Nakup Licenčnih Windows 10 PRO - SLO Za 21 EUR?

hermann

Guru
19. mar 2014
9.741
6.636
113
Različni okusi niso problem ampak njegova rešitev. Ni pa svoboda za vsakogar :evil:

Jaz gonim linux na čisto vsemu kar mi pride pod roke in ima še kakšno potencialno uporabno vrednost. Od prvega rpi z 256mb rama, odsluženega android boxa, ki je sedaj linux octoprint server do moje glavne kište, ki že 5 let veselo laufa manjaro linux. Mašino sem pred kratkim zamenjal inštalacija je pa še kar ista.

Zame, ki sem developersko in malce diy usmerjen je to to. Najbolj se po mojem čuti pomanjkanje nekaterih komercialnih orodij za obdelavo grafike ali 3d modeliranje. Jaz že lahko shajam, dvomim pa, da je kak profi na tem področju zadovoljen.
 
  • Všeč mi je
Reactions: Kamele0N

hermann

Guru
19. mar 2014
9.741
6.636
113
ke?

Malina nima prav nič z RISC-V. Uporablja broadcomove soc-e, ki majo kar lepo ARM jedra.
 

Gonzo

Guru
1. sep 2007
9.461
9.766
113
EU
RISC V (bere se kot risc pet, ker je to peta verzija.) je odprtokodno združenje ki je formirano okrog leta 2015 v Ameriki. Pred korone je združenje prestavo sedež v Švico, ki je neutralna, zaradi strahu pred morebitnimi prepovedi Ameriške administracije.
Člani združenja se delijo na tri stopnje. Prva so vse svetovne univerze.
Drugi so glavni financinski podporniki, večinoma velike firme (Intel, AMD, Nvidia, Samsung Sony. Realtek, Broadcom, Rokchip.... )
Tretji, ki prispevajo največ denarja so, Google (Android podpora za RISC), IBM, WD, Seagate, Alibaba Cloud ....in vse velike softverske firme.

Nenadni skok razvoja RISC V arhitekture je povzročila ameriška prepoved uporabe zahodnih tehnologij Kitajski.
Dodatno nervozo na trgu je sprožila najava Nvidie, da bo kupila ARM. Vse firme, ki nekaj veljajo na tem področju so sklenile, da bojo prispevale k razvoju odprtokodne arhitekture, kako bi se izognile tem težavam.
Celo Indija, ki ima ogromen IT kadrovski potencial, je vložila ogromno denarja v razvoj RISC procesorjev. Pri tem ciljajo zelo visoko, na strežniške procesorje.
RISC V arhitektura je konkurenčna Intelovi in AMD x86 arhitekturi in procesor je za tretjino manjši od Intelovih.
Na trgu nastopa kot tretji igralec, polg Intela in AMD-ja, in predvidevajo, da jih bo dohitel v petih do desetih letih.

ARM je izvedenka arhitekture RISC (Acorn Risc Machine) in je dobavljiva proti plačilu avtorskih pravic. Za RISC V, ni potebno plačati popolnoma nič.
WD od leta 2020 v svoje trde diske vgrajuje RISC kontrolerje, Seagate pa v svoje SSD-je.