Citat:
vprašanje, ki se postavlja, pa je, kako naj se družinski člani lotijo nakupa delnic. Odgovora na vprašanje, ali naj delnice vplačajo eden ali vsi člani družine, še ni, saj bosta cena in količina delnic, ki jih bodo dobili mali vlagatelji, znani šele po koncu postopka. "Odvisno je od tega, kakšne preference zasleduje posamezni vlagatelj pri odločanju za nakup. Če je cilj vlagatelja pridobiti čim več zagotovljenih delnic in nato čez leto dni čim več dodatnih brezplačnih dodatnih delnic, je vsekakor bolj smiselno, da delnice vplača vsak družinski član posebej," pojasnjuje vodja komisije za privatizacijo NKBM dr. Saša Prelič.
Naj za primer navedemo štiričlansko družino. Če upoštevamo zgornjo mejo razpona cene za delnico, torej 27 evrov, mora posameznik plačati 810 evrov, da si zagotovi pravico do možnih 30 zagotovljenih delnic (če bo ponudbe oddalo več kot 80.000 posameznikov, bo seveda v skladu s prospektom zagotovljenih delnic manj, to je 20, če bo ponudbo oddalo več kot 160.000 posameznikov, pa le 10).
Ob predvidevanju, da bo vsak dobil 30 zagotovljenih delnic, to za štiričlansko družino pomeni skupaj 120 delnic. Če bodo delnice obdržali do sredine septembra prihodnje leto, to pomeni še dodatnih 12 brezplačnih delnic. Če bi delnice vplačal le en član družine, bi družina dobila le 30 delnic in čez leto dni še tri.
Seveda to velja le za zagotovljene delnice, v igri pa so še delnice, ki posameznikom pripadajo iz naslova proporcionalne razdelitve. Če bodo namreč mali delničarji vplačali več delnic od razpoložljivih, bo država posameznikom najprej razdelila zagotovljene delnice, nato pa proporcionalno glede na njihovo vplačilo in glede na skupno število vplačanih delnic še morebitni preostanek delnic.(koliko delnic bo dejansko namenjeno malim vlagateljem, še ni natančno določeno, zagotovo pa največ 24 odstotkov minus ena delnica NKBM, torej skupaj največ 5,722.705 delnic).
Za ilustracijo: če bo število vplačanih delnic za 100 odstotkov preseglo število delnic, namenjenih malim vlagateljem, se bo pri proporcionalni delitvi delnic tistemu, ki je vplačal za 50.000 evrov delnic, naročilo zmanjšalo na 25.000 evrov, tistemu, ki bo vplačal za 1000 evrov delnic, pa na 500 evrov. Povedano preprosteje, oba vplačnika bosta "prizadeta" enako, več delnic pa bo iz proporcionalne delitve seveda dobil tisti, ki jih bo vplačal več.
Če bo vplačanih delnic manj od skupnega števila, namenjenega malim vlagateljem, bo vsak vlagatelj dobil toliko delnic, kolikor jih bo vplačal.