Nakup Licenčnih Windows 10 PRO - SLO Za 21 EUR?

hermann

Guru
19. mar 2014
9.253
5.820
113
Ma linux je zakon in ga uporabljam že leta kot glavni sistem. Pred enim tednom sem nabavil novo mašinco pa sem samo prestavil disk iz tastare in akcija dalje. Za kake "zastarele" sisteme pa sploh ni opravičila, da se jih meče v smeti, ker so z linuxom uporabni še leta. Seveda se mora pa vsak zase odločit kaj rabi in kako mu odgovarjajo open source nadomestki komercialnih programov. Eni so super eni malo manj.

Ko bo apfel nehal podpirat mojega maca bom pa še na tisto dal gor linux. Asahi kar lepo napreduje.
 
  • Ljubezen
Reactions: Kamele0N

jekleni

Guru
1. avg 2007
2.482
816
113
Meni ni jasno kaj serje ta Microsoft z vedno novimi Windowsi. Z 31.1.2023 se izteče prodaja win10. Podpora preneha leta 2025. Cel kup računalnikov ne podpira win11 in bo potrebno še delujoče compe zamenjat :bonk:Da ne govorim o kupu odpadne elektronike samo zato, ker Microsoft lahko.
Moj računalnik je nenadoma postal upravičen do brezplačne nadgradnje. Tehnologija je očitno tako napredovala v zadnjem času, da tudi odsotnost modula TPM ni več ovira.
 
  • Haha
Reactions: Kamele0N

luka51

Guru
16. avg 2007
13.877
5.145
113
Meni ni jasno kaj serje ta Microsoft z vedno novimi Windowsi. Z 31.1.2023 se izteče prodaja win10. Podpora preneha leta 2025. Cel kup računalnikov ne podpira win11 in bo potrebno še delujoče compe zamenjat :bonk:Da ne govorim o kupu odpadne elektronike samo zato, ker Microsoft lahko.
Še vedno boš lahko oporabljal win 10 po letu 2025. Konec koncv eni še zaj 7-ko furajo.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.836
2.089
113
Ma linux je zakon in ga uporabljam že leta kot glavni sistem. Pred enim tednom sem nabavil novo mašinco pa sem samo prestavil disk iz tastare in akcija dalje. Za kake "zastarele" sisteme pa sploh ni opravičila, da se jih meče v smeti, ker so z linuxom uporabni še leta. Seveda se mora pa vsak zase odločit kaj rabi in kako mu odgovarjajo open source nadomestki komercialnih programov. Eni so super eni malo manj.

Ko bo apfel nehal podpirat mojega maca bom pa še na tisto dal gor linux. Asahi kar lepo napreduje.

Seveda, saj lahko isto uporabljaš Windows 7 še naprej. Saj ne bo kar nehal delat. Določene stvari morda samo, pa še za to boš imel alternative.

Poskusi uporabljat danes npr ubuntu 8 in windows 7, oba sta približno nekje isti release date. Ubuntu 8 je EOL že 8 let.
 

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.907
5.457
113
Slaba primerjava....ker ubuntu je iz 8 prišel na 22.....in to ves čas zastonj za uporabnika ki mu je namenjen...
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.836
2.089
113
Odlična primerjava je. Namreč iz Win10 na Win11 je tudi zastonj nadgradnja. Stvari pa grejo naprej.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.836
2.089
113
To ni ovira tudi za Win11. Uradno mogoče je, te pa nič ne ovira, da namestiš Win11 na nepodprt računalnik. Namestiš Win11 tiny in si rešil problem tudi za prastare računalnike.
 

zakon

Guru
16. maj 2008
8.573
685
113
toti Maribor
To za mene ni rešitev in niti nimam namena tako reševat zadev. Bo pač slej ko prej Microsoft izgubil še enega njihovega uporabnika, saj v več kot par miljard njihovih uporabnikov, se to ne bo poznalo. Bodo že preživeli brez mene:valjamse: Oni pa naj gonijo svoje windowse do onemoglosti, tudi do win35, če je potrebno.
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.836
2.089
113
Saj enako moraš naredit tudi z Ubuntu 22 desktop, ker minimum requirements so tam tam z Windows 11... Razen če hočeš samo cli :))
 

zakon

Guru
16. maj 2008
8.573
685
113
toti Maribor
Ni res. Ubuntu 22 sem z lahkoto inštaliral na 7 let star comp in ni nič težil, da je procesor i3 prestar, kar sedaj počne win11. Naj Micorsoft pametno argumentira zakaj je računalnik z SSD diskom, procesorjem Intel Core i3-6100U CPU @ 2.30GHz 8Gb rama prestar za win11.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

Kamele0N

YUGOslovanski mehanik Dmitri Mendeleev
23. jul 2008
40.907
5.457
113
To ni ovira tudi za Win11. Uradno mogoče je, te pa nič ne ovira, da namestiš Win11 na nepodprt računalnik. Namestiš Win11 tiny in si rešil problem tudi za prastare računalnike.
Problem teh "tiny" varjant je.....da niso ravno uradne....

Se pravi nek "hacker" ki je dobre volje se je spravil in potrimal ves balast ki ga 99.9% uporabnikov ne rabi....

Ok.....je ta "hacker" dober in ni dodal še kakšne skrite kode? Ne veš....

Pri Linuxu imaš pa community.....uraden....vsaj pri največjih dveh ponudnikih (Ubuntu & Mint) ki ti zna svetovat kako si "tiny" verzije sam narediš.....oz kateri spinoff uporabi da bo najmanj resurce žrlo (LxQx....xfce....puppy linux itd)

Naprimer: https://easylinuxtipsproject.blogspot.com/p/1.html?m=1
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.836
2.089
113
Ni res. Ubuntu 22 sem z lahkoto inštaliral na 7 let star comp in ni nič težil, da je procesor i3 prestar, kar sedaj počne win11. Naj Micorsoft pametno argumentira zakaj je računalnik z SSD diskom, procesorjem Intel Core i3-6100U CPU @ 2.30GHz 8Gb rama prestar za win11.

To je enostaven odgovor:
Ker je TPM2.0 bil že avtomatsko zahteva z Intel core 8th generation. Nižje generacije so imele samo TPM1.2. Tako vidiš, da v resnici ni problem toliko CPU, kot drugje. To da so potem proizvajalci upgradeali TPM na 2.0 je z upanjem, da bo nekoč tudi na starejše CPUje šlo namestit Win11, je stvar odločitve oz. sedaj ko je Win10 dosegel EOS, bo skoraj gotovo bilo možno. Nekje je vedno treba črto potegnit, v primeru Ubuntu 22 desktop je to dual core cpu, 4gb ram in tolk in tolk diska. Se pravi si z i3 ravno na min requrements. Jaz ki imam enojedrni CPU :D na enem prenosniku še, se lahko za ubuntu pod nos obrišem, teče pa gor Win7, glih za silo :))
 

damirj

Guru
9. maj 2012
4.836
2.089
113
Problem teh "tiny" varjant je.....da niso ravno uradne....

Se pravi nek "hacker" ki je dobre volje se je spravil in potrimal ves balast ki ga 99.9% uporabnikov ne rabi....

Ok.....je ta "hacker" dober in ni dodal še kakšne skrite kode? Ne veš....

Pri Linuxu imaš pa community.....uraden....vsaj pri največjih dveh ponudnikih (Ubuntu & Mint) ki ti zna svetovat kako si "tiny" verzije sam narediš.....oz kateri spinoff uporabi da bo najmanj resurce žrlo (LxQx....xfce....puppy linux itd)

Naprimer: https://easylinuxtipsproject.blogspot.com/p/1.html?m=1
Isti šmorn. Odstranjevanje balasta bo posel desetletja. Tudi linux distribucije niso imune nato, zato pa jih imamo miljavžnt. Na koncu vedno nekaj ne dela, ker je tko oskubljeno, tako linux kot winsi.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N