Nesreče na smučiščih

alcazar

Pripravnik
3. sep 2007
871
12
18
Slovenia
Zadnje čase praktično tedensko poslušamo o težjih nesrečah na smučiščih, tisti lažjih najbrž sploh ne objavljajo. Kaj je vzrok, ker se mi zdi, da prejšnja leta ni bilo toliko nesreč? Prevelika gneča, objestnost, slabe proge,....? Sploh včerjašnja nesreča, ko je trak uklestil otroka - ve kdo, kaj se je sploh zgodilo?
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.221
4.700
113
Mislim, da so nesreče na smučiščih kar dnevni pojav, se pa pač o vsaki ne poroča. Odvisno, kaj tiste dni rumeni tisk najde. Če ni drugega, so tudi razne strgane vezi in zlomljene ključnice na smučišču primerna novica.
O nesreči na Kopah ne vem drugega kot to, kar je pisalo tu in tam.
 

msenjur

Guru
11. sep 2007
25.578
283
113
folk je eogističen (divjanje po smučišču).

včasih je pa res le splet nesrečnih okoliščin. in če cajtngi nimajo drugih rumenih zgodb, pač vtaknejo kakšno obstransko novico...

kaj pa se je zgodilo včeraj? nisem nič zasledil...
 

alcazar

Pripravnik
3. sep 2007
871
12
18
Slovenia
Ne piše nič drugega kot to, da je trak ukleščil otroka in je bil huje poškodovan ter prepeljan s helikopterjem
 

smrkec

Majstr
5. sep 2007
1.856
388
83
Zadnje čase praktično tedensko poslušamo o težjih nesrečah na smučiščih, tisti lažjih najbrž sploh ne objavljajo. Kaj je vzrok, ker se mi zdi, da prejšnja leta ni bilo toliko nesreč? Prevelika gneča, objestnost, slabe proge,....? Sploh včerjašnja nesreča, ko je trak uklestil otroka - ve kdo, kaj se je sploh zgodilo?
problem je v neumnim, ne odgovornih smučarjih potem se pa še kak ne previden začetnik pojavi, pa evo katastrofe.

Tudi sam rad hitro smučam, samo pred vsakim nepreglednim kucljem zelo zabremzam. Letos sem bil zelo pozoren. Jaz grem hitro, en gre še hitreje od mene, pride previs, kjer ne vidiš preko, jaz skoraj ustavim, on pa kar na polno preko. Če bi tam nekdo padel, ali bil kak počasen smučar, lahko pride samo še heli s črnim vrečam. Pa ni bil samo en tak bedak. Še moji sem razlagal wtf...
Pa seveda slab sneg, ker je bilo 10°C in ob 10h že vse razrito. V takem se hitro zgodi, da te kaj zjeb...e.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N
27. jan 2022
4.801
1.737
113
Malo čtiva iz zgodovine nesreč na smučiščih za obdobji 2000-2010 in 2011-2020:



Drugače pa je vsak upravitelj smučišča dolžen mesečno in letno poročat o nesrečah na smučiščih, vsako težjo nesrečo pa prijaviti tudi policiji, ki potem naredi še svoj zapisnik.

Včerajšnja tudi meni še ni jasna, gre pa za sedežnico Kopivnik očitno. Me pa resno zanima kaj sta žičkota delala vmes.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.265
-8.460
113
Zadnje čase praktično tedensko poslušamo o težjih nesrečah na smučiščih, tisti lažjih najbrž sploh ne objavljajo. Kaj je vzrok, ker se mi zdi, da prejšnja leta ni bilo toliko nesreč? Prevelika gneča, objestnost, slabe proge,....? Sploh včerjašnja nesreča, ko je trak uklestil otroka - ve kdo, kaj se je sploh zgodilo?
Vsekakor je smučanje vedno hitrejše, tereni pa ostajajo enaki.
Za bonus pa "izkušeni smučarji" podjebavajo ostale z abručanjem, kar marsikoga pripravi do tega, da smuča hitreje, kot je sposoben
 
  • Haha
Reactions: Kamele0N
27. jan 2022
4.801
1.737
113
Kot povsod: statistika je .urba - kaže da je nesreč vedno manj, se pa vedno več piše o njih!

PS: če bi začetnike naučili pravilno abručat najstrmejše dele prog, bi bilo še pol manj nevarnih situacij - ker odsvetovanje/prepovedovanje smučanja po neprimernih progah ima samo kontra učinek.
 

Pepe

Guru
20. sep 2007
13.221
4.700
113
Če bi bil reakcijski čas strojnika boljši, se otroku ne bi zgodilo nič.
Sicer si ne predstavljam, kako otrok sam "skoči na sedež", jaz sem jih zmeraj dvignil, dokler so bili premajhni. Ali pa je to naredil delavec zraven (občasno).
 

nemenabijat

bom jaz vas
7. feb 2011
4.215
3.371
113
V itali
Zadnje čase praktično tedensko poslušamo o težjih nesrečah na smučiščih, tisti lažjih najbrž sploh ne objavljajo. Kaj je vzrok, ker se mi zdi, da prejšnja leta ni bilo toliko nesreč? Prevelika gneča, objestnost, slabe proge,....? Sploh včerjašnja nesreča, ko je trak uklestil otroka - ve kdo, kaj se je sploh zgodilo?
V italiji se po novem smuča tudi policija. Lani tega nisem opazil. Zgleda, da pomaga prisotnost proti objestnežem.
 
27. jan 2022
4.801
1.737
113
V Italiji policija smuča že dalj časa, imaš pa njihovo nadzorniško/reševalno službo organizirano preko žandarmerije in/ali policije. Vsako smučišče mora "najeti" predpisano število nadzornikov, ki so v državni službi, samo tako lahko zagotoviš njihovo nepristranskost proti upravljalcem - ne pa kot pri nas, ko so v službi upravljalca in ga sočasno nadzirajo.
 

Slick

Majstr
18. sep 2007
2.251
189
63
V italiji se po novem smuča tudi policija. Lani tega nisem opazil. Zgleda, da pomaga prisotnost proti objestnežem.
V Italiji je to že kar nekaj časa, je pa kultura na smučiščih neprimerljiva s slovenskimi. En teden sem smučal v Italiji, je bila čista milina, en dan na Krvavcu pa katastrofa, da me precej let ne vidijo več.