Neurja 2012

jest5

Guru
18. avg 2007
26.150
-8.781
113
Fajn slikce
zmaga.gif

 

eXHair

Fizikalc
12. sep 2007
2.697
0
36
www.facebook.com
Včeraj se je nekaj bližalo, pa se je razkadilo. Sicer za Krn-om se je nekaj kuhalo, ma sem pričakoval več.



Jebela, vse čestitke fotografu za slike.
shocked-1.gif
 

krimec

Majstr
7. maj 2011
3.840
141
63
Bo dovolj podrobno
sprasujem se.gif


Vreme in podnebje - opozorila
25. avgust 2012

Močne nevihte
Izdano 25.8.2012 ob 13h
V nedeljo bodo predvsem na Primorskem in v južni Sloveniji lokalno nastale močnejše nevihte z močnimi nalivi in močnejšimi sunki vetra. Ni izključen tudi pojav toče.

http://www.arso.gov.si/vreme/opozorila/
 

asko

Fizikalc
22. jul 2007
2.565
3
38
To sem tudi jaz našel. Me zanima mnejnja amaterskih vremenskih poznavalcev
 

MadMitch

Fizikalc
29. sep 2008
6.163
0
36
V Šiški je enkrat tako počilo, da bi moral kmalu novo šalo čaja skugat, je moralo biti zelo blizu.
 

AndY1

Guru
Osebje foruma
18. sep 2007
22.107
4.099
113
Na Pagu smo, pred 1 uro imeli neurje z orkanskim jugom. Zdaj se je veter obrnil na burjo.
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Zdajle na Dolenjskem pada dobre tri ure in je vrhnja plast zemlje že kar solidno namočena, da pa bi namočilo tako kot je treba, bi moralo takole konstantno padati brez prestanka vsaj tri dni za rastlinje in nekaj tednov za podtalnico.
 

SouthPark

Jas da nea vem?! Ka te je...
5. sep 2007
24.570
5
38
Klobukarjev dol
Radar pa itak spet ne dela že eno uro... Kaj bomo z njim, če crkne pri vsakih večjih padavinah. Ob jasnem vremenu pa ga res ne rabimo
tongue-1.gif
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Saj prihajata dva nova, eden bo zamenjava obstoječega, drugi bo na Pasji ravni.
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Problem je bolj v zahodni Sloveniji zaradi hribov in gora.

Sicer pa je eden na ZEVS forumu opisal potek javne razprave v Črnem Vrhu:
Citat:
Pozdravljeni,

Včeraj sem se na Črnem Vrhu udeležil predstavitve načrtovane aktivnosti na Pasji Ravni v zvezi z novim radarjem. Prisostvovalo nas je 32 udeležencev, gostje iz Arsa, navzoči je bil še župan naše občine Dobrova- P.G., župan občine Sevnica, predstavniki sosednjih KS, podžupan občine Gorenja Vas-Poljane.
Najprej je vse prisotne pozdravila in nagovorila predsednica tamkajšne krajevne skupnosti ga. Tončka Dolenc. V nadaljevanju se je predstavil direktor Arsa, dr.Silvo Žlebir in nam nakratko predstavil projekt Bober (Boljše Opazovanje za Boljše Ekološke Rešitve), nato pa še opis načrtovanih aktivnosti na območju Pasje Ravni. Te so: V začetku junija 2012 bo šel razpis za novi radar, ki bo trajal nekje do konca leta. Potem računajo na kake pol leta na morebitne pritožbe na razpis in do konca leta 2013 naj bi radar prispel v Slovenijo. Sama postavitev se bo izvedla v letu 2014. Sredstva so sedaj zagotovljena -za celoten projekt Bober cca. 34.000.000,00 EUR, od tega je 85 % prispevala EU in 15 % RS. Nekaj malega teh sredstev je tudi že porabljenega v okiru tega projekta.
Poleg radarja bo na tem območju, ki bo zajemalo površino cca. 20x20m, locirana tudi avtomatska vremenska postaja z dodatnimi meritvami padavin in samodejno napravo za merjenje višine snežne odeje. Nameščeni bosta vsaj dve kameri za pogled v živo. Na samem radarju bo na višini cca. 20 razgledni stolp oziroma balkon v radiju 360 °, kar je že v dosegu izven območja najvišjih dreves (15m) , na katerega bo občasno omogočen dostop za obiskovalce. Stalnega opazovalca zaradi same avtomatizacije na objektu (kontejner) nebo, bo pa Arso verjetno sklenil nekakšno pogodbo z bližnjimi vaščani za morebitno občasno prisotnostjo za odpravljanje manjših motenj na objektih. Cesta bo zato pozimi redno plužena do vrha, še prej pa jo bodo nekoliko preuredili in na spodnjem delu, kjer je večji klanec, le tega tudi ublažili z novo traso -glej sp. sliko. Za pošiljanje podatkov v Ljubljano na Arso bo potrebno v Črnem Vrhu postaviti nek telekumukacijski odajnik ali pa pripeljat optiko do same vasi in naprej do radarja, kar je vsem interes, še posebaj pa vaščanom. V vednost naj povem, da je iz gorenjevaške strani optika pripeljana že do vasi Kremenik, mislim da do kmetije Stržinar - glej atlas SLO, cca. 2,3 km zračne razdalje do Pasje Ravni.
V nadaljevanju nam je g. Divjak razložil sestavo in delovanje radarja ter njegove posledice na okolje. Radar bo imel anteno v obliki rotacijskega paraboloida s premerom okoli 5, teh je tudi največ na trgu . Sistem deluje tako, da antena pošilja(kot bi si predstavljali rafalno streljanje)elektromagnetne valove v ozračje, ki potujejo s svetlobno hitrostjo. Izsevani impulzi so dolgi po 300 metrov, povprečna moč sevanja pa znaša 300 W. Delujejo, kot bi si predstavljali mikrovalovno pečico in zato bi se snovi oziroma predmeti, ki bi bili v dosegu teh impulzov, segrevali. Čim bližje, tem bolj.Ti impulzi so v začetku široki 1 cm, na razdalji 100 km -2 km in po 200 km že 4 km in takrat, če gre za manjši oblak, se že pojavljajo manj točne meritve. Ko ti zadanejo trdno snov (v našem primeru kapljice, ledene kristale, itd.) se odbijejo nazaj do antene. Meritve se nato shranijo v računalnik, hrati radar dobi podatke sosednjih radarskih postaj in jih po potrebi uporabi. Tu se potem obdelajo meritve iz katerih je mogoče razbrati vrsto, jakost, smer in gibanje padavin. Izhodni produkt so grafične slike radarskih odmevov, katere so dosegljive na spletu. Bodoči radar bo za svoje delovanje potreboval moč 25 KW, ki jo bo dobival iz bližnje trafo postaje, pri kmetiji Skobl na Bukovem Vrhu- glej opis sp. slike in zato nebo ogrožal priklučno moč ostalim odjemalcem v vasi, karje v začetku tudi bila bojazen med navzočimi.
Radar bo sposoben detektirati odmeve do razdalje 500 km, vendar je zaradi ukrivljenosti zemeljskega površja njegov uporaben domet 250km od antene. Antena (kupola) se vrti s hitrostjo 3 obratov v minuti in pri naklonskih kotih med 0 in 30 stopinjami.
Posamezna radarska meritev je sestavljena iz več obratov antene in se začne vsakih 10 minut ter traja približno 5 minut. Sevanje radarja pod samim objektom je nična, nevarno pa je v radijusu 1 km, vendar od višine kupole in navzgor. Ker v bližnjem območju ni višjih hribov (Blegoš 1560 m in Stari vrh 1200 m so oddaljeni že več kot 10 km), zato te nevarnosti ne obstaja.
Na koncu nam je namenil nekaj besed še naš župan in župan občine Sevnica. Te občine pa zato, ker se v njenem območju nahaja hrib Lisca z že več kot 30 let postavljenim radarjem na njej. Povedal je, da na tem območju kar nekaj kmetij in da ti ljudje zaradi tega nimajo nikakršnih zdravstvenih ali kakšnih drugačnih problemov. Z postavitvijo radarja se je obiskanost Lisce izjemno povečala in je najbolj obiskana turistična točka v občini. Na vrhu imajo vzletišče padalci, pred leti je gori obratovalo manjše smučišče z vlečnico. Zaposleni na radarju opravljajo redne zdravniške preglede, nekateri so tu gor že od samega začetka in z zdravjem nimajo nikakršnih težav. Nasprotno, so zelo živahni in kerlc možakarji, neve se pa ali je to zaradi radarja ali cvička, se je še pošalil. Trenutno jih gori opravlja tekoče delo le še trije uslužbenci Arsa, pred časom jih je bilo celo 6 ali 7 zaposlenih. Redno se tudi opravljajo meritve od neodvisne inštitucije. Skratka, radar na ljudi naj nebi imel vpliva, na nas samih pa je ali temu verjamo ali pač ne. Tudi začuda ni bilo čutiti kakega nasprotovanja med navzočimi v dvorani. Sestanek se je zaključil z vprašanji gostov v dvorani, ki pa jih je bilo malo. Tudi sam sem se oglasil. Zanimalo me je, zakaj nam ni omogočena vidna popolna radarska slika padavin, saj veste, tista vijolična barva. V začetku sem dobil odgovor, da je slika taka kot jo imajo tudi oni, a na moje prigovarjanje so le priznali, da je njihova resolucija nekoliko boljša. So pa obljubili, da naj bi z novim radarjem bil vpogled za vse enak. Pa, da vidimo
tongue-1.gif
olice: .
Drugo moje vprašanje se je nanašalo na avtomatske postaje in sicer zakaj so tako poredko objavljeni podatki iz teh postaj. Odgovor je bil, da ko se bo končala posodobitev in postavitev novih lokacij v okviru Bober, se bodo le te javljale na 10 min in z še več podatki.
Sestanek se je zaključil okrog pol devete ure zvečer, debata z domačini pa se je nadaljevala še pozno v večer. Bil je torej koristno poučen večer, pričakoval sem še koga vas, da se mi pridruži. Mogoče kdaj ob nasljednji debati, ki jih bo verjetno še v teh koncih.

Lp, Robert


Okvirna skica projekta ( Točna lokacija je: 46.05.52.42N, 14.13.44.30E - google earth)
(http://www4.slikomat.com/11/0530/t41-Brez-n.png)
http://forum.zevs.si/index.php?action=printpage;topic=3126.0