Nakup wireless routerja (N standart)

mihagr

Pripravnik
25. avg 2007
393
23
18
Ljubljana
Z višanjem frekvence pa se zgodi nekaj drugih stvari. Najprej se lahko poveča koristna pasovna širina (bandwidth) - večje število kanalov,
poveča se usmerjenost signala (s fizično manjšimi antenami) in posledično zmanjša potrebna moč oddajnikov, poveča pa se število oddajnikov potrebnih za pokrivanje območja predvsem zaradi manjše prodornosti in odvisnosti od preprek od katerih se radijski valovi odbijajo vedno bolj ko povišujemo frekvenco, saj ko se približujemo valovni dolžini svetlobe se radijski signali tudi obnašajo vedno bolj podobno kot svetloba. In pri frekvencah od 9GHz naprej se za prenosni medij (od oddajnika do antene) ne uporablja več koaksialni kabel ampak VALOVOD, to pa je praktično bakrena cev -grobo rečeno)
 

mihagr

Pripravnik
25. avg 2007
393
23
18
Ljubljana
In potem se za anteno uporablja parabola in za usmerjanje signala razna "ogledala" po hribih. No to je veljalo včasih ko je bilo v uporabi več zemeljskih komunikacij (pošta, radiodifuzija, vojska), danes gre pa vse preko satelitov!
lp Mihagr
 

sass

Guru
1. sep 2007
5.106
752
113
no da se vrnemo nazaj na routerje in frekvence:
višje frekvence imajo manjši domet, vendar omogočajo višjo hitrost prenosa podatkov. zato so primerne npr za prenos velikih datotek med računalniki, ali pa npr. za predvajanje filmov na xtreamerju preko WLAN. obratno imajo nižje frekvence nžjo hitrost prenosa in večji domet, zato pridejo prav takrat, ko rabimo predvsem velik domet, npr. surfanje po internetu, v oddaljenih prostorih ali zunaj objekta
 

Radirko

Fizikalc
18. avg 2007
6.242
0
36
Citat:
Uporabnik mihagr pravi:
Radirko
Visja kot je valovna dolzina .... Kjer koli že si, valovna dolžina ni "višja" ampak je manjša, višja pa je frekvenca.

Vecerna ura in fuzbal na TV, tamle sem podzavestno ustrelil kozla
redface-1.gif
, upam pa, da je bilo vendarle vsem jasno, da sem pisal o frekvenci. Visje kot gres, visja je frekvenca, krajsa je valovna dolzina, visja je absorpcija, manjsa je prodornost skozi materiale.

Se vidi, da nisem bil z glavo cisto pri stvari, nisem niti utegnil prebrati in popraviti zatipkov pred oddajo, zdaj jih tudi vidim
bonk.gif
Bom kar pustil, bo za opomin.
 

jest5

Guru
18. avg 2007
25.299
-8.463
113
Citat:
Uporabnik sass pravi:
no da se vrnemo nazaj na routerje in frekvence:
višje frekvence imajo manjši domet, vendar omogočajo višjo hitrost prenosa podatkov. zato so primerne npr za prenos velikih datotek med računalniki, ali pa npr. za predvajanje filmov na xtreamerju preko WLAN. obratno imajo nižje frekvence nžjo hitrost prenosa in večji domet, zato pridejo prav takrat, ko rabimo predvsem velik domet, npr. surfanje po internetu, v oddaljenih prostorih ali zunaj objekta
Spet ni čisto tako(razen v teoriji). Standardi so taki, da zasede določen kanal na 2,4 ali 5GHz enako pasovno širino. Torej je zmogljivost enaka
 

Stupo

Fizikalc
28. mar 2009
1.334
0
36
Ljubljana
Huh, ste se razpisali
smile-1.gif

Kaj naj rečem... Naredil sem napako, da sem vzel TP-LINKov WN821N adapterček. Domet je zelo slab, če je oddaljenost več kot kakšnih 5m od routerja pade povezava iz 300M na 108M. Če je oddaljenost 3 nadstropja, je prenos boljši s starim (g standart) D-LINKovem USB adapterjem.
TP_Link_WN821N.jpg



Adapterček bom zamenjal za TP-LINKovo kartico s 3 antenami. Upam da bo vsaj malo razlike.
157-226-large.jpg


Na 2,4GHz pa mislim da ni gneče. Zraven routerja je le bazna postaja za prenosni telefon, računalnik pa najde le 2 wireless routerja v bližini.
 

Stupo

Fizikalc
28. mar 2009
1.334
0
36
Ljubljana
Meril sem samo preko www.speedtest.net
Če je prenosnik 2m stran od routerja in povezan s 300M so naslednji rezultati:
Dostopni čas = 0-5ms
Upload = ~16M
Download = ~ 14M
(mogoče ne doseže višje hitrosti, ker nima laptop USB2.0 podpore?)
S kablom pridem z uploadom na 20-21M, download pa okoli 18M.
 

stein

Fizikalc
16. sep 2007
19.575
1
36
Toliko imam jaz na 802.11g
wink-1.gif


USB 1.1 ima 12 Mbps max, tak da tu nekaj ne štima.

Probaj prenos z enega brezžičnega PC-ja na enga žičnega.
 
Nazadnje urejeno:

jest5

Guru
18. avg 2007
25.299
-8.463
113
Citat:
Uporabnik stein pravi:
Toliko imam jaz na 802.11g
wink-1.gif


USB 1.1 ima 12 MBps max, tak da tu nekaj ne štima.

Probaj prenos z enega brezžičnega PC-ja na enga žičnega.
12Mb/s
 

Stupo

Fizikalc
28. mar 2009
1.334
0
36
Ljubljana
Lokalnega omrežja (še) nimam narejenega.
Poizkusil sem še s prenosnikom, kateri ima integriran wireless z N standardom, in je bila hitrost downloada 21M, uploada pa 39M.
TP-linkova kartica s 3 antenami pa nima popolnoma nič boljšega dometa (prej bi rekel da slabšega), kot wireless ključek.
crazy1.gif