Navigacija na motorju

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.252
1.875
113
Kaj bi imeli, kaj imate (če imate kako se obnese, kaj pogrešate?).

Gledam Garmin oznako 1300 ker me mika večji zaslon (11 cm). Zdaj ko sem listal knjigo Pogled z motorja sem se odločil da bom raje vzel toliko boljši model, ki omogoča še načrtovanje poti na PC-ju ter prenos rute v garmina (samo trenutno ne vem kater model že ima to).

Tisti, ki imate garmin...kako je pritrjen na motor (se dokupi to zraven), kako je z napajanjem..ima kdo potegnjeno napajanje iz akumulatorja?)
 
I

Izbrisan uporabnik #488

O tem sem že pisal in dal link enkrat.

Jaz uporabljam Garmin Oregona 300, montiran je na vijaku krmila (domača izdelava, ideja tuja), kar je vidno na spodnji sliki.
+ vodoodporen
+ vnašanje rut, točk
+ praktično neomejeno shranjevanje in upravljanje sledi
+ lahek in majhen
+ solidno viden na soncu
+ precej možnosti za nastavitve (različni prikazovalniki časa, histrosti, razdalje...)

- nima bluetooth in ne izhoda za slušalke (ker nima glasovnega vodenja) (to osebno ne pogrešam)
- manjši zaslon

http://www.motosvet.com/tabla/index.php?showtopic=19621&st=15
http://www.motosvet.com/tabla/index.php?showtopic=13114&st=1095 = slike električnega napajanja na accu
 

Matjaz1974

Fizikalc
10. okt 2007
1.734
33
48
49
Nekje po sloveniji
Obišči stran
Js mam pa na motorju kar navogon 2210 (se mi zdi-skrtka un za 120 €). Gor lepo naštiman I-go.
Nodilec pa sem kupil en poceni iz e-baya, ki izgleda podobno, kot tisti univerzalen za v avto, le da ima na drugi strani objemko za na balanco.
Zadeva je poceni in dela že neki časa. Vmes me je parkrat dobil tudi dež ter tudi po tleh je že parkrat zletel in še vedno deluje.Res pa je, da plavat še nisem šel z njim
wink-1.gif


To sicer ni direkten odgovor avtorju teme, ki že v osnovi cilja na Garmina.
Je pa res, da po mojih izkušnjah na začetku zastavljena ruta še nikoli ni bila tudi natančno izvedena in bi mi pravzaprav predstavljala neko omejitev. Zato vnašanje rute iz računalnika v napravo niti ni tako zelo koristno, kot se sliši.

Vsaj jaz osebno uporabljam navigacijo v pomoč, da kaj konkretnega lažje najdem, drugače pa grem raje po filingu in po izkušnjah ljudi, ki jih srečam na poti.


Tak da, če maš dnar, kupi Zumota, drugače pa bo dober praktično vsak. Sam manj te bo skrbelo zanj, če bo cenejši
wink-1.gif


Srečno pot!
M.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.407
1.017
113
1. potrebuješ zemljevid, najboljše, da imaš knjigo MarcoPolo ali kaj podobnega.
2. navigacija je povsem vseeno kako velik je ekran, ker če boš pameten, ne boš gledal med vožnjo vanj, ampak ga boš imel samo ZELO naglas, da preglasi kakšen odprt ror
evil.gif

3. če gledaš Garmine, pa SPLOH potrebuješ še trden zemljevid za na pot.

Sam uporabljam kombinacijo MarcoPolo Alps / Europe + Nokia N95 Garmin XT. Če bi se le dalo bi uporabljal tudi kakšno drugo navigacijo, Garmin je milo rečeno (še) slab.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.407
1.017
113
Kot sem rekel, sem se odvadil gledanja vanj med vožnjo, zato se z nosilcem nisem dajel in ga imam preprosto v tank torbi ter na volume 100% in vse najdem. Če pa zgrešim, je to zaradi micke trapaste
evil.gif


No, da ne bom samo šimfal, ene dvakrat, ko sem se izgubil zaradi micke, mi je to dejansko bilo celo všeč
tongue-1.gif


Napajanje: vzporedno na akumulator, vtičnica z varovalko, podaljšana "armaturka home made".
853206-Elba.jpg
 

Priponke

  • 853206-Elba.jpg
    853206-Elba.jpg
    52,6 KB · Ogledi: 380
I

Izbrisan uporabnik #488

Saj ne gledaš vanj, ker si nastaviš, da začne opozarjati šele pred spremembo, do tedaj ne rabiš gledati.
Sicer pa če ga imaš vizualno z armaturko ni nobenih težav, ta zadeva na tanku je bolj nevarna.
Skratka napravo je potrebno znati uporabljati in nastaviti.

Odkar uporabljam Garmine (pa ne tistega na gsmu, tisto je približek), ne uporabljam več zemljevidov, poleg sicer imam za vsak primer. Ne rečem, da je kdaj tudi kaj narobe, a je vseeno zadeva dosti boljša kot zemljevidom pri katerem se je potrebno ustaviti in tuhtati.
No z zemljevidom si pa itak mrtev v kakšnem velemestu...
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.407
1.017
113
Jaz imam tako zrihtano zaradi zasnove mopeda (nisem se odločil za dvignjeno šipco). Sem pa probal tudi pošteno navigacijo z nosilcem (custom made) in ugotovil, da ne bom gledal v navigacijo (med vožnjo) ter da je še najbolje, če se mi dere v glavo alternativa je uporaba slušalk, ki mene spet motijo, alternativa je uporaba bluetooth čelade...

Ugotovil sem tudi, da je sonce enakokrat problem ali imaš navigacijo na nosilcu na krmilu ali pa jo imaš v tank torbi. Skratka, če uporabljate Garmin je pa ista figa Mobile XT na telefonu ali pa ločena navigacija. Sem testiral tudi obe hkrati.

Tega vam ne pišem, da bi se prerekal kaj je bolje, pišem samo to, kar sem sam ugotovil. Predrajsal sem 2/3 Evrope od tega pol z uporabo Garmina - v mestih dobi oceno 10/10, izven mest pa nič več kot recimo 4/10 po moji oceni. Tom Tom ter Volkswagnova navigacija je bila po krajših testiranjih boljša, na hitro oceno.
 
I

Izbrisan uporabnik #488

Pravilno, da poveš kako se obnese pri tebi.
Jaz sem samo hotel povedati, da je uporaba zemljevidov počasi mimo in da so se z navigacijo povečale možnosti načrtovanja in potovanj. Elektronski zemljevidi so izjemno natančni.

Pa tudi da navigacije niso popolne in da se je potrebno znajti.
 

Matjaz1974

Fizikalc
10. okt 2007
1.734
33
48
49
Nekje po sloveniji
Obišči stran
Ja, res je, elektronski zemljevidi so natančni, samo pri navadnih pa lahko gor pišeš, rišeš, ... po mojem, je najboljša kombinacija obojega. Js že za letos študiram, da gps kar ruknem dol in se neham vozit z njim. V sili mam itak navigacijo na telefonu, drugač pa mi presenečanja in nepredvidene poti pomenijo kar precej.


Ampak to je že druga tema.
 

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.252
1.875
113
Jah garmina še najbolj poznam...ker pri ostalih ne vem kako je s kartami, tudi občutka nimam kako delajo..tako da...bolje osati tam kjer vsaj za silo veš zakaj se gre oz. lahko lažje koga vprašaš za nasvet.

Imam tudi sam na telefonu navigacijo..samo je bolj izhod v sili...sicer za vodenje gre, za pregled zamljevida pa povsem neuporabno - in tu je prednost papirnatih zemljevidov....hkrati lahko gledaš veliko področje, kar je meni običajno uporabno, ker gledam za nadljanih (ne vem) 50 do 100 km kam se bom peljal,..navigacija pa ti izpiše prva dva ovinka.

Torej zemljevid je za moje pojma osnova, pika na i pa navigacija, ki se jo splača prej sprogramirati (vsaj začrtano pot)..kje se v resnici potem voziš itak nima veze.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.407
1.017
113
Tole ti ne bo žal, če boš kupil. Stane 6 ali 7€. Merilo 1:300.000, torej 1cm na karti je 3km v naravi.
853974-57-266-large.jpg
 

Priponke

  • 853974-57-266-large.jpg
    853974-57-266-large.jpg
    33,9 KB · Ogledi: 317

vincent

Guru
Osebje foruma
31. avg 2007
13.252
1.875
113
Se da to pri nas kupit ali v A? (cenovno se mi zdi smešno poceni)

omenjaš da si pekrižaril precej evrope..a to z nakedom?
 

HITMAN

gps navigator
31. avg 2007
1.697
0
36
Citat:
Uporabnik vincent pravi:
Se da to pri nas kupit ali v A? (cenovno se mi zdi smešno poceni)

omenjaš da si pekrižaril precej evrope..a to z nakedom?

Cena te avtokarte je: 13,40€ .+ 3,30€ poštnine.

KLIK ZA OGLED

Z vsakim motorjem se da prevozit, pa če je naked ali ne. Z enimi je pač bolj udobno kot z drugimi.
 

Valhalla

Guru
17. dec 2007
4.407
1.017
113
Jaz sem kupil 2 karti za ta denar in sicer omenjene Alpe ter celotno Evropo v treh merilih, v osnovnem pa 1:1 000 000, torej 1cm na karti, 10km v naravi. Kupil sem ju pa v tisti štacuni Kod&Kam zraven Križank v letu 2008.

Dobra fora je, da je karta špiralno zvezana, ni nobenega prelaganja in zvijanja, samo listanje po zvezku. Priporočam.