Nakup stanovanja za oddajanje (kot investicija)?

zmerni_radikalec

Fizikalc
5. apr 2008
1.300
33
48
40
Nekje v naši ljubi kokoški
Tudi sam sem dal eno stanovanje v najem in največji problem so res najemniki. Na ogled znajo priti veliki čudaki ki jih hočeš po 5 sekundah odsloviti. Eni so celo preveč iskreni: "sedaj živim v pritličju in motijo zvoki dvigala in se zaradi tega moram nujno preseliti". Moraš biti res izbirčen in najti nekoga normalnega, pa še takrat ne veš kako dober igralec je. Večkrat se z njim dobi, mogoče kaj namerno zajebaj pri dokumentaciji da bo potrebno več sestankov hehe. Pogovori se tako o stanovanju kot o njegovem življenju in načrtih. V bistvu vrtaj v njegovo privatno življenje in tudi dosti svojega izdaj in gradi na dobri vezi med vama dvema. Jaz nočem odnosa da samo pobiram najemnino ampak da se vsaj koliko toliko dobro poznama in si pomagama tudi izven odnosa najemodajalec-najemnik. Magari greš na nižjo najemnino, samo da nebo potem nekih težav.
 

Axi

Fizikalc
2. sep 2007
893
28
28
Citat:
Uporabnik zmerni_radikalec pravi:
Tudi sam sem dal eno stanovanje v najem in največji problem so res najemniki. Na ogled znajo priti veliki čudaki ki jih hočeš po 5 sekundah odsloviti. Eni so celo preveč iskreni: "sedaj živim v pritličju in motijo zvoki dvigala in se zaradi tega moram nujno preseliti". Moraš biti res izbirčen in najti nekoga normalnega, pa še takrat ne veš kako dober igralec je. Večkrat se z njim dobi, mogoče kaj namerno zajebaj pri dokumentaciji da bo potrebno več sestankov hehe. Pogovori se tako o stanovanju kot o njegovem življenju in načrtih. V bistvu vrtaj v njegovo privatno življenje in tudi dosti svojega izdaj in gradi na dobri vezi med vama dvema. Jaz nočem odnosa da samo pobiram najemnino ampak da se vsaj koliko toliko dobro poznama in si pomagama tudi izven odnosa najemodajalec-najemnik. Magari greš na nižjo najemnino, samo da nebo potem nekih težav.

Po tej tvoji izjavi ne vem, kdo je večji čudak...najemniki ali najemodajalci
stupid-1.gif
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
47.238
6.457
113
pri taščici
Ne, preveč je sitnosti ki si s tem lahko nakoplješ.
Še če bi imel denar v štunfu bi razmisil če bi se šel to igro. Je % premajnhna najemnina proti vrednosti stanovanja. Če bi bila cca 5% letno potem še, ker pa je okoli 3% pa raje ne.....
 
Nazadnje urejeno:

Schumi

Fizikalc
2. avg 2007
4.122
10
38
Stanovanja oddajas, ko imas polno rit, 5 stanovanj prevec in se ti sladko slika za vse skupaj.
 

PIC

Fizikalc
17. avg 2007
2.466
2
38
Citat:
Uporabnik Schumi pravi:
Stanovanja oddajas, ko imas polno rit, 5 stanovanj prevec in se ti sladko slika za vse skupaj.

Tako dela znanec na d.o.o.
smile-1.gif
.

LP,
PIC
 

sad

Guru
24. avg 2007
20.878
9.545
113
Razen spodnjega stavka, ki je že rahlo preveč
grin1.gif
ima 100% prav.
Citat:
Jaz nočem odnosa da samo pobiram najemnino ampak da se vsaj koliko toliko dobro poznama in si pomagama tudi izven odnosa najemodajalec-najemnik.

Največja je.ba so najemniki. Če imaš zgolj gole stene še ni tako problematično, če pa imaš opremljeno stanovanje je pa totalna je.ba. Kaj ti pomaga najemnina, itd., če ti najemnik razsuje celotno opremo. Spušiš najemnino in še kakšen minus zraven.

Moj nasvet: MINIMALNO 3 mesečna najemnina za kavcijo. Pa tudi če za malce nižjo najemnino. S tem pogojem se avtomatsko rešiš 80% debi.lov, kateri imajo potem 100 tisoč izgovorov zakaj pa ne morejo na rok plačat in katerim je normalno, da je po pol leta oprema v razsulu. Potem moraš imet pa še malo sreče, da še tistih 20% deb.ilov izločiš.
In če ti to uspe, potem zna bit oddajanje neživčen posel. Aja, običajno znajo bit pari in družine relativno neproblematični.
 

keber

majski hrošč
28. jul 2007
13.240
44
48
Citat:
Uporabnik Spirit pravi:
Ampak samo križanih rok pa tut nebi čakal in samo denar na kupček zlagal v banko.
Naredi dva otroka, ti bosta ta kupček hitro podrla.
evil.gif


Sicer pa ne gledat na to, kakšne so trenutno prodajne in oddajne cene v LJ. Smo iskali cimra, pa kljub smešno nizki ceni glede na ostale oglase in primerljivo sobo ni bilo zanimanja. In dobrega najemnika ne dobiš takoj čez noč, lahko je stanovanje prazno tudi nekaj mesecev, če si vsaj malo izbirčen.

O potrebnih vlaganjih v stanovanje so pa ti že drugi povedali. Tisti, ki pravijo, da se splača kupiti in oddajati ..., no, res bi rad videl to ekonomsko računico, že trenutne cene oddajanj in prodaje tega ne kažejo, da bi pokril nakup stanovanja v 20 letih, pa če niti evra ne vržeš v stanovanje. Hudič je, ko ob kolikortoliko dobri adaptaciji rabiš fliknit še vsaj 5 letnih najemnin.
 

zmerni_radikalec

Fizikalc
5. apr 2008
1.300
33
48
40
Nekje v naši ljubi kokoški
Hotel sem samo povedati, da je izjemno pomembno kakšen odnos imaš do najemnika. Dosti stvari se da zmeniti, če se razumete. Nočem nekih komplikacij in sem zelo iskren človek. Nočem nekega strogega odnosa in nezaupanja kjer se ljudje preveč opirajo na neke papirje, ki se v relnem svetu večkrat izkažejo za oviro. Če se le da dogovoriti profitirata obe stranki in mogoče še za kaj več kot za par deset evrov pri najemnini. Neko mero zaupanja moraš izkazati, da dobiš enako nazaj. Nekateri bi imeli najemnike najraje na povodcu in pobirali najemnino za eno leto vnaprej. Tako kot so čudni najemniki so tudi čudni najemodajalci. Recimo pogoj, da ne smeš imeti obiskov? Kako prosim?
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
47.238
6.457
113
pri taščici
Ali pa pred kratkim je šlo alter najemnikom zelo v nos če je ND več kot dvakrat letno prišel pogledat kaj se dogaja z njegovim fletom.
Če nimaš kaj skrivat, potem je zaradi mene lastnik lahko vsak dan na obisku. Če je normalen se bo hitro naveličal hoditi (seveda če bo vse oK s stanovanjem). Ko pride do zaupanja pa lahko samo konec meseca čakaš $
 

Hanzi

Guru
27. jul 2007
47.238
6.457
113
pri taščici
Če pa najemnika slučajno poznaš že od prej in da veš da ne bo problematičen potem pa da se recimo splača.
Če pa lahko dobiš dolgoročnega (več let) zaneslijivega najemnika si pa zmagal (pa da sam odpravlja okvare in podobno, ti samo skrbiš za nekakšno normalno vzdrževanje hiše
Res da ti tak najemnik ne bo dal toliko kot nek študent, ampak imaš pa vsak mesec denar od sigurnega in zaupanja vrednega najemnika..
 

Apollo8

Mahoney
15. avg 2007
15.049
6.863
113
Citat:
Uporabnik Hanzi pravi:
Ali pa pred kratkim je šlo alter najemnikom zelo v nos če je ND več kot dvakrat letno prišel pogledat kaj se dogaja z njegovim fletom.
Če nimaš kaj skrivat, potem je zaradi mene lastnik lahko vsak dan na obisku. Če je normalen se bo hitro naveličal hoditi (seveda če bo vse oK s stanovanjem). Ko pride do zaupanja pa lahko samo konec meseca čakaš $

Glej, ko bodo lastniki stanovanj začeli ločevati lastninsko in posestno pravico bo zadeva potekala brez težav. Če imam jaz nekaj v najemu, potem za to plačujem in se lastnikova pravica do vtikanja nosu neha pred vrati mojega (najetega) stanovanja. Ker je zakonodajalec vedel da mora lastnik imeti moznost preverjati stanje svoje nepremicnine mu ej dal moznost da dvakrat letno pregleda celo stanovanje ce zeli. Ker ce hoce kadarkoli not hodit pol bo pac namest 700 eur dobival 100 Eur. Ampak se tocno vidi kdo je lastnik: Ko sem bil v najemu pri eni babnici ki je stanovanje podedovala, se je vedla kot da mi dela uslugo ker sem v najemu. Na zacetku je celo prinesla pogodbo da pri meni ne sme prespati nihce razen najozjih druzinskih clanov, da lahko kadarkoli pride ona not.... pa je dobila nazaj mojo verzijo v podpis. In je pol podpisala ko sem rekel da grem sicer lahko tudi drugam za 500 Eur. No sedaj sem drugje, lastnika sta stanovanje kupila in zivela v njem, sedaj pa zivita v hisi ki sta jo vmes kupila itd... Nikoli nobenih prolemov in dejansko lahko prideta kadarkoli ker se tud sicer vedno bolj razumemo. Ampak da mi bo pa nekod domov uletaval samo zato ker ne dojame kaj to pomeni da nekomu nekaj das v najem... Pravila igre so jasna. Ce pa noces met razjahanega stanovanja pa ne oddajaj vsakomur samo da ti denar ki ga zelis. Spusti najemnino za 50 al pa 100 eur in si izberi kdo bo not.
 

stieber

čebinar
1. sep 2007
17.258
3
36
Murgle
Citat:
Uporabnik zmerni_radikalec pravi:
Tudi sam sem dal eno stanovanje v najem in največji problem so res najemniki. Na ogled znajo priti veliki čudaki ki jih hočeš po 5 sekundah odsloviti. Eni so celo preveč iskreni: "sedaj živim v pritličju in motijo zvoki dvigala in se zaradi tega moram nujno preseliti". Moraš biti res izbirčen in najti nekoga normalnega, pa še takrat ne veš kako dober igralec je. Večkrat se z njim dobi, mogoče kaj namerno zajebaj pri dokumentaciji da bo potrebno več sestankov hehe. Pogovori se tako o stanovanju kot o njegovem življenju in načrtih. V bistvu vrtaj v njegovo privatno življenje in tudi dosti svojega izdaj in gradi na dobri vezi med vama dvema. Jaz nočem odnosa da samo pobiram najemnino ampak da se vsaj koliko toliko dobro poznama in si pomagama tudi izven odnosa najemodajalec-najemnik. Magari greš na nižjo najemnino, samo da nebo potem nekih težav.

Oja, o tem, kaki primerki hodijo na oglede, bi se dalo napisati knjigo...
evil.gif
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.375
2.415
113
Citat:
Uporabnik softi pravi:
mene nben ne posluša. kaj šele bere.

kupiš razsuto stanovanje, adaptiraš, po treh letih prodaš.

Pozabil si povedat da je do razsutega stanovanja zelo lahko prit, oglasniki so jih najbrž polni kajne?
smile-1.gif
Daj mi prosim link do enega da vidim... hvala
 

igi

Guru
13. okt 2007
5.538
1.143
113
Celje
Citat:
Uporabnik AvtoFun pravi:
Citat:
Uporabnik softi pravi:
mene nben ne posluša. kaj šele bere.

kupiš razsuto stanovanje, adaptiraš, po treh letih prodaš.

Pozabil si povedat da je do razsutega stanovanja zelo lahko prit, oglasniki so jih najbrž polni kajne?
smile-1.gif
Daj mi prosim link do enega da vidim... hvala
Jah oglasniki so jih polni ja.... če verjameš
smile-1.gif


Sam sicer vem za eneha in je cena po kvadratu načeloma res OK, ampak. Razsuto je stanovanjem, kar v bistvu iščem. Poleg tega pa je v razsulu tudi streha na hiši, fasada je nevarna za okolico in če že ni bo slej ko prej nekdo prijavil, stopnišče bi bilo prav tako potrebno konkretno popraviti, etažna lastnina ni urejena (stara meščanska hiša), pa še kaj bi se našlo.

In ko tukaj delam kalkulacijo, potem zadeva ni več tajko ugodna...
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.375
2.415
113
ksz...

Ah ne bluzit, kje boš pa dobil "razsuto" stanovanje? Ok razumem da kupiš razsuto hišo, teh je malo morje, kje pa ste vidli razsuto stanovanje? Sicer jaz gledam Maribor in imaš nekaj teh starih stanovanj z visokimi stropi ki so potrebna prenove ampak daleč od razsutega in še draga so. Če preurediš nisi nič naredil... Je pa tudi v določenih predelih nekaj stanovanj v večstanovanjskih hišah kjer je gnila streha, gnila fasada, hin okna ter notri vlaga. To pa da je 10€/m2 in da greš to rihtat si v minusu tako da mi ne govorit o razsutih stanovanjih dokler mi ne bo nekdo na PM poslal sliko ali oglas kjer se prodaja "razsuto" stanovanje ki se ga splača kupit, zrihtat in prodat in da seveda še kaj zaslužiš... Da bom pa jaz kupoval za sebe neko govno in šel potem rihtat in bom na koncu prišel na ceno normalnega pa hvala. Tako rad pa zopet ne delam.
 

AvtoFun

Guru
29. dec 2007
18.375
2.415
113
Če se že gremo neko investicije tukaj bi jaz raje ciljal na dražbe. Kako je z dražbami? Zadnjič sem nekaj gledal na strani sodišča in je vsak dan ogromno dražb, od stanovanj, do parcel itd...