Monkeypox

jtfc

Guru
Izključen uporabnik
24. jul 2007
19.994
2.707
113
AndY se trenutno še posvetuje s svojimi viri. Ampak bo, nič bat.
canem-sanem.gif
 

odranoel

Fizikalc
8. dec 2020
223
62
28
"K sreči virus ni nevaren, vsaj ne za zdrave ljudi, zato ne bo prišlo do pandemije oziroma do podobnih situacij, kot smo jim bili priča pri koronavirusu."
(https://www.rtvslo.si/zdravje/neuradno-v-sloveniji-potrjen-prvi-primer-opicjih-koz/628413, infektolog Trampuž)

To drži? Vzorec 130 ljudi, ki jih navaja Trampuž, ni ravno reprezentativen. V Afriki se smrtnost zaradi opičjih koz giba med 3-11%, tako sem slišal v nekem dnevniku (mislim da je šlo za 24ur). Seveda ne moremo rezultatov iz manj razvitih držav, kjer je tudi zdravstveni sistem slabše razvit, preslikati na bolj razvite države, vendar je to veliko višja številka, kot je pri npr. covidu.
 

CLIO15

Guru
1. nov 2007
12.824
3.760
113

Ted

Guru
8. sep 2007
1.703
585
113



Očitno se virus res širi predvsem med moško LGBT populacijo. Morda bi mediji to morali bolj izpostaviti, seveda na spoštljiv način - tudi zato, da bi se del bolj ogrožene populacije obnašal bolj samozaščitniško...
 
  • Všeč mi je
Reactions: Samo Izoliranc

bizi

Guru
21. nov 2007
27.271
-2.012
113
Kočevska
alkoholik Če je potreben tesen stik, potem ugibam, da ni velika verjetnost, da bi homoseksualci okuževali ženske. Odvisno, kaj je mišljeno s "tesen stik".

Glede na zapise, da se večinoma okužujejo homoseksualci, potem ne verjamem, da bi se to mnogo širilo. Koliko je moških, ki nimajo spolnih odnosov z moškimi, ki so se okužili? Koliko je žensk?

Sicer pa...ali kdo ve, ali s(m)o bili starejši cepljeni proti črnim kozam? Koliko stari? Seveda se tega pač ne morem spomniti, ali sem bil cepljen proti črnim kozam ali ne. Koliko cepivo proti črnim kozam pomaga proti opičjim kozam?
Če si bil cepljen proti črnim kozam, imaš nekje na rami brazgotino. Cepivo naj bi pomagalo, da dobiš blažjo obliko ali pa da se sploh ne okužiš. Sicer pa, tudi AIDS se je v začetku širil samo med homoseksualci.
 
  • Všeč mi je
Reactions: odranoel

odranoel

Fizikalc
8. dec 2020
223
62
28
Očitno se virus res širi predvsem med moško LGBT populacijo. Morda bi mediji to morali bolj izpostaviti, seveda na spoštljiv način - tudi zato, da bi se del bolj ogrožene populacije obnašal bolj samozaščitniško...
Očitno. Naj lepo napišejo, koliko od okužene populacije je moških, ki imajo spolne odnose (tudi) z moškimi. Vsem bo od koristi, tudi njim.
 
  • Všeč mi je
Reactions: uporabnik2022

Floki

Guru
6. sep 2007
10.046
3.135
113


Jp
Naši mainstream nič ne piše, da se širi iz gay parade.

No tisti okrog letnika izdelave 70 ste še varni cca 85 %.
Ker so vas cepili proti črnim kozam.

Mi letnik 76 nismo več cepljeni. Tak da je lahko problem, če kje ne bi vredu oprali perila ko prideš v Hotel pred tem pa je bila gay parada v tvoji sobi.

Dokler nisi v LGBTQ skupnosti te ne rabi peveč skrbeti :evil:
 
  • Haha
Reactions: CLIO15

odranoel

Fizikalc
8. dec 2020
223
62
28
On dodaje da se ova vrsta boginja ipak ne prenosi lako, pa da virus i stigne u Srbiju, nema razloga za brigu, jer smrtnosti od majmunskih boginja u Evropi gotovo i da nema, a farmakološka terapija deluje na adekvatan i efikasan način.
"Što se samog virusa tiče, on ne izaziva nikakve prevelike probleme kod ljudi, pre svega zato što se teško prenosi. Virus nije tako infektivan i vrlo mali procenat ljudi, od ukupnog broja osoba koje su bile u kontaktu sa obolelim, razboli se", kaže Šekler za Kurir.
On dodaje da se u obzir mora uzeti jedna neobična okolnost, a to je da su svi oboleli do sada muškarci od 20 do 40 godina starosti.
VIR: https://mondo.rs/Magazin/Zdravlje/a1639597/Ko-je-najugrozeniji-majmunskim-boginjama.html

Povzetek: Do sedaj so očitno zbolevali izključno moški. Virus pa ni tako nalezljiv. Tako vsaj piše v članku.
 

odranoel

Fizikalc
8. dec 2020
223
62
28
Kad je reč o lečenju ove infekcije, pretpostavlja se da su vakcine za velike boginje delotvorne, ali to još uvek nije potvrđeno, jer su istraživanja na ovu temu poslednji put rađena 80-ih godina.
"Imunitet od vakcina za velike boginje sa godinama bledi, ali je sve to ista familija, tu pripada i variola vera i majmunske boginje. Oni su vrlo srodni sa velikim boginjama, samo ovde imate centralno afrički i zapadno afrički, samo je ovde dominantna ova blaža loza. Istina je da su istraživanja rađena tada, taj imunitet je prilično trajan, ali treba shvatiti da je prošlo pola veka od tad, tako da ne možemo potpuno da računamo na tu zaštitu, ja mislim da je dobro upozoriti stanovništvo na ovo", istakao je Kon.
VIR: https://mondo.rs/Magazin/Zdravlje/a1639348/Dr-Predrag-Kon-o-majmunskim-boginjama.html