden.
658437-Nordkapp_map.png
 

Priponke

  • 658437-Nordkapp_map.png
    658437-Nordkapp_map.png
    851,8 KB · Ogledi: 232

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.411
1.024
113
Tale kendavc na sliki sem pa jaz. No, kakorkoli, zadaj se lepo vidi komercialni Nordkapp s tistim globusom na robu pečine.

Ne eno, ne drugo pa ni uradna najbolj severna točka Evrope, ker je na otočku, na katerega prideš skozi podvodni tunel. Tunel pod morjem, se plača kar fajn cestnina zanj.
658443-2006-07-27;18-05-58(Small).jpg
 

Priponke

  • 658443-2006-07-27;18-05-58(Small).jpg
    658443-2006-07-27;18-05-58(Small).jpg
    23,1 KB · Ogledi: 251

alfist555

Fizikalc
4. okt 2007
1.823
1
38
@olfa
Grem z avtom. Glede na to da je dovoljeno kampiranje v naravi, ne mislim spati v avtu, ker je neudobno. Pa glede na to da imam Quechua sotor, mi ni problem sotor stegniti.

@valhalla
Zelo podobno turo imam jaz zacrtano. Na Norveskem se do Preikestolen in Kjerag. Nimam pa tistih izletov v notranjost na Svedskem (tocke na tvojem uemljevidu:43,44 ter 52,53,55) Je kaj zanimivega tam?

Glede Nordkapa vem da ni najsevernejsa tocka. Imam tudi sam v planu pesadinjo do Knivskjellodden...ce bo le volja in vreme. Ceprav sem bral da so bili vecinoma vsi zelo razocarani nad najsevernejso tocko, pa jo moram vseeno obiskat
wink-1.gif


@zverca
Ja cenovno pride taka tura precej draga. Najvec denarja gre za bencin in pa trajekte. Ce racunas da je 12.000km in da avto pije 6L/100km...znese to 720L goriva....liter nafte recmo da stane v povprecju 1,3€/L, kar znese 936€samo za gorivo. Pristet je treba se cel kup cestnin, mostnin, vinjet, trajektov, hrane, vstopnin, kampov,....

Tudi racunat ne smem vec...
bonk.gif

LP
 
Nazadnje urejeno:

zverca

Fizikalc
26. avg 2007
1.280
0
36
42
stražišče
sej ravno zato me pa zanima kje se stevilke gibljejo, da vidim kolk bo treba nasparat :D

v daljni prihodnosti je eden izmed mojih planov it mal proti severu
smile-1.gif
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.411
1.024
113
Manj kot 4.300,00€ vsi skupaj. 6 oseb, 2 avtomobila s skupno porabo 9l/100km na 12.000km. Gorivo predstavlja bistven del stroška na potovanju, ~33% zgoraj omenjenega zneska.

Leta 2006, 170.000SIT po osebi.
 

olfa

Majstr
4. sep 2007
2.380
171
63
Ja to se strinjam, problem je ko se sredi noči, s tem ne mislim ob 9 zvečer, voziš po gozdnati dolini in te pozdravi tabla, Nacionalni park - dobrodošli v dolini medvedov
smile-1.gif


Drugače je pa tako, da si prvih par dni prestrašen kje boš spal, kako boš *definiral* dovoljenih 150 m od česarkoli živega itd kar je po predpisih, na koncu pa se ne boš sekiral za nič več. Če kje pač ne bo možno se boš pač prestavil. Quechua je dobra izbira za take zadeve, midva sva bila z klasičnim iglujem, ki pa pač potrebuje svojih nekaj minut več. Midva sva z tem poenostavljala, s tem da udobje ni trpelo.
 

der_Alte

Fizikalc
21. jul 2007
2.063
10
38
Zemlja
alte.aufbix.org
Citat:
Uporabnik Valhalla pravi:
Ne eno, ne drugo pa ni uradna najbolj severna točka Evrope, ker je na otočku, na katerega prideš skozi podvodni tunel. Tunel pod morjem, se plača kar fajn cestnina zanj.

Ja, najsevernejša točka Evrope je Kinnaroden, se vidi na zgornjem zemljevidu. Mene tudi mika izlet »gor«. Je pa tukajle še opis poti do te najsevernejše celinske točke Evrope. Petnajsturni pohod na "vrh" Evrope.
 

alfist555

Fizikalc
4. okt 2007
1.823
1
38
Ja sam za tak pohod mores imeta ze tako sreco da ti vreme zdrzi. Al pa povsej verjetnosti bos imel celih 7 ur lepo vreme, ko bos prispel na cilj, se bo pa megla prikazala. Pa si na koncu hodil brez veze...se ne mores niti poslikat
wink-1.gif


LP
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.411
1.024
113
Ko sem jaz hodil po Nordkappu, smo slišali, da je bilo leta 2005 samo 5 dni jasnih, vse ostalo pa oblažno / deževno / megleno. Koliko pa je res, pa nisem siguren.

Sem pogledal tiste slikce - res lepe in ogromna sreča, če naletiš na takšno vreme...

Kakšen meteorolog bo znal boljše razložiti, vendar je tudi laikom hitro jasno: topel zalivski tok vs. hlad iz severa, severnega tečaja.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.411
1.024
113
Hvala. Žal sem se jo že najmanj 3x lotil izdelat, ampak ne morem izmed 4.000 slik v nekem pametnem času izluščit izbora in spravit zadeve skupaj. Preprosto preveč časa mi vzame. Pustim stati do naslednjega, razpoloženju primernega, deževnega vikenda...