Nikon D5000 wtf?

Fonzl

Guru
5. sep 2007
6.757
4.904
113
Kaj bi tole bilo, kar na lepem... nobenih problemov, dolga leta, zdaj pa to... par slikc... no, več kot par, v tem smislu:

DSC_0021.JPG


Na auto... to se mi še ni zgodilo. Kaj bi blo narobe? Je cajt za nov aparat?
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.219
9.456
113
kod Džej-Zija
Lahko se ti blenda zatika in ostaja odprta. Poskusi z drugim objektivom.

Edit: preveri še nastavitve. V manual ti bo gladko takole presvetljeval. Pa v A tudi, če imaš preveliko blendo nastaljeno in ne more kompenzirati s kratkim osvetlitvenim časom. Ne pozabi pogledat še ISO.
 

Fonzl

Guru
5. sep 2007
6.757
4.904
113
Lahko se ti blenda zatika in ostaja odprta. Poskusi z drugim objektivom.

Edit: preveri še nastavitve. V manual ti bo gladko takole presvetljeval. Pa v A tudi, če imaš preveliko blendo nastaljeno in ne more kompenzirati s kratkim osvetlitvenim časom. Ne pozabi pogledat še ISO.

Fora je v tem, da je vse na auto... par slik je takih, večina jih je normalnih... recimo, za primerjavo...

DSC_0045.JPG


DSC_0041.JPG


to sta dva škljoca par sekund narazen, oboje na auto... :(
 

mosseero

fizik´alc
3. sep 2007
19.219
9.456
113
kod Džej-Zija
Če je vse na AUTO, mora biti hardverski problem. Kot rečeno, sčasoma se lahko blenda začne zatikat. Sicer sem pa veliko takihle slik videl, če je kdo merjenje svetlobe pozabil na spot. Aparat pravilno izmeri svetlost točke npr. na drevesu, zato pa prežge vse spredaj. Samo to ne bi smelo biti razlog na AUTO, ki ti itak ne dovoli izbire načina merjenja.
 

Fonzl

Guru
5. sep 2007
6.757
4.904
113
Če je vse na AUTO, mora biti hardverski problem. Kot rečeno, sčasoma se lahko blenda začne zatikat. Sicer sem pa veliko takihle slik videl, če je kdo merjenje svetlobe pozabil na spot. Aparat pravilno izmeri svetlost točke npr. na drevesu, zato pa prežge vse spredaj. Samo to ne bi smelo biti razlog na AUTO, ki ti itak ne dovoli izbire načina merjenja.
nekje tretjina slik je takih... imam občutek, da glih tiste, kjer se je flash prožil... večinoma, mislim da ne vse... mah zgleda da je crknu...
 

TGV

Fizikalc
2. okt 2007
726
106
43
A uporavljaš zeleni auto ? Probaj še z auto brez fleša - sosednja ikona.

Edit : če pogledaš exif ( samo ključni podatki) sta seveda odprti obe možnosti _ zaslonka je 22, torej se ni odprla.
Fleš je bil sprožen.


Filename - DSC_0041.JPG isto ej tudi pri 021 sliki

ExposureTime - 1/200 seconds
FNumber - 22.00

Flash - Flash fired, auto mode, return light detected


Flash Used - On camera
 
Nazadnje urejeno:

Fonzl

Guru
5. sep 2007
6.757
4.904
113
A uporavljaš zeleni auto ? Probaj še z auto brez fleša - sosednja ikona.

Edit : če pogledaš exif ( samo ključni podatki) sta seveda odprti obe možnosti _ zaslonka je 22, torej se ni odprla.
Fleš je bil sprožen.


Filename - DSC_0041.JPG isto ej tudi pri 021 sliki

ExposureTime - 1/200 seconds
FNumber - 22.00

Flash - Flash fired, auto mode, return light detected


Flash Used - On camera
ma takih slik še s smeno nisem naredil...

sem škljocnil par slik v temi s flashom in vse ok... ne vem kaj mu je... 80% slik naredim na zelenem auto in do sedaj (to bi blo od oka 10 let) je blo vse ok
 

TGV

Fizikalc
2. okt 2007
726
106
43
V auto načinu "nimaš" ISO oziroma tudi zgrešene nastavitve ne bi smele biti upoštevane, kamera ga določi sama od najnižjega proti najvišjemu, tisti 6400 je očitno napaka kamere.
Je pa res da je auto, če primerjaš obe sliki motiv čudno tretiral . "dobra" je ISO 6400, f22 1/2500, druga pa isti ISO, fleš 1/200 (čas sinhronizacije) f22.
Možno da ga je kakšno brkljanje po nastavitvah spravilo v težave.

Pravzaprav je možnost da iso nastavitev ni na AUTO-ISO in je fiksirana na 6400, vendar je potem še bolj čudno da je sploh sprožil flash.
 
Nazadnje urejeno:

Zgaga

Guru
25. jul 2007
10.369
4.367
113
49
Na sončni strani ALP
Pri mojem Pentaxu lahko v zelenem AVTO nastavim ISO poljubno fiksnega ali pa od-do in kamera sama izbere ISO vrednost.
Če mu dam 6400 pač nastavi neko vrednost in seveda tudi protestira z utripanjem v kolikor ne spravi fotke v "gabarite".
 

PHOBiA

Guru
11. jul 2013
4.029
1.258
113
Fonzl, mas stock objektiv ali kakega drugega? Obdelujes slike pozneje ali shranjujea stock. Vprasanji nimata veze s problemom
 

TGV

Fizikalc
2. okt 2007
726
106
43
Zgaga, jaz imam Nikona d5100, v načinu zeleni auto je iso na auto-iso in mi ga ne dovoli spremeniti.
Fonzi, kakšen ISo imaš izbran lahko vidiš v iskalu, pokaže ga tudi pritisk na info. Ti pa dovoljuje reset na prvotne nastavitve - menu/francoz/
 

McGiver

Guru
14. avg 2009
14.439
4.312
113
Jaz bi ga najprej postavil na tovarniške nastavitve, potem bi preveril SW in updejtal na zadnjega z Nikon strani - tudi če je enak bi ga povozil z novim enakim. Potem bi šele dalje razglabljal.
 

Fonzl

Guru
5. sep 2007
6.757
4.904
113
evo, hvala vsem...
moj emšo bi blo treba resetirat na tovarniške nastavitve...

pred časom sem zgleda navil iso na 6400, potem pa fotoaparat pospravil v omaro in na vse skup pozabil...

Miikech Mam tamrona 18-200, ki je starejši od fotoaparata, slik pa ne obdelujem, razen izjemoma... slikam pač snapshote za svojo zabavo in spomin...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Hanzi